Мақсаты: Оқушыларды азаматтық қоғам және қоғамдық бірлестіктердің құқықтары мен міндеттерінің мазмұнымен таныстыру, азаматтардың мемлекеттік істерге, билікке араласудағы рөлін, саяси партиялардың құқықтық мәртебесін, қоғамдағы орнын ашып көрсету.
Өз құқығын дұрыс пайдалануға, өзгенің құқығын сыйлауға, мемлекет істеріне белсене қатысуға үйрету.
Сын тұрғысынан ойлау жүйесін дамытуына ықпал ету.
Сабақтың көрнекілігі: Қоғамдық бірлестіктердің құрылымын көрсететін сызба, саяси партиялардың бағдарламасы, саяси партия мен қоғамдық қозғалыстың айырмасын ашып беретін «Дұрысы қайсы, бұрысы қайсы?» кесте
Әдісі:Топтық жұмыс, сұрақ-жауап, кестелермен жұмыс
Сабақтың жоспары: I. Ұйымдастыру бөлімі (түстерді таңдау арқылы екі топқа бөлу)
II. Мемлекеттердің басқару формасы (үй тапсырмасын сұрау)
I, II, III Деңгейлік сұрақтар қою арқылы, бейне сұрақ (Белгілі бір елдің нышандары, шекарасы, рәміздері, басқарушысының, ұлтының суреттері арқылы басқару формасын анықтау)
III. Жаңа сабақты меңгерту
IV. Бекіту
V.Қорытындылау
VI. Бағалау
VII. Үй тапсырмасын беру
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі (түстерді таңдау арқылы екі топқа бөлу)
II. Мемлекеттердің басқару формасы (үй тапсырмасын сұрау)
I, II, III Деңгейлік сұрақтар қою арқылы, бейне сұрақ (Белгілі бір елдің нышандары, шекарасы, рәміздері, басқарушысының, ұлтының суреттері арқылы басқару формасын анықтау)
I деңгейлік сұрақтар.
1.Мемлекеттің үш функциясы?
2.Билікке келу жолдары?
3.Мемлекеттің басқару формалары?
4.Монархияның екі түрі?
5.Абсолюттік монархия дегеніміз не?
6.Конституциялық монархия дегеніміз не?
7.Республикалық басқарудың екі түрі?
8.Диктатура дегеніміз не?
II деңгейлік сұрақтар.
1.Абсолюттік монархияның конституциялық монархиядан айырмашылығы неде?
2.Президенттік республика мен парламенттік республика формалары арасындағы ұқсастықтар мен ұстанымды айырмаларды атаңдар?
III деңгейлік сұрақтар.
1.Ең бірінші рет парламенттік республика қай елде, қандай тарихи оқиғадан кейін орнатылды?
2.Фашистік диктатура қашан, қандай елдерде орнатылды, көсемдері-кімдер?
Бейне сұрақ
АҚШ, Ұлыбритания, Сауд-Аравия т.б мемлекеттерді интерактивті тақтада шекарасы, рәміздері, басқарушысының, ұлтының суреттері арқылы басқару формасын анықтау
III. Жаңа сабақты меңгерту
Ашық сұрақтар: -Азамат деп кімді айтамыз?
-Қандай азамат ҚР азаматы бола алады?
-Қазақстан Республикасының кез келген азаматы мемлекет басқару ісіне арасла алама?
-Азаматтық қоғам деп нені айтамыз?
Құқық қабілеттілік
Әрекет қабілеттілік
Әрбір жеке адамның өз басына тиісті құқықты пайдалану қабілеті туған кезде пайда болып, өлген кезде жойылады
Азаматтардың өз әрекетімен азаматтық құқықтарға ие болуы, өзі үшін міндеттер туғызу қабілеті 18 жасқа толған кезде пайда болады. Оған ҚР барлық азаматтары ие болады.
«Дұрыс жауабын тап» ҚР Конституция бойынша мемлекет басқару аясындағы азаматтардың құқықтары мен міндеттері карточкаларға жазылып, араластырлып 2 топқа беріледі.
Құқықтары
Міндеттері
Қоғамдық бірлестіктер.
Кәсіподақтар Саяси партиялар Қоғамдық қозғалыстар
Жастар ұйымы Қоғамдық бірлестіктер Әйелдер ұйымы
Қоғамдық қорлар
Мүгедектер ұйымы
Шығармашыл одақтар
Саяси партиялар Қоғамдық қозғалыстар
II – топ берілген екі тақырыпқа Постер қорғайды
Саяси партиялар мен қоғамдық қозғалыстардың қызметін салыстыру