Сабақтың тақырыбы: « Сөз және оның құрамы».
Сабақ мақсаты: а)оқушылардың сөз құрамы туралы білетіндерін еске түсіру, қосымшаларды сөздерге дұрыс жалғай білуге үйрету ; сөйлеу мәдениетін жетілдіру, топпен жұмыс істеуге дағдыландыру.
ә)ауызша, жазбаша жаттығулар жүргізе отырып оқушылардың сауаттылығын, тілін дамыту, логикалық ойлау және сөздік қорын молайту.
б) сыни тұрғыдан талдауға өз көзқарастарын білдіре алуын,сөйлеу мәдениетін,ой түюге баулу қабілеттерін шыңдау, адамдық асыл қасиеттерге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: СТО технологиясы, ойын әдісі, шығармашылық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: сызбалар, топшамалар, бағалау парақтары.
Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі:
- Әрбір адам? - Туысым, досым, жұрағат.
- Әрбір сабақ? - Үйрену, ұғу, ұлағат.
- Әрбір ісім? - Тірлік,тірек, адамдық.
- Әрбір сөзім? - Шындық, бірлік, адалды
ІІ.Үй тапсырмасын тексеріп, пысықтау.
Жұппен жұмыс. Қатар отырған екі білім алушы бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді.
ІІІ.Жаңа сабақ: Сөз құрамы.
Түбір дегеніміз – сөздің бөлшектеуге келмейтін ең түпкі мағыналы бөлігі. Ал, қосымша дегеніміз түбірге жалғанатын бөлшектер. Мысалы: жолдастық, сауыншылар, мектептердің, көрінген деген сөздердің түбірлері – жол, сау, мектеп, көр. Себебі бұлар қосымшасыз тұрып та белгілі бір мағынаны білдіреді. Осы түбірлерге жалғанған –дас, - тық, - ын, - шы, - тер, дің – бөлшектері қосымша деп аталады. Қосымша жеке тұрғанда ешбір мағына білдіре алмайды.Қосымша екіге бөлінеді:жұрнақ,жалғау.
ІҮ. «Ой шақыру» стратегиясы. Білім алушылар өз ойларын ортаға салады.
1-топ.
-Сөздің одан әрі бөлінбейтін мағыналы бөлігін ата.
-Мына сөздердесөздің қандай бөліктері қарамен берілгенін анықта.
Дәурен-нің,күй-ші,кітап-хана,арыстан-дар.
2-топ.
-Түбірлес сөздерді топтастыр.
Ойыншы,ойын,басқар,бастық,ойна,ойыншық,басшы.
3-топ.
Ү.Дәптермен жұмыс.
3-жаттығу.Берілген сөздердің түбірімен қосымшасын ажырат.Әр топқа.
Өздерің қалағанекі-үш сөзбен сөйлем құрастырып жаз.
ҮІ.Сәйкестендіру.4-жаттығу.Сөздерге тұсындағы жұрнақтардың қайсысын жалғауға болады?
-Түбір сөздердің мағыналары жұрнақ жалғанғанда қалай өзгереді?
-Жұрнақ жалғанған сөздерді қатыстырып,бірнеше сөйлем құрап жаз.
VIІ. Үй тапсырмасы:5-жаттығу. Ережені қайталау.
VIІІ.Білімді бағалау: Үш топ бірін-бірі бағалайды. Бағалау парағы
Кері байланыс.Бүгінгі сабаққа түсіндім дегендерің алма ағашына сары алма,ал бүгінгі сабаққа түсінгеніме сенімсізбін дегендерің қызыл алма жабыстырасыңдар
Бағалау парағы
(Бір топтағы екі оқушы бір-бірін бағалайды әр кезеңге 0-5 ұпайға дейін беру
5 – 15 ұпай «3»-тік баға;
15 – 25 ұпай «4»-тік баға;
25 – 30 ұпай «5»-тік баға;