Мета: вдосконалити знання учнів про здоров’я; сформувати знання про здоровий спосіб життя; розглянути фактори, що впливають на здоров’я; розширити набуті знання про складові здоров’я: фізичне, соціальне, психічне і духовне; навчити учнів визначати життєві цінності;
розвивати в учнів уміння та навички свідомого вибору здорового способу життя та формувати відповідальне ставлення до власного здоров’я; виховувати бажання зміцнювати власне здоров’я та вести здоровий спосіб життя; почуття милосердя, гуманного ставлення до людей, які мають проблеми зі здоров’ям.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Мета: вдосконалити знання учнів про здоров’я; сформувати знання про здоровий спосіб життя; розглянути фактори, що впливають на здоров’я; розширити набуті знання про складові здоров’я: фізичне, соціальне, психічне і духовне; навчити учнів визначати життєві цінності;
розвивати в учнів уміння та навички свідомого вибору здорового способу життя та формувати відповідальне ставлення до власного здоров’я; виховувати бажання зміцнювати власне здоров’я та вести здоровий спосіб життя; почуття милосердя, гуманного ставлення до людей, які мають проблеми зі здоров’ям.
Обладнання: презентація, або малюнки поїзда, повітряної кулі, робочий зошит, підручник.
Хід уроку
Привітання.
Вчитель. Вітаю вас на нашому уроці, присвяченому зміцненню здоров’я.
Чи добре бути здоровим? На це питання ми спробуємо відповісти впродовж нашого уроку.
Але перед тим, як почати наш урок давайте отримаємо позитивні емоції, які допоможуть зробити наш робочий день кращим. І це звісно фізкультурна пауза:
нахиліться вперед ті, у кого день народження взимку та весною;
присядьте ті, хто народився влітку та восени;
встаньте і підніміть руки ті, хто сьогодні прийшов до школи;
поплескайте в долоні ті, хто хоче бути здоровим.
Очікування.
Вчитель. Сьогодні на уроці ми будемо мандрувати до країни «Здоров’я» на чарівному поїзді. На цих вагончиках ми запишемо з чого складається здоров’я.
Актуалізація опорних знань.
Вправа «Повітряна куля»
Вчитель. Намалюйте повітряну кулю, яка летить над землею. Домалюйте людину у кошику кулі. Це ви. Навколо вас світить блискуче сонце, блакитне небо. Напишіть 9 цінностей найважливіших для вас настільки, що ви їх взяли у свою подорож ( наприклад, гроші, здоров'я, сім'я, робота, любов тощо). А тепер уявіть, що ваша куля почала спускатися і їй загрожує небезпека. Вам треба позбутися баласту, для того щоб піднятися вгору. Скиньте баласт, тобто закресліть 3 ( а потім ще 3) слова зі списку. Що ви залишили?
( Учні по колу зачитують свої цінності, а учитель записує їх на дошці. Якщо слова повторюються – ставиться плюс. Потім визначається рейтинг значення у списку. Наприклад, 1 місце – здоров’я, 2 місце – освіта тощо).
Висновок. Життя – це багатство, яке дається кожному із нас батьками. І, звичайно, хочеться, щоб воно було красивим і щасливим. А це можливо лише за умови міцного здоров’я. Давайте визначимо основні складові здоров’я.
Вивчення нового матеріалу.
Вправа «Асоціативний кущ»
Вчитель. Що таке здоров’я? З чого воно складається?
Висновок. Здоров’я – це стан життя і діяльності людини за умови відсутності хвороб, фізичних дефектів, психологічне, соціальне і духовне благополуччя.
Вчитель. Здоров’я – це право дане нам від народження. І це право, як і багато інших прав людини, захищене державою і прописане в конвенції ООН «Про права дитини».
Ще з часів Київської Русі наші предки цінували здоров’я, загартованість, спритність. Вершиною національного фізичного виховання, самовдосконалення сили і духу була епоха Запорізької Січі. Запорізькі козаки багато часу проводили на свіжому повітрі, працювали фізично, вели рухливий спосіб життя, мали повноцінне харчування. Жили серед природи, яка позитивно впливала на духовність, фізичне і психічне здоров’я.
(Показ малюнків).
Людина живий організм. Вона росте і розвивається. В неї змінюється маса тіла, зріст, м’язи, сила. Кожна людина має свій колір шкіри, волосся, пульс, частоту дихання. Вона може рухатися. Всі ці показники є фізичними показниками здоров’я. Тобто це – фізичне здоров’я. (На вагончику з’являється напис – фізичне).
Вчитель. Назвіть види рухової активності. (Ранкова зарядка, уроки фізкультури, танці, фізична праця, рухливі ігри, туризм й усі інші види спорту, які назвуть діти).
Рухавка «Оплески»
Вчитель. Діти, а зараз я пропоную встати тим, хто має ті вміння і якості, які я буду називати. Не забувайте аплодувати тим, хто встає.
грати у футбол;
вишивати;
малювати;
кататися на ковзанах;
є футбольним уболівальником;
любить мандрувати;
танцювати;
плавати;
Що ще впливає на фізичне здоров’я людини?
Вправа «Протилежність»
Вчитель. Станьте один навпроти одного. Перша шеренга виконує рух, а друга - виконує рух, протилежний показаному.
Присідає – підстрибує.
Руки вгору – руки вниз.
Нахил тулуба праворуч – нахил тулуба ліворуч.
Нахил вперед – нахил назад.
Психічне здоров’я
Вчитель. Від того, як людина буде поводитися з іншими людьми, який шлях становлення вона собі вибере, залежатиме її самопочуття та поведінка кожного оточуючого. Невміння контролювати почуттями та емоціями впливає на психіку людини, тобто психічну складову здоров’я. (На вагончику з’являється напис – психічне).
Вчитель. Для відновлення свого психічного здоров’я давайте проведемо дихальну психогімнастику. Вправа називається "Я - сонечко". Повторюйте за мною.
Я – маленьке сонечко. Я прокидаюсь, умиваюсь. Розчісую свої промінчики, піднімаюсь над обрієм. Я – велика розжарена куля. Я дарую своє тепло лісам, лугам, рікам. Я лечу над Землею і дихаю вільно. Як же красиво навкруги!
Вчитель. Гарний настрій – це ознака здоров’я. І навпаки: смуток, журба, хвилювання, поганий настрій погано впливають на здоров’я людини. Дослідження доводять, що чим частіше ми сміємося, тим щасливішими себе відчуваємо! Сміх – нормалізує тиск, знімає біль, діє на шкіру, як гарний масаж. А 5 хвилин здорового сміху заміняють 40 хвилин розслабленого відпочинку. (Вмикається запис «Дитячий сміх»).
Вчитель. А зараз візьміться всі за руки і «передайте» посмішку по колу. (Кожна дитина повертається до свого сусіда, посміхається йому, бере посмішку» в долоні і передає її по колу, з рук в руки).
Висновок. Найдієвіші ліки для здоров'я - бадьорий і веселий настрій духу. Частіше показуйте свою посмішку, задоволення, радість, насолоду, танець, спів без слів, любіть себе та оточуючих. Соціальне здоров’я
Вчитель. Усе своє життя людина перебуває в оточенні інших людей. І саме в сім’ї, дитячому садку, школі, класі, на роботі людина стає такою, якою хоче стати, поводиться з людьми так, як хоче, щоб поводились із нею. Це ознаки соціальної складової здоров’я. (На вагончику з’являється напис – соціальне).
Вправа «Дай мені книгу».
Вчитель. Уявіть себе в наступній ситуації. Учень приходить в клас і бачить на столі цікаву книгу в красивому перепльоті. Йому дуже хочеться взяти її, подивитися малюнки. Він підходить до столу. Але в цей момент книжку бере інший учень. А книгу подивитися так хочеться ! Як бути? Як її отримати ? (Діти програють ситуацію парами).
Висновок. Найбільш конструктивною формою досягнення результату (отримання книги) виявилося ввічливе прохання.
Вправа «Ти мені дуже потрібен».
Вчитель. А зараз давайте всі станемо у коло. Кожен з вас почергово повинен
сказати двом учням нашого класу речення, в якому є слова: «Ти мені дуже потрібний». Висловлювання повинно бути щирим. Під час виконання вправи потрібно дивитися в очі один одному.
Чи важко було висловлюватися?
Чи важко було приймати висловлювання?
Вправа «Долоня».
Вчитель. А тепер прикладіть руку до аркушу паперу, обведіть її ручкою або олівцем та напишіть в центрі своє ім’я, а в кожному пальчику – по одній якості, які зможуть вам допомогти гарно поводитися та спілкуватися з іншими людьми: в сім’ї, в школі, на вулиці.(Віра, любов, довіра, гарні стосунки)
Назвіть ці якості.
(Влаштовується виставка малюнків).
Вчитель. Отже, можна зробити висновок, що віра, любов, довіра близьким людям, гарні стосунки з друзями все це сприяє нашому здоров’ю.
Духовне здоров’я
Вчитель. Четверта складова здоров’я – духовне здоров’я. Це розумна думка, весела вдача, доброта, мудре слово, щире серце. Це вміння бачити прекрасне у довкіллі і в собі, вміння приймати рішення. Це норма поведінки, вчинки, вибір життєвого шляху, розуміння сутності навколишнього світу, це віра людини в свої сили, вміння ставити мету і докладати зусилля для її досягнення. Завдяки духовності людина стає особистістю. (На вагончику з’являється напис - духовне).
Вправа «Карусель».
Вчитель. Після сигналу кожна пара спробує розв’язати ситуацію, які будуть мінятися.
Ви зустрілися після довгої розлуки, а до цього були в добрих, але не дуже близьких стосунках.
Людина що стоїть навпроти вас, дуже налякана, а в неї має бути важка й надзвичайно важлива розмова. Необхідно підбадьорити її.
Вчитель. У житті трапляються люди, які фізично розвинені, але духовна сила в них слабка. Такі люди бездушні, нечесні, нещирі, роблять погані вчинки. Вони не можуть жити повноцінним життям.
Та буває, що народжуються люди с різними фізичними вадами, проте мають безмежну духовну силу. Багато з них досягають великих успіхів у своєму житті.
Як ви допомагаєте інвалідам?
Вчитель. Перед вами картки різного кольору. Оберіть одну, ту яка вам до вподоби. (Діти обирають колір настрою)
зелений – упевненість;
червоний – життєздатність, усемогутність;
рожевий – ніжність;
фіолетовий – схвильованість, тривожність;
синій – спокій;
коричневий – виснага;
чорний – байдужість;
жовтий – радість.
А зараз, щоб поліпшити ваш настрій, заспокоїтися, подивіться на екран. (Діти дивляться фільм «Кольоротерапія»).
Закріплення, поглиблення набутих знань.
Самостійна робота з підручником по групах.
Вчитель. Прочитайте і з’ясуйте, чи всі складові здоров’я ми записали.
Вправа «Кошик сміття»
Вчитель. На зміцнення і збереження здоров’я найбільше впливає здоровий спосіб життя. Але є і таке, що шкодить нашому здоров’ю. У мене в руках кошик для сміття. Для того, щоб бути здоровими треба викинути у кошик сміття все те, що нам заважає. На листочках продовжить речення: «Я хотів би викинути у кошик для сміття…»
(Учні пишуть, що їм може заважати і викидають у кошик.)
Вчитель. Бути здоровим – це модно! Бути здоровим – це здорово! Бути здоровим – це економічно вигідно!
Від чого залежить здоров'я людини, ми з’ясували. А тепер давайте спробуємо створити «модель» здорової людини. У кожної групи є фломастери, папір, журнали, скоч. Вам потрібно за допомогою підручних засобів зобразити, якою має бути здорова людина. Це можуть бути малюнки, записи, котрі потрібно буде пояснити.
Обговорення і захист „моделей здоров'я”.
Вчитель. А зараз подаруйте свою «модель» сусідній групі. Будь-яку хорошу річ дуже легко зіпсувати. Карієс нищить чудову усмішку, образа вбиває хороший настрій. Завдання груп полягає в тому, щоб маркерами чорного кольору зіпсувати «модель здорової людини», створену вашими друзями, використовуючи знання про хвороби, шкідливі звички, різні несприятливі чи небезпечні чинники.
Презентація зіпсованих моделей.
- Які почуття у вас виникли, коли команда однодумців створювала модель здоров'я?
- А що ви відчули, коли інша команда псувала створене вами?
- Що кожен з нас може та повинен зробити для збереження і зміцнення власного здоров'я?
VІ. Підсумок уроку.
Вчитель. Яким буде ваше здоров’я, ваше життя залежить від вас. Воно у ваших руках. Станьте в коло, візьміться за руки та давайте хором скажемо: «Будьмо здорові!» і привітаємо один одного оплесками.
VІІ.Інтерактивне домашнє завдання
Своїми вчинками, поведінкою довести, що сьогоднішній урок пройшов недаремно.
Завдання по групах.
Перша група – скласти формулу здоров’я.
Друга група - скласти рекламу здорового способу життя.
Третя група – записати, які є погані звички.
Література
Байбара Т.М., Бібік Н.М. Я і Україна: Підручник для 4 класу.– К.Форум, 2004
Будна Н.О., Головко З.Л., Рябова С.І. Уроки з курсу «Основи здоров’я 4 клас: Посібник для вчителя. – Тернопіль: Богдан, 2005