Ғарыш | Мектеп: №4 ЖОББМ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ахметкалиева М.Б. |
Сыныбы: 1 «Ә» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Аспан денелерін қалай зерттейді? |
Сабақтың оқыту мақсаттары | 1.4.2.3. Ғарышты зерттеуге арналған аспаптар, құрал-жабдықтарды және ұшу аппараттарын атау 1.4.2.4 . Жекелеген ғарыштық денелерді атау және сипаттау |
Табыс критерййі | Барлық оқушылар орындай алады: ғарыш, ғарышкерлер, ғаламшарлар, жұлдыздар, Күн жүйесінің не екенін айта алады; |
Көпшілік оқушылар орындай алады: Күн жүйесінің кейбір ғаламшарларын атап, ішінен Жерді таба алады; ақпарат алудың түрлі көздерін пайдалана алады. |
Кейбір оқушылар ғана орындай алады: сұрақтарды дұрыс қою дағдыларын көрсетеді; жеке болжамды дəлелдеп, өз бетінше қорытынды шығарады; Ғаламтор көмегімен сұрақтарға жауап табады, нəтижелерін күнделікке енгізеді. |
Тілдік мақсаттар | Дағдыларды дамыту. Болжамдарды құрумен жұмыс жасау; болжамдарды дамыту; материалды талқылау жəне түсіндіру. Көптілдік: ғарыш – космос – space. Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: ақпарат көзі – Ғаламтор, Күн жүйесі, атмосфера, ғаламшарлар, табиғи серік, астрономия ғалымы, ғаламшарлар, салмақсыздық. Сабақ барысында сөйлесу/жазу үшін қолданылатын тіл: Талқыланатын сұрақтар. Аспан деген не? Күн жəне ғаламшарлар – отбасы ма? Бұл туралы бізді қызықтыратын қосымша ақпаратты бізді қайдан білуімізге болады? |
Өткен сабақтардан алған білім | Зерттеу дағдылары (тақырыпты, зерттеу мақсатын анықтайды, болжамдар ұсынуға тырысады, ақпаратты алу көздері туралы біледі: кітаптардан, мамандардан). Мектепке дейінгі мекемеге барған кезде оларда ғарыш, Жер ғаламшарлары, Күн туралы негізгі ұғымдар қалыптастырылған. Балалар ғарышкер мамандығы туралы біледі. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт мөлшері | Жоспарланған жұмыс түрлері | Пайдаланыла-тын қор |
I. Дұрыс əсерлі көңіл күй орнату. 0–1 мин. | Ұ) Оң эмоционалдық күйге келтіру. «Ұшты-ұшты» ойыны | Ойын арқылы жағымды көңіл күй туғызу |
II. Өмірлік тəжірибені маңыздандыру. Мақсатты болжам.
2–5 мин | (Ұ) Балалар аспан денелерін зерттейтін астроном ғалымдар бола аламыз ба? Ендеше бізге аспан денесін зерттеу үшін не керек? (Оқушы жауабы: білім және аспап керек) Сабақтың мақсаты хабарланады
| Оқулықтағы кесте (кестені флипчартпен тақтаға шығаруға болады). |
Сабақтың ортасы III. Тақырып бойынша жұмыс 6–40 мин. | (Ұ, Ө) Оқулықпен жұмыс жасау. Мұғалім оқулықтағы иллюстрацияға қарап, ғарыш деген не сұрағына жасап беруді сұрайды. Бірлесіп Ғарыш – Жер ғаламшарын барлық жағынан қоршап жатқан кеңістік екендігі туралы қорытынды жасалады | Оқулықтағы иллюстрация-лар. |
Топпен жұмыс жасау. Қажетті ақпаратты ғаламтор желісінен табу дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар. Тапсырма:Ғаламтордан астрономдар қолданатын аспаптар мен алғашқы ғарышкерлер туралы ақпаратты тап. Әртоп берілген ресурспен жұмыс жасайды. 1-топ: Жер ғаламшары туралы мәлімет жинау 2-топ: Флипчартпен жұмыс 3-топ: Ғарышкерлер туралы мәлімет жинау | Топтық жұмыс |
Сергіту сəті (əуен ойнайды). Ал балалар, тұрайық, Көкке мойын бұрайық. Алақанды ұрайық. Оңға қарай бұрылып, Солға қарай бұрылып, Бір отырып, бір тұрып, Ғарышкерлер сияқты Бой сергітіп алайық. | Музыкалық сүйемелдеу. |
(Ұ, Т) Өзекті сұрақ. Аспан декнесін қандай аспаптар арқылы зертеуге болады? | Ғаламтор қоры |
Ғылыми күнделікпен жұмыс жасау (... бет) Тапсырмалар: 1-топ: Скафандр туралы мәлімет жинау 2-топ: Зымыран туралы мәлімет жинау 3-топ: Телескоп туралы мілімет жинау | Дəптер – «Ғылыми күнделік». |
Сабақ соңы IV. Сабақ қорытындысы. Рефлексия.41–45 мин. | (Ө,Қ) Рефлексия. «Таңғажайып құбылыстар» (бейнетаспа) (Ө) өз қиялы бойынша ғарыш кемесін жасау «Маған сабақта бəрінен де ……… ұнады» «Енді мен ……… екендігін білемін» «Тағы менің ……… келеді» | |
| Қосымша мағлұматтар | |
Дифференциация. Оқушыларға көмектесуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары балаларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың ілгерілеуін/білімдерін қалай қадағалайсыз? | Пəнаралық байланыс «Өзін өзі тану» «АКТ» Құндылықтар |
Ғаламтордан алынған материалдардың толық көлемін бір топ ұсынады. Қалған балалар топ жауабын қабыл алады немесе өздерінің көзқарасын дəлелдеп, жолдастарының жауабын толықтырады. | Сабақ барысындағы сұрақтар.
Топтағы жəне өз бетіндік жұмыстың нəтижесін қадағалай отырып. | АКТ– ақпаратты іздеудің жаңа түрлерімен танысу («Видеотека» зерттеу əдісі). Математика – есептеу дағдылары, 10 маңайында санау, «алдында, кейін, арасында, жанында». |