Тема. Корисні та шкідливі мікроби
Мета: дати учням поняття про корисні та шкідливі мікроби; формувати уявлення учнів про інфекційні хвороби; формувати гігієнічні навички; виховувати бажання турбуватися про своє здоров'я.
Хід УРОКУ
І Організація початку уроку
ІІ Повідомлення теми й мети уроку
( До класу заходить дівчинка- лікар)
- Добрий день, дорогенькі діточки!
- Добрий день, лікарю!
- Сьогодні я прийшла до вас прийшла у гості щоб поговорити про шкідливі й корисні мікроби.Нас оточують різноманітні мікроорганізми. Вони є у повітрі, ґрунті, воді, на нашій шкірі тощо. Це мікроби. Серед них є корисні та шкідливі. Саме про користь та шкоду мікробів для організму людини ми сьогодні й поговоримо.
ІІІ Вивчення нового матеріалу
Учитель. Пропоную переглянути відеоролик «Мікроби»
Бесіда за переглянутим відеороликом
Робота за підручником (С. 22-23)
Читання тексту на с. 22.
Бесіда
Що таке мікроби?
Чи можна їх побачити неозброєним оком?
Вони корисні чи шкідливі?
Назвіть корисні бактерії; шкідливі мікроби.
Розгляньте малюнки на с. 22.
Які мікроорганізми використовують під час випікання хліба?
За допомогою яких бактерій виготовляють сир і кефір?
Які мікроорганізми викликають важкі, часом невиліковні хвороби?
Як називаються хвороби, що спричиняються мікроорганізмами? (Інфекційні)
Що ускладнює інфекційну хворобу?
Назвіть відомі вам інфекційні хвороби.
Що роблять, щоб зміцнити захисні сили організму?
Що є найкращим способом захисту від інфекційних хвороб?
Які хвороби передаються через повітря з крапельками слизу, слини? (Такими хворобами є грип, ангіна, кір, паротит та ін.)
Як перекрити цей шлях поширення інфекції?
Вправи для очей
Робота за підручником
Розгляньте інформацію на с. 23.
Які хвороби називають «хворобами брудних рук»?
Які правила запобігання шлунковим інфекційним хворобам вам відомі?
Чому необхідно обов'язково мити руки після відвідування туалету, одразу після приходу додому з вулиці, перед споживанням їжі, у разі забруднення?
Чому слід обов'язково мити всі сирі овочі і фрукти, обливати їх окропом перед уживанням?
Чому не можна відкушувати разом з кимось овочі, фрукти, хліб, тістечка та іншу їжу?
Чому слід користуватися лише індивідуальним посудом та столовими приборами?
Чому не можна пити сиру воду під час туристичних походів, відпочинку на природі?
Розгляньте малюнки на с. 23.
Від чого вони застерігають?
Фізкультхвилинка
У двері стука фізкультхвилинка
Уже затерпла у діток спинка.
Тягнем до сонця маленькі руки
І присідаєм легко, без муки.
А тепер встали і ледь прогнулись
Хвилинка щезла, а ми й не зчулись.
Робота в зошиті (С. 13)
№ 1. Вивчення вірша.
Всім відомо, що мікроби, Нас приводять до хвороби. Але ж Медицина і Гігієна Борються з ними недаремно. З ними будете дружити — Менше будете хворіти. (О. Чеботарьов)
№ 2. Тест «Так чи ні?»
Щоб захиститися від інфекцій, треба:
О користуватися власним гребінцем, зубною щіткою та но- совичком;
О мити руки з милом перед їжею та після туалету; О ретельно мити овочі та фрукти; О сидіти вдома;
О промивати з милом невеликі подряпини та рани; О не робити щеплення; О загартовуватись.
№ 3. Розгляньте малюнки. Складіть відповідні речення.
Як запобігти інфекційним шлунково-кишковим хворобам? Підпишіть поради.
Назвіть інші правила запобігання інфекційних хвороб.
ІV. Підсумок уроку
Які бувають мікроби?
Для чого використовують корисні мікроби?
Як називаються хвороби, що спричиняють мікроорганізми?
Що таке інфекційна хвороба?
Назвіть відомі вам інфекційні хвороби.
Як мікроби можуть потрапити до організму людини?
Що потрібно робити, щоб мікроби не потрапили до організму людини?
Які способи запобігання шлунковим інфекційним захворю- ванням ви запам'ятали?
Які заходи профілактики інфекційних захворювань слід вживати?