kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бисквит қамырын әзірлеу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Өндірістік оқу сабағының жоспары:

1.Сабақтың тақырыбы:Бисквит  қамырын әзірлеу.                                                                                                                                                   2. Сабақтың мақсаты:Білімділік:оқушыларға  кондитер цехындағы жұмыс орнын ұйымдастыруда машықтық  біліктілігін қалыптастырып, бисквит қамырын дайындау технологиясын үйрету;                                                                                  Тәрбиелік: Оқушыларды өздігінен жұмыс жасай білуін қалыптастыруға ықпал ету,топпен ынтымақтастықта жұмыс жасай білуге,кәсібіне деген қызығушылығын туғызуға азық-түлікті, электр энергиясын  үнемдеп жұмсауға, жабдықты таза, ұқыпты  ұстауға, техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауға, үстелде тамақтану кезінде өзін дұрыс ұстай білу мәдениетіне тәрбиелеу.

Дамытушылық:Білімділік және технологиялық ой-өріс қалыптастыруға икемдеу: нормативті- технологиялық құжатпен жұмыс жасай білуге, дәмдік сапасын анықтауда,  әсемдеуде, ұсыну ережесін сақтауда және сақтау мерзімін білуде ой-өрісін дамыту.                                                                                                        3. Әдіс тәсілдері:сұрақ-жауап бәйге ойыны, әңгімелей отырып көрсету.

Сабақ өтетін орын:оқу-өндірістік зертханасы.                                                                                     4. Көрнекілік құралдары: электронды таразы, ВМ-10 маркалы ұрғылау машинасы, электр пеші, қаңылтыр таба, пышақ, бөлу тақтайы, табақтар, қажеттіазық- түліктер, құрал- саймандар. Аспаздық өнімдердің және тағамдардың жиынтық рецептурасы кітабы, тапсырма кәртішкелер, «сақина салу» ойыны, тест сұрақтары.                                                                                                                                      

 Материальды – техникалық жабдықтау:

 Жабдықтар: ВМ-10 маркалы ұрғылау машинасы, ПЭ-0,24 электр плитасы,өндірістік үстел.

Ыдыс, құрал-сайман:қаңылтыр таба, арнайы ыдыс, пышақ, бөлу тақтайы, табақтар, күрекше, елеуіш,тәрелке.

Азық-түлік: Жұмыртқа, ұн, қант, сары май, қоюлатылған сүт, ванилин, өсімдік майы, бояғыштар.

 

Дидактикалық жабдығы: Интерактивті тақта, компютер, технологиялық кәртішке, тапсырма кәртішкелер, инструкциялық  кәртішке, тағам дайындау сызбасы, дәмкеңес жинағы.

 Сабақ барысы:                                       

I. Кіріспе нұсқау: (45мин)

 1. Ұйымдастыру бөлімі  (5мин)

       (Кезекшінің сабаққа дайындығы жөнінде  баяндауы)  

  1.1 Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

  1.2 Оқушылардың сыртқы санитарлық жағдайын тексеру.

2. Жұмыстың негізгі сатысына  дайындық.

2.1. Үй тапсырмасын сұрау.                                                                                                       

1.Есеп беруді ө/о шеберіне тапсыру.

   2.Өткен сабақты қайталауға сұрақтар. Сұрақ-жауап бәйгесі (“Кәсіпкер” ж/е “аспазшы” топтары)                                                                                    

  1.Үй кеспесі, вареник қамырларына қажетті азық-түліктер.                                                                 

  2.Үй кеспесі, вареник қамырларын дайындауда қолданылатын қажетті жабдық құрал-сайман, ыдыстарды атаңыз?

  3.Үй кеспесі, вареник қамырларын дайындауда қандай қауіпсіздік ережесін еңбек санитариясы, жеке гигиена ережелерін сақтау қажет.

  4.Үй кеспесі, вареник қамырларына дайындау технологиялық үрдісі.

  5. Қамырлардың сапасын анықтау.                                         

2.2.  Жаңа сабақтың тақырыбымен мақсатын баяндау.

Оқушылар, бүгінгі сабағымыздың мақсаты картоп пюресі тағамын                         дайындау технологиясына сәйкес әзірлеп, әсемдеуін, ұсынуын үйрену. Алдымен теориялық білімімізді тексеріп алайық.

 2.3. Оқушылардың теориялық білімін тексеру.

 1. Бисквит қамырын әзірлеуге қажетті азық-түліктерді  атаңыз? 

      (Жұмыртқа, ұн, қант, сары май, қоюлатылған сүт, ванилин, өсімдік майы, бояғыштар.)

 2.Қамыр дайындауда ұнды елей ме, не үшін  (елейді, оттегімен қоректендіру үшін)

3.Бисквит қамырын дайындау технологиясы.

Бисквит қамыры деп - жұмыртқаға қант қосып, көлемін 2-3 есе арттырып көпіртіп, ұнмен араластырған қамырды айтады. Бұлғау кезінде масса құрамында көптеген ауа көпіршіктері пайда болуы арқасында көлем артады. Бисквит қамырының негізін қант, жұмыртқа, ұн құрайды. Дәм бергіш қосындылар ретінде лимон немесе апельсин қабықтары, ванилин, ұнтақ – какао немесе мейіз, жаңғақ, бадам қолданылады.

Бисквит қамырды қопсытқышсыз немесе ашытқысыз дайындалады. Тек майлы бисвит дайындағанда аздап ас содасын қосады. Басқа ұн тағамдарына қарағанда бисвит бұйымдары жеңіл, жұмсақ және жұқа тегіс қабықты болады. Бисквит қамырынан торт, пирожныйлар, ораманандар пісіріледі.

Қант – жұмыртқа қоспасын жылдам көпсіту және жедел қамыр илеу бисквит қамырын дайындау технологиясының ерекшелігі болып табылады. Дайын қамырды бірден қалыпқа құйып пісіруг еқояды. Алынатын бисквит қамырыны сапасы жұмыртқаның ескі болмауына және көпсіту уақыты мен пісіру жағдайына байланысты.

4.Бисквит қамырын дайындау технологиялық үрдісі.

 Бисквит қамыры

Белок сарысы

                                  қант                көпіртеміз

               сары уыз бен ұн               қамыр

                      сары май                таба

                                   дайын түрі

Есіңде сақта!

    Қамыр әзірлеу алдында ұнды жылы орынға әкеліп, електен өткізеді. Еленген ұнда дайындалған қамыр жақсы көтеріледі. Өйткені електен өткен ұнның бойына оттегі оңай сіңеді. Мұндай ұнның бойында көп мөлшерде ұлпа кездеседі. Ұлпа — белокты зат, ол сумен қосылғанда көтеріледі де, тығыз, жақсы созылатын ақ қоспаны құрайды. Ұлпалы ұн тез иленеді.

Қызығушылығын ояту:

1.Миксермен жұмыс жасау оны қолдану жолдары туралы түсінік береміз (миксердің арнайы кітапшасы болады,пайдалану жолдары анық жазылған және схемасы бойынша оқушы ізденіп тауып көрсеткені дұрыс).

2.Қауіпсіздік сақтау ережесін есте сақтаймыз :

-  Жеке бастың гигиенасын сақтауда орамал мен алжапқыш болғаны дұрыс;

- Су қолмен тоқты қосып,ажыратуға болмайды; 

 - Миксерді өте төмен ұстап тұруға болмайды;

3.Өзіміз дайындаған бисквитке жарнама жасаймыз.

Ой қорыту: Таблица арқылы технологиялық схеманы толықтыра отырып, сабақты бекітеміз.

Бағалау: Оқушының схеманы дұрыс пайдалана білуін қадағалаймыз.

Үй тапсырмасы: 160 бетті оқу.

Пайдаланған әдебиеттер:

1.Технология (қыз балаларға арналған) оқулық.Әдістемелік  нұсқау. Е.Ермилова,И.Товченик. – Алматы; «Мектеп» баспасы,2009 ж.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бисквит қамырын әзірлеу»

2.Өткен сабақты қайталауға сұрақтар. Сұрақ-жауап бәйгесі (“Кәсіпкер” ж/е “аспазшы” топтары)

Кәсіпкер” тобының сұрақтары

1.Үй кеспесі, вареник қамырларына қажетті азық-түліктерді атаңыз?. (Үй кеспесіне: Ұн жұмыртқа, су. тұз. Вареникке: ұн, жұмыртқа, сүт н/е су, қант, тұз.)


2.Үй кеспесі, вареник қамырларын дайындау жұмыс кезінде қандай қауіпсіздік ережесін, жеке гигиена және санитария ережелерін сақтау қажет.(Шеберханада жұмыс барысында жарақат алудан алдын алу қауіпсіздік және өндірістік санитарлық, жеке бас гигиенасы ережелері. Ыстық цехта жұмыс кезінде кездейсоқ жағдайлар мен аурулардың алдын алу үшін еңбек қауіпсіздігі ережесін сақтау керек.Жабдықтарды  пайдалану ережесін білмеитін оқушыларды жұмысқа қосуға тыйым салынады. Жұмыс бастамас бұрын: 1.Арнайы киім кию, шашты бас киімнің ішіне салу, киім жеңінің түймесін салу, жайлы аяқ киім кию қажет.2.Жұмыс орнын таза ұстау қажет, жүретін орын болуы қажет.3.Құрал –сайманның жұмысқа жарамдылығын қарау қажет.Жабдықтың жәй күйі кезінде: А.жинау дұрыстығын; Б.машинаның бекітілу мықтылығын; В.жерге қосылудың дұрыстығының бар екендігін реттеуші қосқыштың дұрыстығын; Д.қоршау дұрыстығының бар екендігін тексеру қажет)


3.1кг үй кеспесіне қамыр илеу үшін қанша мөлшерде ұн, тұз, су, жұмыртқа алу қажет. (ұн-875г, жұмыртқа- 250г, су- 175мл, тұз- 25г.)


4. Үй кеспесі қамырының сапасына қойылатын талап.(Сыртқы түрі: жолақтар ені 3-4 мм немесе шыбықша. Қоймалжыңдығы: тегіс кептірілген; түсі:крем түстес; дәмі татымына сай, шикі қамыр дәмі; иісі: құрамына кіретін азық-түлік иісі;

Аспазшы ” тобының сұрақтары

1.Үй кеспесі, вареник қамырларын дайындауда қолданылатын қажетті жабдық құрал-сайман, ыдыстарды атаңыз?(электр пеші, қамыр илейтін және жаятын машина, өндірістік үстел, табақ, тақтай, оқтау,пышақ.)



2.1кг вареник қамырын әзірлеу үшін қанша ұн, жұмыртқа, су немесе сүт, қант, тұз қажет?(ұн- 695 г, жұмыртқа- 53г, су немесе сүт- 245 мл, қант-25 г, тұз- 12г)



3.Үй кеспесі қамырын дайындау технологиясын айтыңыз.

(Табаққа ұнды елеп, ұнның ортасына шұңқыр жасап жұмыртқа, тұзды суды құйып иін әбден қандырып, қаттылау қамыр әзірлейді. Бетін табақпен жауып тындыруға 30 минутқа қояды. Оқтаумен қамырды күлшеге жұқа етіп жайып оны ені 4-5 см етіп жолақтарға кесеміз. Жолақтарды ені 3-4мм немесе шыбықшалап турайды.)




4.Вареник қамырының сапасына қойылатын талап.(Сыртқы түрі: ісінген қамыр бөлігі серпімді, жақсы иленген; Қоймалжыңдығы: біртекті; түсі: крем түстес; дәмі: шикі қамыр дәмі, татымына сай; иісі: шикі ұнның иісі)



2.Өткен сабақты қайталауға сұрақтар. Сұрақ-жауап бәйгесі (“Кәсіпкер” ж/е “аспазшы” топтары)


1.Үй кеспесі, вареник қамырларына қажетті азық-түліктерді атаңыз?.



2.Үй кеспесі, вареник қамырларын дайындауда қолданылатын қажетті жабдық ,құрал-сайман, ыдыстарды атаңыз?



3.Үй кеспесі, вареник қамырларын дайындау жұмыс кезінде қандай қауіпсіздік ережесін, жеке гигиена және санитария ережелерін сақтау қажет.



4.Үй кеспесі қамырын дайындау технологиясын айтыңыз.



5.1кг үй кеспесіне қамыр илеу үшін қанша мөлшерде ұн, тұз, су, жұмыртқа алу қажет.



6.1кг вареник қамырын әзірлеу үшін қанша ұн, жұмыртқа, су немесе сүт, қант, тұз қажет?



7.Вареник қамырының сапасына қойылатын талап.



8. Үй кеспесі қамырының сапасына қойылатын талап.















Мука ұн flour

Просеивание муки ұнды илеу

Floursifting

Сахар қант sugar

Взбивание сахар с яйцом қантты жұмыртқамен ұрғылау

Whippingsugarwithegg

Добавление муки в тесто

ұнды қамырға қосу

addflourtothedough

Испечь бисквитное тесто бисквит қамырын пісіру

bake a biscuit doudh































Өндірістік оқу сабағының жоспары:

1.Сабақтың тақырыбы:Бисквит қамырын әзірлеу. 2. Сабақтың мақсаты:Білімділік:оқушыларға кондитер цехындағы жұмыс орнын ұйымдастыруда машықтық біліктілігін қалыптастырып, бисквит қамырын дайындау технологиясын үйрету; Тәрбиелік: Оқушыларды өздігінен жұмыс жасай білуін қалыптастыруға ықпал ету,топпен ынтымақтастықта жұмыс жасай білуге,кәсібіне деген қызығушылығын туғызуға азық-түлікті, электр энергиясын үнемдеп жұмсауға, жабдықты таза, ұқыпты ұстауға, техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауға, үстелде тамақтану кезінде өзін дұрыс ұстай білу мәдениетіне тәрбиелеу.

Дамытушылық:Білімділік және технологиялық ой-өріс қалыптастыруға икемдеу: нормативті- технологиялық құжатпен жұмыс жасай білуге, дәмдік сапасын анықтауда, әсемдеуде, ұсыну ережесін сақтауда және сақтау мерзімін білуде ой-өрісін дамыту.                                3. Әдіс тәсілдері:сұрақ-жауап бәйге ойыны, әңгімелей отырып көрсету.

Сабақ өтетін орын:оқу-өндірістік зертханасы.                4. Көрнекілік құралдары: электронды таразы, ВМ-10 маркалы ұрғылау машинасы, электр пеші, қаңылтыр таба, пышақ, бөлу тақтайы, табақтар, қажеттіазық- түліктер, құрал- саймандар. Аспаздық өнімдердің және тағамдардың жиынтық рецептурасы кітабы, тапсырма кәртішкелер, «сақина салу» ойыны, тест сұрақтары.


Материальды – техникалық жабдықтау:

 Жабдықтар: ВМ-10 маркалы ұрғылау машинасы, ПЭ-0,24 электр плитасы,өндірістік үстел.


Ыдыс, құрал-сайман:қаңылтыр таба, арнайы ыдыс, пышақ, бөлу тақтайы, табақтар, күрекше, елеуіш,тәрелке.


Азық-түлік: Жұмыртқа, ұн, қант, сары май, қоюлатылған сүт, ванилин, өсімдік майы, бояғыштар.

 

Дидактикалық жабдығы: Интерактивті тақта, компютер, технологиялық кәртішке, тапсырма кәртішкелер, инструкциялық  кәртішке, тағам дайындау сызбасы, дәмкеңес жинағы.


Сабақ барысы:

I. Кіріспе нұсқау: (45мин)

 1. Ұйымдастыру бөлімі  (5мин)

       (Кезекшінің сабаққа дайындығы жөнінде баяндауы)  

  1.1 Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

  1.2 Оқушылардың сыртқы санитарлық жағдайын тексеру.

    

2. Жұмыстың негізгі сатысына дайындық.

2.1. Үй тапсырмасын сұрау.

1.Есеп беруді ө/о шеберіне тапсыру.

2.Өткен сабақты қайталауға сұрақтар. Сұрақ-жауап бәйгесі (“Кәсіпкер” ж/е “аспазшы” топтары)

1.Үй кеспесі, вареник қамырларына қажетті азық-түліктер.

2.Үй кеспесі, вареник қамырларын дайындауда қолданылатын қажетті жабдық құрал-сайман, ыдыстарды атаңыз?

3.Үй кеспесі, вареник қамырларын дайындауда қандай қауіпсіздік ережесін еңбек санитариясы, жеке гигиена ережелерін сақтау қажет.

4.Үй кеспесі, вареник қамырларына дайындау технологиялық үрдісі.

5. Қамырлардың сапасын анықтау.

2.2. Жаңа сабақтың тақырыбымен мақсатын баяндау.

Оқушылар, бүгінгі сабағымыздың мақсаты картоп пюресі тағамын дайындау технологиясына сәйкес әзірлеп, әсемдеуін, ұсынуын үйрену. Алдымен теориялық білімімізді тексеріп алайық.

 2.3. Оқушылардың теориялық білімін тексеру.

1. Бисквит қамырын әзірлеуге қажетті азық-түліктерді атаңыз?

(Жұмыртқа, ұн, қант, сары май, қоюлатылған сүт, ванилин, өсімдік майы, бояғыштар.)

2.Қамыр дайындауда ұнды елей ме, не үшін (елейді, оттегімен қоректендіру үшін)

3.Бисквит қамырын дайындау технологиясы.

Бисквит қамыры деп - жұмыртқаға қант қосып, көлемін 2-3 есе арттырып көпіртіп, ұнмен араластырған қамырды айтады. Бұлғау кезінде масса құрамында көптеген ауа көпіршіктері пайда болуы арқасында көлем артады. Бисквит қамырының негізін қант, жұмыртқа, ұн құрайды. Дәм бергіш қосындылар ретінде лимон немесе апельсин қабықтары, ванилин, ұнтақ – какао немесе мейіз, жаңғақ, бадам қолданылады.

Бисквит қамырды қопсытқышсыз немесе ашытқысыз дайындалады. Тек майлы бисвит дайындағанда аздап ас содасын қосады. Басқа ұн тағамдарына қарағанда бисвит бұйымдары жеңіл, жұмсақ және жұқа тегіс қабықты болады. Бисквит қамырынан торт, пирожныйлар, ораманандар пісіріледі.

Қант – жұмыртқа қоспасын жылдам көпсіту және жедел қамыр илеу бисквит қамырын дайындау технологиясының ерекшелігі болып табылады. Дайын қамырды бірден қалыпқа құйып пісіруг еқояды. Алынатын бисквит қамырыны сапасы жұмыртқаның ескі болмауына және көпсіту уақыты мен пісіру жағдайына байланысты.



4.Бисквит қамырын дайындау технологиялық үрдісі.


Бисквит қамыры


Б елок сарысы

қант көпіртеміз


сары уыз бен ұн қамыр


сары май таба



дайын түрі

Есіңде сақта!

Қамыр әзірлеу алдында ұнды жылы орынға әкеліп, електен өткізеді. Еленген ұнда дайындалған қамыр жақсы көтеріледі. Өйткені електен өткен ұнның бойына оттегі оңай сіңеді. Мұндай ұнның бойында көп мөлшерде ұлпа кездеседі. Ұлпа — белокты зат, ол сумен қосылғанда көтеріледі де, тығыз, жақсы созылатын ақ қоспаны құрайды. Ұлпалы ұн тез иленеді.


Қызығушылығын ояту:

1.Миксермен жұмыс жасау оны қолдану жолдары туралы түсінік береміз (миксердің арнайы кітапшасы болады,пайдалану жолдары анық жазылған және схемасы бойынша оқушы ізденіп тауып көрсеткені дұрыс).

2.Қауіпсіздік сақтау ережесін есте сақтаймыз :

- Жеке бастың гигиенасын сақтауда орамал мен алжапқыш болғаны дұрыс;

- Су қолмен тоқты қосып,ажыратуға болмайды;

- Миксерді өте төмен ұстап тұруға болмайды;

3.Өзіміз дайындаған бисквитке жарнама жасаймыз.


Ой қорыту: Таблица арқылы технологиялық схеманы толықтыра отырып, сабақты бекітеміз.

Бағалау: Оқушының схеманы дұрыс пайдалана білуін қадағалаймыз.

Үй тапсырмасы: 160 бетті оқу.

Пайдаланған әдебиеттер:

1.Технология (қыз балаларға арналған) оқулық.Әдістемелік нұсқау. Е.Ермилова,И.Товченик. – Алматы; «Мектеп» баспасы,2009 ж.





























Өндірістік оқу сабағының жоспары:

1.Сабақтың тақырыбы:Бисквит қамырын әзірлеу. 2. Сабақтың мақсаты:Білімділік:оқушыларға кондитер цехындағы жұмыс орнын ұйымдастыруда машықтық біліктілігін қалыптастырып, бисквит қамырын дайындау технологиясын үйрету;Тәрбиелік: Оқушыларды өздігінен жұмыс жасай білуін қалыптастыруға ықпал ету,топпен ынтымақтастықта жұмыс жасай білуге,кәсібіне деген қызығушылығын туғызуға азық-түлікті, электр энергиясын үнемдеп жұмсауға, жабдықты таза, ұқыпты ұстауға, техника қауіпсіздігі ережелерін сақтауға, үстелде тамақтану кезінде өзін дұрыс ұстай білу мәдениетіне тәрбиелеу.

Дамытушылық:Білімділік және технологиялық ой-өріс қалыптастыруға икемдеу: нормативті- технологиялық құжатпен жұмыс жасай білуге, дәмдік сапасын анықтауда, әсемдеуде, ұсыну ережесін сақтауда және сақтау мерзімін білуде ой-өрісін дамыту.                             3. Әдіс тәсілдері:сұрақ-жауап бәйге ойыны, әңгімелей отырып көрсету.Сабақ өтетін орын:оқу-өндірістік зертханасы.               

4. Көрнекілік құралдары: электронды таразы, ВМ-10 маркалы ұрғылау машинасы, электр пеші, қаңылтыр таба, пышақ, бөлу тақтайы, табақтар, қажеттіазық- түліктер, құрал- саймандар. Аспаздық өнімдердің және тағамдардың жиынтық рецептурасы кітабы, тапсырма кәртішкелер,Сұрақ-жауап бәйгесі, тест сұрақтары.


Материальды – техникалық жабдықтау:

 Жабдықтар: ВМ-10 маркалы ұрғылау машинасы, ПЭ-0,24 электр плитасы,өндірістік үстел.


Ыдыс, құрал-сайман:қаңылтыр таба, арнайы ыдыс, пышақ, бөлу тақтайы, табақтар, күрекше, елеуіш,тәрелке.


Азық-түлік: Жұмыртқа, ұн, қант, сары май, қоюлатылған сүт, ванилин, өсімдік майы, бояғыштар.

 

Дидактикалық жабдығы: Интерактивті тақта, компютер, технологиялық кәртішке, тапсырма кәртішкелер, инструкциялық  кәртішке, тағам дайындау сызбасы, дәмкеңес жинағы.


Сабақ барысы:

I. Кіріспе нұсқау: (45мин)

 1. Ұйымдастыру бөлімі  (5мин)

       (Кезекшінің сабаққа дайындығы жөнінде баяндауы)  

  1.1 Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

  1.2 Оқушылардың сыртқы санитарлық жағдайын тексеру.

    

2. Жұмыстың негізгі сатысына дайындық.

2.1. Үй тапсырмасын сұрау.

1.Есеп беруді ө/о шеберіне тапсыру.

2.Өткен сабақты қайталауға сұрақтар. Сұрақ-жауап бәйгесі (“Кәсіпкер” ж/е “аспазшы” топтары)

1.Үй кеспесі, вареник қамырларына қажетті азық-түліктер.

2.Үй кеспесі, вареник қамырларын дайындауда қолданылатын қажетті жабдық құрал-сайман, ыдыстарды атаңыз?

3.Үй кеспесі, вареник қамырларын дайындауда қандай қауіпсіздік ережесін еңбек санитариясы, жеке гигиена ережелерін сақтау қажет.

4.Үй кеспесі, вареник қамырларын дайындау технологиялық үрдісі.

5. Қамырлардың сапасын анықтау.

2.2. Жаңа сабақтың тақырыбымен мақсатын баяндау.

Оқушылар, бүгінгі сабағымыздың мақсаты бисквит қамырын әзірлеу технологиясына сәйкес әзірлеп үйрену. Алдымен теориялық білімімізді тексеріп алайық.

 2.3. Оқушылардың теориялық білімін тексеру.

1. Бисквит қамырын әзірлеуге қажетті азық-түліктерді атаңыз?

(Жұмыртқа, ұн, қант, сары май, қоюлатылған сүт, ванилин, өсімдік майы, бояғыштар.)

2.Қамыр дайындауда ұнды елей ме, не үшін (елейді, оттегімен қоректендіру үшін)

3.Бисквит қамырын дайындау технологиясы.

Бисквит қамыры деп - жұмыртқаға қант қосып, көлемін 2-3 есе арттырып көпіртіп, ұнмен араластырған қамырды айтады. Бұлғау кезінде масса құрамында көптеген ауа көпіршіктері пайда болуы арқасында көлем артады. Бисквит қамырының негізін қант, жұмыртқа, ұн құрайды. Дәм бергіш қосындылар ретінде лимон немесе апельсин қабықтары, ванилин, ұнтақ – какао немесе мейіз, жаңғақ, бадам қолданылады.

Бисквит қамырды қопсытқышсыз немесе ашытқысыз дайындалады. Тек майлыбисвитдайындағандааздап ас содасынқосады. Басқаұнтағамдарынақарағандабисвитбұйымдарыжеңіл, жұмсақжәнежұқатегісқабықтыболады. Бисквит қамырынан торт, пирожныйлар, ораманандарпісіріледі.

Қант – жұмыртқақоспасынжылдамкөпсітужәнежеделқамырилеу бисквит қамырындайындаутехнологиясыныңерекшелігіболыптабылады. Дайынқамырдыбірденқалыпқақұйыппісіругеқояды. Алынатын бисквит қамырыныңсапасыжұмыртқаныңескіболмауынажәнекөпсітууақыты мен пісіружағдайынабайланысты.









4.Бисквит қамырындайындау технологиялық үрдісі.


Бисквит қамыры


Б елок сарысы

қант көпіртеміз


сары уыз бен ұн қамыр


сары май таба



дайын түрі

Есіңде сақта!

Қамыр әзірлеу алдында ұнды жылы орынға әкеліп, електен өткізеді. Еленген ұнда дайындалған қамыр жақсы көтеріледі. Өйткені електен өткен ұнның бойына оттегі оңай сіңеді. Мұндай ұнның бойында көп мөлшерде ұлпа кездеседі. Ұлпа — белокты зат, ол сумен қосылғанда көтеріледі де, тығыз, жақсы созылатын ақ қоспаны құрайды. Ұлпалы ұн тез иленеді


Қызығушылығын ояту:

1.Миксермен жұмыс жасау оны қолдану жолдары туралы түсінік береміз (миксердің арнайы кітапшасы болады,пайдалану жолдары анық жазылған және схемасы бойынша оқушы ізденіп тауып көрсеткені дұрыс).

2.Қауіпсіздік сақтау ережесін есте сақтаймыз :

- Жеке бастың гигиенасын сақтауда орамал мен алжапқыш болғаны дұрыс;

- Су қолмен тоқты қосып,ажыратуға болмайды;

- Миксерді өте төмен ұстап тұруға болмайды;

3.Өзіміз дайындаған бисквитке жарнама жасаймыз.


Ой қорыту: Таблица арқылы технологиялық схеманы толықтыра отырып, сабақты бекітеміз.

Бағалау: Оқушының схеманы дұрыс пайдалана білуін қадағалаймыз.

Үй тапсырмасы: Үйде бисквит қамырын әзірлеп сапасын анықтап жазып келу.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Бисквит қамырын әзірлеу

Автор: Искалиева Айсулу Сейдулаевна

Дата: 13.01.2020

Номер свидетельства: 535548
