Тема уроку: Розвиток зв’язного мовлення. Усний твір «Моє рідне місто»
Мета уроку: формувати ключові компетентності (вміння вчитися; само- організовуватися до навчальної діяльності); формувати загальнокультурну компетентність (вміння будувати взаємні стосунки); соціальну компетентність (продуктивно співпрацювати в групі; проявлення ініціативи ); предметну компетентність(вчити учнів складати твір-розповідь за поданим планом); розвивати уміння правильно будувати речення; спонукати цікавитися історією міста; виховувати патріотичні почуття, любов до рідного міста.
Обладнання: презентація «Моє місто», роздрукований матеріал, виставка художньої літератури, сигнальні картки, кубик.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Тема уроку: Розвиток зв’язного мовлення. Усний твір «Моє рідне місто»
Мета уроку: формувати ключові компетентності (вміння вчитися; само- організовуватися до навчальної діяльності); формувати загальнокультурну компетентність (вміння будувати взаємні стосунки); соціальну компетентність (продуктивно співпрацювати в групі; проявлення ініціативи ); предметну компетентність(вчити учнів складати твір-розповідь за поданим планом); розвивати уміння правильно будувати речення; спонукати цікавитися історією міста; виховувати патріотичні почуття, любов до рідного міста.
Обладнання: презентація «Моє місто», роздрукований матеріал, виставка художньої літератури, сигнальні картки, кубик.
Хід уроку
І.Організація класу.
Створення емоційного настрою.
Добрий день!
Ви почули всі дзвінок.
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Сьогодні урок відкритий для всіх, Багато гостей!
Тож вітаємо їх! ( Добрий день!) Перші сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп’ята.
Спочатку – краса, а потім сила.
Подивилися на мене,
Посміхнулися усі:
Хто готовий до роботи?
Хто бадьорий? Молодці!
ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь і навичок учнів.
1.Передбачення. (Відео).
- Мова на уроці піде про Батьківщину.
2.Сенкан за поданим малюнком.
3. Бесіда про Батьківщину.
(Демонстрація виставки художньої літератури)
- Як називається наша Батьківщина? Про Україну написано багато цікавих віршів, творів. Про Україну, про наше місто писали і наші земляки: Анатолій Хоменко «З вогню і диму», Ольга Лантух «Давайте помовчим», Микола Заборовський «Корюківка», Ігор Халіман «Приречена на смерть», Любов Грищенко «Батьківщина», Яків Коваленко «Корюківська земля», Олександр Лях (учитель історії нашої школи) «Святкує місто ювілей» та інші. Зверніть увагу на нашу літературну виставку. Ці книжки про нашу Україну, про наше місто. Заходьте до бібліотеки і ви завжди зможете знайти цікаве про про нашу Батьківщину..
Заздалегідь вам було завдання підготувати уривки з віршів, які написали наші земляки.
4. «Хвилинку поезії»
1 учень
(Микола Заборовський)
Корюківка – гніздо Корюки,
Оселя древнього коша:
З твоїх дітей, синів, онуків –
Міцна козацькая душа.
2 учень
( Л.Грищенко)
Батьківщина моя – це над Убіддю роси,
Це тополі стрункі по дорозі з села,
Де весною верба розпуска свої коси
Багатьох ця дорога в світи повела.
3 учень
Батьківщина моя – це Корюківка рідна.
Це мій дім і моя потом вкрита земля.
І нехай на сьогодні вона хоч і бідна
Все одно лиш одна – Україна моя!
4 учень
(Л.Мисник)
Українка я – красуня,
Українці вся рідня,
У Корюківці живу я,
Тут живе моя сім`я.
По Корюківці частенько
Я із мамою ходжу,
Своє рідне, гарне місто,
Усім серцем я люблю.
5 учень
Познайомимось? – Андрійко,
Так всі друзі мене звуть,
Я у місті проживаю,
Що Корюківкою звуть.
Наше місто дуже гарне,
Кращого вам не знайти,
Про його красу й принади
Можу вам розповісти.
6 учень
Стадіон у нас є, церква,
Магазин є АТБ,
Пошта, банки та лікарня,
Ще і фабрика в нас є.
7 учень
Випускають там шпалери,
Знані вони на весь світ,
Там працюють наші рідні
Вже багато дуже літ.
8 учень
Все навколо таке гарне –
Це Корюківка моя.
Небо чисте і безхмарне,
Тут живу й зростаю я!
5. Каліграфічна вправа.
-Яке місто названо у віршах?
- З якої букви потрібно писати це слово? Чому?
- Утворіть споріднені слова.
- Скласти речення із словом Корюківка.
6. Малюнковий диктант.
Школа, вулиця, залізничний вокзал, річка, музей, фабрика, лікарня, банк, пошта, церква, автостанція, стадіон.
Взаємоперевірка.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні у нас урок – екскурсія. Ми будемо уявно подорожувати доріжками рідного міста. Дізнаватися про його історію. Чи потрібно це вам? Чому?
-Так, нам потрібно знати свою історію. Адже, людина, яка знає історію свого міста, вона дійсно любить свою Батьківщину, пишається нею, турбується за її майбутнє.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
-Отже, сьогодні на уроці ми будемо складати усний твір про своє рідне місто. Будемо вчитися правильно будувати речення, розвивати зв’язну мову. Проявимо свою ініціативу, творчість, фантазію.
- Яке буває мовлення?
- Яке має бути писемне мовлення?
- Яке має бути усне мовлення?
V. Сприймання і усвідомлення учнями фактичного матеріалу.
1. Історична довідка.
- У нашій школі, у вашому класі навчаються учні, які приїхали до нас з інших міст України. Вони цікавляться, звідки ж походить назва нашого міста. Я попросила вас підготувати коротеньке повідомлення про історію виникнення Корюківки.
1 учень
Корю́ківка — місто розташоване у верхів'ї річки Бреч,недалеко від Чернігова
( за 87 км ). Засноване у 1657 р. козаком Омеляном Карукою (звідки й назва). Шукаючи вільної від панства землі, переселенці з Правобережної України на чолі з козаком Омеляном Карукою облюбували для себе надійно захищене лісами місце та заснували невеличке поселення — Корюківку.
2 учень
Існує інша версія, але вона не заперечує, що саме Омелян Карука заснував поселення. Державі, яка постійно з кимось воювала і утримувала велику армію, більшу частину якої складала кіннота, потрібна була значна кількість шкіри для обладунку коней упряжжю. Щоб дубити шкіри необхідно багато дубової кори. Значну частину лісів Корюківщини становили могутні дуби. Заготівельників дубової кори звали коруками, бо їх виробничим знаряддям був карук — гострий залізний гак, яким обдирали кору дубів.
2. Гра «Уяви собі» ( Метод «Асоціативний кущ»)
-Які асоціації у вас виникають із словом Корюківка?
1 учень
-Я уявляю наше місто великою квіткою. На її пелюстках жителі, будинки, поля, сади, річка.
2 учень
-А я уявляю наше місто деревом, де коріння — це історія нашого міста, стовбур — звичаї, гілки — підприємства, листочки — люди.
- А як ви думаєте, чи буде в майбутньому наша квітка чи дерево рости та розвиватися? Від чого це залежить?
Так, дійсно, від кожної людини.
Вправа «Незакінчене речення»
Уявіть собі, що ви Корюківка.
Про що мрієте?
Чим пишаєтеся?
А я мрію, щоб ви, діти, були найщасливіші у своєму рідному місті!
Отже, кожен із нас повинен піклуватися про своє місто, щоб здійснювалися мрії.
Фізкультхвилинка
3.Робота в групах.
І група Підібрати слова, які відповідають на питання хто? що? (Іменники)
ІІ група Дібрати слова, які відповідають на питання який, яка? яке? які? (Прикметники)
ІІІ група Скласти загадку про Корюківку за схемою-опорою:
«Рідна, як… (мати)
Прекрасна, як… (квітка)
Світить, як… (сонце)»
Перевіряємо. Слово надається доповідачу І (ІІ, ІІІ) групи.
1. Для складання твору, я вам пропоную скористатися планом та словами із довідки, що знаходиться у кожного на парті. Прочитайте план, запропоновані слова із довідки.
Які слова ви б використали до 1 (2, 3, 4) пунктів плану?
План
1.Де знаходиться місто?
2.Звідки пішла його назва ?
3.Які установи, підприємства, навчальні заклади є у твоєму місті?
4. Що ти робиш для того, щоб твоє місто стало ще кращим?
Словникова робота : верхів’я річки Бреч, недалеко від Чернігова, на півночі Чернігівської області; переселенці з Правобережної України, невеличке поселення, козак Омелян Карука; школи, дитячі садочки, історичний музей, фабрика, лікарня, магазини; чисті вулиці, парки, барвисті клумби, зелені насадження.
Гімнастика для очей.
2.«Естафета» (робота в парах)
Зібрати речення.
Я живу у мальовничому місті Корюківка.
Корюківка знаходиться на півночі Чернігівської області.
Через місто протікає річка Бреч.
Назва міста походить від імені козака Омеляна Каруки.
У місті є високі будівлі, садочки, школи, історичний музей.
Мені подобається місто навесні.
Підтримую чистоту у рідному місті.
Бережу та примножую природу рідного краю.
Я дуже люблю своє місто.
3. Самостійне складання твору за планом.
(Індивідуальна допомога учням. Слабші учні працюють з деформованим текстом)
Моє рідне місто
Через моє місто протікає річка Бреч. Моє місто називається Корюківка. Назва походить від імені козака Омеляна Коруки. Йому понад 350 років. Розташоване воно на півночі Чернігівської області.
Тому, я хочу, щоб моє місто завжди було чистим, зеленим і тоді тут будуть проживати здорові та щасливі діти.
Мені дуже подобається моє місто. У моєму місті є високі будівлі, садочки, школи.Також у місті є історичний музей. Про Корюківку складено красиві пісні та вірші.
4. «Авторське крісло».
Учні розказують складені твори.
VІІ. Підсумок уроку.
Метод «Інтерв’ю»
Що цікавого ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
Що найбільше запам’яталося?
Що було найскладнішим при виконанні завдань?
Чи відчув ти задоволення від своєї роботи?
Який став настрій після уроку?
VІІІ. Оцінювання учнів.
вірші;
повідомлення;
твори;
ІХ. Домашнє завдання.
1.Скласти усно розповідь про вулицю, де ви живете.