kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қысқа мерзімді жоспар "Түйе үстіндегі кітапхана"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Кітап біілм бұлағы. Кітап оқу өте пайдалы. Сабақта кітаптың пайдасы туралы әр түрлі белсенді әдіс тәсілдермен берілген. Деңгейлік тапсырмалар оқушылардың жас ерекшелігіне сай қарастырылған

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қысқа мерзімді жоспар "Түйе үстіндегі кітапхана"»

Пәні: қазақ тілі

Мектеп: ОСШ № 3, г. Жезказган

Мұғалімнің аты-жөні: Альмишева Ляззат Шайзаевна

Сынып: 7

Қатыспаған оқушылар саны: ______________________ Қатысқан оқушылар саны: ________________________


Сабақ тақырыбы:

Түйе үстіндегі кітапхана

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.О6 тақырып бойынша деректер қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу;

7.Т3 әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсіну;

7.Ж4 тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, постер түрінде ұсыну

Сабақтың мақсаттары:

Барлығы: әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсінеді;

Көбі: тақырып бойынша деректер қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізеді;

Кейбірі: тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, постер түрінде ұсынады

Күтілетін нәтижелер:

Тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді толық меңгереді, мәтіннің мазмұнын түсінеді, өз ойын дәлелдеп жеткізеді

Жаңа сөздер:

Ерекше, жақсы көрген, кітап қоры, мемлекет қайраткері, әскери адам, жорық, керуен, рухани азық

Сабақта қолданылатын материалдар:

Интерактивті тақта, плакаттар, маркерлер, карточкалар, стикерлер, смайликтер

Оқыту әдістері:

«Сұрақ-жауап» әдісі, топтық жұмыс, «Ашық хат» әдісі, «Түрлі-түсті стикерлер» әдісі, «Білгенге маржан» әдісі, «Ойлан, тап, жаз» әдісі, «Голосование точками» тәсілі, «Жеке ой түйіні» әдісі, стратегия «Дерево ответов», «Бағдаршам» тәсілі, метод «Острова»

Дереккөздері:

Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік.


Тапсырмалар :

Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:


Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу

«Ашық хат» әдісі. Топтар бір-біріне сәттілік тілейді: топтар ашық хатты оқып, бір-біріне жақсы тілек айтады.

Топқа бөлу. «Түрлі түсті стикерлер» әдісі.

(Ученики встают в круг и закрывают глаза. Учитель прикрепляет каждому цветной листок. По команде учителя все открывают глаза. После чего все ученики должны, молча объединится в группы: красный, желтый).

Топтың ережесін қайталау.

1. Тыңдай білейік.

2. Әрбір қатысушы өз пікірін келтіруі керек.

3. Біреу сөйлегенде, оның сөзін бөлмейік!

4. Жеке бастың қасиеттері сыналмай, тек пікірлері ғана сыналады.

5. Басқалардың пікірлерін сыйлайық!

6. Бірлесе жұмыс істеуге ұмтылайық!

Сабақтың мақсатын айту.

1. «Түйе үстіндегі кітапхана» мәтінімен танысамыз, оны түсінеміз, өз ойымызды атамыз;

2. Тақырып бойынша жаңа сөздермен танысып, постер жасамыз;

3. «Кітапхана тарихы» мәліметтермен танысамыз;

4. Тақырып бойынша түрлі жаттығулар орындаймыз

Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі, бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Топқа бөлінеді, топтың ережесін еске түсіреді

Өткен сабақты тексеру

Айтылым. Жеке оқушымен жұмыс. «Білгенге маржан» айдарымен берілген ұлы адамдардың сөздерін оқиды.

Үй жұмысын тексеру: кітап туралы қанатты сөздер, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, өлеңдер жазып келу.

Айтылым. Кітап туралы қанатты сөздер, мақал-мәтелдер, жұмбақтар, өлеңдер айтады

І. Қызығушылықты ояту

Жазылым. Жеке оқушымен жұмыс.

Сөздікпен жұмыс: «Ойлан, тап, жаз» әдісі 
Шарты:

1. Жаңа сөздерді мәнерлеп оқу

2. Берілген сөздер бойынша сөздің бас әріптерінен зат есімдер құру.

Үлгі: ерекше-еден, емен, елес

ерекше-особенно

жақсы көрген-любил

кітап қоры-книжный запас

қоғам қайраткер- государственный деятель

әскери-военный

жорық-поход

керуен-караван

Өзің-өзі бағалау: «Голосование точками» тәсілі

Оқылым. Жазылым. Жаңа сөздерді мәнерлеп оқиды, берілген сөздер бойынша сөздің бас әріптерінен зат есімдер құрайды. Өзің-өзі бағалайды

ІІ. Мағынаны тану

Топпен жұмыс. Мәтінмен жұмыс. «Жеке ой түйіні» әдісі

І топ: мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, аудару, қою сиямен белгіленген сөйлемге өз ойларын айту.

Түйе үстіндегі кітапхана.

Парсы ғалымы Уазыр Сахиб кітапты ерекше жақсы көрген адам екен. Оның мыңдаған кітап қоры бар үлкен кітапханасы болыпты. Ол мемлекет қайраткері әрі әскери адам болған. Өмірінің тең жартысын ат үстінде, жорық жолында өткізген. Бір қызығы, ол жорыққа аттанғанда, өзімен бірге осы кітапханасын да алып шығады екен. Кітапты артуға 400-дей түйе бөлінетін.

Кітап артқан түйелер керуені бейне бір каталог сияқты болған. Түйелер барлық жорық жолында алфавит бойынша тізіліп жүрген. Ал, кітапханашылар Уазыр Сахибқа кез келген уақытта керекті кітабын тауып апарады екен. Сөйтіп, түйе үстіндегі кітапхана басқа да жауынгерлердің рухани азығы болған.

Тапсырма: қою сиямен жазылған сөзді ағылшын тіліне аударып, дәптерге жазу.

ІІ топ: «Сұрақ-жауап» әдісі. Стратегия: «Дерево ответов» /ағаш салынған флипчарт таратып беріледі/.

Внимательно прочитать текст. Составить ответы на карточках. Оформить «Дерево» ответами.

1. Уазыр Сахиб кім?

2. Ол нені жақсы көрген?

3. Оның несі болыпты?

4. Ол қандай қызмет атқарған?

5. Кітаптарды қанша түйеге артқан?

6. Керуен қандай болған?

7. Кітапханашылар керекті кітапты ғалымға қалай тауып берген?

8. Жауынгерлердің рухани азығы не болған?

Сөйтіп, түйе үстіндегі кітапхана басқа да жауынгерлердің рухани азығы болған.

Тапсырма: қою сиямен жазылған сөзді латын тіліне аударып, дәптерге жазу.

Бірін-бірі бағалау: «Бағдаршам» /топтар бір-бірін бағалады/.

Айтылым. Жазылым.

Оқылым. Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді. Қою сиямен белгіленген сөйлемге өз ойларын айтады. Сұрақтарға жауап береді. «Бағдаршам» тәсілімен бірін-бірі бағалайды

Сергіту сәті.

Танымдық сәт. Сен білесің бе? Познавательная минутка: А знаешь ли ты? История библиотеки.

Само слово «библиотека» – греческого происхождения. Библиотеки начали создавать еще цари древних царств. Таблички, свитки, папирусы, книги – это все было способом хранить знания. Библиотеки впервые появились на древнем Востоке. Официально первой библиотекой считается коллекция глиняных табличек, приблизительно 2500 год до н. э., найденная в храме вавилонского города Ниппур. Приблизительно около 1250 года до н. э. Рамзесом II было собрано около 20 000 папирусов. Над входом в знаменитую библиотеку храма «Рамессеум», который построил фараон Рамзес II, была высечена надпись «Аптека для души». Крупнейшим центром античной книжности стала Александрийская библиотека. Она была создана в III веке до н. э. Птолемеем I. Издревле люди писали на самых разнообразных материалах: на скалах, на каменных плитах, на коре деревьев, на глиняных табличках, на папирусе из Египта. На территории современного Ирака, в государстве Шумер библиотеки существовали уже более 50 веков назад. Особое место занимает сборник законов царя Хаммурапи.

Но когда император Цинь Шихуанди в 221 г. до н.э. объединил Китай, он объявил, что право на существование имеют лишь книги по истории династии Цинь, а также по сельскому хозяйству, медицинские и гадательные – остальные же приказал сжечь. И еще более полувека императоры следующей, Ханьской, династии по-прежнему запрещали создавать библиотеки. Потом запрет был отменен. Были библиотеки и в Египте, в Греции и Риме. Легенды рассказывают о потрясающих библиотеках Древнего Мира, таких как библиотека Ассирийского Царства, Вавилонского Царства, Библиотека Фив в Древнем Египте, Древнегреческие и Древнеримские Библиотеки, знаменитой Александрийской Библиотеки.

Тыңдалым. Оқушылар қосымша мәліметті тыңдайды

Тәрбиелік сәт. Пайдалы кеңес:

1. Кітапты шала оқу зиян.

2. Бастаған кітабыңды аяғына дейін оқитын бол. Сонда кітапқа деген қызығушылығын арта түседі.

3. Кітапты да газет оқыған сияқты күнде оқу керек. Ылғи бір мезгілде оқып үйрен.

4. Белгілі уақытта ас ішіп дағдыланғаның сияқты, кітап оқу да әдетке айналады.

5. Кітапты таза, ұқыпты, жыртпай ұстау керек. 6. Кітап жыртылса, мұқабасын түптеу керек.

7. Кітап беттерінің бұрыштарын бүктеме;

8. Кітап мұқабасы бүлінбес үшін қаптап ал;

9. Кітап беттерін жыртпа;

10.Кітапқа сурет салма, жазба;

11.Тамақ ішіп отырып кітап оқыма

Тыңдалым. Оқушылар пайдалы кеңесті тыңдайды

ІV. Бекіту

Кері байланыс. Метод: «Острова».

На большом листе бумаги рисуется карта с изображением эмоциональных "островов". Остров Радости, остров Грусти, остров Тревоги, остров Воодушевления, Бермудский треугольник и др.

Карта островов вывешивается на доске (стене) и ученики выходят к карте и маркером (фломастером) нарисуют или крепят свой кораблик (смайлик) в соответствующем районе карты, который отражает душевное, эмоционально-чувственное состояние после урока или в конце дня, или в конце недели

Оқушылар смайликтерді тақтаға шығып картаға жабыстырады.

V. Үйге тапсырма

Үйге тапсырма. Шығарма жазып келу: «Менің сүйікті кітабым»


Қосымша ақпарат

VІ. Рефлексия

Сабақ барысында оқу мақсатына қол жеткізілді ме? Оқу мақсатына қол жетпеудің себебі неде? Бүгін оқушылар не біліп, не үйренді? Сыныптағы психологиялық ахуал қандай болды? Жоспардан ауытқы болды ма? Себебі неде? Өзім жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Уақыт тиімді пайдаланылды ма? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім? Неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңіздлі жазыңыз, сұрақтарға жауап беріңіз (сабақ жүйелі жоспарлағандықтан, сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды.

Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді, сөздікпен жұмыс жасайды. Сабақ жоғары деңгейде өтеді, өйткені оқу мақсаттары дұрыс таңдалды, уақытты тиімді пайдалану барысында саралау жұмыстары да орындалады).

Қорытынды бағалау:

Қандай екі нәрсе (оқытудың да, оқуды да ескеріңіз) табысты болды? Сабақтың ұнаған 2 түсін анықтап жазыңыз.

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз), жақсарта алды?

1:

2:

Сабақ барысында өзіңіздің көңіліңіз толмаған 2 әрекетті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) атаңыз.

1:

2:

Осы сабақ барысында келесі сабағымда сынып не жекелеген оқушының сапалы білім алуы үшін нені жетілдіруге болатынын білдім...





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Қысқа мерзімді жоспар "Түйе үстіндегі кітапхана"

Автор: Альмишева Ляззат Шайзаевна

Дата: 30.01.2019

Номер свидетельства: 497849
