Тема. Без води немає життя. Властивості води – рідини.
Мета: формувати в учнів уявлення про воду, про зміни станів води; розвивати дослідницький підхід до пізнання властивостей води; розвивати вміння аналізувати і робити висновки; виховувати повагу до традицій українського народу шанувати воду, бережне ставлення до води.
Обладнання: склянка, вода, ложка, флакон із парфумам, камінь, сік, дощечка, великий аркуш паперу із зображенням системи координат: вісь ОУ – температура емоційного стану, душевного настрою; вісь ОХ – учасники педагогічної взаємодії; два маркери; картки для вправи «Банани», проектор з екраном чи проектор з мультимедійною дошкою.
Хід уроку
- Організаційний момент.
Діти стоять групами, взявшись за руки, хором промовляють:
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю.
Урок новий, цікавий
Я з радістю почну.
- Повідомлення теми уроку, мотивація навчальної діяльності.
- Психологічний настрій. Інтерактивна вправа «Прогноз погоди».
Кожен учень розповідає про свій теперішній душевний стан мовою «прогнозу погоди».
- Діти, кожен із вас, по черзі розповісте про свій настрій мовою «прогнозу погоди», наприклад, якій порі року це відповідає? Яка температура? (інтервал від 0 до +10 С)
Підсумок. Кожен з вас є особистістю, має право на свій стан почуття, емоції і побудований графік це відображає.
2. Повідомлення теми уроку. Інтерактивна вправа «Банани».
- На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь про те, де на Землі знаходиться… А що знаходиться, вам потрібно закреслити в своїх картках шість літер.
Ш В І С О Т Ь Д Л І Т А Е Р
- Так ось, сьогодні тема нашого уроку: « Без води немає життя. Властивості води – рідини.» (слайд 1)
III. Вивчення нового матеріалу.
- Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Відома здавна рідина,
усяк її вживає.
Буває хмаркою вона,
сніжинкою буває,
бува, як скло,
крихка, тверда,
Звичайна… Підкажіть…(вода).
- На основі цієї загадки ми можемо сказати, що вода у природі перебуває у трьох станах:
у рідкому – вода; (слайд 2,3)
у твердому – сніг, лід; (слайд 4,5)
у газоподібному – водяна пара. (слайд 6)
- Чому ж вода існує у трьох станах?
- Тому, що відстані між молекулами і швидкість, з якою рухаються вони у воді – рідині, у воді – твердому тілі і воді – газоподібному тілі, різні.
- Де зустрічається вода?
- Вода є в повітрі(слайд 7), ґрунті, під землею(слайд 8), у горах(слайд 9,10). Дві третини поверхні Землі займає вода(слайд 11,12). Це річки(слайд 13), озера(слайд 14), ставки(слайд 15), моря(слайд 16) і океани(слайд 17). Планету Земля можна було б назвати блакитною тому що, якщо подивитися на неї із космосу, то ми побачимо блакитну кулю(слайд 18).
- Чи міститься вода у рослинах? Як ви думаєте?
- Чи є вода в організмі людини і тварини?
- Отже, вода є в кожній живій істоті. Де немає води, там немає життя. Без води життя на Землі неможливе: в’яне квітка, страждає звір, замовкає пташка(слайд 19,20). Все живе на Землі потребує води. Кожна її крапля є дорогоцінним скарбом природи(слайд 21,22).
2. Робота в групах. Проведення дослідів.
- А які ж має властивості вода – рідина? Щоб про це дізнатися ви попрацюєте в групах. А для початку повторимо «Правила роботи в групах».(кожна група по черзі читає по одному правилу).
I група. Дослід 1. (камінь, склянка води).
- Чим вода відрізняється від каменя?(камінець твердий, його можна взяти в руку, покласти на стіл, кинути. Від цього він не змінить своєї форми.)
Висновок: немає форми.
II група. Дослід 2. (склянка води, дощечка)
- Вилийте воду на дощечку. Що з нею сталося? (вона потекла.)
Висновок: текуча.
III група. Дослід 3. (склянка з водою, ложка)
- У склянку з водою опустіть ложку. Чи добре її видно?
Висновок: прозора.
IV група. Дослід 4. (склянка з водою, склянка із соком )
- Порівняйте воду із соком. Чи має вода колір?
Висновок: безбарвна.
V група. Дослід 5. (склянка з водою, флакон із парфумам )
- Визначте, чи має вода запах?
Висновок: без запаху.
Презентація груп: на дошці поступово з’являються властивості води.
- Ми узнали властивості води – рідини.А для чого нам потрібно знати властивості води?
- А чи завжди ми вживаємо чисту воду?
3. Інтерактивна вправа «Спрощене судове слухання ».
- Встати, суд іде.
Суддя. Слухається справа № 23\5 по обвинувачуванню Місцевих виконавче – розпорядних органів з приводу порушення цивільного кодексу стаття 239 «На безпечне довкілля».Головуючий суддя Акінина Валерія Сергіївна з участю прокурора Кужелевської Олени Олегівни та захисника адвоката Шапранової Валерії Андріївни. Слово надається прокуророві Кужелевської Олені Олегівні.
Прокурор. Обвинувачуваються Місцеві виконавче – розпорядні органи з приводу порушення цивільного кодексу стаття 239 «На безпечне довкілля». «Кринице, дай мені водиці». Така звична у нашому повсякденному побуті вода є одним із найбільших див природи. Чистота та бездоганні смакові якості джерельної води сприяли тому, що народ надавав їм символічного значення: вода вважалася живою, тобто – особливо цілющою. За народними повір’ями, «жива» вода давала силу, зцілювала рани і повертала до життя. А в сучасну воду додають хлор, чим знищують бездоганні смаки цієї рідини.
Адвокат. Прісної води на Землі набагато менше, ніж солоної. Воду потрібно оберігати від забруднення. Зараз ця проблема надзвичайно актуальна. Наші водойми дуже забруднені відходами промисловості. Таку воду не можна пити, тому що у ній багато шкідливих речовин, які можуть спричинити різні захворювання, і вона не відповідає нормам стандарту. Тому, спираючись на ГОСТ «Вода питна» 2874 – 82, воду треба очищувати за допомогою хлору або озоніровати. В нашій країні достатньо хлору і їм дешевше очищувати, ніж озоніровати. Також не має спеціалістів, які володіли б технологією озонірованія.
4.Інтерактивна вправа «Займи позицію».
- А зараз кожен із вас буде присяжним засідателем. Займіть позицію: чи потрібно очищувати воду хлором?
- Підсумок уроку.
1.Бесіда.
- Назвіть властивості води – рідини.
- Що станеться зі сніжинкою, яка впаде вам на руку?
- Яку воду можна носити в решеті?
2.Інтерактивна вправа «Прогноз погоди».
Порівняти із графіком, який був на початку уроку.
- Домашнє завдання.
Підручник: сторінка 91 – 92 , відповідати на питання.
Просмотр содержимого документа
«Без води немає життя.Урок з курсу Я і Україна.3 клас.Вороніна Є.І»
Тема. Без води немає життя. Властивості води – рідини.
Урок з курсу «Я і Україна» в 3 класі.
Вчитель Вороніна Єлизавета Іванівна, вчитель початкових класів Свердловського ліцею №1
Мета: формувати в учнів уявлення про воду, про зміни станів води; розвивати дослідницький підхід до пізнання властивостей води; розвивати вміння аналізувати і робити висновки; виховувати повагу до традицій українського народу шанувати воду, бережне ставлення до води.
Обладнання: склянка, вода, ложка, флакон із парфумам, камінь, сік, дощечка, великий аркуш паперу із зображенням системи координат: вісь ОУ – температура емоційного стану, душевного настрою; вісь ОХ – учасники педагогічної взаємодії; два маркери; картки для вправи «Банани», проектор з екраном чи проектор з мультимедійною дошкою.
Хід уроку
Організаційний момент.
Діти стоять групами, взявшись за руки, хором промовляють:
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю.
Урок новий, цікавий
Я з радістю почну.
Повідомлення теми уроку, мотивація навчальної діяльності.
Психологічний настрій. Інтерактивна вправа «Прогноз погоди».
Кожен учень розповідає про свій теперішній душевний стан мовою «прогнозу погоди».
- Діти, кожен із вас, по черзі розповісте про свій настрій мовою «прогнозу погоди», наприклад, якій порі року це відповідає? Яка температура? (інтервал від 0 до +10 С)
Підсумок. Кожен з вас є особистістю, має право на свій стан почуття, емоції і побудований графік це відображає.
2. Повідомлення теми уроку. Інтерактивна вправа «Банани».
- На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь про те, де на Землі знаходиться… А що знаходиться, вам потрібно закреслити в своїх картках шість літер.
Ш В І С О Т Ь Д Л І Т А Е Р
- Так ось, сьогодні тема нашого уроку: « Без води немає життя. Властивості води – рідини.» (слайд 1)
III. Вивчення нового матеріалу.
Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Відома здавна рідина,
усяк її вживає.
Буває хмаркою вона,
сніжинкою буває,
бува, як скло,
крихка, тверда,
Звичайна… Підкажіть…(вода).
- На основі цієї загадки ми можемо сказати, що вода у природі перебуває у трьох станах:
у рідкому – вода; (слайд 2,3)
у твердому – сніг, лід; (слайд 4,5)
у газоподібному – водяна пара. (слайд 6)
- Чому ж вода існує у трьох станах?
- Тому, що відстані між молекулами і швидкість, з якою рухаються вони у воді – рідині, у воді – твердому тілі і воді – газоподібному тілі, різні.
- Де зустрічається вода?
- Вода є в повітрі(слайд 7), ґрунті, під землею(слайд 8), у горах(слайд 9,10). Дві третини поверхні Землі займає вода(слайд 11,12). Це річки(слайд 13), озера(слайд 14), ставки(слайд 15), моря(слайд 16) і океани(слайд 17). Планету Земля можна було б назвати блакитною тому що, якщо подивитися на неї із космосу, то ми побачимо блакитну кулю(слайд 18).
- Чи міститься вода у рослинах? Як ви думаєте?
- Чи є вода в організмі людини і тварини?
- Отже, вода є в кожній живій істоті. Де немає води, там немає життя. Без води життя на Землі неможливе: в’яне квітка, страждає звір, замовкає пташка(слайд 19,20). Все живе на Землі потребує води. Кожна її крапля є дорогоцінним скарбом природи(слайд 21,22).
2. Робота в групах. Проведення дослідів.
- А які ж має властивості вода – рідина? Щоб про це дізнатися ви попрацюєте в групах. А для початку повторимо «Правила роботи в групах».(кожна група по черзі читає по одному правилу).
I група. Дослід 1. (камінь, склянка води).
- Чим вода відрізняється від каменя?(камінець твердий, його можна взяти в руку, покласти на стіл, кинути. Від цього він не змінить своєї форми.)
Висновок: немає форми.
II група. Дослід 2. (склянка води, дощечка)
- Вилийте воду на дощечку. Що з нею сталося? (вона потекла.)
Висновок: текуча.
III група. Дослід 3. (склянка з водою, ложка)
- У склянку з водою опустіть ложку. Чи добре її видно?
Висновок: прозора.
IV група. Дослід 4. (склянка з водою, склянка із соком )
- Порівняйте воду із соком. Чи має вода колір?
Висновок: безбарвна.
V група. Дослід 5. (склянка з водою, флакон із парфумам )
- Визначте, чи має вода запах?
Висновок: без запаху.
Презентація груп: на дошці поступово з’являються властивості води.
- Ми узнали властивості води – рідини.А для чого нам потрібно знати властивості води?
- А чи завжди ми вживаємо чисту воду?
3. Інтерактивна вправа «Спрощене судове слухання ».
- Встати, суд іде.
Суддя. Слухається справа № 23\5 по обвинувачуванню Місцевих виконавче – розпорядних органів з приводу порушення цивільного кодексу стаття 239 «На безпечне довкілля».Головуючий суддя Акінина Валерія Сергіївна з участю прокурора Кужелевської Олени Олегівни та захисника адвоката Шапранової Валерії Андріївни. Слово надається прокуророві Кужелевської Олені Олегівні.
Прокурор. Обвинувачуваються Місцеві виконавче – розпорядні органи з приводу порушення цивільного кодексу стаття 239 «На безпечне довкілля». «Кринице, дай мені водиці». Така звична у нашому повсякденному побуті вода є одним із найбільших див природи. Чистота та бездоганні смакові якості джерельної води сприяли тому, що народ надавав їм символічного значення: вода вважалася живою, тобто – особливо цілющою. За народними повір’ями, «жива» вода давала силу, зцілювала рани і повертала до життя. А в сучасну воду додають хлор, чим знищують бездоганні смаки цієї рідини.
Адвокат. Прісної води на Землі набагато менше, ніж солоної. Воду потрібно оберігати від забруднення. Зараз ця проблема надзвичайно актуальна. Наші водойми дуже забруднені відходами промисловості. Таку воду не можна пити, тому що у ній багато шкідливих речовин, які можуть спричинити різні захворювання, і вона не відповідає нормам стандарту. Тому, спираючись на ГОСТ «Вода питна» 2874 – 82, воду треба очищувати за допомогою хлору або озоніровати. В нашій країні достатньо хлору і їм дешевше очищувати, ніж озоніровати. Також не має спеціалістів, які володіли б технологією озонірованія.
4.Інтерактивна вправа «Займи позицію».
- А зараз кожен із вас буде присяжним засідателем. Займіть позицію: чи потрібно очищувати воду хлором?
Підсумок уроку.
1.Бесіда.
- Назвіть властивості води – рідини.
- Що станеться зі сніжинкою, яка впаде вам на руку?
- Яку воду можна носити в решеті?
2.Інтерактивна вправа «Прогноз погоди».
Порівняти із графіком, який був на початку уроку.
Домашнє завдання.
Підручник: сторінка 91 – 92 , відповідати на питання.