kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Шабуылда?ы жауынгер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Шабуыл кезегі жауынгерді? іс - ?рекетін, ?з міндетін мен командирді? б?йры?ын орындауы, ?аруды ?олдану мен ?ол гранаталарын ла?тыру, ?арсыласты м?мкіндігінше жа?ындату. Шабуыл кезніде ?ойылатын талаптарды іс ж?зінде орындай білу ж?не оны практика ж?зінде жасау ар?ылы есте са?тау. О?ушыларды? та?ырып бойынша ал?ан білімдерін жетік ме?геруіене ж?не орындау кезінде ?Р ?? ?скери жар?ысы талаптарын орындауы "Отан - оттан ысты?" на?ыл с?зіні? ма?ынасын ашу
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Шабуылда?ы жауынгер »

Сынып 10. Негізгі тараудың аты 3 тарау. Тактикалық дайындық

Сабақтың тақырыбы: . Шабуылдағы жауынгер.

Сабаққа бөлінетін уақыт: 1* сағат (40-45 мин.)

Сабақтың түрі: Таныстыру, практика жүзінде тактикалық алаңда орындау.

Сабақтың мақсаттары:

  1. Оқытулық: Шабуыл кезегі жауынгердің іс-әректін, өз міндеті мен командирдің

бұйрығын орындауы, қаруды қолдану мен қол гранаталарын лақтыру,

қарсыласты мүмкіндігінше жақындату арқылы қоян қолтық айқас

жүргізу немесе оған даярлану туралы түсінік беру.

2. Дамытулық : Шабуыл кезінде қойылатын талаптарды іс жүзінде орындай білу

және оны практика жүзінде жасау арқылы есте сақтау.

3. Тәрбиелілік: Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін жетік меңгеруіне

және орындау кезінде ҚР ҚК әскери жарғысы талаптарын орындауы,

«Отан –оттан да ыстық» нақыл сөзінің мағанасын ашу.

Пән аралық байланыс : Құқық, тарих, дене шынықтыру.

Көрнекіліктер: ҚР ҚК туралы бейнетаспасы

Сабақ өтілетін орын: Оқу кабинеті, тактикалық алаң.

Қолданылатын әдебиеттер: 10 сынып оқулығы, деректер. АӘД журналы.

Сабақтың өтілу барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: Сабақ алдында взвод бойынша саптануы. Взвод

командирлерінің сабаққа қатысушылар мен дайындықтары туралы

баяндамасы. Оқушылардың сыртқы бейнесі (әскериленген киінуі мен

тазалығын, үтіктелуін тексеру, ер балалардың шашы, аяқ киімдерінің

тазалығы, жағалықтары мен жеке гигеналық құралдарының

түгелдігін тексеріп, аяқ киімдерінің тазалығына жеке оқушыларға

ескертулер жасау) қаралады.

Сабақтың міндеті мен тақырыбы, өтілу орны туралы хабарлау.

Сабақ алдында 5-7 минуттық саяси хабарлама, тәуліктік кезекші

немесе алдын ала бөлінген оқушы жасайды.

  1. Қайталау сұрақтары Қорғаныстағы жауынгердің негізгі міндеті қандай? Нені білуі тиіс? Қарсыластың жаяу әскері мен танктерін қандай тәсілмен жояды? Ядролық немесе басқада уландырғыш қарулар пайдаланылған кездегі жауынгердің міндеттері қандай?

  2. Жаңа материалмен таныстыру: Шабуылды ұрыс кезінде жауынгер бөлімше құрамында әрекет етеді. Жауынгердің іс-әрекетінің, қимылының табысты болуы оның шабуылға дайындығына байланысты. Бөлімше командирінің тапсырмасы бойынша жауынгер бөлімше мен взвод шабуылының обьектісін және шабуылдағы қарсылас қимылының, шабуыл бағытын, бөгеттерден өту тәртібін және шабуылдағы қозғалысты нақты түрде елестете алуы тиіс. Осыдан кейін жауынгер мыналарды: қарудың жарамдылығын, оны ұрысқа дайындау, оқ-дәрінің болуы, жеке қорғаныс құралдары мен жабдықтарының болуын және оның жарамдылығын тексереді. Түнгі шабуылға дайындалған кездежауынгер бұдан басқада қозғалыс бағытындағы жерді, өзіне түнде бағдар болуы мүмкін жергілікті заттарды есте сақтайды және азимут бойынша қозғалыс бағытын зерттейді. Түнгі мезетте оқ ату кезінде магазиндегі оқтардың ішіне жарық шашушы (трассалы) оқтар қосалқы жабдықталады, ол түнгі мезетте оқты қай бағытта ату керектігін меңзейді. Қорғаныс жағдайынан шабуылға ауысу кезінде өздері даярлаған оқпанадан жылдам шығуы үшін арнайы баспалдақтар даярланып қойылады. Шабуылға шығар алдында «Шабуылға дайындал» әмірі беріледі, сол кезден бастап қаруына сүмбі пышақты тағып, қаруды толық магазинмен оқтап, барлық қаруларын оңтайлап командир бұйрығын күтеді, арасында қарсыласқа үстін-үстін оқ атып олардың шабуыл бастауына мүрша бермей, үдете атыс жүргізеді. «Шабуылға, Алға» әмірі берілісімен орнынан серпіле ордан ырши ұмтылып «Ура!» деген ұранмен шабуылға шығады. Шабуыл кезінде ядролық жарылыс ұшқынын байқаған кезде жергілікті жер жағдайын дұрыс пайдалана отырып, тас, үйінді т.б. қалқаларды ықтасын жасап жарылыс болған жаққа басын қаратып қолымның саусақтарымен құлақтарын жауып бетін төмен қаратқан күйде бұғынулары қажет.Осылай соққы толқындардан сақтануға болады,толқын өткенен кейін шабуылды жалғастырулары қажет. Шабуыдау кезінде қарсылас орланған жерге 20-30м қалғанда шұғыл қимылдап, орға граната лақтырып, тура келгендерді сүмбі пышақпен сұғып, қару дүмбісімен ұрып, ордан ырғи өтіп алға жылжу, ал орға түскен жағдайда шұғыл қимылдар жасап қарсыласты опыра құлатып, бұрлыстарда жылдам жылжи отырып алға ұмтылады, жертөлелер кездескен жағдайда граната арқылы жарып жіберу керек. Шабуыл кезінде аспаннан төнген ұшақ, тіұшақтарға қаруынан жату, отыру немесе тұру кезіндегі тәсілдерді пайдалана отырып оқ жаудырып құлатуға тырысуға болады. Шабуыл кезінде жауынгер кейбір жағдайларда тиімді шешім қабылдай отырып бастамшылық жасауларынада болады.



  1. Сабақты қорытындылауға, тақырыпты қамтуға арналған сұрақтар: Жауынгердің тапсырма алғанан кейінгі әрекеті, ұрыс алдында қандай даярлық жасауы керек? «Шабуылға дайыедал» және «Шабуылға, Алға!» әмірлері берілген кездегі жауынгердің әрекеті. Қарсыластың ядролық қару пайдаланған кездегі жауынгердің әрекеті. Аспаннан төнген қауіп кезіндегі жауынгердің әрекеті.

5. Үйге берілетін тапсырма: т.3.8. 121-124 беттер

6. Бағалау.Ескертпелер мен көңіл аударуды қажет ететін сұрақтар: шабуылға даярлану, шабуыл жүргізу, ядролық жарылыс болған кезде жауынгердің тасалануын практикалық түрде жасау.



Мектеп дирокт Б. А. Абдрахманов





АӘД пәнінің ұйымдастырушы мұғалімі: лейтенант Османов Р Н






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ОБЖ

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Шабуылда?ы жауынгер

Автор: Османов Рашит Наманжанович

Дата: 27.03.2015

Номер свидетельства: 192169
