Урок беларускай мовы ў 9 класе "Двукроп’е ў бяззлучнікавым складаным сказе”
Урок беларускай мовы ў 9 класе "Двукроп’е ў бяззлучнікавым складаным сказе”
Тэма: Двукроп’е ў бяззлучнікавым складаным сказе
9 клас
Мэта: вывучэнне правіл пастаноўкі двукроп’я ў бяззлучнікавых складаных сказах
Задачы:
пазнаёміць вучняў з правіламі пастаноўкі двукроп’я ў бяззлучнікавых складаных сказах;
фарміраваць уменне ўстанаўліваць сэнсавыя адносіны паміж часткамі бяззлучнікавых складаных сказаў;
развіваць уменне выкарыстоўваць розныя сінанімічныя канструкцыі для перадачы аднаго і таго ж сэнсу; папаўняць слоўнікавы запас вучняў, удасканальваць вуснае маўленне;
стварыць умовы для выхавання беражлівых адносін да навакольнага асяроддзя.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок беларускай мовы ў 9 класе "Двукроп’е ў бяззлучнікавым складаным сказе”»
Тэма: Двукроп’е ў бяззлучнікавым складаным сказе.
9 клас
Мэта : пазнаёміць вучняў з правіламі пастаноўкі двукроп’я ў бяззлучнікавых складаных сказах; фарміраваць уменне ўстанаўліваць сэнсавыя адносіны паміж часткамі бяззлучнікавых складаных сказаў;
Развіваць уменне выкарыстоўваць розныя сінанімічныя канструкцыі для перадачы аднаго і таго ж сэнсу; папаўняць слоўнікавы запас вучняў, удасканальваць вуснае маўленне;
стварыць умовы для выхавання беражлівых адносін да навакольнага асяроддзя;
Ход урока
І Арганізацыйны момант
Добры дзень! Я рада вас бачыць. Сёння наш урок трошкі незвычайны, бо да нас завіталі госці, але як казалі старажытныя грэкі : “ Добры настрой – гэта палова перамогі”. Таму ўсміхніцеся адзін аднаму, прывітайце ўсмешкай нашых гасцей, і я вам жадаю сёння на ўроку атрымаць перамогу ў барацьбе за веды.
ІІ Лінгвістычная размінка
Урок мы пачынаем з лінгвістычнай размінкі, якая складаецца з двух этапаў
1 слайд. Арфаграфічная хвілінка.
Устаўце прапушчаныя літары,патлумачце іх правапіс.
2 Паглядзеў на неба : яно было сухое , белае , абяцала гарачы дзень.
3 Як позна ліпы сёлета цвітуць : было так доўга холадна і хмарна.
1 Ні адной галінкі не зламаю : на зямлі павінна ўсё цвісці.
2 Усё было па – ранейшаму : шумеў лес , нізка плылі над зямлёю хмары.
3 Мы адчулі : цішыня зрабілася насцярожанаю.
Адказ: 1 – 2; 2 – 3; 3 – 1;
За правільны адказ – 3 балы.
5 Развіццё мовы.
Прачытайце тэкст. Вызначце яго стыль. Устаўце прапушчаныя літары і расстаўце знакі прыпынку. Графічна растлумачце знакі прыпынку ў БСС.
15 слайд.
Лес зімой падобны да казкі. Прыслухайцеся дзесьці недалёка звіняць л…сныя званочкі. Вы не чуеце іх ? Не хвалюйцеся. Наведаецца ветр…к і зноў задзін…каюць званочкі. Смела ідзіце гэтыя званочкі не знікнуць. Пад…дзіце бліж…й і ўбачыце лісце вымытае снегам і загартаванае марозам. Яно вісіць на тонкіх нітачках і пры кожным дотыку ветр… звініць.
За правільны адказ – 4 балы.
16 слайд.
Лес зімой падобны да казкі. [ Прыслухайцеся ] : [ дзесьці недалёка звіняць лясныя званочкі.] Вы не чуеце іх ? Не хвалюйцеся. Наведаецца ветрык і зноў задзінькаюць званочкі. [ Смела ідзіце] : [ гэтыя званочкі не знікнуць.] Падыдзіце бліжэй - і ўбачыце лісце , вымытае снегам і загартаванае марозам. Яно вісіць на тонкіх нітачках і пры кожным дотыку ветру звініць.
6 Тэставае заданне.
Адзначце сказы, у якіх паміж сэнсава – граматычнымі часткамі патрэбна паставіць двукроп’е.
17 слайд.
1 Серабрацца невялікія звілістыя рэчкі звіняць сцюдзёныя крыніцы.
Зімою ў лесе прыгожа : усё пакрыта снегам, нерухома стаяць велічныя дрэвы.Мароз моцна скаваў зямлю , у паветры кружацца рэдкія сняжынкі.Да лесу падысці цяжка : дарога знікла пад тоўстым пластом снегу.Глядзіш на гэту прыгажосць – і атрымліваеш задавальненне.
VI Абагульненне матэрыялу.
Абагульненне правядзём у форме гульні “ Так ці не “. Адзначце правільнае сцвярджэнне ( так – картка сіняга колеру, не – картка жоўтага колеру)
1 Складаныя сказы, у якіх сэнсава – граматычнае ўзаемадзеянне наладжваецца з дапамогай інтанацыі, называюцца бяззлучнікавымі. ( Так )
2 Знакі прыпынку ў БСС не залежаць ад сэнсава – граматычных адносін паміж часткамі. (Не )
3 Двукроп’е паміж часткамі ў БСС ставіцца, калі другая частка ўдакладняе , раскрывае змест першай . ( Так)
4 Кропка з коскай паміж часткамі ў БСС ставіцца, калі часткі развітыя, маюць свае знакі прыпынку і вызначаюцца адноснай самастойнасцю. (Так )
5 Двукроп’е паміж часткамі ў БСС ставіцца, калі першая частка раскрывае прычыну таго , пра што гаворыцца ў другой частцы. ( Не )
6 Коска ставіцца паміж часткамі ў БСС, калі часткі разнатыпныя, нераўназначныя, адна частка ўдакладняе або паясняе другую.( Не )
7 Двукроп’е паміж часткамі ў БСС ставіцца, калі другая частка дапаўняе першую, развіваючы дзеяслоў – выказнік. ( Так )
VII Выстаўленне адзнак.
VIIIРэфлексія.
ІХ Дамашняе заданне.
§ 28, практ. 134 ці напісаць міні – сачыненне “ Любімая пара года”, ужываючы БСС.