Відкритий урок
з курсу «Основи споживчих знань»
« Споживання у родині»
(варіативна складова)
на тему :
« Кишенькові гроші»
Тема уроку : Кишенькові гроші
Мета уроку:
- дізнатися ,що таке кишенькові гроші ;
- закріпити навички раціонального використання сімейних доходів
та розподілу кишенькових грошей;
- робити висновки про зв язок між економією і добробутом родини ;
- виховувати дбайливе ставлення до придбаних речей.
Обладнання : картки,схеми,текст казки,запис фізхвилини.
Хід уроку
І.Організація учнів до роботи.
Ми сьогодні працюємо під девізом:
Не тільки слухати,а й чути.
Не тільки дивитися, а й бачити.
Не тільки відповідати, а й міркувати.
Дружно й плідно працювати.
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
- До нас сьогодні на урок прилетіло у гості прилетіло Сонечко і
принесло ось ці предмети.( Камінці,намисто,сіль,
зерно,вівця,півник,банківська картка)
- Що об єднує ці речі ? (Це гроші в різний час).
- Що таке гроші ? Знайдіть відповідь в «Економічному словничку ».
(Товар ,який можна обміняти на інший товар).
- Які грошові одиниці нашої держави? (Гривні,копійки).
- З чого зроблені гроші ? ( З металу та паперу).
ІІІ Активізація опорних знань
- Кожна сім я має свій сімейний бюджет. Що таке бюджет?
(Загальний обсяг прибутків та витрат сім ї за певний час).
Які можуть бути прибутки в сім ї?
(Заробітна плата,стипендія,пенсія,субсидія,відсотки в банку, виплати за аренду).
- Від чого залежать витрати сім ї? (Від потреб)
Для маленької дитини треба лиш любов родини,
Ліжко,соска,пелюшки,кашка ,сік та іграшки.
Тільки хлопчик підростає,він потреби інші має:
Хоче «Денді», плейєр ,гумку і таку,як у рекламі,сумку,
«Гаррі Потера» і « Фанту»,щось смачненьке до сніданку,
Ковзани і светрик стильний, на додачу ще й мобільний!
Потреби наші безмежні – і від чого вони залежні?
- Що таке потреби? ( Це необхідність у певних речах, бажання їх мати ).
- Які ви знаєте потреби? (Відповіді на картках).
Тепер за рядами наведіть приклади різних потреб. На ці всі потреби
потрібна певна сума грошей,це можуть бути десятки,сотні,тисячі гривень.
А якщо нам потрібна невелика сума грошей,то такі гроші називають
кишенькові гроші .( Картка на дошці)
ІV . Вивчення нового матеріалу
- На картках записано мету уроку . Прочитайте.(На початку плану уроку) .
- Що таке кишенькові гроші? (Незначна сума грошей,яку має кожен член родини для задоволення повсякденних проблем).
- Як можна отримати кишенькові гроші?
(Отримати в подарунок,заколядувати,защедрувати,здати макулатуру,металолом)
- Які це можуть бути проблеми і витрати?
(Проїзд,харчування,канцелярські товари,предмети гігієни, газети,
журнали,ліки).
- Як можна зекономити на цих витратах?
(Купити проїзний квиток,канцтовари купувати оптом,газети і журнали
виписувати, купувати ліки вітчизняного виробництва .)
- А ось такі витрати,як сигарети,сухарики,чіпси,пиво,алкоголь?
(Їх взагалі можна не вживати).
- Читання і обговорення казки Л.Неєлової « Ціна грошам».
- Яка ж справжня ціна грошам?
(За одні й ті ж гроші можна купити як потрібні ,так і непотрібні речі).
- Чи маєте ви кишенькові гроші? Хто вам їх дає ?
- Чи дають вам пораду,на що витрачати гроші?
- Якщо гроші залишаються, що з ними можна зробити?
- Про те,як треба берегти гроші,говорять і народні прислів я та приказки.
За групами ви повинні скласти з уривків прислів я та пояснити їх.
( На картках в учнів кожної групи деформовані прислів я)
- Що маємо – не дбаємо, а втративши – плачемо.
- Зароблена копійка краще краденої гривні.
- Вживай помалу, щоб на вік стало.
- Достаток починається з ощадливості.
- Бережене сто років віддячить.
- Запас біди не робить і їсти не просить.
- Фізична хвилина
V. Закріплення матеріалу.
- Сонечко принесло вам задачу.
Малий Степанко якось вліті побував в «Торговім світі»,
Бо мати попросила вчасно придбати їй вершкове масло.
Хліб узяв він вищий сорт і «Київський » відомий торт.
А завернувши трохи вбік,Степан придбав томатний сік.
Для сестрички,для Іринки він придбав дві мандаринки.
Тоді Степан згадав,на диво,що тато любить апельсини.
А мама - воду мінеральну. Усе це в кошик склав негайно.
Так,обійшовши магазин, придбав усе,чого хотів.
- Чи все,що придбав Степанко,склав у кошик?
- Порахуйте,скільки здачі одержав хлопчик?
- Попрацюйте в парах.
Було 100 грн.
Вершкове масло – 5 грн.
«Київський торт» - 36 грн
Томатний сік – 6 грн.
Мандарини – 11 грн.
Апельсини – 15 грн.
Вода мінеральна -7 грн.
Здачі _________ грн.
- На чому можна було зекономити?( На торті).
- Скільки хліба можна купити на здачу,якщо 1 хлібина коштує 4 грн.? (9 хл.)
- Отже,всі гроші потрібно витрачати з користю та економно.
- Робота з малюнками .
(Вчитель показує малюнки предметів – телефон, диван,печиво, цукерка,
велосипед, олівець,зошит)
- Що ви зможете купити за кишенькові гроші? Чому?
- «Економічне дерево»
1.Чек – документ, який підтверджує придбання товару.
2.Асортимент – наявність або перелік товарів і послуг.
3.Школа – навчальний заклад,який здійснює послуги з навчання дітей.
4.Реклама - повідомлення або відомості про товар. , його якості з метою привернути увагу покупців.
5.Ціна – вартість товару у грошах.
6.Якість - стан товару.
7.Етикетка – повідомлення на товарі,який вказує на ціну,дату виготовлення, склад,виробника.
8.Послуга – дія спеціаліста,яку він виконує для іншої особи за гроші.
9.Товар – річ,яка продається або купується.
10.Гроші – особливий товар,який можна обміняти на будь-який інший товар.
Яке вийшло словосполучення?
(Кишенькові гроші)
VІ . Підсумок уроку
- Що таке кишенькові гроші?
- Попрацюйте в парах і напишіть,як треба витрачати кишенькові гроші.
(Ощадливо,економно,бережливо, з користю,розсудливо)
- Де ми вчимося бережливості?
- Сім я- перша школа бережливості.
Додаток
Економічний словничок
Економія – це дбайливе використання грошей,товарів і багатств природи.
Бережливість – ощадливе,дбайливе ставлення до матеріальних і духовних цінностей.
Потреби – необхідність у певних речах,бажання їх мати.
Гроші – товар, який можна обміняти на будь-який інший товар.
Бюджет сім ї – загальний обсяг прибутків та витрат сім ї за певний час.
Дохід - грошові надходження,які отримують громадяни,держава,
підприємства.
Ціна – вартість товару в грошах.