Саба?ты? к?рнекілігі: отбасы м?шелеріні? суреттері
Саба?ты? барысы:
І. ?йымдастырушылы? кезе?.
- Амандасу;
- О?ушыларды т?гендеу;
- Саба??а дайынды?тарын тексеру.
ІІІ. Жа?а саба?ты т?сіндіру кезе?і.
Жіктеу есімдіктері
(Личные местоимения)
Ережені о?ы.
?ане, балалар, енді жіктеу есімдіктерінен бірнеше с?з тіркесін ??райы?.
І?. Сыныпта орындалатын тапсырмалар.
1-тапсырма (54-бет). М?тінді о?ып, ?з отбасы? туралы айт.
Мені? отбасым
Мені? атым – Олжас. Мен то?ыз жастамын. Мені? отбасым ша?ын. Т?рт адам бар. Олар: ?кем, шешем, інім ж?не мен. Інім бірінші сыныпта о?иды. Мен ?шінші сыныпта о?имын.
2-тапсырма (54-бет). ?ле?ді м?нерлеп о?ы.
Мені? мамам, а? мамам,
Балын ма?ан са?та?ан.
?нін ма?ан са?та?ан,
Б?рін ма?ан са?та?ан,
Мені? мамам, а? мамам.
3-тапсырма (54-бет).Диалогті досы?мен о?ы. Ішінен есімдіктерді тауып, д?птерлері?е жазып ал.
Сені?, мені?, ол.
Сергіту с?ті
Мынау – мені? отбасым,
Танысы?дар достарым.
Мынау - ?кем, б?л – шешем,
Інім, ?пкем ж?не мен.
5-тапсырма (55-бет).С?йлеп ?йрен. Сызба бойынша с?йлемдер ??ра.
?лгі: Б?л – мені? ?кем. Мені? ?кем – инженер.
Саба?ты бекіту:
Барлы?ына кітап, д?птерлерін жап?ызу.
Балалар, енді б?гінгі саба?ты басынан бастап есімізге т?сірейік.
Просмотр содержимого документа
«Отбасы м?шелері. Ашы? саба?. »
Сабақтың тақырыбы: Отбасы мүшелері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға жіктеу есімдіктері жайлы мәлімет беру. отбасы мүшелеріне кімдер кіретінін түсіндіру.
Дамытушылық: оқушылардың есте сақтау қабілеттерін, мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: отбасы мүшелерінің әрбірін құрметтеп, қастерлеп, аялап жүруге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, мәнерлеп оқу, көрнекілік, топтастыру әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: отбасы мүшелерінің суреттері
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастырушылық кезең.
- Амандасу;
- Оқушыларды түгендеу;
- Сабаққа дайындықтарын тексеру.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі.
Жіктеу есімдіктері
(Личные местоимения)
Мен – Я Біз - Мы
Сен – Ты Сендер - Вы
Сіз – Вы Сіздер - Вы
Ол – Он (она) Олар - Они
Ережені оқы.
Жіктеу есімдіктері (Личные местоимения) в ілік септік (притяжательный падеж) в предложении выступают в качестве определения и стоят перед определяемым словом.
Например: Менің атам – Мой дед.
Сенің інің – Твой брат.
Қане, балалар, енді жіктеу есімдіктерінен бірнеше сөз тіркесін құрайық.
ІҮ. Сыныпта орындалатын тапсырмалар.
1-тапсырма (54-бет). Мәтінді оқып, өз отбасың туралы айт.
Менің отбасым
Менің атым – Олжас. Мен тоғыз жастамын. Менің отбасым шағын. Төрт адам бар. Олар: әкем, шешем, інім және мен. Інім бірінші сыныпта оқиды. Мен үшінші сыныпта оқимын.
2-тапсырма (54-бет). Өлеңді мәнерлеп оқы.
Менің мамам, ақ мамам,
Балын маған сақтаған.
Әнін маған сақтаған,
Бәрін маған сақтаған,
Менің мамам, ақ мамам.
3-тапсырма (54-бет).Диалогті досыңмен оқы. Ішінен есімдіктерді тауып, дәптерлеріңе жазып ал.
Сенің, менің, ол.
Сергіту сәті
Мынау – менің отбасым,
Танысыңдар достарым.
Мынау - әкем, бұл – шешем,
Інім, әпкем және мен.
5-тапсырма (55-бет).Сөйлеп үйрен. Сызба бойынша сөйлемдер құра.
Үлгі: Бұл – менің әкем. Менің әкем – инженер.
Сабақты бекіту:
Барлығына кітап, дәптерлерін жапқызу.
Балалар, енді бүгінгі сабақты басынан бастап есімізге түсірейік.
Біз бүгін қандай ережемен таныстық?
Жіктеу есімдігі дегеніміз не?
Оларға не жатады?
Сөз тіркестерін құр.
Сабақты қорыту:
Балалар, бүгінгі басты тақырып не жайында болды?
Отбасы деген сөзді қалай түсіндің?
Отбасы қандай болуы керек?
Үйге тапсырма:
«Ақ мамам» өлеңін жаттап келу.
Бағалау: сабақтағы белсенділіктеріне қарай бағалау.
Сынып: 3 пәні: қазақ тілі күні:____________
Сабақтың тақырыбы: Отбасында
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: сөз тіркестері мен сөйлемдерді дұрыс құрай алуға үйрету. О дыбысының сөз басында қалай дұрыс айтылатынын түсіндіру.
Дамытушылық: үйге берілген тапсарманы сұрау арқылы оқушылардың мәнерлеп оқуға дағдыландыру.
Тәрбиелік: тек өз отбасын ғана емес, сонымен қатар басқа отбасыларды да сыйлап жүруге тәрбиелеу.