Мақсаты: Ұлы ақын мұрасы арқылы, оның Толық адам туралы тағылымы негізінде оқушыларға Адамды сүю, оны құрметтеу, биік адамгершілік, елжандылық, имандылық, ізгілікті үлгі ету. Міндеттері: Білімділік: Оқушыларды ұлы ақын Абайдың шығармашылығымен таныстыру. Тәрбиелілігі:Оқушыларды шындыққа, адалдыққа, шынайылыққа тәрбиелеу . Дамытуышылығы: оқушылардың ақыл-ойын, зейiнiн көрнекiлiк құралдарды пайдалана отырып дамыту, қызығушылықтарын арттырып, сөйлеу қабiлеттерiн дамыту. . | Реурстар:дәптер,үнтаспа, құралдар,мәліметтер |
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастырушылық кезең Оқушылармен амандасу. «Өзін-өзі тану» сабағының ережесін «5-Т» еске түсіру Жағымды ахуал: Өздеріңді достық әлемінде деп елестетіңдер.Бұл елде ерекше адамдар өмір сүреді,олар өте мейірімді және бақытты.Бұл елде барлық адам бір-біріне қамқор,дос.Бұл жер бәріне ұнайды.Балалар,қане,өз жүректеріміздің дүрсілін тыңдап көрейікші,досқа деген махаббат пен мейірімділікке толғанын сезінейік және оларға қарап жымияйық.Ал енді мен сиқырлы сөз айтамын: «Достарыңыз сендерді күтуде».Сол кезде көздеріңді ашасыңдар. | Ескерту Топпен атау (тәртіп,талап,тазалық,татулық,тыныштық) Жәй баяу жағымды музыка қою) |
2. Жаңаны білеміз Абай 1845 жылы жылан жылында туылып, 1904 жылы 60 жасында Семей уезінің Шыңғыс болысында дүниеден қайқан. Негізгі аты – Ибраһим болса да, «Абай» деп жас Ибраһимді анасы Ұлжан еркелетіп атаған. Содан бері бұл есіммен Абай тарихқа енді. Абайдың бар өмірі өзі туып өскен Шыңғыс болысы, қазіргі Абай ауданы, бұрынғы Семей облысында өтті. Абай-ойшыл дегенде біздің есімізге оның қара сөздері түседі. Қара сөздері терең ой мен күрделі пікірге құрылған. Жақсы мен жаман туралы баяндайды, халқын алға ұмтылуға шақырады. Абайдың 46 қара сөзі бар. Ол он жетінші сөзінде: “Адамның адамгершілігі неден құралады дегенде – қайрат, ақыл, жүрек” – үшеуін айтып, ғылымға жүгіндіреді. Абай жүрекке бірінші орын береді. Бірінші – жүректің сезгіштігі. | |
3. Бірге оқимыз(Мұғалімнің сыйы) «Жанқұтты шешеннің батасы » Талқылау сұрақтары Абай Жанқұтты шешеннен нені білгісі келді? Өздеріңе үлкендердің бата берген кезі болды ма? Естеріңе түсіріп әңгімелеп беріңдер. | Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы мәтіннің мәнін ұғынады |
4.Тапсырма: 1) Өнер туындысына қараңдар. Оның бет бейнесінен, көзқарасынан нені аңғаруға болады? (Ә.Қастеев «Жас Абай» 1945 жыл) 2) Төменде берілген Абайдың нақыл сөзін оқыңдар. Күнделікті өмірде осы өсиеттерді ұстанасыңдар ма? Әңгімелеп беріңдер. ...Егерде есті кісілердің қатарында болғың келсе, күніне бір мәрте, болмаса жұмасында бір, ең болмаса айына бір, өзіңнен өзің есеп ал!(15 қара сөз) | |
5.Сергіту сәті Біздің күлкіміз көңілді, (қолдарын еріндерінің шетіне жақындатады) Жеткізсін жылу мен шаттықты. (қолдарын жүректерінің тұсына қояды) Бөліскен жақсы ғой өмірде, (қолдарын алға созады, саусақтары күн сияқты) Қуаныш, мейірім, бақытты. (қолдарын екі жаққа созады). | |
6.Сабақтың дәйексөзі: ...Адамның жақсысы-адамға сүйіспеншілікпен қарағандар. А.Құнанбаев Дәйексөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? | |
7.Үйге тапсырма: Дәпердегі 1-тапсырманы орындау. | |
8. Соңғы тыныштық сәті «Бүгінгі сабағымызды есімізге түсірейікші. Жақсыны естіп, айтып бәріміздің көңіл – күйіміз көтерілді. Ісіміз де, сөзіміз бен ойымыздай, болатынына сенімдімін. Сабақта көрініс тапқан жақсы қасиеттер жүректерімізде сақталып, іс жүзіне асырылсын. Жақсы ой ойлайық, жақсы сөз сөйлейік, жақсы іс жасайық! Осындай тыныштықта сәл отыра тұрайық. Қандай жан тыныштығы! Енді жайлап көздеріңді ашуға болады» | Топпен бірге баяу музыкамен айту |