Күні : | Мектеп : № 1 | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 1 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің есімі: | Қойшыбаева Айтжамал | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Біздің кафеде. Тасымал. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.1.1.1 тыңдау барысында тілдік бірліктерді (сөйлеу, сөз, сөйлем, мәтін) ажырату, тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну 1.1.3.1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Дүниетану сабағы | |||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Дәрумендер туралы жаңа мәліметтер тыңдау | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік құзыреттілік | Орамжапырақ – капуста - cabbage Қияр – огурцы - cucumber | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Үш тілде амандасу. Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Көзді салып қараңыз, Былай қанат қағамыз. | Ширату | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Пазл құрастыру. І–топ : Орамжапырақ. ІІ–топ : Қияр. ІІІ – топ : Өзен. Жарайсыңдар ! 1-жаттығу.Сурет бойынша ертегі құрандар. Құраған ертегілеріңе ат қойындар. Орамжапырақ, ертегі сөздерін тасымалдап жазу. 2-жаттығу.Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жаз. Орамжапырақта дәрумен көп. Ондағы В дәрумені көздің көруін жақсартады. Дәрумендер сөзін тасымалдап жазу. Дәрумендер туралы жаңа мәліметтер тыңдау. Керемет ! 3-жаттығу. Есіңде сақта : 1. Сөздер буынға бөлініп тасымалданады. Дұрыс Дұрыс емес ке – кілік, кекі – лік кек – іл - ік 2. Тасымалдағанда бір әріпті сол жолға қалдыруға немесе келесі жолға көшіруге болмайды. Дұрыс Дұрыс емес оқу – лық о – қулық, оқулы – қ 3. Бір буынды және екі буынды сөздер тасымалданбайды : ай, бұлт, күн, сен, а – та, ә - же. 4-жаттығу. Тасымалдауға болмайтын сөздерді көшіріп жаз Бота, қой, жаңбыр, бұғы, көз, қол, ет, парта, домбыра. | Смайликтер арқылы бағалау Таныстырылым, оқулықпен, тақтамен, дәптермен жұмыс Бағдаршамдар арқылы бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті | Тереңдет ойыңды, Тiк ұста бойыңды. Құстарға ұсайық, Қалықтап ұшайық. Шық алға оң қанат, Шық алға сол қанат, Шаршаған кездерде Қонайық жорғалап. /Б.Бөрiбаев/ | Сергіту сәтіне арналған жинақ | ||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы Қызықты тапсырма | Жасырын тұрған тағам атауларын тап.
Тапқан сөздеріңнің қалай тасымалданатынын айт. Тамаша ! « Буындар сыйлығы » тақырыбындағы пікірталасқа дайындалады және қосымша жауап береді. Үздік оқушылар сыйлық алады. Сыйлық саны әртүрлі. Мысалы : Айгүл 2 сыйлық, Нұрсәуле 3 сыйлық алды. Сыйлықтың қалай бөлінгенін тауып айтады. | Шапалақ арқылы бағалау Оқулықпен, тақтамен, дәптермен жұмыс
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Кері байланыс | Қиярдың суретін бояу | ||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) | Дүниетану сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексиялық талдау.
Бірінші сыныпта. Біздің кафеде. Тасымал тақырыбы бойынша сабақ өткіздім.
Сабағымда ынтымақтастық пен атмосферасын қалыптастыру мақсатында жалпы сынып үш тілде амандасып ширатудан бастап өткіздім. Бұл ширатуда оқушылар қормен айтып бір – біріне сәтілік тіледі. Осыны айтқанда оқушылардың көңіл – күйінің көтерілгенін байқадым. Сабақта оқушыларға бір – бірімізбен серіктес бола отырып сабақтың мақсатына бірге жететінімізді ескерттім. Оқушылар жаңа сабақтың мақсатын ашу үшін пазл құрады. Пазлдан орамжапырақ, қияр, өзен суретерін шығарып сөйлем құрады. Сөйлемдерді бір – бірімен байланыстыра отырып ертегі құрастырды және ертегіге ат қойды. Бұл ертегінің не туралы екендігін айта отырып орамжапырақ, ертегі сөздерін тасымалдап жазды және ертегідегі орамжапырақ, қияр сөздерін үш тілде айтып үйренді. Оқушыларға қосымша сұрақтар қоя отырып бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын аштық. Сабақ мақсаты анықталғаннан кейін сыныптағы келесі кезеңге өттік. Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазу арқылы орамжапырақта дәрумендер көп екендігін және ондағы В дәрумені көздің көруін жақсартатындығына көз жеткізе отырып дәрумендер туралы жаңа мәліметтер тыңдады және тамашалады. Осымен қоса дәрумендер сөзін тасымалдап жазды және сөздердің буынға бөліп тасымалданатыңдығын, тасымалдағанда бір әріпті сол жолға қалдыруға немесе келесі жолға көшіруге болмайтыңдығын, бір буынды және екі буынды сөздер тасымалданбайтыңдығы туралы да білді. Тасымалдауға болмайтын сөздерді көшіріп жазуға уақыт бердім. Тапсырманың орындалу барысында оқушыларға жеткілікті уақыт қажет екенін байқадым, алдын ала араласпай, бірақ мүмкіндігінше қолдау көрсеттім. Жасырын тұрған тағам атауларын табу және тасымалдау, буындар сыйлығы кезінде мен оқушылардың арасындағы әңгімені байқадым. Себебі оқушылар бір – біріне сұрақ қоя отырып, айтқандарын дәлелдеуге тырысты. Қабілеті төмен оқушылар да сұрақтарға жауап іздеді. Әр оқушы өз есімдері бойынша қанша сыйлық алатындығын толық дәлелдеп ашып берді. Олардың белсенді жұмыстанғандығы маған ұнады. Сабақ соңында қияр суретін жасыл, сары, қызыл түстермен бояу арқылы кері байланыс жасады. Жалпы сабақ сәтті өтті мақсатыма жеттім деп есептеймін. Келесі сабақта оқушылардың жас ерекшіліктерін ескеріп тасымалданатын, тасымалданбайтын сөздер бойынша қосымша тапсырмалар беремін деп шештім.