kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок казахского языка в начальной школе с казахским языком обучения. 4 класс. Тема "Осы ша?"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: Осы ша?      

 

Саба?ты? ма?саты:

       І Білімділігі: Етістікті? ша?тары, оларды? жасалу жолдары туралы т?сінік бере отырып, етістікті? ?ш ша?ыны? бірі осы ша?  туралы таныстыра отырып, с?йлеп т?р?ан кездегі іс – ?рекет туралы айта отырып, осы ша? етістіктеріні? с?ра?тарымен таныстыру, жалпы шолу жасап, білімдерін ке?ейту. 

       ІІ Дамытушылы?ы: О?ушыларды? есте са?тау ?абілетін, ой – ?рісін, шы?армашылы?ын, с?здік ?орын,с?йлеу м?дениетін,  ?з ойын толы? жеткізе білуге  ?йрете отырып, ?рбір о?ушыны? жеке даралы?ын дамыту, т?рбиелеу.

       ІІІ Т?рбиелігі: ?жымшылды??а, адамгершілікке, тазалы??а, ??ыптылы??а, ?дептілікке, сауттылы??а, білімпазды??а жетелеу.

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок казахского языка в начальной школе с казахским языком обучения. 4 класс. Тема "Осы ша?" »

Сабақтың тақырыбы: Осы шақ


Сабақтың мақсаты:

І Білімділігі: Етістіктің шақтары, олардың жасалу жолдары туралы түсінік бере отырып, етістіктің үш шағының бірі осы шақ туралы таныстыра отырып, сөйлеп тұрған кездегі іс – әрекет туралы айта отырып, осы шақ етістіктерінің сұрақтарымен таныстыру, жалпы шолу жасап, білімдерін кеңейту.

ІІ Дамытушылығы: Оқушылардың есте сақтау қабілетін, ой – өрісін, шығармашылығын, сөздік қорын,сөйлеу мәдениетін, өз ойын толық жеткізе білуге үйрете отырып, әрбір оқушының жеке даралығын дамыту, тәрбиелеу.

ІІІ Тәрбиелігі: Ұжымшылдыққа, адамгершілікке, тазалыққа, ұқыптылыққа, әдептілікке, сауттылыққа, білімпаздыққа жетелеу.


Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.


Сабақтың әдіс- тәсілдері: Ой қозғау, әңгімелеу, түсіндіру, баяндау, талдау-жинақтау, пікір –талас.


Көрнекілігі: Кестелер, карточкалар, плакаттар және т.б.


Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, еңбекке баулу.


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Сәлемдесу.

2. Оқушыларды тексеру, сабаққа келмеу себебін анықтау. Жұмыстың жүргізілу түріне қарай топтастырып отырғызу.

3. Оқушылардың көңілін, назарын, сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

4. Ойға шақыру.

Психологиялық даярлық жүргізу


«Қайырлы күн» деп айтамыз,

Бір болып кешке қайтамыз.

Отбасының гүліміз,

Көңілді өтер күніміз.


ІІ. Өткен материалды еске түсіру/ Жалпылау:

1. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру.

2. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау.

3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін сөздік қорын байқау.

4. Неге көңіл аудару қажеттілігін анықтау, ескеру. Жан-жақты тексеру.






ІІІ. Жаңа сабақ


Сабақтың тақырыбы: Осы шақ

Іс –әрекеттің, қимылдың мезгілге, уақытқа байланыстылығын көрсететін етістікке тән категорияны етістіктің шақтары деп атайды. Яғни, етістіктер іс –әрекеттің жүзеге асу мезгілін білдіреді. Етістіктің үш шағы болады: өткен шақ, осы шақ, келер шақ.

Осы шақ етістіктері сөйлеп тұрған кездегі іс –әрекетті білдіреді. Іс –қимылдың сөз болы жатқан уақытта орындалып жатқанын білдіретін етістік шағын осы шақ деп атайды. Осы шақ етістіктері не істеп отырмын (жатырмын, жүрмін, тұрмын)? не істеп отырсың ( жатырсың, жүрсің, тұрсың)? не істеп отыр (жатыр, жүр, тұр)? деген сұрақтарға жауап береді. Мысалы: күліп отыр, жүгіріп жүр, тоқтап тұр.

«Допты әлем» ойынын ойнау арқылы осы шаққа түсініктеме бере отырып, мысал келтіру.


1 – жаттығу . Салыстыру.

  1. Мерей кітап оқып отыр.

  2. Үстел үстінде бірнеше кітап жатыр.

  3. Сырттан ойнаған балалардың дауыстары естіліп тұр.

  1. Мерей кешке кітап оқиды.

  2. Мен ертең кеш жатамын.

  3. Марат есейгенде суретші болады.




2 – жаттығу. Жекеше және көпше түрде жіктеу.

Жекеше Көпше

І жақ Мен жазып отырмын І жақ Біз жазып отырмыз

ІІ жақ Сен жазып отырсың ІІ жақ Сендер жазып отырсыңдар

Сіз жазып отырсың Сіздер жазып отырсыздар

ІІІ жақ Ол жазып отыр. ІІІ жақ Олар жазып отыр.

Жекеше Көпше

І жақ Мен ұшып жүрмін І жақ Біз ұшп жүрміз

ІІ жақ Сен ұшып жүрсің ІІ жақ Сендер ұшып жүрсіңдер

Сіз ұшып жүрсіз Сіздер ұшып жүрсіздер

ІІІ жақ Ол ұшып отыр. ІІІ жақ Олар ұшып жүр.









Сематикалық картаны толтыр:

Мысалдар

Осы

шақ

Келер шақ

Өткен шақ

Ол жазды




Сіз жазып отырсыз.




Сұрақ қиын болмады.




Ол сонда кетпекші.




Кешке келемін.




Қар жауып тұр.




Қыс суық болды.




Ол түсінген жоқ.




барарсыздар




Кітапты оқыды.




Әуенді тыңдайсың







4. Оқулықпен жұмыс:
«Ой қозғау» әдісі.
1 - топ. Жасыл түс. (Жұптық жұмыс)
26 - жаттығу. Берілген сөздерді пайдаланып, сөйлем құрап жазу.
Етістіктерді тауып, оларға сұрақ қой. Дәлелдеу. 2 - топ. Қызыл түс. (Шығармашылық тапсырма).

3- жаттығу. Берілген сызбаға сәйкес сөйлем құрастырып жазу.
_________ _________ ________ ойнап жүр.
_________ _________ ________ жинап жатырмын.
_________ _________ ________ жаттап отыр.
3 - топ. Көк түс. ( Шығармашылық диктант)
Берілген мәтіндегі көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып жазу.
Жерге киіз төселген,... көрпе жайды. Оқып жүрсің...?
Осы кезде Қуаныш... Қалекең келе қалды. Ерттеулі аттың қасына... тұр. Аттың тұяқтары тасқа тиіп шақ - шақ... тұр.
Керекті сөздер: соң, бе, пен, келіп, етіп.
Етістіктердің астын сызып, сұрақ қой.


Жұмбақты жатқа жаз.

Ине бел, қылқа мойын қара батыр,

Қара тауды арқалап бара жатыр. (Құмырсқа).

Етістіктердің қай жақта, қай шақта тұрғанын айта отырып, ұжыммен талдау.





Оқулықпен жұмыс:
«Ой қозғау» әдісі.
1 - топ. Жасыл түс. (Жұптық жұмыс)
26 - жаттығу. Берілген сөздерді пайдаланып, сөйлем құрап жазу.
Етістіктерді тауып, оларға сұрақ қой. Дәлелдеу. 2 - топ. Қызыл түс. (Шығармашылық тапсырма).

4- жаттығу. Берілген сызбаға сәйкес сөйлем құрастырып жазу.
_________ _________ ________ ойнап жүр.
_________ _________ ________ жинап жатырмын.
_________ _________ ________ жаттап отыр.
3 - топ. Көк түс. ( Шығармашылық диктант)
Берілген мәтіндегі көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып жазу.
Жерге киіз төселген,... көрпе жайды. Оқып жүрсің...?
Осы кезде Қуаныш... Қалекең келе қалды. Ерттеулі аттың қасына... тұр. Аттың тұяқтары тасқа тиіп шақ - шақ... тұр.
Керекті сөздер: соң, бе, пен, келіп, етіп.
Етістіктердің астын сызып, сұрақ қой.


Сергіту сәті:


Шаршасаңдар, балалар,

Қолдарыңды созыңдар.

Саусақтармен ойнаңдар,

Қолдарыңды сермеңдер.

Денелерiң шынықсын,

Саналарың тынықсын


Бекіту, оқушылардың білімін бағалау.


VІ. Үйге тапсырма: 5- жаттығу 119 бет.


VІІ. Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтап, жеткен жетістіктерін айта отырып білімдерін бағалау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Костанова Алтынгуль Муратовна

Дата: 12.03.2015

Номер свидетельства: 185172
