САБАҚ: 1.4 Менің отбасыммен танысыңдар | Мектеп: Ембі қалалық №1 орта мектебі |
Күні: 28.07.2017 | Мұғалімнің аты-жөні:Бактигалиева Н.Н. |
СЫНЫП: 5 | Қатысқандар: 16 | Қатыспағандар:0 |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | Ж2. Эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазу; ТБ2. Лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін, сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазбаша/ауызша жұмыстарда қолдану; О4. Мәтіннің тақырыбын, мазмұндық құрылымын салыстыру; |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер арқылы эссе тақырыбын түсінеді, эссенің құрылымын ажыратады, эссе жазуда сын есімдерді қолданады. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: ауызша және жазбаша жұмыстарда тірек сөздер мен сын есімдерді орынды қолдана алады, эссенің құрылымын сақтай отырып бір отбасы мүшесіне сипаттама жаза алады. |
Кейбір оқушылар орындай алады: Эссе құрылымын сақтап жазады, өзіндік көзқарасын айқын жеткізе алады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: тірек сөздер мен сын есімдерді қатыстырып эссе жазады. |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жанашыр, тату, отбасы мүшесі, ақылшы,сүйікті |
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know? Has every learner’s choice been recorded? How can we check? Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket? Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like? |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? |
|
ишара:ымм… Жарайсың,! Тамаша! |
Алдыңғы оқу: | «Отбасындағы қарым-қатынас» |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басы 7 мин | Психологиялық ахуал Алфавиттің А тұрады басында, Әрқашанда Ә тұрады қасында Байқадың ба, Б тұрады үшінші Ал, осының сыры неде? Түсінші: « А» деген ол – аналар ,ой ардақты «Ә» деген ол – әкелер ғой салмақты. «Б» деген ол – балалар ғой әдемі Біздің елде үшеуі де кәделі. Алшақ кетпей сондықтан да расында Тұрады олар алфавиттің басында. ( Ж. Әбдірашев) Топқа бөлу ( А,Ә,Б әріптері бар қима қағаздары арқылы) Ана 2. Әке 3. Бала «Қара жәшік» әдісі арқылы «Бұл кім?» ойыны -Балалар жәшіктегі жасырылған затты табу үшін төмендегі сұраққа жауап іздеп көрейік. Біртіндеп құпияны ашатын сөздерді айта бастаймын. Олар сіздер үшін ең жақын, қамқор, мейірімді, әрдайым жандарыңыздан табылады. - Қалай ойлайсыздар бұл кімдер туралы айтылған? - Отбасы мүшелері ( ата,әже,әке, ана, бауырлар) -Өте жақсы! Ал балалар қара жәшіктегі құпияны ашып көрейік. Жәшіктен Айнұр атты оқушының отбасылық суреті шығады. - Бұл Айнұрдың отбасылық суреті. -Олай болса Айнұр өз отбасы туралы айтып берсін.(Оқушы отбасылық суретпен қысқаша айтып өтеді) - Рахмет! - Қазір біз Айнұрдың отбасымен таныстық. -Ал сіздер сыныптасыңның отбасы мүшелерімен таныссыңдар ма? -Олай болса бүгін біз әрқайсымыздың отбасы мүшелерімен танысатын боламыз. Графикалық органайзермен жұмыс ( Үйге берілген тапсырма) ( еңбекқор, жанашыр , тату) Дескриптор Жұлдызша арқылы бағалаймын. | Қима қағаздар Қара жәшік, сурет презентация Графика- лық органайзер |
Ортасы 30 мин | 1-тапсырма «Мәтін бөліктері арқылы оқыту» әдісі арқылы 1.Мәтінді мұқият оқыңыз. 2. Мәтіннің құрылымын ( кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімін) ажыратыңыз 3. Әр бөлім неше сөйлемнен құралғандығын анықтаңыз. 4. Сын есімдерді тауып астын сызыңыз. Ол үшін топ ішінен жұп болып 1-2-3 саналамыз. 1-нөмір. Мәтіннің кіріспесін анықтайды.Кіріспе неше сөйлемнен құрылған? Сын есімді ажыратыңыз. 2-нөмір.Мәтіннің негізгі бөлімін анықтайды. Негізгі бөлім неше сөйлемнен құрылған? Сын есімді ажыратыңыз. 3- нөмір. Мәтіннің қорытындысын анықтайды. Қорытынды неше сөйлемнен құрылған.Сын есімді ажыратыңыз. Топта жауаптарын талқылайды. топ .Кіріспе бөлімі бойынша берілген тапсырмаларды қорғайды. топ. Негізгі бөлім бойынша берілген тапсырмаларды қорғайды. топ. Қорытынды бөлімі бойынша берілген тапсырмаларды қорғайды. Презентациядан жауаптарын топпен нақтылайды. Дескриптор: -Мәтіннің құрылымын ажырата алады; -Әр бөлімнің өйлем санын анықтай алады; -Әр бөлімнен сын есімдерді таба алады; Дұрыс жауап жұлдызшамен бағаланады. «Менің отбасым» Отбасы- ол менің ең жақын адамдарым.Олар - бір-бірінің әрдайым жанынан табылатын ақылшы, жанашыр адамдар. Менің атым – Саша. Отбасымда алты адам бар. Олар атам, әжем, әкем, анам, әпкем және мен. Әкем мен анам- өте еңбекқор адамдар. Бүгін сүйікті атам мен әжем ауылдан келді. Менің әпкем -студент. Ол- өте әдемі. Отбасымда кішілер үлкендерді сыйлайды.Менің отбасым өте тату. Әр адам өз отбасын бағалай білуі тиіс.Отбасы – баға жетпес байлық. 2- тапсырма. Эссе « Менің отбасым» Берілген тірек сөздерді пайдаланып эссе жазыңыз. Тірек сөз: Отбасы, бақытты, ақылшым, құрметтеймін, сұлу Эссе жазуға қойылатын талаптар: 1.Эссе көлемі 30-40 сөзден тұрады. 2.Эссе құрылымын (кіріспе, негізгі бөлім,қорытынды) сақтайды; 3.Отбасы мүшелерін сипаттауда 3-5 сын есімді қолданады; 4.Баяндауышы сөйлем соңында тұрады; Дескриптор: -Эссе жазуға қойылатын талаптарды сақтай алады -Эссе көлемін 30-40 сөзден құрай алады -Отбасы мүшелерін сипаттауда 3-5 сын есімді қолдана алады -Баяндауышты сөйлем соңына қойып жаза алады «Велосипед»әдісі арқылы топта эсселер сағат тілімен ауысып отыру арқылы оқылады,сарапшы бағалау критерийлері бойынша бағалайды, топтан критерий бойынша үздігі оқылады. «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағаланады. Тамаша! | А3 қағазы презентация кеспе қағаз презентация Кеспе қағаз |
Соңы 5мин | Кері байланыс « Блоб ағашы» | «Блоб ағашы» парақшалары |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
*Нәтиже және жауап бойынша саралау барлығына бірдей критерийлер негізінде эссе жұмысын жазу кезінде әр оқушы өз деңгейінде жауап беруде жүргізілді. *Қарым-қатынас формалары арқылы саралау “Мәтін бөліктері арқылы оқыту” кезінде оқушылар мәтін құрылымын анықтауда топ ішінде жұптық, топтық жұмыс жасай отырып ,бір –біріне қолдау көрсету арқылы жүргізілді. | Бағалау критерийлері: 1.Эссе құрылымын сақтай отырып, адамды, табиғатты, белгілі бір оқиғаны сипаттап жазады 2.Лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін, сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата біледі, жазбаша/ауызша жұмыстарда қолданады Сабақ тапсырмалары бойынша дескриптор: 1-тапсырмаға дескриптор: -Мәтіннің құрылымын ажырата алады; -Әр бөлімнің өйлем санын анықтай алады; -Әр бөлімнен сын есімдерді таба алады; 2-тапсырмаға дескриптор -Эссе жазуға қойылатын талаптарды сақтай алады -Эссе көлемін 30-40 сөзден құрай алады -Отбасы мүшелерін сипаттауда 3-5 сын есімді қолдана алады -Баяндауышты сөйлем соңына қойып жаза алады Жұлдызшалар арқылы әр тапсырма сайын дұрыс жауапқа беріп отырамын. « Үш шапалақ» эссе оқылғаннан кейін | |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | |
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |