-Балалар, б?гінгі бізді? саба?ымызда ертегі кейіпкерлері Ма?та ?ыз бен мысы? келіпті. Біра? екеуі ?лі к?нге дейін ?зара дауларын шеше алар емес, ?ане, біз к?мектесейікші. Ол ?шін ?ш т?ртб?рышта жасырын жазыл?ан ж?мба?ты шешейік:
?зі ?лкен жануар, ?зсем, ?зілмейді,
?стінде ?лкен тауы бар.(т?йе) Терсем, тізілмейді. (із)
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың тіл және сөйлеу туралы түсініктерін кеңейту, ана тіліне деген сүйіспеншілігін, оқу және жазу дағдыларын қалыптастыру, патриоттық тәрбие беру.
Сабақтың көрнекілігі: туған жердің суреті салынған плакат, қима қағаздар
Сабақтың барысы:
Бағдарлау-мотивациялық кезеңі.
-Балалар, бүгінгі біздің сабағымызда ертегі кейіпкерлері Мақта қыз бен мысық келіпті. Бірақ екеуі әлі күнге дейін өзара дауларын шеше алар емес, қане, біз көмектесейікші. Ол үшін үш төртбұрышта жасырын жазылған жұмбақты шешейік:
Өзі үлкен жануар, Үзсем, үзілмейді,
Үстінде үлкен тауы бар.(түйе) Терсем, тізілмейді. (із)
Тастан тасқа секіреді,
Қалқып қос құлағы.
Ойын болып көкірегі,
Аула оның тұрағы. (лақ)
-Қане, балалар, жұмбақтың шешуінің бастапқы әріптерінен қандай сөз шықты, хормен дауыстап айтып көрейікші.
-Тіл деген сөз шықты. Олай болса, балалар, жұмбақты шешіп, Мақта қыз бен мысыққа үлкен көмегіміз тиді.
II.Операционалдық- орындаушылық кезең.
5-жаттығу.
1.Кіріспе әңгіме.
2.Мұғалімнің мәнерлеп оқуы.
3.Оқушылардың оқуы.
4.Өлең мазмұнына қатысты сұрақтар: -өлең не туралы
-Мемлекетіміздің ұлттық тілі қай тіл?
-Өз ана тілі туралы не білесің?
6-жаттығу: - Оқушыларды 4 топқа бөледі. Әр топтың оқушылары өзіне бөлінген суреттегі адамның көңіл күйін анықтайды және адамға сөйлуедің тигізетін әсері туралы әңгімелеп береді.
Сергіту сәті: «Қызыл өрік» би билеу
7-жаттығу: ойын түрінде өткізу «Кітапханада»
8-жаттығу: жазбаша
Білімді тиянақтауға арналған оқулықтан тыс грамматикалық тапсырмалар.
III.Рефлексиялық-бағалау кезеңі:
Тест-жазба нұсқа.
1)Тілге байланысты мақалдың астын сыз.
а)Мектеп - кеме
Білім -теңіз.
ә)Тіл тас жарады, тас жармаса бас жарады.
б)Кітап-алтын қазына.
2) «Туған тілім» қандай мағынаны беріп тұр?
а)Елім, жерім.
ә)Сөлеу мүшесі.
б)Ана тілі
3)Сөлеу үшін қажетті мүше.
а)Тіл
ә)Қол
б)Кітап
Тексеру, бағалау.
Ана тілі
2 сабақ. Сабақтың тақырыбы: Сөйлеу.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды сөйлеу туралы ұғым қалыптастыра отырып, сөлеу тілін дамыту. Оқу дағдысын жетілдіру барысында әдептілікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: жеке сюжетті суреттер, тірек сызба.
Сабақтың барысы:
Бағдарлау-мотивациялық кезеңі.
жұмбақты шешіп, Мақта қыз бен мысыққа үлкен көмегіміз тиді. Қандай сөз шықты ? – Сөйлем . Дұрыс, балалар.
II.Операционалдық- орындаушылық кезең.
1-жаттығу. 4 бет Ертегіні оқу.
1.Кіріспе әңгіме.
2.Мұғалімнің мәнерлеп оқуы.
3.Оқушылардың оқуы.
4.Мәтіннің мазмұнына қатысты сұрақтар: -мәтінне туралы?
-Үсен неліктен көрінбейтін бала болғысы келмеді?
-Өз ана тілі туралы не білесің?
Сергіту сәті: «Қызыл өрік» би билеу
Дәптермен жұмыс: 1)Әңгіме құрастырып 2 сөйлем жазу
2)Көркем жазу
Білімді тиянақтауға арналған оқулықтан тыс грамматикалық тапсырмалар.
III.Рефлексиялық-бағалау кезеңі:
Мұғалім балаларға 5 жолды өлеңді жазғызады, көмектеседі.