6 КЛАС
УРОК-ЯРМАРОК З ЕЛЕМЕНТАМИ НАРОДОЗНАВСТВА
ТЕМА: НАПИСАННЯ СКЛАДНИХ ПРИКМЕТНИКІВ
Мета: пояснити учням правила написання складних прикметників; сприяти виробленню в них уміння застосовувати вивчені правила на практиці ; виховувати шанобливе ставлення до традицій українського народу, виховувати в учнів кмітливість, самостійність мислення.
Обладнання: картки із завданнями, портрети письменників М.В Гоголя, Г. Квітки-Основ'яненка, ілюстрації до уроку
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент.
ІІ.З'ясування емоційної готовності учнів до уроку. Психологічна вправа «Кольоровий настрій».
-Добрий день, діти! Перед тим, як ми з вами почнемо працювати, давайте з'ясуємо з яким настроєм ви прийшли на урок. Перед вами лежать кольорові смужки, виберіть собі таку, яка подобається вам найбільше.
-Тепер давайте розшифруємо, який колір, якому настрою відповідає:
- червоний - піднесеність
- оранжевий - радість
- жовтий - приємність
- зелений – спокій
- синій – сум
- фіолетовий – тривожність
- чорний – незадоволення
-Сподіваюсь, що ті, у кого не дуже хороший настрій, зможуть поліпшити його протягом уроку.
ІІІ.Оголошення теми та мети уроку.
-Сьогодні на уроці ми з вами вирушимо в поїздку на ярмарок.
-А чи знаєте ви, що таке ЯРМАРОК?
-А як раніше їздили на ярмарок? (Кіньми, волами, а ще пішки...)
-Отже, влаштовуйтесь зручненько і почнемо нашу подорож. По дорозі нам треба буде подолати деякі перепони, тобто виконати завдання. Тож будьмо уважні, щоб усе почули і побачили, нічого не прогавили, добре скупилися і назад повернулися з високими балами.
ІV.Актуалізація опорних знань.
1.Усне опитування:
-Який розділ науки про мову ви вивчаєте? (морфологію)
-Що вивчає цей розділ? (частини мови)
-А скільки частин мови ви вже вивчили? (дві).
-Діти, уявіть, що десь неподалік є незвичайний край – Країна Морфологія. У ній проживають веселі чоловічки – частини мови. Найстаршим там є КОЗАК-ХАРАКТЕРНИК – такий собі чаклун, що вміє перевтілюватися в різні предмети. Він відповідає на питання... (хто? що?) - це – ІМЕННИК. Найкращим другом Козака є
ХУДОЖНИК, який увесь час , щось малює, розфарбовує. Він завжди ходить з
пензлем і олівцем. Щойно Іменник перетвориться на якийсь предмет – Художник одразу його розмальовує, надає йому ознаки.
-А що це за частина мови ? (прикметник) На які питання відповідають прикметники? (який? чий?)
-Ой, діти, цей Прикметник-Художник такий симпатичний, цікавий, а давайте візьмемо його з собою на ярмарок!
-Діти, підберіть, будь ласка, прикметник, який найбільше вас характеризує. Наприклад, Я – веселий, щасливий, старанний...(дружелюбний, гостинний, привітний, чутливий, обдарований, талановитий, працьовитий, ласкавий, сором'язливий, чесний, культурний, дотепний, артистичний...)
-А хто сформулює правило, що таке прикметник?
2.ГРА «ЧИ ПРАВДА, ЩО...»
Правила гри: перед вами лежать картки:червона та зелена. Зелену ви піднімаєте, якщо я говорю правду, а червону – якщо неправду. Неправильні формулювання треба виправити.
1.Прикметником називають частину мови, що виражає ознаку предмета.(правда)
2.Прикметник відповідає на питання хто? що? (ні)
3.Прикметники поділяються на якісні та відносні?(ні, є ще присвійні)
4.Якісні прикметники вказують на ознаку предмета у більшій чи меншій мірі? (правда)
5.Відносними називають прикметники, що означають приналежність чого-небудь людині чи тварині? (ні, присвійні)
6.Присвійні прикметники мають два ступені порівняння?(ні, якісні)
3.Виконання тренувальної вправи №1.
Завдання: Виписать з поданих речень прикметники.
1.Під знамена, під жовто-блакитні гордо стала держава моя. 2.Пшенична нива золотаво-жовтого волосся, а над нею неба світло-синього блакить. 3. У двоколірному полотнищі злилося усе, що нас об'єднує віки. 4.Надворі йшов дощ, а мій кіт повернувся з прогулянки абсолютно сухий.
-Прочитайте прикметники, які виписали. Що це за слова?
-Від яких слів утворені ці прикметники?
-Як називаються такі слова? (складні)
-Як вони пишуться?(разом, окремо, через дефіс)
V.СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
1.Пояснення вчителя.
РАЗОМ ПИШУТЬСЯ ПРИКМЕТНИКИ:
- утворені від складних іменників, які пишуться разом (лісостеповий, краєзнавчий)
- від слів, які є залежними (народнопоетичний - народна поезія; сільськогосподарський - сільське господарство)
- якщо першим компонентом є прислівник із значенням якості – багато, мало, легко, високо тощо. ( багатогалузевий, легкопоранений, високоосвічений, але: якщо можна до прислівника поставити питання як?, то пишеться окремо: різко окреслений, абсолютно сухий)
- з другою дієслівною частиною (волелюбний, деревообробний)
ЧЕРЕЗ ДЕФІС ПИШУТЬСЯ ПРИКМЕТНИКИ:
- утворені від складних іменників, які пишуться через дефіс (генерал-губернаторський, соціал-демократичний)
- на позначення відтінків кольору (біло-рожевий, синьо-зелений, але: жовтогарячий), смаку (кисло-солодкий, гірко-кислий), проміжних частин світу (північно-західний, південно-східний, але західноукраїнський, східноукраїнський)
- утворені від незалежних одне від одного слів, між якими можна поставити сполучник і (літературно-художній, фізико-математичний) .
2.-Ми з вами вже близько від ярмарку, залишилась одна зупинка.
Виконання вправи №2. «УТВОРИ ПРИКМЕТНИК»
ЗАВДАННЯ : від поданих слів утворити складні прикметники, записати.
Наприклад: світлий, зелений – світло-зелений.
Воля, любити - ....; яскравий, зелений - ...; земля, робити - ...; правий, берег - ...; легка, атлетика - ...;зелений, листя - ...; чотири, роки - ...; український, російський -...
3.-Ітак, кудись приїхали, але куди? Невідомо. Чи правильним шляхом добирались? Чи не переплутали чого? Дивіться, тут іще якесь завдання. Давайте виконаєм і дізнаємся, чи туди потрапили, чи треба буде назад повертати.
- ГРА «ЖИВІ БУКВИ» (РОБОТА В ПАРАХ).
ЗАВДАННЯ: Скласти слово із поданих букв.
ВІДКРИВАЄТЬСЯ СЛОВО «ЯРМАРОК».
-Отже ми правильно йшли і туди попали!
-Але подивіться, тут сидять козаки, які тримають в руках табличку. Що ж там написано? : «ТОЙ ЗАЇДЕ, ХТО ВИКОНАЄ ЗАВДАННЯ»
-Ви готові виконати завдання?
4.Творча робота. Замінити виділені слова складними прикметниками (усно)
Небо світле і голубе. Листя темне і зелене. Завод і вагонний, і паровозний. Заклад і навчальний,і виховний. Завод, що будує паровози. Продукти з кислого молока. Машина для очистки зерна.
5. Вчитель зачитує: «От і дібралися ми нарешті на ярмарок! І чого тут тільки не побачиш! І не протовпишся: той купує, той торгує, той божиться, той прицінюється...» (Г. Квітка -Основ'яненко)
-Так описував ярмарок видатний український письменник Григорій Квітка-Основ'яненко, з творчістю якого ви познайомитесь у старших класах . Зверніть, будь ласка, увагу на портрет, запам'ятайте його.
-В наш час на Полтавщині, в селі Великі Сорочинці, щорічно проходить Сорочинський ярмарок, куди приїжджають з усієї України продати, купити, показатись, роздивитись і взагалі , поспілкуватись, відпочити.
-Саме про Сорочинський ярмарок розповідав інший геніальний письменник – Микола Васильович Гоголь (на портреті), мабуть, кожен із вас бачив новорічний мюзікл «Сорочинський ярмарок» за мотивами цього твору.
-А зараз давайте подивимось фрагмент сучасного ярмарку, а я вам зачитаю, як його змальовує Гоголь.
(Вмикається уривок із фільму і одночасно зачитується уривок із «Сорочинського ярмарку»)
«...Шум, мекання , рев – все зливається в один безладний гул. Воли, мішки, сіно, цигани, горщики, баби, пряники, шапки – все яскраве, строкате, безладне; бігає купою й снує перед очима . Різноголосі розмови перебивають одне одного, і жодне слово не вихопиться, не врятується від цього потопу; жоден крик не мовиться чітко. Лише ляскання по руках торгашів чутно на ярмарці звідусюди. Ламається віз, дзвенить залізо , гримлять дошки, які скидають на землю, і голова пішла обертом, не розуміє куди податися...» (М. В. Гоголь)
-Вам сподобалось? Виникло бажання поїхати?
-Зверніть, будь ласка, увагу на наш стіл, на якому є продавці фруктів, посуду, вишивки. У них також є для нас завдання. Подивимось, що вони приготували.
6.Виконання вправи №4.
ЗАВДАННЯ: Із слів для довідки підібрати і вставити в речення необхідні за змістом прикметники.
1.Я закінчив .... факультет. 2. ... продукти дуже корисні для здоров'я. 3.Нарешті відбулася ... зустріч. 4.Йому дуже пасували речі ... кольору.
Довідка: (фізико)математичний; (м'ясо) молочний; (довго)очікуваний; (жовто)гарячий.
8.-Так багато всього на ярмарку! Всього не перелічити! Ось які червонобокі яблучка! Хіба ж від таких відмовишся?
- ГРА «ЗБЕРИ ЯБЛУЧКА»
Завдання: на яблуні – слова, з'єднавши треба усно утворити складні прикметники. ( учень, який склав слово, знімає «яблуко» і отримує справжнє яблуко)
ЯСКРАВО-ЗЕЛЕНІ СВІТЛО-РОЖЕВІ
БЛІДО-ЖОВТУВАТІ ТЕМНО-ЧЕРВОНІ
КИСЛО-СОЛОДКІ
9.-А цей козак теж пропонує нам завдання . Цікаво, що він нам приготував? Давайте дізнаємось.
ЗАВДАННЯ: ЗАПИСАТИ ПРАВИЛЬНО СЛОВА.
- ГРА «ЗНАЙДИ ПОМИЛКУ»
Блідо-жовтий, високо-гірний, поле-захисний, життє-радісний, осінньозимовий, поштово-телеграфний, водо-гінний, народно-господарський.
10.-До речі, ми з вами зовсім забули! На початку уроку ми взяли в подорож Художника.Він теж приготував вам завдання. Ці конверти із написом: «З найкращими побажаннями» саме від Прикметника. Цікаво, що там!
- ГРА «ВІДГАДАЙ СЛОВО» РОБОТА В ГРУПАХ
ЗАВДАННЯ: усно утворити складні прикметники за картинками.
VІ.ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ПІДСУМОК УРОКУ.
Запитання до учнів.
-Діти, куди ми вирушали?
-Кого з собою брали?
-Всі завдання виконали?
-Яку частину мови повторювали?
-Що нового вивчили?
-Як пишуться складні прикметники?
-Як ви гадаєте, якими люди повертаються додому після ярмарку? (Щасливими, радісними, веселими, усміхненими, стомленими)
-А з чим повертаються з ярмарку?
-А з чим ви повернулись? Давайте підрахуємо!
-Діти, дорослі завжди поверталися додому з ярмарку з подарунками для дітей, а особливо з солодощами! У мене теж є подаруночки для вас. Вітаю вас із наступаючим Різдвом Христовим та Новорічними святами.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: 1) Написать твір-розповідь «Як я побував на ярмарку», використовуючи прикметники, в тому числі складні;
2)вивчити правила написання складних прикметників (за підручником).