Сынып: | 1 «З» |
Пәні: | Дүниетану |
Сабақтың тақырыбы: | Көлік.Қала және ауыл көліктері. |
Негізгі түйінді идея: | Көліктердің адам өміріндегі маңызын білу. |
Оқу мақсаты: | Көлік түрлерімен танысу.Қала және ауыл көліктерінің айырмашылығын ашу. 1-сабақ |
Табыс критерийлері |
Барлық оқушылар: | Көпшілік оқушылар: | Жекелеген оқушылар: (дарынды) |
а)Жаңа білімді игереді ә)Сұрақтарға жуап бере алады б)Көліктердің түрлерін біледі | а) Мәтін мазмұнын толық меңгереді ә) Өз ойын еркін жеткізе алады б) Ауыл және қала көліктерін салыстыра алады. | а) Меңгерген мәтіндіі талдай алады ә) Көліктердің пайдасы мен зиянын талдай алады б) Өмірмен байланыстыра алады в)Тың ойларын ортаға салады |
Уақыты | Кезеңдері | Тапсырма | мақсаты | Мұғалім не істейді | Оқушылар не істейді | Ресурстар |
3 мин | Ұйымдастыру | Шеңбер әдісі.«Жүректен жүрекке» | Бір- біріне деген құрметін арттыру | Оқушылардың көңіл-күйін көтереді.Сабақ ты бастайды. | Бір-біріне жылы сөздер айтады | |
5 мин | Топқа бөлу | Оқушылардың қолдарына әр түрлі карточкалар тарату,сол арқылы оқушылар өз тобын табады. | Ынтымақтас тық атмосфера құру | Көлік түрлері арқылы топқа бөлінеді. I топ «Қайық» II топ «Машина» III топ «Ұшақ» IV топ «Пойыз» | Топқа бөлінеді.Топ ережесін еске түсіреді. Бағалау формасы айтылады.Түсти машина дөңгелектері. Қызыл дөңгелек-5 Жасыл дөңгелек- 4 | Суретті карточкалар |
3 мин | Үй жұмысын тексеру | Ад амдар қайда жұмыс істейді? Өрмекші өрмек әдісі бойынша. | Білімдерін анықтау. | Ойын шартын түсіндіреді. | Оқушылар орындайды, жіптен өрнек құрады. | жіп |
5 мин | Ой қозғау | Аудиотаспа: «Қала және ауыл көліктері» дыбысын тыңдату | Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту | Оқушылардан аудиотаспадан қандай көліктердің дыбысын естігенін сұрау. | Естігені туралы ойларын ортаға салады. Сабақтың тақырыбын тауып, мақсатын ашады. Оқулық ішінен бүгінгі өтетін жаңа тақырыпты тауып алады. | АКТ Кітап |
15 мин | Негізгі бөлім | Әр топқа арнайы дайындалған суреттерді сөйлету. | Оқытуда кедергілерді жоюға арналған интерактивті тапсырмалар | 4 ашық сұрақ әдісі: І Қайық тобына: 1) Ауыл көліктерінің түрлері? (арба,трактор,комбайн,ат, қайық,камаз...) . ІІ Машина тобына: 1)Қала көліктерінің түрлері? (Автобус, маркалары әртүрлі машиналар, мотацикл, жүк машиналары..) ІІІ Ұшақ тобына:1)Арнайы Саяхатқа шығу үшін қандай көлік керек (кеме, ұшақ, поезд,) ІV Поезд тобына: 2) Қандай жол ережелері мен белгілерін білесіңдер? Осы тапсырмаларды орындағанда ноутбукты пайдаланып отырған оқушыларды қадағалайды. Мұғалім топ мүшелерінің жауабын қолдайды, мадақтайды. | Әр топ ноутбуктегі суреттерді сөйлетеді. Ойланады,жауап береді. Мәліметті оқулықтағы жаңа тақырыптан алады. Көшбасшы өз тобының мүшелерін бағалайды, түрлі – түсті дөңгелектер береді. | Ноутбук Акт Түрлі түсті дөңгелектер |
1 мин | Сергіту сәті «Тайо-Тайо» | Бейнетаспадан мультфильм үзіндісін көрсету. | Денелерін шынықтыру, көңіл -күйлерін көтеру. | Қимыл- қозғалысты көрсетеді, бағыт- бағдар береді. | Көрсетілімді қайталайды. | АКТ |
5 мин | Дәптермен жұмыс | Шығармашылық жұмыс. «Сандар реті бойынша сызық жүргіз.» | Өз бетінше жеке дамуына мүмкіндік беру. | Оқушылардың барлық белсенді қатысуын қадағалайды, мадақтайды, қолдау көрсетеді. | Оқушылар белгілі уақыт ішінде тапсырмаларды орындайды: сандар реті бойынша сызық жүргізіп, көліктің суретін салады. Бояйды, ауыл көліктерін жасыл түске, қала көліктерін көк түске. | Дәптер, қарындаштар. |
3 мин | Қорытындылау | Әңгіме дебат. Көшбасшылар өз тобына берілген тақырыптардың маңыздылығын қорғау. | Сыни тұрғыдан ойлау. | Барлық топтың көшбасшысына бір сұрақ қояды (көліктердің адамға тигізетін пайдасы мен зияны қандай?) Мұғалім көшбасшыларының жауаптарын бағалайды. | Әр топ көшбасшысы өз ойын ортаға салады. | акт |
3 мин | Үй жұмысы | Тақырыпты қайталау, болашақтың көлігі кандай болуы мүмкін? сурет салу | Оқушы қабілетін шыңдау. | Түсіндіреді. Тақтаға жазады. | Күнделіктеріне жазып алады | Күнделік, қалам. |
2 мин | Рефлек сия | Кері байланыс | Оқушылардың сабақ барысы туралы пікірін білу. | Түрлі- түсті стикерлерді таратып беру. | Оқушылар жүк машинасы макетіне стикерлерді жабыстырады. Сабақ ұнаса жасыл алма, ұнамаса сары алма | Стикер, машина макеті. |
Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар: |
Не сәтті болды? | |
Не сәтті болмады? | |
Нені жақсартуға болады? | |
Мен өз дағдыларымды нені дамыта алдым? | |
Нені өзгертуге болады? | |