kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Якісні, відносні та присвійні прикметники.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета: навчити учнів розрізняти і визначати групи прикметників за значенням: якісні, відносні та присвійні; удосконалювати вміння знаходити прикметники в текстах та використовувати їх у власному мовленні; розвивати самооцінку, особистісні переконання, образне мислення учнів, комунікативні здібності, зорове сприйняття пам’яток архітектури, емоційне світосприйняття, духовно зорієнтований світогляд; формувати культурологічну компетентність дітей; виховувати в учнів любов до рідної природи, повагу до перлин української архітектури, шанобливе ставлення до українських історичних заповідників.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Якісні, відносні та присвійні прикметники.»

Тема. Якісні, відносні та присвійні прикметники.

Мета: навчити учнів розрізняти і визначати групи прикметників за значенням: якісні, відносні та присвійні; удосконалювати вміння знаходити прикметники в текстах та використовувати їх у власному мовленні; розвивати самооцінку, особистісні переконання, образне мислення учнів, комунікативні здібності, зорове сприйняття пам’яток архітектури, емоційне світосприйняття, духовно зорієнтований світогляд; формувати культурологічну компетентність дітей; виховувати в учнів любов до рідної природи, повагу до перлин української архітектури, шанобливе ставлення до українських історичних заповідників.

Обладнання: підручник, модель «Прикметник», зображення українських храмів, роздаткові матеріали, на дошці розміщено малюнок великого колоса, а учням роздано піваркуші у формі зерняток.

Методи та прийоми: інтелектуальна розминка, аналітичне спостереження, проблемно-пошуковий, робота зі словником, метод опори, робота з ілюстративним матеріалом, лінгвістична гра, морфологічне моделювання.

Тип уроку: комбінований.

Клас: 6

ХІД УРОКУ

I. Орг. момент.

II. Повідомлення теми й мети уроку.

III. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Перевірка д/з: §14, с. 69, вправа 144; розбір дібраних учнями до «Словникової скриньки» прикметників, запис найцікавіших варіантів у зошити.

  2. Інтелектуальна розминка за моделю «Прикметник» (готовою, з якою працювали на минулому уроці).

  • Яка частина мови називається прикметником?

  • Від якої частини мови залежить рід, число, відмінок прикметника?

  • Як змінюється прикметник?

  • Яким стає наше мовлення завдяки прикметнику?


  1. Вибірковий диктант.

Завдання: виписати з поданого тексту прикметники.

Щороку густою стіною стоять хліба. Добірне зерно достигає під щедрим таврійським сонцем. Минає тиждень, другий, і знову так, як і в минулі роки: о четвертій годині підйом – і в поле. Сонце зійде над степом. Гуси-лебеді рожевою хмаркою потягнуться з моря. І піде по ниві тріск, наче щось горить – то пшениця сохне. Пора! Можна починати. Натисну на важелі, і комбайн вріжеться в жовтогарячу стіну. І вдарить в бункер перший струмок янтарних зерен. І я слухатиму симфонію стиглої ниви (За М. Брагою).

Бесіда за текстом:

  • Яку пору року зображено в тексті?

  • Де саме на території України відбуваються події?

  • Про який процес праці розказує автор?

Учитель: У цьому тексті ми дізнаємося про збирання зерна, але спершу, ніж можна розпочати цей процес, треба зерно посадити, щоб воно проросло. Тож ми сьогодні з вами будемо маленькими зернятками, які мусять прорости в таке янтарне колосся. (Чергові роздають вирізані з паперу «зернинки», а вчитель повідомляє, що на них протягом уроку можна записувати питання про незрозуміле).

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1. Записати на дошці та в зошитах групи прикметників, з’ясувати, які вони виражають ознаки.

    • Червоний, блакитний, солодкий, легкий, важкий, прямий, широкий (колір, смак, вага, форма);

    • Залізний, срібний, літній, вечірній, шкільний, російський, український (матеріал, призначення, національна приналежність);

    • Олегів капелюх, братове слово, жайворонкова пісня (належність чого-небудь людині або тварині).

  2. Робота над складанням моделі. (Учням роздається модель «Прикметник», але тільки з надрукованою центральною частиною)



ПРИКМЕТНИК


називає ознаку

предмета

який? чий?


Учитель пояснює теоретичні відомості щодо розряду прикметників, а учні заповнюють верхню частину таблиці, додаючи свої приклади на кожний розряд.

  1. Робота за підручником.

  • §15, с. 72, вправа 150,

  • с. 73, правило, вправа 151;

  • Завдання-пошук №1

Знайдіть якісний прикметник. Поясніть, на яку якість предмета він указує.

Український, сталевий, великородний, скляний.

Записати якісний прикметник до «Словникової скриньки».

Великородний – аристократичний, благородний.

  • с. 74, вправа 152.

  • Завдання-пошук №2

Знайдіть відносний прикметник.

Великий, мезозойський, лисячий, зелений.

Записати відносний прикметник до «Словникової скриньки».

Мезозойський – той, що стосується четвертої геологічної епохи Землі.

Утворіть від поданих прикметників присвійні. Запишіть. (Робота на дошці та в зошитах).

Батько, бабуся, дідусь, мати, Іван, Микола, Василь, Ілля, Ігор, Андрій, Ольга, Марія, Наталка, Галина, Мавка, Дочка, син, сестра, брат.

  • Завдання-пошук №3

Знайдіть присвійний прикметник.

Нічний, товстий, шляхетний, ґазелячий.

Записати присвійний прикметник до «Словникової скриньки».

Ґазелячий – той, що належить ґазелі, козулі родини антилопових.

  • Складіть із прикметниками, які ми сьогодні записали до «Словникової скриньки», речення.

V. Закріплення.

  • Творча робота.

    • Зверніть увагу на дошку. Які архітектурні споруди зображено на картинках?

    • Для чого в житті людини потрібен собор?

(Після розв’язання проблемного питання учитель коротко знайомить учнів із кожним із представлених соборів):


1. Храм на Запорізькій Січі.

Справжня історія живе на Хортиці, найбільшому острові Дніпра, оголошеному Національним заповідником. На думку археологів, перші люди поселилися тут близько 35 тисяч років тому. Площа 2,35 га буквально переобтяжена слідами минулого. Тут виявлені стоянки первісних людей і стародавні язичницькі святилища, тут жили кіммерійці, скіфи і сармати, що залишили після себе стародавні кургани і кам’яних баб, через Хортицю проходив відомий шлях «із варяг в греки», тут збиралися староруські дружини перед військовими походами проти татар. І тут же зародилося запорізьке козацтво. А крім усього іншого, острів дивно красивий. На ньому є скелясті обриви і хвойні гаї, степові ділянки і природні плавні, оголошені зоною абсолютної заповідності.

Усередині фортеці знаходиться майдан з церквою і ганебним стовпом, де карали винних. Навколо майдану стоять великі довгі будинки — курені, де жили січовики, будинки старшини, канцелярія, а далі — склади, арсенали, ремісничі майстерні, торгові ряди.



  1. Софія Київська.

Собор святої Софії (Софійський Собор) — християнський собор в центрі Києва, пам’ятка української архітектури і монументального живопису XI — XVIII століть, одна з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі. Був однією з головних святинь Східної Європи та центром православної Київської митрополії. Знаходиться на території Софійського монастиря, що перетворений сьогодні на державний архітектурно-історичний заповідник «Софійський музей». Собор, як головний храм держави, відігравав роль не тільки духовного, а й політичного та культурного центру. Під склепінням Cв. Софії відбувалися урочисті «посадження» на великокняжий престол, церковні собори, прийоми послів, затвердження політичних угод. При соборі велося літописання і були створені перші відомі на Русі бібліотека та школа.






  1. Київський Михайлівський Золотоверхий собор.

Історія Київського Михайлівського Золотоверхого монастиря починається з 11 липня 1108 р. згадкою в літописі про закладення князем Святополком-Миха їлом поруч з Дмитровським монастирем і церквою св. Петра кам’яного храму в ім’я св.Архістратига Михаїла. Ця церква була на той час єдиною в Києві, яка мала золоту баню і через це одержала назву «Золотоверхої». Спочатку Златоверхо-Михайлівська соборна церква була дерев’яна і невелика за розмірами. В 1093р. на київський князівський престол зійшов Святополк ІІ Ізяславич, в святому хрещенні Михаїл, який до того князював в Турові. Саме він замість старої дерев’яної церкви збудував кам’яну, прикрасив її мармуром, мозаїкою і дорогоцінними іконами. Після смерті Князя Святополка 16 квітня 1114 р. його поховали в новозбудованому храмі.

Завдання. Роздивіться уважно ці три споруди та опишіть їх виключно за допомогою прикметників так, щоб було зрозумілим: кожен храм відрізняється один від одного. (Школярі пропонують свою прикметники, а один учень біля дошки розподіляє їх за розрядами).


  • Самостійна робота.

Прочитайте текст. Випишіть із нього прикметники: спочатку якісні, потім відносні, і нарешті – присвійні. Розкажіть, за якими ознаками ви поділили прикметники на групи.

Якого кольору сніг?

Білий-білий первосніг

на поля й на луки ліг.

А в садку глибокий,

красунь синьоокий.

На березі ще й сосні –

бірюзовий.

Так чи ні?

Жовто-золотавим

припушило трави.

А під вечір на шибках

сніг рожевий, наче птах,

Мов казкова птиця,

та, що тільки сниться (В. Конопелець).


Гра «Хто швидше?»*.

За певний час записати якнайбільше відносних прикметників, що виражають ознаку за відношенням:

  1. до предмета чи до явища (підводний човен, вічний вогонь);

  2. до людини або тварини (батьковий заповіт, юнацький запал);

  3. до абстрактного поняття (українська пісня, культурна революція);

  4. до дії (підготовчі курси, ткацький верстат);

  5. до числа (подвійна норма, одиночне плавання).

Підсумкова бесіда за моделю «Прикметник».

VI. Д/З: §15, с.74, вправа 157; трійко учнів готують прикметники для «Словникової скриньки» (Який він храм?!)


Додаток до уроку №2 (роздається на кожну парту)











ПРИКМЕТНИК


називає ознаку предмета

який? чий?















  • Завдання-пошук №1

Знайдіть якісний прикметник. Поясніть, на яку якість предмета він вказує.

Український, сталевий, великородний, скляний.

  • Завдання-пошук №2

Знайдіть відносний прикметник:

Великий, мезозойський, лисячий, зелений.

  • Завдання-пошук №3

Знайдіть присвійний прикметник:

Нічний, товстий, шляхетний, ґазелячий.


  • Прочитайте текст. Випишіть із нього прикметники: спочатку якісні, потім відносні, і нарешті – присвійні. Розкажіть, за якими ознаками ви поділили прикметники на групи.

Якого кольору сніг?

Білий-білий первосніг

на поля й на луки ліг.

А в садку глибокий,

красунь синьоокий.

На березі ще й сосні –

бірюзовий.

Так чи ні?

Жовто-золотавим

припушило трави.

А під вечір на шибках

сніг рожевий, наче птах,

Мов казкова птиця,

та, що тільки сниться (В. Конопелець).



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Якісні, відносні та присвійні прикметники.

Автор: Сагир Татьяна Ивановна

Дата: 19.02.2016

Номер свидетельства: 295736
