Сынып: 4
Пәні: Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Сөз және оның мағынасы
Сабақтың мақсаты: Сөз және оның мағынасы туралы білімдерін еске түсіре отырып, қарама-қарсы мағыналы сөздер туралы білімдерін кеңейту. Сөйлемдер ішінен қарама-қарсы мағыналы сөздерді таба білуге дағдыландыру, оларды түрлендіре білуге үйрету.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі: түсіндіру, талдау-жинақтау, әңгіме, СТО элементтері, сұрақ-жауап, ойын.
Көрнекілігі: сызбалар
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру.
Үй тапсырмасын тексеру.
6-жаттығу. Жұпта тексереді.
Жаңа материалды меңгерту.
І. Қызығушылықты ояту.
Ойлан,тап ойыны.
Көп нүктенің орнына қарама-қарсы мағыналы сөздерді жаз.
Қатты – жұмсақ жүру - отыру
Таяз – терең кию - шешу
Жылы – суық кіру - шығу
Кең – тар сөйлеу - үндемеу
ІІ. Мағынаны тану. Оқулықпен жұмыс.
1-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазып, қарамен жазылған сөздердің мағынасы салыстыру.
Қосымша. Дыбыстық талдау. Дұшпан сөзіне дыбыстық талдау жасау. Жұпта тексеру.
Дыбыстық талдау.
Дұшпан – 6ә, 6д, 2б, 2д/ты, 4д/з, 1т
Д – дауыссыз, ұяң
Ұ – дауысты, жуан
Ш– дауыссыз, қатаң
П – дауыссыз, қатаң
А – дауысты, жуан
Н – дауыссыз, үнді.
Ойынның аты: «Буыныма қарап сөз құра»
Ойынның шарты: берілген буын арқылы сөздер құрастыру ( Мысалы: «қар» буынынан басталатын сөздерді жазу керек.қарлығаш, қарға, т. б.)
Қатармен жұмыс. 3-жаттығу. Қарама-қарсы мағыналы сөздерді сөз таптарына бөліп жазу.
Зат есім: жаз-қыс, күн-түн.
Сын есім: ақ-қара, түзу-қисық, ыстық – суық, ащы-тәтті.
Етістік: айту-тыңдау, қону – ұшу, сату-алу.
Тақтамен жұмыс. 4-жаттығу. Мәндес сөздерді бір бөлек, қарсы мағыналы сөздерді бір бөлек жазу.
Қосымша. Өзің қалаған 3-4 сөзбен сөйлем құрастыр.
ІІІ. Ой толғаныс.
Ойын «Кім тапқыр?». Берілген сөздерді мағынасына қарай ажырату.
Антоним болса, шапалақтайды.
Синоним болса, қолдарын көтереді.
Ақ-қара, әдемі сұлу, жақсылық - жамандық, суық салқын, қиын ауыр, достық татулық, ащы- тұщы, қатты-жұмсақ.
Үйге тапсырма. Бағалау.
5 - жаттығу.