Просмотр содержимого документа
«?аза? тілі, 2-сынып Адамны? дене м?шелері »
Төлепберді Сатира , қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі
Қарағанды қаласы Осакаров ауданы Сарыөзек № 21 орта мектебі
Сыныбы: 2 орыс тілді
Тақырыбы: «Адамның дене мүшелері»
Мақсаты:
Білімділік: Жаңа сөздерді меңгерту. Адамның дене мүшелері жайлы түсінік бере отырып, еркін сөйлеп, өз ойын дұрыс жеткізе білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың таным-түсініктерін дамыту, сөздік қорын молайту, көптік, тәуелдік жалғаулары жайлы білімдерін жетілдіру, сөйлеу мәнерін дамыту.Салыстыра білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушы бойында әдептілік, сыйластық, достық сезімдерін қалыптастыру. Қазақ тілін құрметтей білуге баулу.
Сабақтың түрі: сайыс – ойын сабақ.
Сабақтың әдіс – тәсілі: топтық жұмыс, сұрақ-жауап.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру.
Оқушылардың көңіл-күйін анықтау жұмысы. Тақтаға екі түрлі сурет ілінеді. Оқушы соның біреуін таңдайды.
Үй жұмысы:
Үй жұмысы «Текше» ойны арқылы сұралады.
Досың бар ма?
Досыңның аты кім?
Досың неше жаста?
Досыңның мінезі қандай?
Досың бос уақытында не істейді?
-Балалар, біз бүгін жаңа модуль бастаймыз. Ол «Адамның дене мүшелері» деп аталады.
Енді, дәптерлеріңді ашып бүгінгі күннің тақырыбын жазып қойыңдар. Сабағымыздың тақырыбы «Адамның дене мүшелері».
І. Жаңа сабақ.
Қане, балалар мына суретке қарап дене мүшелерін еске түсірейік.
(Слайдтан сурет көрсетіліп, оқушылардан адамның дене мүшелері сұралады.)
ІІ. Сөздікпен жұмыс:
Адам - человек, бас - голова, шаш - волосы, көз - глаза, құлақ – ушы, мұрын - нос, ауыз - рот, қол - ручки, аяқ – нога, сана-считай, дене мүшелері – части тело.
Сабақ сайыс, ойын түрінде өткізіледі. Әрбір орындалған тапсырма мен берілген дұрыс жауапқа 1 жеміс-жидек беріледі. Кімнің себетінде жеміс – жидек көп болса сол жеңімпаз болады.
Оқушылар екі топқа бөлінеді.
І топ. «Алма»
ІІ топ. «Анар»
ІІІ. Тапсырмалар.
1-тапсырма. Сурет бойынша 2-3 сөйлем құра.
Мынау - адам. Оның басы, екі көзі, екі құлағы, екі аяғы, аузы және мұрны бар.
2-тапсырма. Кім жылдам?
Торкөздегі сөздердің аудармасын айт.
голова
нога
глаза
рука
3- тапсырма.
Сәйкес нұсқаны белгіле.
Аяқ
Көз
Ауыз
Шаш
Бас
Мұрын
Қол
Рука
Рот
Волосы
Голова
Нос
Нога
Глаза
4-тапсырма.
Көп нүктенің орнына керекті әріпті қойып жаз.
Менің б...сым, әдемі к...з, үлкен м...рын, екі қ...лақ, екі а...қ, Сашаның қ...лы.
Ү. Сергіту сәті.
Оң қолымда бес саусақ
Сол қолымда бес саусақ
Алақанды ашамыз,
Онға онды қосамыз...
Кел, санайық, ал мұны,
Нешеу болды барлығы?
5-тапсырма.
Мәтінді мәнерлеп оқы, орыс тіліне аудар.
Мынау – Саша. Ол – оқушы. Саша сегіз жаста. Ол екінші сыныпта оқиды. Сашаның басы, екі көзі, мұрны, екі аяғы мен қолы, екі құлағы, аузы бар. Саша - жақсы оқушы.
6-тапсырма.
Оқушылар екі-екіден бөлініп, диалог құрады. Оны тақтаға шығып көрсетеді.
Мысалы:
-Сәлем, Мәди!
-Сәлем, Карина!
-Қал қалай?
-Жақсы.
-Сен қайда барасың?
-Мен мектепке барамын.
-Сау бол, Мәди!
-Сау бол, Карина!
ҮІ. Деңгейлік тапсырмалар.
І деңгей.
Мәтінді көшіріп жаз.
Менің досымның аты-Санжар. Ол екінші сыныпта оқиды. Ол бос уақытында ойнайды, музыка тыңдайды. Теледидар қарайды. Жазда ол ауылға барады.
ІІ деңгей.
Сөздерге көптік жалғауын жалғап жаз.
Алма, кітап, оқушы, қалам, гүл, өрік, шие, қияр .
ІІІ деңгей.
Сөздерге тәуелдік жалғауын жалғап жаз.
Менің кітаб...., сенің парта..., оның аға..., Розаның ойыншығ..., Айшаның сөмке..., досымның мінез...