kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок з природознавства Тема: ТВАРИНИ. ТВАРИНИ В ЖИТТІ ЛЮДЕЙ

Нажмите, чтобы узнать подробности

МЕТА: продовжити формувати в учнів уявлення про живу природу; розширити знання учнів про різноманіність тварин, середовище їх існування, про тварин, які живуть поряд з людиною, навчати встановлювати причинно-наслідкові зв’зки у природі, а аме: залежність життя тварин від факторів середовища; розкрити цінність тварин для людини; розвивати вміння спостерігати за тваринами, описувати зовнішній вигляд тварин, розпізнавати їх, формувати вміння порівнювати тварин, групувати їх за способом пересування, середовищем існування, сприяти вихованню любові до живої природи, почуття прекрасного.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок з природознавства Тема: ТВАРИНИ. ТВАРИНИ В ЖИТТІ ЛЮДЕЙ»

Урок з природознавства

в 1 класі


Тема: ТВАРИНИ. ТВАРИНИ В ЖИТТІ ЛЮДЕЙ


Калінченко А.В., вчитель вищої категорії Бахмутської ЗОШ

Артемівського району Донецької області


МЕТА: продовжити формувати в учнів уявлення про живу природу; розширити знання учнів про різноманіність тварин, середовище їх існування, про тварин, які живуть поряд з людиною, навчати встановлювати причинно-наслідкові зв’зки у природі, а аме: залежність життя тварин від факторів середовища; розкрити цінність тварин для людини; розвивати вміння спостерігати за тваринами, описувати зовнішній вигляд тварин, розпізнавати їх, формувати вміння порівнювати тварин, групувати їх за способом пересування, середовищем існування, сприяти вихованню любові до живої природи, почуття прекрасного.


ОБЛАДНАННЯ: таблиці, малюнки, слайди з зображенням тварин, рослин, роздавальні картки, диск із записом голосів тварин.


ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань.


ХІД УРОКУ


І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.


ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА ПОПЕРЕДНЬОМУ УРОЦІ.

Фронтальне опитування.

  • Що таке природа?

  • Яка буває природа?

  • Доведіть, що рослини – частини живої природи.

  • На які групи поділяються рослини?

  • Які рослини нашої місцевості занесено до Червоної книги?

  • Як учні можуть охороняти рослини?

  • Які почуття викликають у вас квітучі сади, зелені луки, різнобарвні квіти?


ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

Бесіда з використанням іграшки – Мишки, яка рухається та подає звуки в скляній кулі.

  • Діти, хто це до нас завітав?

  • До чого належить мишка? Доведіть.

  • Що спільного між тваринами й рослинами?

  • Чим тваринний світ відрізняється від рослинного?


ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.

Група слайдів №1.

Сьогодні ми продовжити знайомитися з дивовижним світом живої природи, з тваринами, середовищем їх існування, з тим, що дають тварини людям. Будемо вчитися спостерігати за тваринами.


V. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Створення емоційного фону уроку. Прослуховування і обговорення записів голосів тварин.

  • Голоси яких тварин ви почули?

  • Де живе соловейко, лелека, зозуля?

  • Які тварини живуть поруч з тобою?

  • Як називаються тварини, які живуть поруч з тобою?


VІ. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1. Розповідь учителя за допомогою слайдів.

Мишка подає звуки. Вона веде нас до однієї сім’ї, в якій дуже багато тварин. Як називаються ці тварини? Тварини, які без допомоги людини жити не можуть, називаються свійськими. Чи завжди свійські тварини були свійськими? Ні. Їх людина приручила, зробила свійськими. Як ви думаєте, кого першого приручила людина? Звичайно, це була собака. Другою твариною була свиня, а тоді кінь, корова. Але не всі види свиней людина приручила і зробила свійськими. Ось, наприклад, дикий кабан, який занесений до Червоної книги та мешкає у лісах, харчується рослинністю. У Франції свиней використовують для пошуку грибів. Свині дають нам смачне сало та м’ясо, а шкіра свині – цінна сировина для взуттєвої промисловості. Кінь – надзвичайно корисна для людей тварина, їх використовують як робочу силу для перевезення вантажів та людей, для роботи на полях. Спеціально виведені породи коней використовують на спортивних змаганнях в армії. Кролик – приучений заєць. Зуби у нього постійно ростуть, тому тварині необхідно постійно гризти щось тверде, тоді зуби сточуються самі по собі. М’ясо кролів дієтичне, хутро використовують для пошиву одягу.

Група слайдів №2.

Завдання:

1. Поміркуйте, що дають свійські тварини людям?

Тваринний світ дуже різноманітний. Тварини живуть скрізь: у лісах, горах, моорях, океанах, на луках і полях. Як і рослини, вони тісно пов’язані з неживою природою, від якої одержують світло, тепло, повітря, воду. Але тварини не можуть самі створювати собі їжу, а поїдають рослини або інших тварин.

(На екрані почергово з’являються тварини і вчитель коротко коментує кожну).

Мишка запрошує нас до царства звірів.

Група слайд №3.

Завдання:

  1. Будьте уважні, переглядаючи тварин цієї групи. Помітьте, що об’єднує в одну групу звірів.

  2. Знайдіть звірів, які схожі на свійських тварин.

  3. Скажіть, хто з них шкідливий та небезпечний для людини, а хто корисний?

Білка – лісовий звір. Це невелика тварина, довжина тіла – 20, 30 см, маса – до 1 кг. Пухнастий хвіст служить білці кермом або парашутом, коли вона перестрибує з дерева на дерево. Може перелітати відстань до 10 м, живе 2-4 роки.

Слон – дуже товариська тварина. Його шкіра дуже товста, тому їм постійно потрібно купатися в муляці, щоб захистити шкіру від сонця та укусів комах. У спеку слони набирають у хобот води і обливають себе, якщо немає води – слон махає вухами.

Лева називають царем звірів. Живуть групами, дуже дружні, люблять поїсти. За 1 раз лев може з’їсти до 35 кг м’яса.

Гепард – найшвидша тварина в світі, він має особливі липи і кігті, наче шипи на бігових кроссовках.

(На екрані почергово з’являються звірі і вчитель коротко коментує кожну тварину).

Мишка подає сигнал і пропонує подивитися незвичайну красу птахів.

Група слайдів №4.

Завдання:

  1. Прослідкуйте за тваринами цієї групи і назвіть птахів, які живуть в нашій місцевості, але відсутні на екрані.

  2. У чому, на вашу думку, є краса птахів?

  3. Діти, а хто з вас може продемонструвати спів пташки?

В народі кажуть: де лелека водиться, там щастя родиться. Лелеки – великі птахи, розмах крил сягає двох метрів, маса тіла до 3 кг, улюблена їжа – жаби, змії, ящірки, комахи, цей птах здавна звик жити поруч з людиною. Його дуже люблять на Україні. З ним пов’язано багато легенд, оповідань, переказів. У Туреччині лелека – свята птиця, забити її вважається злочином. За останні роки кількість цих птахів значно зменшилась, вони охороняються законом.

Пінгвін – одна з птахів, яка не літає, найвідоміша з тварин Антарктиди. Харчується рибою. Його тіло вкрито товстим пір’ям, схожим на лузку. Дуже швидко плаває, а по землі перекатується на боці. Живе майже 25 років.

(На екрані почергово з’являються зображення птахів і вчитель коротко коментує кожного).

Мишка веде нас до маленьких тварин – комах.

Група слайдів №5.

Завдання:

  1. Що об’єднує комах у групу?

  2. Яка з комах, зображених на слайді, є свійською?

Коли була приручена дика медоносна бджола точно невідомо. Дикі бджоли живуть у дуплах, для свійських люди будують вулики. За літо бджолина сім’я виготовляє майже 150 кг меду і 3 кг воску. Мед – надзвичайно корисний для людей.

(На екрані почергово з’являються зображення комах і вчитель коротко коментує кожну).

Мишка хоче нам розказати про тварин, які повзають – плазунів.

Група слайдів №6.

Завдання:

Яких плазунів ви зустрічали у своєму житті?

Крокодил – більшу частину доби він проводить у воді, полює уночі. Крокодили люблять збиратися разом та співати голосно. Їх пісня триває до пів години і схожа на мичання, шипіння, кашляння, яйця відкладають у пісок і чекають народження малюків. Шкіра за своєю структурою схожа на динозаврів і використовують її для виготовлення взуття, сумок та одягу. Живуть крокодили 80-100 років.

Анаконда – змія довжиною з автобус (8-10 кг), вага – 230 кг. Живе в річках, Полює на гризунів та птахів. Жертву спочатку душить, а потім ковтає цілком. Переварювання їжі може тривати до 7 днів. Повітря нюхає за допомогою роздвоєного язика.

(На екрані почергово з’являються зображення плазунів і вчитель коротко розповідає про кожного).

Настав час, каже Мишка, подивитися на рибок.

Група слайдів №7.

Завдання:

  1. Що об’єднує риб?

  2. Які з риб, зображених на слайді, ви вживали в їжу?

  3. Доповніть перелік назвами риб, яких ви знаєте.

Біла Акула – хижа тварина, здібна відразу проковтнути цілого тюленя. Ніколи не спить, якщо вона перестане плити – вона піде на дно і загине. Живе в середньому 150 років.

(На екрані почергово з’являються зображення риб і вчитель коротко розповідає про кожну).


2. Робота з малюнками підручника. (стор.71)

- Назвіть тварин, які живуть у лісі, біля водойм, у воді.

Які тварини живуть поруч з тобою?

Що люди одержують від тварин?


VІІ. ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА.

Гра «Впізнай тварину»

На спину учневі прикріплюється картинка тварини. Решта учнів побачила цю картинку і почала показувати:

  • Зовнішній вигляд тварини;

  • де живе тварина;

  • як пересувається;

  • розмір;

  • особливості.

Учень повинен відгадати назву тварини.


VІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ЗНАНЬ.

1. Дидактична гра «Хто зайвий» з демонстрацією малюнків.

а) Вовк, лисичка, лелека;

б) Півник, їжак, корова;

в) Жаба, ластівка, горобець;

г) Щука, короп, змія.


2. Робота на магнитній дошці.

Роботу виконують шість учнів. Вибрати тварин однієї групи і розмістити їх під надписами: «Комахи», «Риби», «Плазуни», «Птахи», «Звірі».


3. Дидактична гра «Хто де живе» на картках.

Дітям надаються картки із зображенням «будинків» птахів та розрізні картки птахів. Учні розглядають гнізда і знаходять мешканців цих «будинків» (у дуплі – дятел, свого гнізда не має – зозуля, під стріхою будівель – горобець, ластівка, у шпаківнях – шпак, у траві – жайворонок, на дахах або стовпах – лелека).


4. Дидактична гра «Знайди свою маму».

Учні поділяються на дві групи. Першій групі даються в руки малюнки із зображенням дорослих тварин (мати), другій – із зображенням їх малюків (дитина). Завдання дитини – знайти свою маму, завдання мами – розповісти про себе: до якої групи відносяться, де мешкають, чим харчуються, до якої групи відносяться, яке значення мають для людини?


ІХ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.

1. Інноваційний метод Шести Капелюхів Мислення.

Перед нами – Гора мислення. Піднімемось на неї групами. Об’єднайтесь, будь ласка, в групи, оберіть собі колір і отримайте завдання. Користуйтеся таблицею.

Білий – збагачення новими конкретними знаннями;

Червоний – формування свого ставлення до подій та їх учасників;

Жовтий – простеження позитивних сторін явища;

Чорний – вказування на негативні сторони, помилки;

Зелений – утілення нових пропозицій, ідей;

Синій – контроль за розумовим процесом.

Білий Капелюх.

Завдання: яку додаткову інформацію про тварин ви підготували?

Червоний Капелюх.

Завдання: які почуття викликають у тебе тварини?

Жовтий Капелюх.

Завдання: якби у вас була можливість приручити диких тварин, кого б ви приручили в першу чергу?

Чорний Капелюх.

Завдання: яку шкоду задають зайці господарству?

Зелений Капелюх.

Завдання: поміркуйте, як і чим ви можете допомогти тваринам

Синій Капелюх.

Завдання: що нового ви дізналися сьогодні на уроці?


2. Підсумкова бесіда.

- Які бувають тварини?

- На які групи вони діляться за своєю будовою й особливостями життя?

- На які дві групи поділяють тварин за місцем їх проживання?

- Яка людина піклується про свійських тварин?

- Наведіть приклади тварин, що живуть у лісі, на лузі, у воді, у грунті.

- Які тварини живуть в нашій місцевості?

- Чому деякі види тварин зникають?

- Які тварини занесено до Червоної книги?

- Як можна допомогти тваринам?

- Твоя улюблена тварина?

У багатьох дітей улюблена тварина – кішка. Послухайте пісню «Є у мене кошенятко» Н.Май у виконанні Насті Буканової. (Під час виконання пісні демонструються слайди із зображенням кішок).

Завдання для допитливих.

1. Поспостерігайте за тваринами за планом:

План спостережень:

  1. Де живе;

  2. До якої групи належить;

  3. Зовнішній вигляд;

  4. Як рухається;

  5. Чим живиться?

  6. Що дає людині;

  7. Як людина піклується про тварину.

Намалюйте свою улюблену тварину



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Урок з природознавства Тема: ТВАРИНИ. ТВАРИНИ В ЖИТТІ ЛЮДЕЙ

Автор: Калінченко Анна Василівна

Дата: 21.01.2016

Номер свидетельства: 280420
