Просмотр содержимого документа
«"Спорт - денсаулық кепілі"»
ШҚО білім басқармасы Семей қаласы бойынша білім бөлімінің «№11 ЖОББМ» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Жаратылыстану пәні
1-30
Бөлім:
Заттар мен олардың қасиеттері. Ауа мен су
Мұғалімнің аты-жөні
Серикболова Нургуль Кабдоллаевна
Күні:
28.12.2021ж
Сынып: 3
Қатысушылар саны:22
Қатыспағандар саны:-
Сабақтың тақырыбы
Қатты, сұйық және газ тәрізді заттар
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
3.3.1.1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу
Сабақтың мақсаты
Барлығы: Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйіне қарай топтастырады,жіктейді.
Көпшілігі: Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйінің қасиеттерін өзгеруіне қарай зеттейді.
Кейбірі: Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйілерінің өзгеруіне тәжірибе жасау арқылы дәлелдейді
Бағалау критерийлері
Заттарды шығу тегіне қарай жіктейді Заттарды агрегаттық күйіне қарай ажыратады Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйілерінің өзгеруіне тәжірибе жасау арқылы дәлелдейді
Тілдік мақсаттар
Оқушылар орындай алады. -заттардың шығу тегін атап бере алады; -кейбір заттардың агрегаттық күйлерінің өзгерісін сипаттап, түсіндіре алады; Пәнге тән лексика және терминология Заттар, денелер, заттың күйлері Диалогке/жазуға арналған сөз тіркестері -Заттардың күйін анықтаңдар.
Құндылықтарды дарыту
Басқалармен ынтымақтастық жасау - Әртүрлі топпен тиімді және байыппен жұмыс істей алатынын көрсету - Ортақ мақсатқа қол жеткізу үшін қажетті ымыраға келуде ізетті болуға икемділік пен ынтызарлық таныту -Бірлескен жұмыс үшін ортақ жауапкершілік қабылдау және топтың әр мүшесі қосқан жеке үлесті бағалау (құнды деп санау).
Пәнаралық байланыстар
Дүниетану
АКТ қолдану дағдылары
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
Бастапқы білім
Заттар қандай болады?
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы 8мин
Әртүрлі тілде амандасу.
Психологиялық дайындық
«Нұрға бөлену»
-Балалар, бүгін қай күн?
-Аптаның қай күні?
-Бүгінгі ауа-райы қандай?
Сыныпты топқа бөлу:
1-топ: қатты заттар тобы
2-топ: сұйық заттар тобы
3-топ: газ тәрізді заттар тобы
Топпен жұмыс ережесі:
*бірігіп жұмыс істеу
*уақытты үнемдеу
*белсенділік таныту
*өз ойын білдіру
Балалар, бүгінгі сабақта сендер шыршаны безендіресіңдер.
ҚБ: «Шырша ойыншықтары»
Дескрипторлар:
5 шырша ойыншығы:10 ұпай
4 шырша ойыншығы: 9 ұпай
3 шырша ойыншығы: 8 ұпай
2 шырша ойыншығы: 7 ұпай
1 шырша ойыншығы:6 ұпай
Үй тапсырмасы:
«Сиқырлы қорапша» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұраймын.
1.Дене дегеніміз не? 2.Дене неден құралады? 3.Жасанды заттар дегеніміз не? 4.Табиғи денелерді атаңдар. 5.Табиғи дене дегеніміз не? 6.Жасанды заттарды ата? Дескриптор: ---Сұрақтар жүйесіне қарай жауап береді -Заттардың табиғи және жасанды екенін ажыратады.
амандасады
сұрақтарға жауап береді
Сұрақтарға жауап береді
ҚБ: «Шырша ойыншық
тары»
Ортасы
30 мин
Видео көрсету арқылы сабақтың мақсатын ашу. Оқулықпен жұмыс 70-71бет Жұптық жұмыс:
қатты
сұйық
Газ тәріз
дес
Пішінін қалай өзгертеді?
Қалай сығылады?
Қат
ты зат
Сұйық
зат
Газ тәрізді
зат
Зат
тар
Шеге
су
ауа
Пішіні қалай өзге
реді?
көлемі мен піші
ні өзгермейді
сұйық заттар пішінін сақтай алмайды, олар ағады және оңай құйылады Сұйықтық
тар көлемін сақтай алады, бірақ пішінін сақтамайды, қандай ыдыста болса, сол ыдыстың пішініне ие болады
Нақты пішіні
мен көлемі болмайды.
Өзінің ыдысының
көлемін алады
Қа
лай сығылады
Сы
ғыл
май
ды.
Сығылмай
ды
оңай сығылады
Топтық жұмыс: 1-топ: қатты затты зерттеу 2-топ: сұйық заттар зерттеу 3-топ: газ тәрізді затты зерттеу
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы топтар бір-бірін бағалайды. Сергіту сәті «Жаңа жыл»
Топтық жұмыс: 1-топ: «Топтастыр» әдісі 2-топ: «Сәйкестендір» әдісі 3-топ: «Эйлер шеңбері» әдісі ҚБ:«Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы топтар бір-бірін бағалайды.
Сабақты бекіту: «Музыкалық қалпақ» әдісі -Бүгінгі сабақта не үйрендің? -Сабақ ұнады ма? -Заттың қандай күйлері болады? -Қатты затқа қандай заттар жатады? -Сұйық затқа қандай заттар жатады? -Газ тәріздес затқа қандай заттар жатады? Үй тапсырмасы: 70-71 бет, заттардың өзгеруіне мысалдар келтіру. Кері байланыс Шыршаны безендіру: Қызғылт түсті шырша ойыншығы: бәрі түсінікті Сары түсті шырша ойыншығы:сұрақтарым бар Қызыл түсті шырша ойыншығы:түсінген жоқпын
сұрақтарға жауап береді
шыршаны безендіреді
Қосымша ақпарат
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы
Барлығы: «Топтастыр» әдісі арқылы денелерді агрегаттық күйіне қарай жіктейді. Мұз, су, бу арасындағы ұқсастық пен айырмашылықты табады. Көпшілігі: «Зерттеу» әдісі арқылы қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйінің қасиеттерін өзгеруіне қарай зерттейді. Кейбірі: «Эйлер шеңбері» әдісі арқылы қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың шығу тегі және агрегаттық күйлерінің өзгеруіне тәжірибе жасау арқылы дәлелдейді.
«Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы бағалау