kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

В труде растем. Цикл уроков по чтению

Нажмите, чтобы узнать подробности

Развитие читательских и речевых навыков и умений. Привитие любви к работе хлеборобов.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«В труде растем. Цикл уроков по чтению»

Урок № 1

Тема. М. Сингаївський. Я все люблю в своїм краю. А Костецький. Проста арифметика. А.Саксе. Прохання до годинничка.

Мета. Розвивати уміння аналізувати віршовані тексти, збагачувати словниковий запас; розвивати мовленнєві та читацькі вміння, закріпляти правила української вимови, розвивати писемні уміння і навички учнів; виховувати любов до праці.

Обладнання: картки з сполученням ЬО,ЙО, апострофом; малюнок годинничка; листки з розрізаними прислів’ями.

Хід уроку

  1. Організація класу

На уроці рідну мову

Зараз будемо вивчати.

Отже, будьте всі уважні,

Щоб її нам краще знати.

П. Актуалізація знань учнів.

1. «Перекладач». Бліц - опитування по ланцюжку.( Один питає, другий відповідає)

2. Конкурс по рядах.

- Згадайте слова з ЬО, ЙО, апострофом.

3. Розвиток артикуляційного апарату і навичок читання

а) Як дзижчить джміль; муха? Як мучить корова? Як пищать мишки?

б) Читання на одному диханні:

кінь лак

кущ лев

край лист

коло люди

курс Марс

карта Луна

Ш. Перевірка домашнього завдання.

1. Робота в парах

- На попередньому уроці ми вибрали поштаря, і поки він рознесе за адресами ваші листи-завдання, ми попрацюємо в парах.

- Складіть прислів’я: ( на партах листки зі слова, з яких треба скласти прислів’я)

У чужій стороні і весна не красна.

Слова щирого вітання дорожчі за частування.

Кожному мила своя сторона.

Людина без рідної землі, як соловей без гнізда.

Тільки в праці невтомній крилатим стаєш.

  1. Відповіді на листи-завдання. ( Тим часом поштар розніс завдання за адресою: ряд-вулиця, парта - номер будинку, ім’я – квартира)

Приклади завдань :

а) складання зв’язної розповіді про себе за питаннями попереднього уроку;

б) розділення на слова речення:

Улісівліткуягідгрибівповно.

в) відповіді на питання:

- Де побували хлопчики?

- Що вони побачили, коли гуляли?

  1. Проблемне питання.

  • Пригадайте, про якого птаха в 1 класі ви вчили вірш, який теж любив свій край?

( Журавель). Діти пригадують і розповідають вірш про рідний край.

  • Яке з складених в парах прислів’їв буле зайвим? В ньому говорилось не про любов до рідної Батьківщини, до рідного краю. ( останнє прислів’я)

  • А про що говориться в ньому? ( про працю).

  • Тема сьогоднішнього уроку « У труді зростаємо»

1У. Новий матеріал.

1. Читання вчителем вірша М. Сингаївського « Я все люблю в своїм краю»

- Який настрій викликає вірш?

2. Слово мовознавцям. ( Підготовлені учні пояснюють значення слова КРИНИЦЯ)

3. Підготовка до читання вірша.

- Знайдіть найдовші слова (Батьківщина).

- Чому це слово написано з великої літери?

4. Напівголосне читання вірша.

5. Бесіда за змістом:

- Чому автор називає росу срібною?

- Чиїм гомоном наповнені ліси?

- Що найбільше любить поет?

- Чого навчає нас автор? До чого спонукає своїм віршем?

6. Доповніть рядки ( Діти читають по черзі рядки: дівчата-хлопці).

Фізхвилинка

7. Висновок.

- А щоб наша Батьківщина була радісною, милою, єдиною, нам всім треба додати зусиль, своєю працею робити її ще кращою.

8. Читання підготовленим учнем вірша А.Костецького « Проста арифметика»

- Чи сподобався вам вірш?

- В чому полягає проста арифметика? ( всі разом прикрашають свій край).

9. Мовознавці пояснюють слова БАЖАННЯ, ЗАВЗЯТЕ.

10. Читання вірша ланцюжком.

- Які арифметичні дії зустрілись в цьому вірші? Що додавали, множили, віднімали, ділили?

11. Самостійне читання загадок і відгадування в парах. (Підручник, с.72)

12. Загадки про годинник

- Що то за штука, і день, і ніч стука ?

- Не їсть, не п’є, а ходить і б’є.

13. Читання вірша А. Саксе « Прохання до годинничка» підготовленим учнем напам’ять.

- З яким проханням звернувся автор до годинничка?

- Чому він хоче прокинутись раніше?

14. Читання вірша шепотом.

- Де тут є звертання?

У. Закріплення.

1. Робота над прислів’ями підручника с.72-73.

Діти напам’ять читають :

Щоб помилки хитрі й спритні

Не ховались у рядках,

Щоб всі букви в кожнім слові

Опинились на місцях,

Будьмо гарно працювати,

Свою пильність розвивати.

2. Виконання завдання №1 с.73 підручника. ( Діти списують у зошити)


У1. Підсумок уроку.

  1. Бесіда:

  • Про що дізналися на уроці?

  • Який твір вам найбільше сподобався?

УП. Домашнє завдання ( диференційоване) : виразне читання с.72-73;

вправа у зошиті с.39, №2

вивчення напам’ять, що сподобалось;

знайти прислів’я про працю.













































Урок № 2

Тема. В.Мелещенко. Іванкові колоски.

Мета. Розширити знання учнів про вирощування хлібних культур, значення хліборобської праці; поповнювати словниковий запас учнів; розвивати техніку читання, пам’ять, мову, мислення; виховувати повагу до професії хлібороба, пошану до хлібу.

Обладнання: таблиці з для утворення слів з ЬО,Йо, апострофом; ілюстрації картин з польовими роботами; фото хлібини; листки для аудіювання, диск із записом вірша «Отчего ты рожь, золотая» Е.Серова.

Хід уроку

  1. Організація класу

Пролунав дзвінок, розпочався урок.

Працюватимемо старанно ,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім 2-м класі діти-просто молодці.

П. Актуалізація знань учнів.

1. Розвиток артикуляції:

- Вимовте склади : пошепки – голосно

повільно – швидко

Ло – ра – ру - леі – ро – ли – лу

Ре – лі – ри -ла

  1. Утворення слів з ЬО, ЙО, апострофом


С Б

ЬО

ДЗ К


ПЕН ГОДНІ



ГА РА МИЙ


ЙО К


ЗНА Н



ПІР П ЯН


М Я


БУР ЯТА ЯТЬ



Ш. Перевірка домашнього завдання.

1. Вірш на пам’ять по бажанню.

2. Виразне читання віршів.

- Про що просив автор в віршу «Прохання до годинничка»?

3. Прислів’я про працю, які знайшли діти. (Наприклад:

Тільки в праці невтомній крилатим стає.

Праця людини – окраса і слава, праця людини – безсмертя її.

Хочеш їсти калачі – не сиди на печі.

Під лежачий камінь вода не тече.)

Мотивація

  • В понеділок я прокинувсь,

У вівторок позіхнув.

У середу солоденько потягнувся,
А в четвер я знов заснув.

С пав я в п’ятницю,

В суботу не пішов я на роботу.

Та зате я у неділю спав весь день, не встаючи.

  • Як можна назвати людину, про яку говориться в віршу? (Ледар).

  • А як сказати навпаки? (Антонім).

  • Ви виконали домашнє завдання в зошитах. Як названі кури у нероби? А в хлібороба?

  • А сьогодні на уроці ми будемо говорити про працьовиті руки.

На дошці ілюстрація польових робіт.


1У. Новий матеріал.

1. Слухання в запису віршу .

Е. Серов. Отчего ты, рожь золотая…

Ветерок спросил, пролетая:

- Отчего ты, рожь, золотая?

А в ответ колоски шелестять:

- Золотые руки растят.

2. Читання вчителем оповідання В.Мелещенка « Іванкові колоски»

- Чому оповідання так називається?

3. Аудіювання.

- Коли відбувалися події , про які йдеться в творі?

а) ранньою весною;

б) раннім літом;

в) пізньою весною.

- Які птахи прилетіли до рідних гнізд?

а) граки;

б) шпаки;

в) солов’ї

- Про який день йдеться у творі?

а) суботу;

б) неділю;

в) четвер.

- Ким працював напарник тата?

а) трактористом;

б) комбайнером;

в) водієм.

Фізхвилинка

  1. Словникова робота. Слово мовознавцям: КОВДРА, СІВАЧІ, СКОЇЛОСЬ, ЗАМУРЗАНІ.

  2. Читання тексту дітьми частинами:

а) колективно;

б) ланцюжком;

в) дзижчанням.

  1. Читання – розвідка

Шістьох я служок мав,

Усе від них про світ я знав.

І ось як я їх всіх зову:

Хто? Що? Як? Де? Коли? Чому? (Р.Кіплінг. Слоненя)

  • Знайдіть речення з питанням : ЩОСЬ? ЯК? ЧОМУ?

  • Поставте два питання до тексту із словами: ХТО? КОЛИ?

У. Закріплення

1. Читання за ролями.

2. Відповіді на питання підручника с. 75.

3. Заучування вірша « У саду в нас, на калині…» с.75

4. Запис цього вірша по пам’яті.

5. Перевірка в парах за допомогою підручника.

У1. Підсумок уроку. ( На дошці фото)

  1. Бесіда :

– Про що дізнались на уроці?

  • Що сподобалось?

  • Які прислів’я вживав батько Іванка.

  • Чому тата сказав, що білий хліб чорні руки любить?

УП. Домашнє завдання ( диференційоване):

  • читання за ролями с.74-75;

  • поділити текст на частини;

  • приготувати завдання « початок-кінець» ( речення з твору)
















Урок № 3

Тема. Українська народна казка «Найближчий родич». С.Когут. .Колоски.

Мета. Довести до свідомості школярів, що хліб – результат праці людей, багатьох професій; навчити дітей підтверджувати свої думки рядками з раніше вивчених творів; формувати уміння переказувати близько до тексту; виховувати шанобливе ставлення до хліборобської праці, бережливе ставлення до хліба.

Обладнання: картки з обличчями, картки із словами-діями з казки, гербарій злакових рослин.

Хід уроку

  1. Організація уроку.

- Вирушаємо всі в путь.

Нас цікаві речі ждуть.

П. Актуалізація знань учнів.

1. Повторення скоромовок:

а) В чаплі чорні черевички.

Чапля чапа до водички.

б) Босий хлопець сіно косить,

Роса росить ноги босі.

в) Коси коса поки роса.

2. Найкращий перекладач . Гра «Пінг-понг»

Ш. Перевірка домашнього завдання.

1. Робота над оповіданням В.Мелещенко «Іванкові колоски»:

а) ділення тексту на частини та заголовки до них;

б) читання першої частини вголос і завдання до неї ( «сніжна грудка» : слово-речення-питання-відповідь. Наприклад:

слово - весна;

речення - земля прокинулась від зимової дрімоти;

питання – хто прилетів ранньою весною до рідних гнізд?

відповідь – птахи.

в) читання другої частини за ролями.

- Які прислів’я використав батька?

г) читання вправою « доповни речення» ( підготовлене дітьми вдома)

2. Мотивація

Народився із землі,

Зарум’янивсь на вогні

І з’явився на столі

До борщу тобі й мені. (Хліб)

3. Повідомлення теми вчителем.

1У. Новий матеріал.

  1. Слово мовознавцям. Переклад слів ЧАСТУВАТИ, ВИОРАТИ, ЧЕКАТИ, КЛОПІТ, РАЗОЧКИ.

  2. Читання вчителем української народної казки «Без труда нема плода» .

- Як розумієте назву казки?

  1. Читання казки учнями напівголосно.

  • Знайдіть слова дії, які виконував чоловік, що робило жито? ( на дошці два стовпчики, які поповнюються словами з тексту)

людина жито

виорав зійшло

посіяв виросло

вижав поспіло

змолотив

намолов (борошна)

замісив (тісто)

напік (буханців)

  1. Читання за ролями.

  • Знайдіть речення, що відповідають настрою на цих обличчях.

  • Знайдіть рядки, в яких передано головну думку казки.

Фізкульхвилинка

А ми зерно сіяли, сіяли

У земельку свіжую, свіжую .

І з’явились перші листочки,
А з них повні гарні колосочки.

До сонечка повернулись

І йому всі посміхнулись.

Вітер колоски хитає,
До зерняток промовляє:

  • Ви і повні, і хороші,

  • Буде урожай хороший.

  1. Читання прислів’їв і їх пояснення ( с.77).

  2. Запис прислів’їв у зошити.

  3. Читання вірша С.Когута «Колоски» підготовленим учнем.

- Як автор пояснює золотий колір колосся? ( показ гербарію)

  1. Читання вірша самостійно.

  2. Читання вірша вголос.

- Чому в вірші праця названа золотою?

- Хто вклав в колосочки свою працю?

У. Закріплення матеріалу.

1. Робота з зошитом з друкованою основою. О.Г.Кобзар. с.40 № 3

- Позначте межі речень.

2. Запис речень за зразком , с. 40, №2

У1 Підсумок уроку

  • Без чого не буде плода?

  • Перелічіть, що треба зробити , щоб смачний хліб завжди був на столі .

Домашнє завдання: читання казки за ролями с.76-77;

вправа № 5 с.41 в зошиті з друкованою основою.












Урок № 4

Тема. Українська народна казка «Найближчий родич».

Мета. Збагачувати словниковий запас учнів, розвивати читацькі та мовленнєві уміння і навички, пам’ять, спостережливість; удосконалювати вміння письма українською мовою; виховувати бережливість, повагу до хлібу.

Обладнання: малюнки хлібних виробів, таблиця ( сходинки букв ),словник.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Заходить вчитель – треба встати.

Коли дозволить, тихо сядь.

Спитати хочеш – не гукай,
А тільки руку піднімай.

П. Актуалізація знань учнів.

1. Сходинки слів.

- Додайте букви, утворіть слова:

сад хліб

сад • хліб •

сад • • хліб ••

сад ••• хліб •••

сад •••• хліб ••••

сад ••••• хліб •••••

Ш. Перевірка домашнього завдання.

1. Найкращий перекладач. Гра «Пінг-понг» ( Перший учень кидає м’яч, задає питання, другий – відповідає)

Наприклад, угостить хлебом , вкусный хлеб, рожь взошла, нужно подождать.

  1. Читання за ролями казки « Без труда нема плода».

  2. Складання «павутинки» слів за темою «Хліб» ( Зошит, с.42 № 1)

1У. Мотивація

  1. Скоромовка- потішка

  • Прочитайте останнє слово з «павутинки» (ЗАМІСИТИ)

  • Замісили тісто, будемо випікати, а для цього вивчимо скоромовку

Я печу, печу, печу

Дітям всім по калачу.

Зверху маком потрушу,
В піч гарячу посаджу,

Випікайтесь, калачі

У натопленій печі.

а) повторення за вчителем;

б) повторення з імітацією рухів;

в) самостійна розповідь.

У. Новий матеріал ( на дошці малюнки)









1. Розповідь вчителя.

- Хліб – символ життя, основа життя, само життя. Спочатку в землі, потім в борошні й, нарешті, на столі - зарум’янений, духмяний. Він із людиною від народження до смерті. З хлібом ідуть на родини, христини, на сватання та весілля. Із хлібом-сіллю на вишитому рушнику зустрічають в Україні найпочесніших гостей, навесні йшли оглядати поле, сіяти, жати. На його честь складено багато пісень, сповнених відданості і любові.

2. Читання підготовленими учнями вірша « Де починається хліб».

3. Читання вірша самостійно.

4. Читання вірша за особами.

5. Пояснення прислів’їв з підручника с.79.

6. Читання української народної казки «Найближчий родич».

7. Бесіда.

- Про кого розповідається в казці?

- Якою була хлібина?

- Якими були зернята?

8. Словникова робота. Слово мовознавцям. ПРИВІТНО УСМІХНУЛАСЬ, ПРИЄМНО БАЧИТИ, ЗДИВОВАНО, НЕДОВІРЛИВО, БОРОШНО.

9. Читання казки:

а) ланцюжком;

б) слова хлібини, набравши повітря, прочитати як найбільшу кількість слів.

Фізкультхвилинка ( скоромовка-потішка з початку уроку).

У1. Закріплення матеріалу.

  1. Бесіда з читанням.

  • Чому так називається казка?

  • Що сказала хлібина зернам жита?

  • Чому зерна жита не визнали хлібину своїм родичем?

  • Доведіть, що хлібина дійсно родич зернам жита.

  1. Читання казки за ролями.

  2. Робота в зошиті з друкованою основою. С.43, вправа №4.

а) читання вірша;

б) запис ознак хліба; ( пахучий, духмяний, запашний, святий, свіжий)

в) добір синоніма з вірша до слова БЕРЕГТИ.

  1. Складання пам’ятки.

  • А як треба берегти хліб? (Завдання №3 с. 43 зошита)

брати чистими руками;

брати стільки, скільки з’їси , коли снідаєш і обідаєш в школі і дома;

не кидати;

не грати хлібом;

залишками хліба годувати птахів і тварин.

У1. Підсумок уроку

  • Що цікавого було на уроці?

  • Звідки береться хліб?

  • Хто вирощує хліб?

  • Хто його випікає?

  • Як треба ставитися до хліба?

УП. Домашнє завдання ( диференційоване)

  • читання за ролями с.78-79;

  • дописати пам’ятку (зошит) с.43,№3;

  • дібрати до кожної букви вислову «хвала хлібу» назви професій;

  • знайти прислів’я про працю, розрізати її на дві частини.












































Урок № 5

Тема. В.Хомченко. Оповідання «Три каски».

Мета. Продовжити ознайомлення із професіями, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовленнєві та читацькі вміння і навички; удосконалювати уміння письма; виховувати повагу до людей різних професій.

Обладнання: малюнки до загадок; ілюстрації рук людини, текст оповідання Л.Кассіля.

Хід уроку

  1. Організація класу.

Всі почули ми дзвінок, він покликав на урок.

Кожний з нас приготувався,

На перерві постарався,
Зараз сядуть лиш дівчата,
А за ними і хлоп’ята.

П. Актуалізація знань учнів.

1. Повторення скоромовки.

Я печу, печу, печу…

2. Відгадування загадок.( Пошук малюнків - відгадок на дошці)


а) Народився із землі,зарум’янивсь на вогні

І з’явився на столі,

До борщу мені й тобі.

б) Виріс в полі дім, зерна повно в нім,

Стіни позолочені, ще не обмолочені.

в) Круглий, мов сонечко, щедрий, мов літечко,на черінь-просунеться, стоїть – красується, з печі – на блюдо, їж мене, люди, на здоров’ячко.

Ш . Перевірка домашнього завдання.

1. Читання казки «Найближчий родич» за ролями.

2. Робота над прислів’ями: початок-кінець.

Хочеш їсти калачі - ( не сиди на печі).

Губами говори - ( а руками роби).

Роби до поту - ( а їж в охоту)

  1. Підбір назв професій до букв вислову «хвала хлібу»:

Х – хлібороб, художник;

В – вихователь;

А – агроном;
Л - лікар;

Х – хірург;

Л – лісничий;

І – інженер;

Б – банкір;

У – учитель.

  1. Мотивація ( до пам’ятки « Як берегти хліб»)

Притча

Якось один чоловік знайшов велику грудку золота. У своєму господарстві він не міг його застосувати і вирішив продати, але боявся продешевіти. Пішов чоловік до мудреця з проханням допомогти визначити вартість золота. І спитав його мудрець:

  • Ти що-небудь сьогодні їв?

  • Нічого не їв.

  • А вчора?

  • І вчора не їв.

  • А позавчора?

  • Позавчора їв.

  • От коли ти поголодуєш три доби, своє золото віддаси за шматок хліба.

Уміймо цінувати не примарне, а справжнє наше багатство – хліб. Кожного разу беручи в руки запашну скибку хліба, згадуйте його творців. Шануємо їхню працю.

- Які ще рядки ви додали до пам’ятки?

1У. Новий матеріал

  1. Слово вчителя

  • Ви молодці. До букв вислову «хвала хлібу» ви підібрали назви різних професій. Сьогодні познайомимось ще з трьома з них.

  • Подивиться на малюнок учениці.( Мотивація)

  • Що ви бачите?

  • Хто носить цю каску?

  • А хто ще носить каски?

  1. Знайомство з оповіданням В.Хомченко «Три каски»

а) словникова робота по підручнику: с.80;

б) читання оповідання учителем та добре читаючими учнями;

- Про які каски ви ще дізналися?

Фізхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трішки відпочити,

Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки

І зроби чотири кроки.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, дружний клас.

  1. Читання оповідання:

а) ланцюжком;

б) естафетою;

в) напівголосно.

  1. Бесіда за змістом:

  • Які каски є вдома у Андрійка?

  • Ким працює тата Андрійка?

  • Ким мріє стати Андрійко?

У. Закріплення вивченого

1. Ділення тексту на частини .

- На скільки частин можна поділити текст?

- Як озаглавити кожну частину?

2. Робота над прислів’ям за підручником с.81.

- Чи можна це прислів’я взяти як заголовок?

3. Читання загадки у підручнику (с.81) і запис у зошити.

4. Робота у парах ( взаємоперевірка)

У1. Підсумок уроку і теми « У труді зростаємо»

  1. Бесіда:

  • Що вас найбільш схвилювало на уроці?

  • А хто робить наше життя багатим, красивим, цікавим? (Люди)

  • Так, діти, все це робить людина, її золоті руки.

  • И про них зараз прочитає учень оповідання Л.Кассіля.

  1. Рассказ Л.Кассиля «Своими руками» ( на дошці малюнки рук)

Погляди, дружок, на свои руки, погляди на них с уважением и надеждой. Ведь все, что окружает тебя, все, что построено, возведено, добыто на свете, - и стол, за которым ты сидишь, и парта в классе, где ты учишься, и окошко, через которое ты смотришь на белый свет, и крыша над твоей головой, и все, во что ты одет – обут, и страница, на которой напечатаны эти слова, и хлеб, без которого ты дня не проживешь, - все, решительно все сделали человеческие руки.

- Я вам бажаю здійснити свої мрії, свої бажання. А для цього треба багато працювати, не лінитись, бо « праця людини – окраса і слава», праця людини – безсмертя її.

УП. Завдання додому:

  • читати оповідання ;

  • переказувати ( по варіантах : про солдатську каску, про каску будівельника) ;

  • виписати три речення про мрії Андрійка.



Л І Т Е Р А Т У Р А


  1. Програми для середньої загальноосвітньої школи 1- 4 класи. Початкова школа. К. 2006.


  1. О.Н.Хорошковська, Г.І.Охота. Українська мова. Підручник для 2 класу. К. 2002.



  1. Педагогічна академія Пані Софїї. Міні-журнал. В.Г «Основа» 2007.


  1. А.Гин. Приемы педагогической деятельности. М. 2003



  1. Г. Топчій. Види роботи з текстом на різних етапах читання. Ж.Початкова освіта.2004 № 37.


  1. А.Т.Гамалій. Ігри та цікаві вправи з української мови для 13 класів. К. 1980



  1. А.В.Хуторской. Современные педагогические инновации на уроке. Интернет-журнал. 2007































Т Е Х Н О Л О Г І Ч Н А К А Р Т А

за темою « У труді зростаємо» 2 клас

(Підручник: О.Н.Хорошковська, Г.І.Охота. Українська мова 2 клас Частина 2 .Київ 2002)


Назва теми

модуль

К-ть годин

Форма роботи

Методи і прийоми

Очікуваний результат

М.Сингаївський. Я все люблю в своїм краю. А.Костецький. Проста аріфметика

Мотиваційно-змістовний

1

Колективна,






















Програмні вимоги до циклу уроків «У труді зростаємо»


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
В труде растем. Цикл уроков по чтению

Автор: Нелипа Татьяна Ивановна

Дата: 29.05.2016

Номер свидетельства: 331020
