Просмотр содержимого документа
«Алматы метросы. 6-сынып»
Алматы облысы Панфилов ауданы «Керімағаш-Арасан орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі Когамбекова Жадыра Маулеткановна
Сынып: 6 сынып
Сабақтың тақырыбы: Алматы метросы
Сабақтың мақсаты:
а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып, сауатты жазуға және сөйлеуге үйрету;
ә) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту, қызығушылығын арттыра отырып, танымдық көзқарастарын қалыптастыру;
б) тәрбиелік: өз елін, жерін, Отанын сүюге, мемлекеттік тілді құрметтеуге, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабағы
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, суретпен жұмыс, СТО
Сабақтың көрнекілігі: кітап, сөздік, суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
- Оқушылармен амандасу - Кезекшінің мәліметі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1-тапсыраманың түсінігін сұрау.
«Негізгі идеяны суреттеу» стратегиясын қолдану.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1-тапсырам.
Жұмбақтарды оқып, шешуін табу.
Әкемнің тор тайы,
Май жалап, су ішсе,
Тоқтамай жортады.
(Машина)
Жер асты даңғылы,
Көлігінің зулаған
Естіледі саңқылы.
(Метро)
Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру.
Шығармашылыққа бағытталған жұмыс
2-тапсырма. «Метро» мәтіні
Мәтінді оқып, сөздіктің көмегімен орыс тіліне аудару.
Аударманы тез орындау үшін оқушылар үш топқа бөлінеді. Әр топ өзіне мәтіннің бір бөлігін аударады.
Сөздікпен жұмыс
қонақ үй – гостиница ескерткіш - памятник
сауда – торговля мұражай - музей
3- тапсырма. Мәтіндегі қарамен жазылған күрделі сөздердің қандай сөз таптары екенін ажырату.
Бейбітшілік даңғылығы, жер асты темір жолы – зат есім
Жарқыраған кең – сын есім
Кіріп кетеді, пайда болды - етістік
4- тапсырма. «Алматы метросы» мәтіні
«Мәтін бөліктері» оқыта үйрету ойыны арқылы өткізіледі.
Әр топқа тапсырмалар беріледі.
1-топ. Мәтіннен күрделі сөздерді табындар.
2-топ. Мәтіннен біріккен сөздерді табындар.
3-топ. Мәтін бойынша бірнеше сұрақ құру.
«Топтастыру» стратегия арқылы оқушылар метроның пайдасы туралы тақтада кезекпен кезек жазып шығады.