kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Yoz fasli haqida

Нажмите, чтобы узнать подробности

Dars jarayonida qollash uchun foydali dars ishlanma

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Yoz fasli haqida»

Boshlang’ich ta’lim fani  1 – sinf o’qish fanidan  1 soatlik DARS ISHLANMASI  Mavzu: Ikki do`st

Boshlang’ich ta’lim fani

1 – sinf o’qish fanidan

1 soatlik

DARS ISHLANMASI

Mavzu: Ikki do`st

Darsning mavzusi:  Ikki do`st Darsning maqsadlari:  Ta’limiy maqsad:  Do`stlik haqidagi tasavvurlarini boyitish, insonning hayotdagi o’rnida do`stlikning beqiyos o’rni haqida tushuncha berish, o’qish ko’nikmalarini, to’g’ri, ongli va ifodali o’qish sifatlarini takomillashtirish. O’quvchilar lug’atini boyitish haqida tushuncha berish. Tarbiyaviy: O’quvchilarga sinfdoshlari, o`rtoqlari bilan do’stona munosabatda bo’lishi, do`stlarni asrab avaylash, ularga sodiq bo`lish haqida tushuncha berish. Rivojlantiruvchi maqsad: Maktab va mahallada do`stona aloqa o`rnatishni tashkil etishi. Og`zaki nitqni rivojlantirish haqida tushuncha berish.

Darsning mavzusi: Ikki do`st

Darsning maqsadlari:

Ta’limiy maqsad: Do`stlik haqidagi

tasavvurlarini boyitish, insonning hayotdagi o’rnida do`stlikning beqiyos o’rni haqida tushuncha berish, o’qish ko’nikmalarini, to’g’ri, ongli va ifodali o’qish sifatlarini takomillashtirish. O’quvchilar lug’atini boyitish haqida tushuncha berish.

Tarbiyaviy: O’quvchilarga sinfdoshlari, o`rtoqlari bilan do’stona munosabatda bo’lishi, do`stlarni asrab avaylash, ularga sodiq bo`lish haqida tushuncha berish.

Rivojlantiruvchi maqsad: Maktab va mahallada do`stona aloqa o`rnatishni tashkil etishi. Og`zaki nitqni rivojlantirish haqida tushuncha berish.

Dars turi: Yangi bilim beruvchi. Dars metodi: Sovol javob Dars jihoji: Kompyuter slaydlari, darslik, rasmlar.  Darsning borishi: Tashkiliy qism: Salomlashish.    Yo`qlama qilish. Darsga tayyorgarlik ko`rish:

Dars turi: Yangi bilim beruvchi.

Dars metodi: Sovol javob

Dars jihoji: Kompyuter slaydlari, darslik, rasmlar. Darsning borishi:

Tashkiliy qism: Salomlashish.

Yo`qlama qilish.

Darsga tayyorgarlik ko`rish:

MAKTABDA BIZ NIMANI O’RGANAMIZ Yozishni O’qishni Ilimni Odobni

MAKTABDA BIZ NIMANI O’RGANAMIZ

Yozishni

O’qishni

Ilimni

Odobni

Kamtarlik Do`stlik Saxiylik Mehribonlik YAXSHI FAZILATLAR Rostgo`ylik Mehnatsevarlik

Kamtarlik

Do`stlik

Saxiylik

Mehribonlik

YAXSHI FAZILATLAR

Rostgo`ylik

Mehnatsevarlik

Yangi mavzu:Ikki do`st    Kunlarning birida ikki do`st sahro uzra ketayotib, baxslashib qolishdi.Biri qizishib ketib, noxastdan ikkinchisining yuziga tarsaki tushurib yuboribdi.Do`st og`riqni sezibdi-yu hech nima demabdi.U qumga: “Bugun do`stim menga tarsaki tushirdi deb yozibdi.  Do`stlar churq etmasdan yo`lda davom etishibdi va go`zal bir vohaga etib kelishibdi.Ular ko`lda cho`milishga qaror qilishibdi.Tarsaki egan do`st sal bolmasa cho`kayotganida hamroxi uni qutqarib qolibdi.

Yangi mavzu:Ikki do`st

Kunlarning birida ikki do`st sahro uzra ketayotib, baxslashib qolishdi.Biri qizishib ketib, noxastdan ikkinchisining yuziga tarsaki tushurib yuboribdi.Do`st og`riqni sezibdi-yu hech nima demabdi.U qumga: “Bugun do`stim menga tarsaki tushirdi deb yozibdi.

Do`stlar churq etmasdan yo`lda davom etishibdi va go`zal bir vohaga etib kelishibdi.Ular ko`lda cho`milishga qaror qilishibdi.Tarsaki egan do`st sal bolmasa cho`kayotganida hamroxi uni qutqarib qolibdi.

U hushiga kelganiga toshga: ”Bugun mening do`stim hayotimni saqlab qoldi”,deb o`yib yozibdi  Shunda do`sti undan nega bunday qilganini so`rabdi.  Dosti javob beriubdi: --Birov xafa qilganda ginani hsamollar uchirib yuborishi uchun qumga yozishimiz kerak.Ammo kimdir bizga yaxshilik qilganida shamolda uchib ketmasligi uchun toshga o`yib bitishimiz lozim.

U hushiga kelganiga toshga: ”Bugun mening do`stim hayotimni saqlab qoldi”,deb o`yib yozibdi

Shunda do`sti undan nega bunday qilganini so`rabdi.

Dosti javob beriubdi:

--Birov xafa qilganda ginani hsamollar uchirib yuborishi uchun qumga yozishimiz kerak.Ammo kimdir bizga yaxshilik qilganida shamolda uchib ketmasligi uchun toshga o`yib bitishimiz lozim.

IKKI DO`ST

IKKI DO`ST

Mustahkamlash: Matinni o`quvchilar tomonidan navbat bilan “Zanjir” usulda o`qishadi. Savol va topshiriqlar: 1.Hikoya kim xaqida ekan ? 2.Tarsaki egan do`at qumga nima deb yozdi ? 3.Sizni do`stingiz tarsaki bilan ursa nima qilasiz ? 4.Do`stingizni qaysi fazilati sizga yoqadi ?

Mustahkamlash:

Matinni o`quvchilar tomonidan navbat bilan “Zanjir” usulda o`qishadi.

Savol va topshiriqlar:

1.Hikoya kim xaqida ekan ?

2.Tarsaki egan do`at qumga nima deb yozdi ?

3.Sizni do`stingiz tarsaki bilan ursa nima qilasiz ?

4.Do`stingizni qaysi fazilati sizga yoqadi ?

d o` a y s s t m d o a i u a x   t u m i k sh o o` k i z n i   ch t s s o b i q 1.Do`atlar ortasida nima boladi ?  2.Ikki aka-uka bir birin ko`rmas.  3.O`quvchining eng yaqin do`sti.  4.Yozda ob havo qanday boladi ?  1.Ko`chalarda besabab yuradigan bu …  2.Qizlar onajonlar qoshiga qo`yadigan bu …  3.Vaqtni ko`rsatadi …  4.Pishirsang osh bo`ladi  Pishirmasang qush bo`ladi.

d

o`

a

y

s

s

t

m

d

o

a

i

u

a

x

 

t

u

m

i

k

sh

o

o`

k

i

z

n

i

 

ch

t

s

s

o

b

i

q

1.Do`atlar ortasida nima boladi ? 2.Ikki aka-uka bir birin ko`rmas. 3.O`quvchining eng yaqin do`sti. 4.Yozda ob havo qanday boladi ? 1.Ko`chalarda besabab yuradigan bu … 2.Qizlar onajonlar qoshiga qo`yadigan bu … 3.Vaqtni ko`rsatadi … 4.Pishirsang osh bo`ladi Pishirmasang qush bo`ladi.

Vazifa: “Ikki do`st” matnini o`qib, og`zaki mazmunini so`zlash. Baholash: O`quvchilarni fikrlarini jamlab, rag`barlantirib baholash. Darsni yakunlash.                                     Y.Saidmuratova

Vazifa: “Ikki do`st” matnini o`qib, og`zaki mazmunini so`zlash.

Baholash: O`quvchilarni fikrlarini jamlab, rag`barlantirib baholash.

Darsni yakunlash.

Y.Saidmuratova

E`TIBORINGIZ UCHUN RAHMAT

E`TIBORINGIZ UCHUN RAHMAT


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Yoz fasli haqida

Автор: БЕКМУРОДОВА НАРГИЗА КОМИЛОВНА

Дата: 16.04.2020

Номер свидетельства: 546817
