Разработка урока казахского языка: "В мире профессий"
Разработка урока казахского языка: "В мире профессий"
Каждый школьник знает, что, почти наверняка, после окончания школы он будет стараться поступить в вуз, ведь без высшего образования не сделаешь карьеры, не сможешь хорошо зарабатывать, а, следовательно, достойно жить. А вот какой вуз выбрать, специальность, как получить гранд, мало кто из старшеклассников представляет. Этому и посвящен данный урок. Изучая мир профессий мы повторим тему: "Глагол"
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Разработка урока казахского языка: "В мире профессий" »
Солтүстіқ Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
Раисовка орта мектебі
Ашық сабақ
Тақырып: «Мамандық әлемінде» Етістікті қайталау
11 сынып
Дайындаған: Кушербаева Г.Р.
2013-2014 ж.
Сабақтың тақырыбы: «Мамандық әлемінде»
Етістікті қайталау
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: болашақ мамандықтарына байланысты кәсіби сөздер мен терминдердің мағынасын түсіне отырып, қолдана білу. Тақырып бойынша сөйлеу және білім дағдыларын қалыптастыру. Жаттығулыр арқылы болашақ
мамандығының өмірде тиімділігіне көз жеткізу. Етістіктен өткенді еске түсіріп, ҰБТ-да қолдану сауаттылығын арттыру.
2. Дамытушылық: оқушылырдың бүгінгі күн талабына сәйкес ойлау қабілетін қазақ тіліндегі сөздік қоры арқылы байыту, дұрыс сөйлеу дағдыларың қалыптастыру.
3. Тәрбиелік: дуниетанымдық көзқарастарын, еңбексүйгіштік, эстетикалық дағдыларын қалыптастыру, қазақ тіліне деген ынтасын арттыру.
Сабақтың эпиграфы: «Ел болашағы - білікті маман қолында»
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлеметсіздер ме балалар!
Отырыңыздар!
Психологиялық кезең.
Бүгін бізде ерекше сабақ,өйткені біздің сабағымызға көп қонақтар келіп отыр. Бірақ-та сендер ұялмай, сабаққа белсене қатысасыңдар деп ойлаймын. Көніл- күйлерің жақсы көрінеді,сондықтан осы көтеріңкі қөніл –күйімізбен сабағымызды бастайық.
Балалар, биыл сендер мектеп бітіресіңдер. Өз жүректерініңнің қалауымен, өз қабілеттеріңе, білімдеріңе, шеберліктеріңе қарай мамандық таңдап, оқуға түсесіндер. Соңдықтан бүгін біздің сабағымыздың тақырыбы «Мамандық әлемінде»деп аталады .Сабақ барысындаетістіктен алған білімдерімізді қайталап, толықтырып, ҰБТ-га дайындығымызды ары қарай жалғастырамыз.
2.Ой қозғау
Бүгінгі күні біздің тұрмыстарымызда , өмірімізде кездесетін мамандықтың түрі көп . Балалар, «Мамандық» дегенде сендердің көз алдарына мамандықтың қай түрлері ойларыңа келеді? Соны біз қазір кластер арқылы көрсетеміз. Кластер құрылып, сөйлем құрастыру ,
Дәрігер Мұғалім Заңгер
Сатушы МАМАНДЫҚ Суретші
Қаржыгер Тергеуші Кәсіпкер
2. Мәтінмен жұмыс
ЖИГСО-I стратегиясын қолданып, «Мамандық» деген мәтінді ең алдымен жұпта , содан соң топта әңгімелейміз .
Түйінді сөздерді белгілеңдер
1-арман
2- мамандықтың түрлері
3- бала шақ пен болашақ
4-білікті маман болу
Проблемалық сұрақтар .
Өмірде өз орнын тауып, жақсы маман болу үшін ең алдымен не керек?
а/ Оқу орнында оқу керек.
ә/ Жемісті еңбек ету керек .
Келешекте сендер кім болғыларың келеді?
Жақсы маман болу үшін тек шетелде білім алу керек пе?
Эпиграфты талдау .
4. Тақтада жұмыс
«Жоғалған сөзді тап »
Берілген сөйлемдерге тиісті сөзді тауып жазу.
Адамның бәрі ең жоғары мұратқа ұмтылады.
ХХІ ғасыр Қазақстан жастарының алдында жаңа талап қояды.
Жоғарғы оқу орнын бітіру – өте жақсы .
Нарық экономикасы білімді маман болуды талап етеді .
Қойған сөздерің қай сөз табына жатады?
Еістік .
Етістік қандай сұрақтарға жауап береді?
Бүгінгі сабағымызда етістіктен алған білімдерімізді толықтырып, бекітеміз.
5. Топтарға тапсырма беру.
Берілген мамандық атауларына сәйкес келетін етістіктер жалғаңдар.
Әнші- ән салады
Дәрігер – ауруларды емдейді
Ұстаз – бала оқытады
Ғалым – ғылыми еңбек жазады
Бақташы - мал бағады
Шопан – қой бағады
Журналист – мақала жазады
Сауыншы – сиыр сауады
Диқаншы – егін егеді
І топ
Сөйлемді оқып, асты сызылған сөздердің қайсы болымсыз етістік , қайсы есім сөз екенін ажыратыңдар .
1.Олар қақпа алдына келіп тоқтады
2. Есікті қатты қақпа
3. Жиналысты басқарушы адам кіріспе сөз сөйлейді.
4. Сен олардың әңгімесіне кіріспе .
ІІ топ
Сөйлемді оқып, етістіктердің қайсысы қай райында екенін анықта.
Батыр туса - ел ырысы, жаңбыр жауса - жер ырысы.
Үйрен де жирен.
Мен инженер болғым келеді.
I топ
Адасқан жалғауды түбірге қос.
Жіктік
Жалғауы
-мын
-ді
-сың
-мін
-йық
-йік
-сің
-іңіздер
әкел-е
сал-а
аш-а
көр-е
II топ
Адасқан жалғауды түбірге қос.
Жіктік
Жалғауы
-мін
-сың
-йік
-йық
-ыңдар
-іңіздер
-сің
-ды
әкел-е
сал-а
аш-а
көр-е
I топ
Мамандыққа байланысты мерекелерді оқып, қай мереке туралы екенін анықтау.
II топ
Мамандыққа байланысты мерекелерді оқып, қай мереке туралы екенін анықтау.
I топ
Мақалдардың сынарын тауып, шартты райдың жасалу жолдарын анықта