Мақсаты:
1. Оқушыларды әйгілі суретшілердің жұмыстарындағы бейнеленген көктемгі табиғатпен таныстыру.
— шығармашылық ойлау қабілеттерін арттыру, өз байқағандарын және ішкі сезімдерін сурет арқылы дамыту.
2. Бейнелеу өнерін ана тілімен, музыкамен, физикамен байланыстыру.
3. Оқушыларды тиянақтылыққа, жұмыстан әсер алуға, сезімталдыққа тәрбиелеу
Сабақтың формасы: Практикум-сабақ, ойын түрінде сабақ.
Сабақтың түрі: Оқушылардың алған білімдерін қалыптастыру.
Үрдісі: Ізденіс шығармашылық.
Жабдықтар: Ақ қағаз, қарындаш, өшіргіш, түрлі-түсті қарындаштар, атақты суретшілердің суреттері мен түрлі-түсті слайдтар, күй табаққа жазылған әуендер; әр түрлі тапсырмалар, компьютер, мультимедия және экран, қайшы.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі
1. Жұмыс орындарын тексеру
— Қайырлы күн! Қоңырау соғылды, балалар. Сабаққа дайынсындар ма? Керек заттарын алдарында жатыр ма? Тексердіңдер ме? Жақсы, отырындар.
2. Сабаққа деген психологиялық көмек.
— Балалар, партада дұрыс отырып, бір-бірімізге күлімдеп карап барлығымызға сәттілік тілейік. Менімен бірге келесі жолдарды қайталаңдар:
— Мен мектептемін, мен сабақтамын
— Қазір мен білім алуды бастаймын
— Мен білімге талпынамын
— Мен еңбек етуге дайынмын
3. — Балалар мен бүгінгі сабақты төменгі жолдардан бастағым келіп тұр: «Бейнелеу дегеніміз музыка тәрізді, ал музыка-әуен арқылы берілген сезімдер»
а) Ойын «ойлау қабілетінді қос»
— Қазір біз көзімізді жабамыз да, музыкалық шығармадан үзінді тыңдаймыз. (музыка қосылады) CD-1 № 16
— Не сездіндер? Не елестетіп отырсыңдар? (оқушылардың жауаптары: жарық күн, ашық аспан, еріп жатқан қар)
II Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаттары:
Тақырыбы: «Қош келдің, көктем!»
Сабақтың мақсаты: «Көктемді қарсы алу» атты сурет салу
— Көктемгі табиғат жайлы сөйлесу;
— Байқаған қызықты жәйттарды алуан түрлі түскен бояумен көрсетуді дамыту
— Эстетикалық талғымды дамыту;
— Музыка мен суреттерден алған сезімдерді дамыту.
1. Әңгіме
— Қазір қай кез? Көктем айларын атаңдаршы.
— Көктемгі табиғатта қандай өзгерістер байқалады? (Жайдарлы күн, еріген қар, сылдырлап, ағып жатқан жылғалар, бүршік атып келе жатқан, ағаштар, құстардың ұшып келуі)
Тс-с-с! Тыныштық сақтайық! (Құстардың дауыстары)
— Көктемнің өзі бізді қонаққа шақырады
№ 3 слайд
— Көктем қалай келеді?
— Неге мезгілдер ауысады? Бәріміз тақтаға қарап, табиғаттың оянып, көктемнің келуін көрейік
(«Көктемнің оянуы» атты ролик және музыка (СD-1 № 16, коллаж)
— Балалар көктемгі табиғаттың ерекшеліктері қандай?
(Жан-жануарлар, жәндіктер, табиғат оянады, жас төлдер асыр салады)
— Табиғаттың көңіл күйі қандай?
— Балалар неге қыстан кейін көктем келеді? Неге жаз болмайды? Бәріміз тақтаға қарайық.
(Коллаж «Жыл мезгілдері»)
Бұл сұраққа біздің қонағымыз физика пәнінің мұғалімі түсінік береді (ғылыми түсінік)
№ 4 слайд. Сәуір-көктемнің жалғасы
Көктемнің бояулары қысты жеңген табиғат сияқты қуанышты
№ 5 слайд.
Мұғалім: — Көптеген суретшілер табиғатты сұлулығын бейнелей отырып адам бойында сұлулыққа табыну мен табиғатты аялау сезімін тудырады.
«Атақты суретшілердің көктем туралы суреттері» (2–3 жұмыстары жайлы айту)
«Орамал тастау ойыны»
— Көктем жайлы суретшілер не айтқысы келді?
— Көктемнің қай кезі суреттерде бейнеленген?
— Көктем туралы қандай өлендер, мақал-мәтелдер білесіндер?
Мұғалім: «Сиқыршы көктем, балаларға көктемгі түстерді тандауға көмектесе ғөр!»
№ 6 слайд «түрлі-түсті шеңбер»
Көктем: Табиғатта алуан түстің сәйкестігін көруге болады. Барлық түстер жылы және суық түстерге бөлінеді.Жылы түстер: сары,қызғылт сары,қызыл. Бұл күзгі жапырақтардың, от және күннің, піскен алманың түстері. (Суреттерді көрсету)
Суық түстер: көк, қара көк, көгілдір аспанның түсі, түннің қардағы көлеңкесі. Алайда әр түске суық және жылы өң беруге болады. (Суреттер)
№ 8 слайд. «Жылы түстер» — түсіндіріп өту.
№ 9 слайд. «Суық түстер» — түсіндіріп өту.
III. Сергіту сәті
— Мен түстерді айтамын. Егер түс жылы болса, сендер отырасыңдар. Егер суық болса, қолдарынды көтересіңдер.
(Сары жапырақ, қара қарындаш, көгілдір аспан, қызыл алма, күннің шуағы, апельсин.)
Көктем: Енді сендер түстерді ажырата отырып қуаныш пен көңілсіздікті көрсете аласыңдар.
Ал енді «Мозайка» ойынын ойнайық. Мен сендерге сиқырлы қарындашпен көмек көрсетемін.
№ 10 слайд. «Суық түстер» (Paint графикалық редакторында сурет салу: «Табиғат»)
№ 11 слайд «Жылы түстер» (Paint графикалық редакторында сурет салу: «Табиғат»)
Мұғалім:
— Рахмет, Көктем! Сізге оқушылар ұнады ма? Сіздің тапсырмаларыңызды орындай алды ма? Асықпаңыз! Бізбен бірге қалыңыз.
№ 12 слайд «Суретшілердің жұмыстары»
— Балалар! Суретшілердің өздерінің жұмыстарында ішкі сезімдерін көрсетуге талпынса, композиторлар музыка арқылы сезімдерін білдіреді.
— Қайта «көктемнің сыбдыры» атты әуенді тыңдайық.
— Ал сендер көңіл күйлеріңді қалай көрсетесіңдер?
Не сездіңдер? Әуен қандай сезімдерді суреттейді? Қандай түстерді (суық,жылы) білдірді?
— Жарайсыңдар!
IV. Практикалық жұмыс
«Көктем келді» атты тақырыпқа түрлі-түсті қарындашпен сурет салу.
«Кім мықты суретші?» атты ойыны (музыка ойнайды (CD-2 № 15, № 16), балалар сурет салады.)
V. Рефлексия
Тапсырманы орындағандар алақандарыңды соғыңдар. Кімге уақыт жетпеді, олар бастарың сипасың «Балақай ештеңе етпейді, келесі жолы міндетті түрде үлгеремін» — деп айтыңдар.
VI. Жұмыстың қорытындысы. (КӨРМЕ)
VII. Сабақтың қорытындысы
— Сабақ ұнады ма?
— Егер ұнаса, күнге күлкіні салып қойындар.
(«Жарайсыңдар!» слайды)
VIII. «Құстардың әні слайды»
(Құстың тұмсығында үй тапсырасы жазылған.)
Көктемнің хаты: — Балалар алуан түсті қолдана отырып мені салыңдаршы.
IX. Бағаларды қою