Просмотр содержимого документа
«Она тили фанидан дарс ишланма»
Navoiy viloyati Nurota tumani XTB ga qarashli
56-umumiy o`rta ta`lim maktabi Boshlang`ich sinf o`qituvchisi
To`ymurodova Dilrabonining
Ona tili fanidan dars
ISHLANMASI
Dars: Ona tili
Mavzu: Shaxs va narsaning harakatini bildirgan so’zlar.(115-116-mashq)
Darsning maqsadi:
a)ta’limiy maqsad:
shaxs va narsaning harakatini bildirgan so’zlarni nima qildi? nima qilyapti?,nima qiladi? so’roqlari yordamida aniqlash yuzasidan o’quvchilarda bilim ,ko’nikma hosil qilish;
“Issiq kartoshka” ”Uch guruhga uch savol”o’yihlari orqali mustahkamlanadi
3.Yangi mavzuning bayoni
5 daqiqa
Harakatni bildirgan so’zlar haqida tushuncha berish,115-116-mashqlarni bajarish,multimedia namoyish etish,kasb-hinarlar haqida suhbat.Dam olish daqiqasi
4Mustahkamlash
5.Dars yakuni va baholash
“Harfdan so’z top”,”Zanjir” o’yini.
5daqiqa
B.B.B.usuli orqali mavzu mustahkamlanadi
6.Uyga vazifa
O’quvchilar bilimi baholanib,guruhlar rag’batlantiriladi
10daqiqa
5daqiqa
5daqiqa
6 daqiqa
117-mashq multimedia namoyish etilib tushuntiriladi
3.daqiqa
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism.
-Qo’limizni ko’ksimizga qo’yib ,deymiz,
Hamma: Assalomu alaykum
Qani, ayting bolajonlar hozir darsimiz nima?
O’quvchilar ”Ona tilim” she’rini aytadilar.
Uch qatorga bahor tasvirlangan rasm beriladi,ular gap tuzishlari kerak.
Bahir fasli haqidagi suhbat orqali qatorlarga nom tanlanadi.
1-guruh: “Turnalar”
2-guruh:”Qaldirg’ochlar”
3-guruh:”Chumchuqlar’’
2.O’tilgan mavzularni takrorlash.
“ Issiq kartoshka “ta’limiy o’yin.
1-guruhga kishilarning ismi;
2-guruhga joy nomlari;
3-guruhga hayvonlarga qo’yilgan nom aytish vazifasi topshiriladi.Koptokni bir-birlariga uioqtirib so’z aytishlari kerak.Guruhlar rag’batlantiriladi.
“ Uch guruhga, uch savol” mashqi.har bir guruhga uchtadan savol beriladi,o’quvchilar javobini aytib uning birinchi harfini yozadilar.
1-guruhga -Onalar qo’shig’I –Alla A
-Ilm-odob o’rgatadigan joy- maktab M
-Yomon baho -ikki I
2-guruhga -U bilan yozamiz –richka R
-Gapiradigan qush – to’ti T
-Kichik uy hayvoni –echki E
3-guruhga -Mosh qaysi hayvon nomi?-mushuk M
-Mirzo…..-Ulug’bek U
-Qizil,sariq bu nima?-rang R
Demak,Amir Temur degan ism kelib chiqdi(Amir Temur tug’ilgan kun munosobati bilan Amir Temur haqida suhbat o’tkazilad,O’gitlaridan aytiladi.
O’qitadi,o’qiydi,davolaydi,o’ynaydi.Tarqatmalardan harakatni bildirgan so’zga mos shaxsni bildiruvchi so’zni topishlari kerak
Masalan: O’qituvchi o’qitadi.
O’quvchi o’qiydi.
Shifokor davolaydi.
Qizcha o’ynaydi.
O’quvchilar mashqni daftarlariga yozib oladilar,harakatni bildirgan so’zlar tagiga ikki chiziq chizish topshirig’i beriladi.(Monitorda shu topshiriq ko’rsatiladi o’quvchilar bajargan ishlarini tekshiradilar.)
Shu mashq asosida suhbat o’tkazilib qoida tushintirib beriladi.
Multimedia ilova 116-mashq asosida bajariladi .
Salim arralayapti.
Nigora chizyapti
Nargiza yozyapti.
Anvar o’qiyapti.
Oquvchilar bolalarning ismlarini tekshiriladi)
Dam olish daqiqasi.”Harfdan so’z top”o’yini.
CHIZDI
O`TIRDI
CHOPDI
CHIQDI
O`YNADI
O`QIDI
CH
O`
YOTDI
YUGURDI
YOZDI
Y
“ Zanjir”o’yini ”.O’quvchilarga o’yin sharti tushintirib beriladi.O’qituvchi bir so’z aytadi,so’zning tugagan harfidan boshlanadigan so’zni aytib ,keyingi o’quvchi ham xuddi shunday davom ettiradi,o’yinda hamma o’quvchi qatnashadi.
Tatvuz
Abbos
Soat
Qoshiq
Zilola
Ayiq
Ikki
Qamara
Ari
4.Mustahkamlash.
Demak, bugun darsdan nimalarni bilib oldingiz?
Bugungi darsimizning qaysi qismi sizga doskaga yozadilar.O’quvchilar yozuvi rag’batlantiriladi.(O’quvchilar yozuvi yoqdi?
-Qachon nima qildi? so’rog’i beriladi?
Qanday so’zlarga nima qilyapti?deb so’roq beramiz?
O’qituvchi mavzuni shu savol-javob bilan mustahkamlaydi.
5.Darsga yakun yasash va baholash.
O’quvchilarning darsdagi faolligiga qarab tegishlicha alohida baholanadi.Guruhlar ballari yig’indisi aniqlanib naminatsiyalar bilan taqdirlanadi
“ Eng chaqqon guruh”
“ Eng topqir guruh”
“ Eng bilimdon guruh”
6.Uyga vazifa berish.
117-mashq.Multimedia orqali namoyish etilib tushintirib beriladi.