Күні:15.02.2017ж Сынып: 1 «Г» Пәні Сауат ашу | Қатысқандар саны: 16 Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Ф дыбысы мен әрпі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | 1.1.9.1.Сөздегі дыбыс түрлерін(дауысты,дауыссыз,жуан,жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | 1.Берілген сөздерді оқиды 2.Өлеңді мәнерлеп оқиды 3.Сұрақтардың жауабын болжап,диалогті рөлге бөлінеді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік құзыреттілік | Футбол-футбол-futbull | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 7 минут | -Сәлеметсіңдер ме, балалар -Здраствуте, ребята -Coodmonin children -Көңіл - күйлерің қалай? -Ендеше сабағымызды бастамас бұрын, мынау жүрек арқылы бір-бірлеріңе жылы тілек, сабаққа сәттілік тілеңдер «Жаныңа жақын ағаштар» Оқушылар өздері қалаған,әр мезгіл ағашын таңдап алған соң, әр мезгіл бойынша оқушыға мінездеме беремін. Мысалы: *Көктем- ашық,үлкен адамдармен сөйлескенді ұнатады *Жаз –мейірімді,батыл,берілген тапсырманы уақытында орындайды *Күз-барлағын біледі,бірақ ойын жеткізуге қорқақтайды *Қыс-көңілшек,тез ренжіп қалады,көмектескенді ұнатады. Әр тапсырмадан кейін кім жауап береді сол оқушыны смайликтер беру арқылы бағалап отырамын. Сабақтың соңында неше смайлик жинайды, сол бойынша бағасын қоямын. | Жылулық шеңбері Мінез-құлықтарын анықтау Смайликтер таратып отырамын | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өткен сабақты пысықтау | «Кубизм» әдісі Оқушылар кубиктерді бір-біріне тастау арқылы түскен әріп бойынша сөз ойлап табады. | «Кубизм» әдісі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабаққа дайындық 5 минут Жаңа сабақ 10 минут Сергіту сәті 5 минут | «Құлыптанған әріптер» ойыны
10416-кофе 3686149-телефон 1434-фото 7152107 - Африка -Балалар біз құлыптанған әріптерді алып шықтық, оқиықшы қандай сөздер шықты? Осы сөздердің ішінен сендерге қандай таныс емес әріпті көріп тұрмыз? -Дұрыс, «Ф» дыбысы бізге таныс емес, себебі біз «Ф» дыбысы мен енді бүгін танысамыз. -Ендеше балалар бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы «Ф» дыбысы мен әрпі. -Футбол жайлы оқушыларға мағлұмат беремін. -Қандай әлемге әйгілі футболшыларды білеміз? -Қазақстандық олимпиада жеңімпаздарын білеміз бе? -Сендерді кейін аты шыққан футболшы немесе басқа да спорттық ойындарға қатысып олимпиада жеңімпаздары болатындарыңа сенімдімін. -Балалар қане барлығымыз бірдей «Ф» деп айтып көрейікші! -Қалай айтылды? -Дұрыс балалар, дауыссыз болып айтылды. -Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады кім айтады? -Өкпеден шығып, ауыз қуысында кедергіге ұшырап, ауаға дауыссыз болып тарайды. - Ф дыбысы дауыссыз қатаң дыбыс. №1 Оқылым -Балалар қазір мен сендерге Қастек Баянбайдың сендерге арнап жазған өлеңін оқып беремін. -Алдымен Қастек Баянбайдың өмірбаяны мен таныстырып өтейін. Балаларға тізбектеп және мәнерлеп оқытамын. -Балалар Қуат қандай қылықтар жасады? -Кім айтады? -Қалай ойлайсыңдар, Қуат дұрыс жасады ма? -Жоқ ол дұрыс жасаған жоқ өйткені,ұзақ уақыт бойына теледидар немесе компьютер алдында ұзақ отырған өте зиян. -Балалар сендер Қуатқа қандай пайдалы кеңестер айтар едіңдер? -Балалар сендердің достарың Қуат сияқты жасаса досыңа қандай пйдалы кеңестер берер едіңдер? Сергіту сәті «Ойлан тап» ойыны Бір оқушы орындық алып ортаға отырады,басына бір сөз жазылған қағазды кигізіп қоямын, сол жазуды оқып, оқушылар ишара арқылы түсіндіреді,отырған оқушы табу керек. «Телефон» ойыны №2-тапсырма. Оқылым. Мәтінді ары қарай жалғастырыңдар. -Балалар Алдаркөсе, Қожанасыр-Ұлттық кейіпкерлер. Аңызда олар ақылды, әділ,тапқыр, аңғал кейіпкерлер ретінде танылады. Бірде Қожанасыр келе жатып, жолдан ұялы телефон тауып алды. -Балалар содан кейін не болды деп ойлайсыңдар? -Қожанасырға кім көмек береді? -Ұялы телефон туралы не білеміз? -Дұрыс балалар, ұялы телефон ол байланыс құралы, ақпарат көзі болып табылады. -Балалар Қожанасыр Алдаркөсеге хабарласып, біздің сабағымызға Алдаркөсені шақырыпты. -Балалар Алдаркөсе мен ұры мультфильмін білеміз бе? -Ендеше тақтадағы суреттерге қарап иультфильм құрастырамыз. Оқушылар сахналық қойылым қояды. -Балалар осы мультфильмнен не түсіндік? -Алдаркөсе қандай адам екен? -Дұрыс балалар Алдаркөсе әділ, шыншыл ол үнемі кедейлерден көмегін аямайды екен. | «Құлыптанған әріптер» ойыны Тақтамен жұмыс Таныстырылым, оқулықпен жұмыс Оқулықтағы сөзерді оқиды Сергіту сәтіне арналған жинақ «Телефон» ойыны Оқушылар сахналық қойылым қояды | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дәптермен жұмыс 5 минут Қорытынды тапсырма 5 мин | Дәптермен жұмыс -Балалар дәптерді ашамыз, бірінші ф дыбысын ауады жазамыз,ал енді дәптерге жазамыз. -дәптерді солға қиғаштап қоямыз. -денемізді тік ұстаймыз. -көз бен дәптердің арасы неше сантиметр болуы керек? -әрине 30 см болу керек. -Балалар қазір «Серпілмелі сауал» арқылы сабағымызды қорытындылайықшы. -Бір-бірімізге допты лақтыру арқылы «Ф» дыбысынан келетін сөздерді айтамыз. -Сонымен балалар «ф» дыбысы дауыссыз қатаң дыбыс екен. -Енді балалар кім қанша смайлик жинапты, санаңдаршы. | Жұмыс дәптердегі тапсырмаларды орындайды. Серпілмелі сауал | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия Стикерлерді таратып, сабақтан алған әсерлерін жазып, табыс ағашына жапсырады. | Табыс ағашы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау. 2 мин | -Әр оқушы өзінің жинаған смайликтерін санайды,сол бойынша оқушылырды бағалаймын. | Бас бармақ пен бағалау
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия: Сыныпта жағымды көңіл-күй қалыптастыру мақсатында оқушылармен үш тілде сәлемдесіп, жүрек арқылы бір-бірлеріне жылы тілектерін білдірді. «Жаныңа жақын ағаштар» әдісімен оқушылар өздері қалаған әр мезгіл ағашын таңдау арқылы психологиялық жаттығу жасауда әр мезгіл бойынша оқушыға мінездеме бердім. Өткен сабақты пысықтауда «Кубизм» әдісін қолдандым. Сабақты ары қарай «Құлыптанған әріптер» ойынымен жалғастыра отырып, жаңа сабақтың тақырыбын аштым. Оқушыларға футбол туралы түсінік берілді. Оқулықта берілген мәтінді оқуда оқылым дағдысын қалыптастырып, сабақ ары қарай «Ойлан, тап!», «Телефон» ойынымен жалғасын тапты. Дәптермен жұмыс болды. «Серпілмелі сауал» әдісімен сабақты қорытындыладым.
Сәтті жағы: оқушылар сыныпта тыныштық сақтайды, жылы лебіздерін білдіруде белсенділік таныта білді.
Сәтсіз жағы: оқушылар жүргізіп оқуда қиналады, баяу оқиды, сол себептен уақыт жетпей қалады.