kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ "Рота бойынша тәуліктік кезекші"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сынып: 10-А

Күні: 12.11.2013

Пән аты: Алғашқы әскери дайындық.

Уақыты: 45 минут

Өткізілетін орны:

Сабақтың тақырыбы: Рота бойынша тәуліктік кезекші

Сабақтың мақсаты:

А) Білімділік: Оқушыларға рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері және әскери тәртіп  пен ереже туралы кең  көлемде жүйелі түрде білім беру.

Б) Дамытушылық: Оқушылардың жауапкершілікті сезіну, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

В) Тәрбиелігі:Оқушыларды әскери тәртіпке баули отырып, жауапкершілікке, ұлттық   патриотизмге  тәрбиелеу , әскери сауатты озық ойлы азамат тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Аралас.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру.

Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, ізденіс әдісі, көрнекілік аралас, түсіндіру әдісі.

Болжамдаған нәтиже: 0қушылар рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеттері жайында мағлұмат алады.  Теориялық  білімдерін практикада қолдана                                        алады, біледі.

Сабақтың көрнекілігі:   Алғашқы әскери дайындық пәні оқулығы, плакаттар.

Сабақтың жоспары:  I. Ұйымдастыру кезеңі.

                                      II. Үй тапсырмасын сұрау.

                                      III.  Жаңа тақырыпты түсіндіру.

  1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
  2. Пәрмен беру тәртібін көрсету.(теориялық және практикалық)
  3. Тыйым салыну туралы.
  4. Дәптерлермен жұмыс.

                                       IVЖаңа сабақты бекіту.

  1. Сұрақ-жауап бекіту.
  2. Оқулықпен жұмыс.

                                         Y. Жаңа сабақты қорытындылау  және оқушыларды бағалау.

                                         1)   Миға шабуыл.

                                         2)   Оқушыларды бағалау.

                                      VI. Үй жұмысын беру.

Сабақтың жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

1)  Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызып,  оқытушыға рапорт береді.

2)  Сәлемдесу.

3 )  Түгелгеу.

4) Оқушылардың сырт көрінісін тексеру.

5)  Сабаққа келмеген оқушыларды журналға белгілеу.

  II. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери жарғылардың қанша түрі бар?
  2. Кім және қай жылы жарғылар бекітілді?
  3. Ішкі қызмет жарғысы дегеніміз не?
  4. Тәртіптік жарғы дегеніміз не?
  5. Горнизондық  Қарауылдық қызмет жарғысы дегеніміз не?
  6. Саптық жарғы дегеніміз не?
  1. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

                                                       Мұғалімнің түсіндірмесі.

         Рота бойынша тәуліктік кезекші жауынгерлерден тағайындалады.Ол өзінің қол астындағы күзетуге тұрған қару-жарақтың, тапаншалар тұрған шкафтардың, оқ-дәрі салынған жәшіктердің, рота мүліктерінің және жауынгерлер мен сержанттардың жеке заттарының сақталуы үшін жауап береді. Рота бойынша тәуліктік кезекші рота бойынша кезекшіге бағынады.

Ротаның тәуліктік нарядына:

-Рота бойынша кезекші;(сержанттардан тағайындалады)

-Рота бойынша тәуліктік кезекшілер; (сарбаздардан тағайындалады)

         Рота бойынша тәуліктік кезекші казармалық  үй-жайдың ішінде кіреберіс есіктің жанында, қару-жарақты сақтауға арналған  бөлменің жанында қызметін өткереді.

      Рота бойынша тәуліктік кезекшінің міндеті:

  • Рота бойынша кезекшінің рұқсатынсыз үй-жайдан шықпауға, қару жарақ сақтауға арналған бөлмені үнемі қадағалауға;
  • Бөтен адамдарды осы үй-жайларға кіргізбеуге, сондай-ақ рота бойынша кезекшінің  рұқсатынсыз казармадан қару-жарақты, оқ-дәрілерді,мүліктер мен заттарды алып шығуға жол бермеуге;
  • Үй-жайлардағы тазалық пен тәртіпті қадағалауға және әскери қызметшілерден оларды сақтауын талап етуге;
  • Әскери қызметшілердің
  • Жеке құрамды таңертеңгі тұру уақыты кезінде, сондай-ақ дабыл немесе  , сондай-ақ

дабыл немесе  өрт болған жағдайда түнде оятуға, күн тәртібіне сәйкес өз уақытында пәрмен беруге;

          Пәрмен беру тәртібі:

           Ротаға тікелей бастықтары-рота командирінен бастап, одан жоғары бастықтары,бөлім бойынша кезекші келген кезде: ТІК ТҰР деп пәрменін беруге, ротаға басқа ротаның офицерлері келгенде, сондай-ақ басқа ротаның старшиналары мен әскери қызметшілері келгенде, кезекшіні шақыруға міндетті.Мысалы:Рота бойынша кезекші, шығыңыз.,

             Тыйым салынуы:Кезекті тәуліктік кезекшіге отыруға, жарақтарын алып қоюға, киімінің түймесін ағытуға, сұңгі пышақты алуға, рота мүлікте мен сарбаздармен сержанттардың жеке заттарын қараусыз тастауға,қару жарақ пен оқ дәрі бөлмесінен тастап кетпеуге тыйым салынады.

           Өрт болған жағдайда: Кезекті тәуліктік кезекші өз қызметін өткеру кезінде өрт шыққан жағдайда шұғыл түрде кезекшіге хабарлайды да қару-жарақ қауіпсіз орынға шығарады.Бөлім бойынша кезекшіге хабарлап ДАБЫЛ пәрменін береді. Өрт сөндіру құрамы келгенше кезекті тәуліктік кезекші ротаның құжаттарын шығарады.

          Дабыл белгісі болған жағдайда: дабыл белгісі болған жағдайда тәуліктік кезекші ротаға кіре беріс есікті қатаң бақылауға алып,бос ауысымның тәуліктік кезекшісі автомат берудің тәртібін қадағалайды.Кезекші автомат теру тәртібін ішкі қызмет жарғысына сәйкес жүзеге асырады.

         Бос ауысымның тәуліктік кезекшісі рота үй-жайларындағы тазалық пен тәртіпті сақтауға және ротабойынша  кезекшінің  рұқсатынсыз ешқайда кетпеуге, әскери жарғыларда белгіленген рота рұқсатынсыз ешқайда кетпеуге, әскери жарғыларда белгіленген рота жауынгерлері мен сержанттары арасындағы өзара қарым-қатынас ережелерін бұзған жағдайда оған тәртіпке шақыру шараларын шараларын қолдануға көмектесуге, рота бойынша кезекшінің орнына қалғанда, оның міндеттерін орындауға тиісті.

            Тәуліктік кезекші рота бойынша кезекшінің қайда жүргенін әрқашан  да білуге және әскери қызметшілердің қоғамдық тәртіп пен әскери нысандағы киім кию ережелерін сақтауын қадағалауға міндетті.Байқалған барлық тәртіп бұзушылық туралы ол рота бойынша кезекшіге баяндайды.

          Дәптерлермен жұмыс.Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты қажетті   

                                                  ережелерді дәптерлеріне жазады.

       IY) Жаңа сабақты бекіту.

1)  Сұрақ – жауап жұмысы.

1)     Рота бойынша тәуліктік  кезекші қандай мақсатта тағайындалады?                                                                        

2)   Тәуліктік кезекші құрамына кімдер кіреді?

3)    Рота бойынша кезекшінің міндеттері?

4)  Өрт болған жағдайда тәуліктік кезекшінің міндеті?

5) Тәуліктік кезекшілікке не тыйым салынады?

6)  Дабыл болған жағдайдағы тәуліктік кезекшінің міндеттері?

2) Оқулықпен жұмыс.Сұрақ-жауап жұмысы бойынша қатемен жұмыс.

3)  Практика жүзінде пәрмен беру тәртібін көрсеру арқылы оқушының білімін бекіту.

Y)    1) Миға шабуыл.

1) Рота бойынша тәуліктік кезекшінің атқаратын қызметі.

2)  Рота бойынша тәуліктік кезекшіге кімдер тағайындалады?

3) Рота бойынша тәуліктік кезекші тынығу уақтысы?

      2) Оқушыларды бағалау.Оқушылардың берген жауаптары мен үй тапсырмасын сұрау арқылы баға қою.

YI) Үй тапсырмасын беру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Рота бойынша тәуліктік кезекші"»

Сынып: 10-А

Күні: 25.11.2016

Пән аты: Алғашқы әскери дайындық.

Уақыты: 45 минут

Өткізілетін орны:Алғашқы әскери дайындық кабинеті.

Сабақтың тақырыбы: Қорғаныс -Тәуелсіз мемлекеттің ең маңызды нышандарының бірі.

Сабақтың мақсаты:

А) Білімділік: Оқушыларға Тәуелсіз Қазақстан Республикасының ең маңызды нышандарының бірі, Қарулы Күштердің ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі рөлі туралы кең көлемде және жүйелі түрде білім беру.

Б) Дамытушылық: Оқушылардың жауапкершілікті сезіну, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

В) Тәрбиелігі:Оқушыларды әскери тәртіпке баули отырып , жауапкершілікке , ұлттық патриотизмге тәрбиелеу , әскери сауатты озық ойлы азамат тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Аралас.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру.

Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі , ізденіс әдісі, көрнекілік аралас, түсіндіру әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Алғашқы әскери дайындық пәні оқулығы, плакаттар.интерактивті тақта.

Сабақтың жоспары: I. Ұйымдастыру кезеңі.

II. Үй тапсырмасын сұрау.

III. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

  1. Мұғалімнің түсіндірмесі.

  2. Дәптерлермен жұмыс.

IV. Жаңа сабақты бекіту.

  1. Сұрақ-жауап бекіту.

  2. Оқулықпен жұмыс.

Y. Жаңа сабақты қорытындылау және оқушыларды бағалау.

1) Миға шабуыл.

2) Оқушыларды бағалау.

VI. Үй жұмысын беру.

Сабақтың жоспары:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

1) Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызып, оқытушыға рапорт береді.

2) Сәлемдесу.

3 ) Түгелгеу.

4) Оқушылардың сырт көрінісін тексеру.

5) Сабаққа келмеген оқушыларды журналға белгілеу.

II. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери жарғылардың қанша түрі бар?

  2. Кім және қай жылы жарғылар бекітілді?

  3. Ішкі қызмет жарғысы дегеніміз не?

  4. Тәртіптік жарғы дегеніміз не?

  5. Горнизондық Қарауылдық қызмет жарғысы дегеніміз не?

  6. Саптық жарғы дегеніміз не?

  1. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Мұғалімнің түсіндірмесі.

1991 жылдың 16 желтоқсанында Қазақстанның Жоғарғы Кеңесі халықтың еркін білдіре отырып , өзін айқындайтын құқықтық мемлекет құру үшін бейбіт сүйгіш саясатты жүзеге асыра отырып, Қазақстан Республикасының мемлекеттік тәуелсіздігін жария етті.

Қазақ халқының ежелгі арманы жүзеге асып , Қазақстан Республикасы тәуелсіздікке ие болды.

Біздің бабаларымыз ежелден солтүстігі мен оңтүстігі екі ұлы державамен шектесетін алып аумақты мекен еткен. Ұлтты сақтау үшін қазақ хандарына икемді және таразыланған саясат дүргізуге , алып көршілерден қолдау іздестіруге тура келді . Мұндай дипломатия\ның даналығы мен көрегендінің жарқын үлгісі-отанының тағдыры мен тарихи келешегінеалаңдаған Әбілқайыр, Абылай хандардың әрекеті болды. Қазақ даласының солтүстіктегі көршімен тығыз байланыста болу қажеттігі туралы бізге өсиет қалдырғанда – нақ солар. Нақ осы саясат көптеген ауқымды әлеуметтік – саяси төңкерістерге қарсы тұруға, былайша айтқанда, этникалық байланысты, бабалардың салт дәстүрі мен туған тілді сақтап қалуға көмектеседі.

Еліміздің Презинденті Н.Ә.Назарбаев Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің он жылдығына арналған салтанатты жиналыста сөйлеген сөзінде былай деді: Осы жылдардың ішінде бұл жолдың сорабын алдымен Түркі қанағаты, кейіннен Қыпшақ конфедерациясы мен Қазақ хандығын құрған өзіміздің ұлы бабаларымыздың бұдан мың жарым жылдан астам уақыт бұрын тартқанын біз есімізден шығарған емеспіз.

Бұл көпұлтты мемлекетте өмір сүрудеміз. Қазақстандықтардың сан ұрпағын еңбегі де , еліміздегі барлық халықтардың жан-тәні мен тағдырыда осында.

Біз тәуелсіздікке қол жеткіздік. Біз бірлесіп жаңа ел орнаттық. Біз тәуелсіздікке талай тауқымет тартып жеттік. Біз оның мәнін терең сезіндік. Қазақстан дүниежүзінде бірінші болып өз еркімен ядролық қарудан бас тарттық . Мұны жаhандық қауіпсіздік жүйесін қалыптастыруға, Жер бетіндегі бейбітшілік ісіне қосылған теңдесі жоқ үлес десек, ешбір асыра айтқандық емес. Сонымен қатар бұл-өз қауіпсіздігімізді қамтамасыз етуге қосылғанең қомақты үлес.

Осы орайда , біз әлемнің барлық ресми тұрғыда танылған ядролық державаларының Қазақстанға бірлескен және жан-жақты қауіпсіздік кепілдіктерін беруіне қол жеткіздік.

1992-1998 жылдар ішінде біз Қарулы Күштерімізді қайта құрып, ал 1999 жылдан бастап , оны түбегейлі реформалауға көштік.Қазақстан Республикасы Конституциясына сәйкес, барлық ұлт өкілдеріне теңқұқылы, бейбіт өмір сүруі үшін заңдық негіз жасалған.

Егемендік пен тәүелсіздіктің негізді белгілері :біртұтастығы жарияланған өз аумағының қол сұғылмауы мен бөлінбеуі; жергілікті және жоғары мемлекеттік органдардың дербес жүйесі ;халық , Парламент Президент,Үкімет қабылдайтын Конституциясы; өз заңдары;өзінің азаматтығы; Қазақстан Республикасының дүниежүзі мемлекеттері жүйесіндегі теңқұқылы орны.

Егемендік маңызды белгісі-мемлекеттік биліктің жоғары орғандарының болуында.

Мемлекет басшысы – Президентті Қазақстан Республикасының азаматтары сайлайды. Президент мемлекеттің іщкі саясатының негізгі бағыттарын анықтайды,елдің ішінде және халықаралық қатынасиарда Қазақстан атынан өкілдедік етеді. Қазақстан Республикасының Президенті – халық пен мемлекеттік билік бірлігінің,Конституцияның мызғымастығының , адам және азамат құқықтары мен бостандықтарының нышаны әрі кепілі.

Дәптерлермен жұмыс.Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты қажетті мағлұматты

дәптерлеріне жазады.

IV) Жаңа сабақты бекіту.

1) Сұрақ – жауап жұмысы.

1) Қазақстан Республикасы мемлекеттік тәуелсіздікке ие болу тарихын қысқаша айтып беріңдер.

2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік құрылымы туралы айтып беріңдер.

3) Қазақстан Республикасының егемендігі қандай белгілермен сипатталады?

V) 1) Миға шабуыл.

1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері қай жылы құрылды?

2) Әскери қауіпсіздік дегеніміз не?

3 2) Оқушыларды бағалау.Оқушылардың берген жауаптары мен үй тапсырмасын сұрау арқылы баға қою.



YI) Үй тапсырмасын беру.Бүгінді өткен тақырыпқа байланысты жаңа мағлұмат іздену жене керекті, маңызды материалды дәптерлеріне жазып келу.

































Мектеп директоры: О.Қ.Шынбергенов








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ОБЖ

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ашық сабақ "Рота бойынша тәуліктік кезекші"

Автор: Байконысов Серик Куянышбекович

Дата: 04.01.2017

Номер свидетельства: 375437
