Разработка урока из курса "Я и Украина" (4 класс) по теме "Солнечная система"
Разработка урока из курса "Я и Украина" (4 класс) по теме "Солнечная система"
Мета: розширити уявлення дітей про Сонячну систему, про Сонце як найближчу до Землі зорю; формувати елементарне поняття «орбіта», «планета», вчити розрізняти орбіти планет на схематичному малюнку; розвивати уяву, комунікативну компетентність; продовжувати розвивати вміння порівнювати, встановлювати причино-наслідкові зв’язки; виховувати допитливість, взаємоповагу і взаєморозуміння в процесі колективної навчально-пізнавальної діяльності.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Разработка урока из курса "Я и Украина" (4 класс) по теме "Солнечная система"»
«Сонячна система»
Підготувала
учитель початкових класів
Костянтинівської СЗШ №6
Донецької області
Філоненко Н.О.Тема: Сонячна система.
Мета: розширити уявлення дітей про Сонячну систему, про Сонце як найближчу до Землі зорю; формувати елементарне поняття «орбіта», «планета», вчити розрізняти орбіти планет на схематичному малюнку; розвивати уяву, комунікативну компетентність; продовжувати розвивати вміння порівнювати, встановлювати причино-наслідкові зв’язки; виховувати допитливість, взаємоповагу і взаєморозуміння в процесі колективної навчально-пізнавальної діяльності в парах та групах.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: карта зоряного неба, малюнки із сузір’ями, таблиці, картки, енциклопедія «Твій Всесвіт», підручник, робочий зошит.
Очікувані результати:
учні повинні засвоїти
назви планет Сонячної системи
поняття «орбіта», «планета»
учні повинні уміти
розрізняти планети на схематичному малюнку
знаходити відстань між планетами
Хід уроку
Організація класу.
Актуалізація опорних знань учнів.
Підсумок фенологічних спостережень.
- Який сьогодні стан неба? Чи світить сонце? Якого напрямку вітер? Які зміни відбулися в природі? Як змінилася праця людей восени?
Відгадування загадки.
-Якого поля не можна зорати? (Зоряне небо)
Мотивація навчальної діяльності.
Створення проблемної ситуації.
З давніх часів у людини, яка дивилася на небо, виникало багато питань: Що таке Всесвіт? Чому зорі світяться неоднаково? Яка відстань від Землі до зірок? Що таке сузір’я?
А ви знаєте відповіді на всі ці питання?
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Дати відповідь на поставлені запитання допоможе зміст сьогоднішнього уроку за темою «Сонячна система». Сьогодні на уроці ми розширимо ваші знання про Сонячну систему, про Сонце; познайомимося з зорями, сузір’ями, зоряними світами; будемо вчитися розпізнавати орбіти планет та багато іншого.
Вправа «Мікрофон»
Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок?
А ви на уроці якими повинні бути?
Отже, якщо ви будете дисциплінованими, уважними, активними, наполегливими, вправними, то ми разом створимо цікавий, позитивний, творчий урок.
А працюватимемо ми під гаслом:
Щоб робота в нас кипіла,
Працювати будемо:
Швидко! Дружно! Вміло!
Сприйняття і осмислення учнями нового навчального матеріалу.
Розповідь вчителя про Сонячну систему з використанням карти зоряного неба.
Зоря — розжарене небесне тіло, що випромінює світло. Від інших небесних тіл вона відрізняється тим, що сама випромінює світло, має велику температуру поверхні. Зірки відрізняються між собою за кольором, температурою, розмірами, відстанню від Землі.
В результаті спостережень за допомогою великих телескопів доведено кулястість форми зір. За величиною зорі дуже різноманітні. Серед них є такі небесні тіла, які масою та об'ємом у сотні й тисячі разів більші або менші за Сонце.
Різноманітні зорі за віддаленістю від Землі. Найближчою до нас зорею є Сонце, решта зірок знаходяться від нас на дуже великій відстані. Щоб долетіти до них, навіть сучасним космічним ракетам потрібно багато років.
Як ви гадаєте, чи однакову температуру мають зорі?
Робота в парах «Діалог з партнером»
Проаналізуйте це запитання та знайдіть на нього відповідь у підручнику (ст. 76) Обґрунтуйте свою відповідь.
Робота в групах. Гра «Дослідники»
Зорі в космічному просторі утворюють гігантські скупчення — галактики. Скупчення, до якого належить наша планета, називається Чумацьким Шляхом. Ми можемо спостерігати його як бліду туманну смуту, що простяглася через усе небо. Це наша Галактика. У досяжній для спостереження за допомогою сучасних приладів частині Всесвіту понад 30 000 галактик, які відділені одна від одної беззоряним простором.
Зараз ми і будемо досліджувати цей простір за допомогою підручника та дитячих енциклопедій. (Завдання на картках)
1 група «Червона зірка»
Яка найближча до Землі зірка? З чого вона складається? Яка температура на її поверхні? Як вона рухається?
2 група «Зелена зірка»
Як називається третя планета Сонячної системи? Яка вона за розмірами? Як вона рухається?
3 група «Синя зірка»
Як називається природний супутник Землі? Якої він форми? На якій відстані знаходиться?
Доповіді про результати роботи групи, оцінювання робіт.
Слухання повідомлень учнів про планети Сонячної системи.
Робота за таблицею «Планети Сонячної системи»
Порахуйте, скільки планет у Сонячній системі? Назвіть їх. Яка знаходиться найближче, а яка надалі?
Фізкультхвилинка
Закріплення вивченого матеріалу.
Практична робота. (ст.77 підручника)
Яка з планет має саму довшу орбіту? Яка – коротку? Чому?
Виконання завдань у робочому зошиті (ст.24)
Узагальнююча бесіда
Які небесні тіла називають зорями? Чим зорі відрізняються від планет? Що таке сузір’я Що таке галактика? Яка форма і розмір Сонця? Яке значення має Сонце для життя на Землі?
Рефлексія. Вправа «Незакінчені речення»
Сьогоднішній урок навчив мене…
Найцікавішим завданням на уроці було…
Підсумок уроку.
Домашнє завдання.
І рівень - прочитати ст. 76-78
ІІ рівень - прочитати ст. 76-78, дати відповіді на запитання
ІІІ рівень - прочитати ст. 76-78, дати відповіді на запитання, знайти відомості про походження назв зірок, сузір’їв.