Mavzu: “ Jj ” TOVUSHI VA “ Jj ” HARFI
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: tovush, harf, bo’g’in , so’z
Soatlar soni: 1 soat (45 daqiqa)
Mavzuning qisqacha ta`rifi: O’quvchilarga bo’g’in, so’z va gaplarni o’qishni o’rgatish, bo’g’inlab o’qish ko’nikmasini shakllantirish
O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: bosqichma- bosqich, soddadan murakkabga
Metod: Tushuntirish, tezkor savol – javob, didaktik o`yinlar.
Shakl: Jamoa, individual, juft va guruh bo`lib ishlash.
Jihoz: Texnika vositalari, plakatlar, mavzuga oid rasmlar, marker, rag`bat kartochkalari, multimedia ilovalari.
Nazorat: O`quvchilarning darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi.
Baholash: Faol o’quvchilar rag’batlantiriladi.
Darsning maqsad va vazifalari:
Ta`limiy : “Jj” tovushi va “Jj“ harfi bilan tanishtirish. O`quvchilarda “Jj “ tovushi va “Jj” harflarini o`qish, unli, undosh tovushlarni ajratish ko`nikmasini o`stirish. “Jj” harfli bo`g`in , so`z va gaplarni o`qishga o`rgatish.
F.K . matn va topshiriqlarni tinglab tushuna oladi.
Tarbiyaviy : O`quvchilarni “Jo`jalarim” she’ri orqali hayvon va jonivorlarga g’amxo’rlik ruhida tarbiyalash.
T.K. televizor, radiodan eshitgan, ko’rgan lavhalaridan ma’lumotlarni yig’ish va to’plash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning o’qish ko’nikmalarini o’stirish. Lug’atini “ jayra, jasorat “ so’zlari bilan boyitish, bog’lanishli nutqini o’stirish.
Kutilayotgan natijalar: “Jj” tovushi va “Jj” harfi haqidagi BKMlarini shakllantirish, bo’g’in so’zlarni o’qish. She’rni ifodali o’qish va yod olish.
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich.
Tashkiliy qism.
O`quvchilarni darsga tayyorligini tekshirish.
Ma’naviyat daqiqasini o’tkazish.
Suhbat metodi. Savol-javob
1 daqiqa
2-bosqich.
Ehtiyoj (refleksiya)larni aniqlash
Dars shiori tanlanadi. Dars davomida rioya qilish lozim bo`lgan qoidalar belgilanadi. Alifbe fani, DTS talablari.
“Tezkor savol-javob” metodi
“Davom ettir” o’yini
2 daqiqa
3-bosqich.
O`tgan mavzuni so`rash va baholash
O’tilgan mavzularni o’zlashtirilishini monitorda nazorat qilish. “Charos-chaqqon” matnini o’qitiladi
“Bu meniki!” o’yini, Ifodali o’qish
10 daqiqa
4-bosqich.
Yangi mavzu bayoni.
Ko’rgazma asosida “Jj” tovushi va “Jj” harfi haqida tushuncha beriladi.
Videorolik yordamida yangi mavzu tushuntiriladi. Yangi so’zlar ingliz tili fani bilan bog’lab o’rgatiladi.
“Notanish harfni top!” o’yini, “Tushuntirish” metodi, Multimedia ilova,
20 daqiqa.
5-bosqich.
Mustahkamlash.
Mavzu bo`yicha berilgan so’zlar va she’rni o’qish.
O’quvchilarning bilim va ko’nikmalarini rivojlantirish va mustahkamlash. Rasmli test ishlash
“Zanjir” usuli, “Rasmli test” metodi
“Tovushni top” mashqi
7 daqiqa
6-bosqich.
Uyga vazifa berish, baholash, darsni yakunlash.
O`quvchilarning darsda ishtirokini hisobga olib rag’batlantiriladi. Dars yakunlanadi.
Rag’batlantirish
5 daqiqa
MAVZU: “Jj” TOVUSHI VA “ Jj” HARFI
Darsning maqsad i:
Ta`limiy : “Jj” tovushi va “Jj“ harfi bilan tanishtirish. O`quvchilarda “Jj “ tovushi va “Jj” harflarini o`qish, unli, undosh tovushlarni ajratish ko`nikmasini o`stirish. “Jj” harfli bo`g`in , so`z va gaplarni o`qishga o`rgatish.
F.K . matn va topshiriqlarni tinglab tushuna oladi.
Tarbiyaviy : O`quvchilarni “Jo`jalarim” she’ri orqali hayvon va jonivorlarga g’amxo’rlik ruhida tarbiyalash.
T.K. televizor, radiodan eshitgan, ko’rgan lavhalaridan ma’lumotlarni yig’ish va to’plash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning o’qish ko’nikmalarini o’stirish. Lug’atini “ jayra, jasorat “ so’zlari bilan boyitish, bog’lanishli nutqini o’stirish.
Dars turi :Yangi bilim va tushunchalarni shakllantiruvchi.
Dars usuli : Analitik –sintetik tovush metodi, suhbat, musobaqa, “Iztopar” didaktik o’yini, ”So’z top” o’yini, rasmli test
Dars jihozi : darslik, harflar kassasi, turli rasmlar, AKT, kesma harflar, Tarqatma materiallari
Darsning borishi
Tashkiliy qism:
O’qituvchi: Assalomu aleykum!
O’quvchilar: Salom sizga, aziz ustoz,
Ilm olmoq qanday soz!
Darsimizshiori : Doimo a’lo o’qish
1. Bugun haftaning qaysi kuni?
2. O’lkamizda qaysi fasl?
3. Tovushlarni ….? Talaffuz qilamiz
4. Harflarni…? Yozamiz, ko’ramiz, o’qiymiz.
5. Unli harf va tovushlar nechta?
6. O’rgangan harf va tovushlarimizni ayting?
O’tilgan mavzuni so’rash:
Rasmli test topshirig’ini o’tkazish.
Meva tasvirlangan javobni toping.
B) D)
Tinchlik qushini toping.
A) B) D)
Uy hayvoni berilgan javobni toping.
B) D)
K apalak so’zi nechta bo’g’indan iborat?
5ta
K
A
P
A
L
A
K
B) 2ta
D)3ta
“ Jo’ja” so’zida nechta unli va undosh harf bor?
A)3ta
B)2ta
D)4ta
“Ajdar” so’zida nechta unli tovush va harf bor?
3 ta
2ta
4ta
“Iztopar” o’yini.
Yozuv taxtasiga so’zlarning ba’zi harflari tushirib terib qo’yiladi.Iztopar o’quvchi shu harfni “Harf kassasidan” topib bo’sh o’ringa qo’yadi.
O n , h mo, ma tab, bil m, ki ob, hik ya
“Caros- chaqqon” matnivatopishmoqlaro’qitiladi
Dam olishdaqiqasi : “Jo’ja” qo’shig’I kuylanadi.
Yangimavzubayoni
Quyosh rasmi
O’quvchilarni Jj tovushi va harfi bilan tanishtirish.Jtovushini ikki xil talaffuz qilishini tushuntirish.
O’quvchilarrasmdaginarsalarninomlariniaytadilar
Jjharfiningikkitovushtarzidaaytilishitaqqoslashusulidatushuntiriladi.
TopshiriqSo’zlarjuftlabo’qiladi.So’zboshidaqaysitovushnieshitayotganingizniaytasiz.
-Jiyda- ajdar
-jo’ja-jurnal
O’quvchilar j-portlovchiva j-sirg’aluvchitovushniaytadilar.
Jo’javajurnalso’zlarianalitik-sintetiktovushmetodidatahlilqilinib ,so’zlardanjtovushiajratib, ikkiso’niqarsisigayoziladi.
Jo’-ja -j
Jurnal-j
O’ylang, jvaj-ikkixiltovushnechaxilharfbilanyozilarekan.?
Ularbir –biridanqandqyfarqlanarekan?
O’quvchilaraytilisibilanfarqqiladi.Jtovusidatilninguchitishgategadi.Jtovushinitalaffuzqilganimizdatilninguchitishgategmaydi.Lekinbunda ham havosiqilibchiqadi.Shuninguchunularnitovushlardeymiz.
J vajtovushlarinifarqlayolishlarinitekshishmaqsadidao’yinmaqsadidao’yintashkiletish.
Topshiriq. Menj(jo’ja ) Tovushiniaytganimdaqo’lingizniko’tarasiz.J(jurnal)tovushiniaytganimdaqo’lingizniko’tarmaysiz;zanjir, jirafa,gijda, javob,jiyda,anjir,jo’ra,gavjum……
So’zma’nolaritushuntiribboriladi.
Harf kassasidan Jjharflarinitopish ,ularbilanunliharflarqo’shibbo’ginhosilqilinadivao’qiladi.
Darslikbilanishlash .
Darslikdagi bo’g’inlar,so’zlar,”Jo’jalarim” she’riniifodalio’qibberish.
J o’jalarim
Chiyo-chiyo,
Jo’ja qoshdi.
Singlim Dono
Tariq soshdi.
Biri sariq,
Birisi oq.
Barcha jo’ja
Dum-dumaloq.
O’quvchilargazanjirusulidao’qitiladi.
Rasmasosidasuhbat o’tkaziladi.
Lug’atishi
Jayra-yovvoyihayvon
Jajji-kichkina,kichik
Yangimavzunimustahkamlash
Sher’rmazmuniniungaishlanganrasmasosidaqaytahikoyaqildirish.
Mozaikausulidaguruhlartovuq,o’tloq ,jojarasminiyig’adilar.
J tovushiqandaytovushekan?
Jharfiqandaytovushlarniifodalarekan?
Ikkixiljtovushineshtaharfbilanyozilarekan?
Darsdafaolqatnashgano’quvshilarnirag’batlantirishdarsniyakunlash.