Сабақтың тақырыбы: Зат есім.
Сабақтың мақсаты:
- Оқушыларға зат есім жайлы толық түсінік беру,меңгерту
- Түрлі ойын элементтерін пайдалана отырып,оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
- Сауатты, көркем жазуға, өзара ынтымақтастыққа, шапшаң ойлай білуге баулу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап,топпен жұмыс,ой қозғау, топтастыру
Көрнекі- құралдар: слайд топтамасы,сөзжұмбақ,
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі.
1.Психологиялық дайындық .
Жарқырап күн де ашылды,
Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз,
Қайырлы күн!Сәлемдесіп аламыз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
1)-316-жаттығу
«Байқоңыр-ғарыш айлағы» тақырыбына мәтін құра
2)Осы ғарышқа ұшатын кім?
Балалар:Ғарышкер
-Дұрыс.Олай болса бүгін біздің сабағымызға әр түрлі мамандық иелерінің тапсырмаларын орындайық.
Мамандықтың бәрі жақсы. Сол маман иелерінің барлығы ұстаздан білім алған.
Олай болса,мұғалім мамандығының тапсырмасына назар аударайық.
Мұғалімнің тапсырмасы: «Кім тапқыр?»
Сөз таптары
Заттың атын білдіретін сөздер
Заттың санын білдіретін сөздер
Заттың сынын білдіретін сөздер
Заттың іс-қимылын білдіретін сөздер
алма
+
барды
+
жеті
+
қызыл
+
оқушы
+
оқыды
+
қоңыр
+
он
+
ІІІ. Жаңа сабақ.
Қызығушылығын ояту
-Балалар осы сөздерге қандай сұрақ қоямыз?
-Не?
-Осы сөздердің көпше түріне қандай сұрақ қоямыз?
-Нелер?
Ал, осы заттарды пайдаланатын адамдарға қандай сұрақ қоямыз?
-Кім? (Кімдер?)
-Олай болса,өткенді еске түсірейік. Кім? Не? деген сұрақтар қандай сөздерге қатысты қойылатын еді?
-Ендеше осы ережеге сүйене отырып, “Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім деп айтамыз” деген жаңа ережемен танысамыз. Сонымен бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы “Зат есім”.Сұрақтары: Кім? Кімдер? Не? Нелер?
1.Балықшы тапсырмасы .Сөзжұмбақ шешу.317-жаттығу
2. Суретшінің тапсырмасы: Көркем жазу
Дәптермен жұмыс.
3.Дәрігердің тапсырмасы: Топтық жұмыс.318-жаттығу
Мақалды көшіріп жаз. Кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздердің астын сыз.
І нұсқа 1.Ақыл-тозбайтын тон,
Білім-таусылмайтын кен.
ІІ нұсқа 2.Шешен сөз бастар
Батыр қол бастар
Сергіту сәті:
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
Көзді салып қараңыз,
Былай қанат қағамыз.
4.Дүкеншінің тапсырмасы : Суретпен жұмыс
«Кім шапшаң?» ойыны. Зат есімдерді табу,сұрақ қою.
5.Тігіншінің тапсырмасы 319-жаттығу
Сызбаның орнына не? сұрағына жауап болатын сөзді қойып,сөйлемдерді көшіріп жаз
Ит үреді. Қасқыр ұлиды. Қарға қарқылдайды. Әтеш шақырады.
6.Сазгердің тапсрымасы 321-жаттығу
Сөздерді оқып, зат есім екенін дәлелдеу. (Ақын – бұлз атесім, өйткені - кім?- адам)
Спортшының тапсырмасы
Ойын «Биікті кім бағындырады?».
З
А
т
Т
а
с
Е
с
е
к
С
а
ғ
а
т
І
н
і
л
е
р
М
а
т
а
л
а
р
2,3,4,5,6,7 әріптен тұратын заттың атын білдіретін сөздер тауып жазу.
V. Қорытындылау:
Сәйкестендіру
Домбыра тартады --- жұлдыздар
Аспанда көрінеді --- құстар
Жем жейді ---- күйші
Көйлек тігеді ---- оқушылар
Орманда өседі --- тігінші Серуенге шықты --- ағаштар
VІ.Бағалау
VІІ. Үйге тапсырма:
Күнделікті енді ашайық
Үй тапсырмасын жазайық.
Бүгінгі алған білімді,
Ұмытпай есте сақтап алайық.
320 - жаттығу. Кім? сұрағына жауап беретін зат есімдерді бір бағанға, не? сұрағына жауап беретін зат есімдерді екінші бағанға бөліп жазу