kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

План урока по казахскому языку на тему "Қазақстан барысы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок предназначен для 5 класса. Тема урока "Казахстанский барс"

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«План урока по казахскому языку на тему "Қазақстан барысы"»

Балгабаева Назигуль Кадыровна Бекітемін_____________

Павлодар қаласы, Качир ауданы Мектеп директоры

Песчан ауылы РоманишинаО.О


САБАҚ: Елде мекендейтін аңдар

Мектеп: Песчан 1 ЖОББМ


Күні:

Мұғалімнің есімі: Балғабаева Н.Қ


СЫНЫП: 5 сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Елде мекендейтін аңдарды салыстыра отырып танысады, олардың іс- әрекетін баяндай алады Зат есім сөздерін құрамына қарай талдай алады


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді

түсіне алады


Оқушылардың басым бөлігі: Елде мекендейтін аңдар туралы айтады, сөйлем құрастырады.


Кейбір оқушылар: Аңдардың іс- әрекеттерін сипаттай алады


Тілдік мақсат






Оқушылар:


  • Аңдар туралы баяндай алады


Негізгі сөздер мен тіркестер:


Ақыру, ырылдау, қу, алдау , шөл, тау, орман, дала, қыр, мекендейді, ұлу


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Талқылауға арналған тармақтар:


Орман, тоғай, тау, шөл


Сіз неліктен біздің жақта піл мекендемейтінін айта аласың ба?


Жазылым бойынша ұсыныстар: Сөйлемдерді дұрыс құрастырып, зат есімді құрамына қарай талда. мекендейді Түлкі , барыс, қасқыр Қазақстанда.


Тыңдалым бойынша: тақырыпқа байланысты диалогтік қатысымда мұғалімнің (тапсырмасын), сыныптастарының сөздерін түсіну;



Айтылымға аңдарды сипаттау. Бұл аң бал,жидек жейді.


Алдыңғы оқу

Қазақстанның барысы


Жоспар


Жоспарлан-

ған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

Мақсаты психологиялық ахуал туғызу.3 мин.

Сергіту сәті. «Тамаша күн» Оқушылар жаттығу жасайды.

Үй тапсырмасын тексеру:

«Өрмекшінің өрмегі» стратегиясы арқылы «Қазақстан барысы» мәтіні бойынша өзара сұрақтар қойып, оларға жауап береді.

Кеспелі суреттерді жинап, 2 топқа оқушылар ерікті түрде бөлінеді:

  1. топ Қасқыр

2 - топ Түлкі

АКТ

Жіп,

кеспелі суреттер





Ортасы

Білу

15 мин

Мақсаты: Жаңа тақырыпқа шығу, аңдар туралы білімдерін пысықтау.















«Миға шабуыл»

Сабақтың тақырыбына шығу үшін топтастыру стратегиясы арқылы төмендегі тапсырмаларды орындайды.

Тапсырма: мына суреттерге (Қасқыр, қоян, архар, піл, елік, мүйіізтұмсық,барыс, маймыл, аю,түлкі,қабан,арыстан) мұқият қарап шығып, А1 парағына сызып, барынша көп топтастыру жасаңыздар.

Аңдарды оқушылар оларды топқа бөледі.

- Неліктен суреттерді осылай бөлдіңіздер?

-Қандай белгілеріне қарай бөлдіңіздер?

Осы топтаған аңдар қайда мекендейді?

-Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?.

-Балалар бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай деп ойлайсыңдар?

-Ендеше, бүгінгі тақырыбымыз елде мекендейтін аңдар. Жұмыс нәтижесі «Бармақтан шынтаққа дейін» бағалау стратегиясымен бағаланады: жоғары қараса – түсіндім, көлденең – жартылай, төмен қаратса- түсінбедім. Түсінбегендерге жекелей көмек көрсетіледі.


Сөздікпен жұмыс.

Ақыру, ырылдау, қу, алдау, шөл,тау,орман, дала, қыр, мекендейді, қоректенеді, өмір суреді сөздерін дәптерлеріне теріп жазып, сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып сөйлем құрастырады. Өзара дәптер алмасып, жұмыстарын бағалайды.

СТО

ОЖЕСОжО

ОмОЖТ

Ақ қағаз, аңдардың суреттері














Түсіну

7 мин.

Мақсаты: Қазақстанда мекендейтін аңдарды білу





Мәтінді оқып семантикалық картаны толықтырыңдар


Сипаты

Аң

Қайда өмір сүреді?


Немен қоректенеді?

Жыртыш аң

Қасқыр

Аю

Барыс

Түлкі

Қоян

Елік




«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы бағалайды? Бағалау критериилері:

  1. Қайда өмір сүретіні дұрыс көрсетілген/ дұрыс көрсетілмеген

  2. Немен қоректенетіні нақты жазылған/ нақты емес

  3. Қандай аңға жататыны дұрыс/дұрыс емес



СТО

ТжДБО

ОмОЖТ

Оқулық

Семантикалық карта




Қолдану

7 мин

Мақсаты: алған білімдерін пысықтау.

Тақырып бойынша тілдерін дамыту.


«Карта ойыны» стратегиясы

Әр балаға бір аңның атауын стикерге жазылады да, ортаға шыққан оқушылардың маңдайына жапсырылады. Қарама-қарсы тұрған оқушылар сол аңның әрекетін көрсетеді немесе сөзбен сипаттайды, оны маңдайында стикерде аңның суреті жапсырылған оқушы аңның атын тауып атайды. Ойын ұнады ма? Не оңай болды? Не қиын болды? Деген сұрақтарға жауап алынады?

Ишара арқылы ынталандырылады.

СТО

ОЖЕСОжО

ТжДБО

ОмОЖТ

ОБжК

Стикерлер


Талдау

7 мин

Мақсаты:

Тақырып бойынша сөйлемдерді дұрыс құрастырып, зат есімдердің жалғауларын қайталау.



Тапсырма : мына сөздерден сөйлем құрастыр және зат есімдерді құрамына қарай талдаңдар..

мекендейді ,Түлкі , барыс, қасқыр, Қазақстанда.

Қоректенеді,қоян, шөппен,елік.Біздің піл, маймыл, арыстан елде мекендемейді.аңдар, жырқыш барыс, аю,қасқыр.

СТО

ОЖЕСОжО

ТжДБО

ОмОЖТ






Жинақтау

5 мин

Мақсаты:

Оқушылар тақырып бойынша сөйлемдерді

толықтырады ойларын жинақтайды

Сөйлемнің баламасын тап:

Ол құлпынай теріп жейді - Барыс

Ол орманда мекендейді. Шөппен қоректенеді-...киік

Биік тауларда мекендейді - аю

Құйрығы ұзын, қу -тиін

Кішкентай сары, жаңғақ жейді-түлкі


Дәптер алмасу арқылы жұбын бағалайды.


АҚТ

СТО

ОЖЕСОжО

ТжДБО

ОмОЖТ


Аяқталуы

Рефлексия

3 мин

Мақсаты алған білімдерін бағалау




Үйге тапсырма

(1 минут)

Сабақ бойынша кері байланыс жасалады. Оқушылар

«Желкенді қайықты» бояйды. Жасылмен –түсінікті, сары жартылай түсінікті- нені жартылай түсінгенін айтады, қызыл –түсінбедім. Нені түсінбегенін айтады.






Сөздікті жаттау. 101 бет 4 жаттығу


ОүБОБ

СТО

Желкенді қайық суреттері





Қосымша ақпарат – сабағыңызды өткізгеннен кейін төмендегі бөліктерді толтырасыз



Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс



  • Үлгерімі нашар оқушыға сурет пен тірек сөздерді пайдаланыпелде мекендейтін аңдар туралы диалог құрастыруды ұсыну.

  • Үлгерімі жоғары оқушыға өздігінен Біздің жердегі аңдар туралы шағын әңгіме құрастыру

  • Уәж ретінде «Мадақтау», «Бармақтан шыңтаққа дейін »« арқылы бағалаймын.

  • Кері байланыс « Желкенді қайық» арқылы өткіздім.

  • Сабақтың рефлексия кезе-ңінде жаңа тақырып бойын-ша «Аяқталмаған сөйлем-дер» әдісі арқылы оқушы-лардың түсініктерін тексеру.

  • Жаратылыстану пәнімен байланысын табу;

  • Қауіпсіздік ережесімен таныстыру;

  • Туған жерінің табиғатына қызығушылығын дамыту, жұпта,топта ынтымақ сақтауды тәрбиелеу.



Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқу-шылар не білді? Сы-ныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспар-ланған саралау шарала-ры тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қан-дай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшық сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағамдау:

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1.



2.



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1.


2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?





Ол құлпынай теріп жейді -

Ол орманда мекендейді. Шөппен қоректенеді...-

Биік тауларда мекендейді-

Құйрығы ұзын, қу-




Кішкентай, сары, жаңғақ жейді -





















Сипаты

Аң

Қайда өмір сүреді?


Немен қоректенеді?

Жыртыш аң

Қасқыр

Аю

Барыс

Түлкі

Қоян

Елік





Сипаты

Аң

Қайда өмір сүреді?


Немен қоректенеді?

Жыртыш аң

Қасқыр

Аю

Барыс

Түлкі

Қоян

Елік






Сипаты

Аң

Қайда өмір сүреді?


Немен қоректенеді?

Жыртыш аң

Қасқыр

Аю

Барыс

Түлкі

Қоян

Елік








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
План урока по казахскому языку на тему "Қазақстан барысы"

Автор: Балгабаева Назигуль Кадыровна

Дата: 17.05.2017

Номер свидетельства: 416196
