Пәні: Қазақ тілі
Күні: 03.02.2017
Сыныбы: 3 «Б»
Сабақтың
Тақырыбы
Сөз таптарын қайталау
Сілтеме
Постер, семантикалық карта, қима қағаздар, смайликтер, күн, бұлт, жер, бағалау парағы.
Мақсаты
Мақсаты:
1.Сөз таптарын ажырату, сөзге сұрақ қоюға баулу.
2.Сөздік қорларын молайту, ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3.Ұйымшылдыққа, ауызбіршілікке тәрбиелеу.
Күтілетін
нәтижелер
Сөз таптарын сұрақ қою арқылы ажырата алады.Сөйлем ішінде сөз таптарын таба алады.
Сабақтың түрі
Дәстүрлі сабақ
Қолданылатын әдістер
Сұрақ-жауап, жеке жұмыс, топпен,ұжымдық, ойландыру, көрнекілік, СТО.
Сабақтың барысы:
Сабақ
кезеңдері
Уақыт
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
Психологиялық дайындық
Топқа бөліну
Үй тапсырмасын тексеру
2 мин
2 мин
3 мин
Ұйымдастыру
Балалар өз көңіл-күйлерінің суретін салып, алма ағашына іледі.
Топқа бөлу
Сыныптың оқушылары 4 топқа бөлініп отырады.(берілген қима қағаздардағы сөздер арқылы)
1 топ: Зат есім(кірпі, шаңғы, аспан, өсімдік, қайық, кітапханашы).
2 топ: Сын есім(сары, үлкен, төртбұрышты, кең, салқын).
3 топ: Сан есім(алты, жетеу,екінші, қырық, тоғыз).
4 топ: Етістік (жылады, жүзді, ашты, сағынды, отырды).
Топ жетекшілерін тағайымдау. Топ ережесімен таныстырылады. Топ басшыларына бағалау парақшалары беріледі. Осы бағалау парақшаларына топ жетекшісі өз тобындағы оқушыларды бағалайды.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушылардың өткен білімдерін тексеру үшін семантикалық картаны қолдану. (жеке жұмыс)
Сөздер
Зат есім
Етістік
Сын есім
Сан есім
орындады
еңбекқор
Қаһарман
жетпіс
нағашы
сұрамадым
сегізаяқ
Ережелерді айту.
Оқушылар берілген қима қағаздардағы сөздерді таңдап, сөз таптары атаулары арқылы 4 топқа бөлінеді. Топ жетекшілерін сайлайды.
Семантикалық картаны жұппен тексереді.
.
Жаңа сабақ
1 мин
5 мин
2 мин
10 мин
5 мин
2 мин
3 мин
Ребус шешу.(ұжымдық)
Шешуі: Сөз таптары.
«Ақбөкен» мәтінін оқып, сөз таптарын табады.
Дәптермен жұмыс
Көркем жазу.
Ж жо жа жұ жу жы жі
Жол жуу Жайық жас жар жоқ
Жеті жасыл жылан жатыр. (сұрақ қойып талдайды)
Сергіту сәті
Топ басшыларына тапсырма.
І.Сан есім: Саны бар сөздер жазу.
ІІ.Зат есім: 5 жол өлең құрау. «Жолбарыс»
ІІІ.Сын есім: Сын есімі бар жаңылтпаш жазу.
ІV.Етістік: мақал-мәтел жазу.
Суретпен жұмыс. (жеке жұмыс) 3 оқушы.
1.Тиісті әріпті қойып жаз.
Ша.ыр.қ, кө.іл.і, қол.абыс, ал.ысын.ы, саң.рау.ұлақ, қор.ыта.ы.
2.Шашылған сөздерден сөйлем құрау.
1.Досан тауға қайтадан барғысы келді.
2.Қайың күй таңдамайтын ағаш.
3.Қиярдың шыққан жері –Үндістан.
3.Суретпен жұмыс
Шығармашылық тапсырма.
Суретті пайдаланып әңгіме құрау.
Оқулықпен жұмыс(топпен жұмыс)
143 бет, 4-жаттығу.
Берілген сөздердің сөз таптарын анықтау.Зат есім мен етістікті тіркестіріп жазу. Мысалы, қайық жүзеді.
Сергіту сәті
Оқулықпен жұмыс.(жұппен жұмыс)
Берілген сөздерді сөз таптарымен сәйкестендіру.
Оқушылар ребусты шешеді.
Көркем жазу, сөйлемді сөз табына талдайды.
Әр топ басшысы тапсырмаларын тақтада орындайды.
3 оқушы жеке тапсарманы орындайды.
Қалған оқушылар шығармашылық тапсырманы орындайды.
Берілген сөздердің сөз таптарын анықтайды.Зат есім мен етістікті тіркестіріп жазады.
Берілген сөздерді сөз таптарымен сәйкестендіреді.
Қорытынды
5 мин
2 мин
1 мин
2 мин
Топпен жұмыс. А3 қағазға әр топ өз сөз табына тірек сызба толтыру.
Топ басшылары бағалау парағын талдау.
Көңіл күй тексеру.
Рефлексия «Күн, бұлт, жер»
Постер қорғайды.
Топ басшылары бағалау парағын талдайды.