kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока на тему "Айтилишида тушиб коладиган Д ва Т ундошлар"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Sinf: 2-“A”

Sana:

Mavzu: Aytilishida tushib qoladigan D va T undoshlar

  1. Darsning maqsadi:
    A) Ta’limiy maqsad. O‘quvchilarning  so`z oxirida aytilishida tushib qoladigan d va  t undoshli so`zlarning to`g`ri aytilishi va imlosi haqida ko`nikma hosil qilish va shu  haqidagi bilimlarini boyitish.
    B) Tarbiyaviy maqsad: Odob – axloq qoidalariga xos sifatlarni kundalik ehtiyojga aylantirish.
    D) Rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarda  og`zaki va yozma nutqini rivojlantirish, erkin fikrlashga o`rgatish.
    FK 1 – o`qituvchinutqini video va audio multimedia ilovalari, matnlarni va topshiriqlarni tinglab tushuna oladi.
    TK 2 – ozodalikka rioya qilish, tejamkorlikka rioya qilish.
    FK 2 – o‘zbek tilida nutq tovushlarini to‘g‘ri qo‘llay oladi.
  2. Darsturi:Yangi bilim, ko‘nikma va malakalarini shakllantiruvchi dars.
  3. Darsning metodi: Suhbat, tushuntirish, ta’limiy o‘yin.

4. Darsjihozi: darslik, rag‘batlantirish kartoklari, mavzuga mos rasmlar, tarqatma materiallar, multimediali ilovalar.

5. Darsning borishi.

Tashkiliy qism. 

A)Salomlashish

B) Navbatchi axborotini tinglash

S) O‘quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish

5. O‘tilgan darsni so‘rab baholash.

65-mashq so‘raladi. Tushunchalar tahlili metodi o‘tkaziladi.

Husnixat daqiqasi.

Kichik “p” harfi ikki unsurdan iborat bo‘lib, birinchi unsur uzun tayoqcha, ikkinchi unsuri esa to‘liq oval shaklida yoziladi. Davftarga bir qator kichik  “p” harfini va shu harf bilan boshlangan so‘zlarni yozamiz.

Rasmli diktant.

Yangi mavzu bayoni.  

O’quvchilar 3 guruhga bo’linadi.

O‘zbek tilida ikki har xil undosh yonma-yon keladigan so‘zlar mavjud. Oxirida yonma-yon keladigan ikki undoshli rost, do‘st, xursand, payvand kabi so‘zlardagi d va t undoshlari ba’zan aytilmaydi, ammo yoziladi.

66-mashq

To’g’risini top” didaktik o’yin 

67-mashq
Mustaqil  ish

She’rni o’qib ajratilgan so’zlar talaffuz qilinib o’quvchilarga keying olti qatorini yozish topshiriladi.

Ona shahrim azim Toshkent,

Go’zalikda tengsiz poytaxt.

Kelajagi buyuk shahar,

Quchog’ida yuz ochar baxt.

Ko’chalari ravon nurli,

Binolari ko’rkam baland.

Bo’lsam deyman bir koriga,

Yayraydigan…….  

Yangi mavzuni mustahkamlash.

68-mashq
O‘quvchilar navbatma-navbat  doskaga chiqib so’zlarni o’z o’rniga qo’yadilar.

Olti  juft oq choynakka to’rt juft ko’k qopqoq,

To’rt  juft ko’k choynakka nechta qopqoq. 

Savol javob orqali o‘tilgan mavzu mustahkamlanadi.

1. Nutq deb nimaga aytiladi?
2. Nutq necha xil bo’ladi?
3.Undosh tovushlar nechta?
4. Unli tovushlar nechta?
5. Harf  birikmasini ayting?

O‘quvchilarning darsdagi ishtiroki hisobga olinib, reytingi e’lon qilinadi.

Dars yakunlanadi

Uyga vazifa 69-mashq

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока на тему "Айтилишида тушиб коладиган Д ва Т ундошлар"»


Sana: ________

Mavzu: “Aytilishida tushib qoladigan D va T undoshlar”

Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ikki, har xil undosh yonma-yon keladigan so`zlar, rost, do`st

Soatlarsoni: 45daqiqa

Mavzuning qisqacha ta’rifi: Aytilishida tushib qoladigan undoshlar yuzasidan ma’lumot berish.

O‘quv jarayonining amalga oshirish texnalogiyasi:

Metod: suhbat, tushuntirish, savol-javob.

SHakl: jamoa, guruh bilan ishlash

Jihoz:darslik, multimediali ilovalar, tarqatma materiallar, boshqotirma.

Nazorat: O‘quvchilarning darsda faolligi, hulq atvori kuzatib, hisobga olib boriladi.

Baholash: O‘quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib, darsoxirida e’lon qilinadi.

Darsning maqsad va vazifalari

Maqsadlar:

Ta’limiy: O‘quvchilarning so`z oxirida aytilishida tushib qoladigan d va t undoshli so`zlarning to`g`ri aytilishi va imlosi haqida ko`nikma hosil qilish va shu haqidagi bilimlarini boyitish.

Tarbiyaviy: odob – axloq qoidalariga xos sifatlarni kundalik ehtiyojga aylantirish

Rivojlantiruvchi: o‘quvchilarda og`zaki va yozma nutqini rivojlantirish, erkin fikrlashga o`rgatish



Dars jarayonining texnologiyasi

Ishning nomi

Bajariladigan ish mazmuni

Metod

Vaqt

1-bosqich. Tashkiliy qism

O‘quvchilar davomati aniqlanadi. Sinf o‘quvchilarining darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Dars shiori tanlanadi. Dars davomida rioya qilinish lozim bo‘lgan qoidalar belgilanadi.

Ma’naviyat daqiqasi

Suhbat

2 daqiqa


2 daqiqa


2daqiqa

2-bosqich.Ehtiyoj (refleksiya) larnianiqlash

Uyga vazifani tekshirish

Savol-javob

Tushunchalar tahlili

1 daqiqa

2 daqiqa

3-bosqich. Darsning borishi

  1. Husnixat daqiqasini tashkil qilish

  2. Rasmli diktant.

  3. To`g`risini top didaktik o`yin.

  4. She`r matni ustida ishlash

  5. Mavzu yuzasidan multimedialiilova

Husnixat mashqi

Mustaqilish

Savol javob

Suhbat

Suhbat

4 daqiqa

8 daqiqa

4 daqiqa

4 daqiqa

5 daqiqa

4-bosqich Mustaxkamlash

  1. Darslik bilan ishlash

  2. Tarqatma materiallar asosida ishlash

Suhbat

Izlanish

5 daqiqa

4 daqiqa

5-bosqichDars yakuni va baholash

  1. O‘quvchilarning darsdagi ishtiroki hisobga olinib, reytingi e’lon qilinadi.

  2. Dars yakunlanadi.

Baholash

1 daqiqa

6-bosqich Uygavazifa berish

  1. Uyga vazifa 69-mashq

Izlanish

1 daqiqa






Sinf: 2-“A”

Sana:

Mavzu: Aytilishida tushib qoladigan undoshlar

  1. Darsning maqsadi:

A) Ta’limiy maqsad. O‘quvchilarning so`z oxirida aytilishida tushib qoladigan d va t undoshli so`zlarning to`g`ri aytilishi va imlosi haqida ko`nikma hosil qilish va shu haqidagi bilimlarini boyitish.

B) Tarbiyaviy maqsad: Odob – axloq qoidalariga xos sifatlarni kundalik ehtiyojga aylantirish.

D) Rivojlantiruvchi maqsad: o‘quvchilarda og`zaki va yozma nutqini rivojlantirish, erkin fikrlashga o`rgatish.

FK 1 – o`qituvchinutqini video va audio multimedia ilovalari, matnlarni va topshiriqlarni tinglab tushuna oladi.

TK 2 – ozodalikka rioya qilish, tejamkorlikka rioya qilish.

FK 2 – o‘zbek tilida nutq tovushlarini to‘g‘ri qo‘llay oladi.

  1. Darsturi:Yangi bilim, ko‘nikma va malakalarini shakllantiruvchi dars.

  2. Darsning metodi: Suhbat, tushuntirish, ta’limiy o‘yin.

4. Darsjihozi: darslik, rag‘batlantirish kartoklari, mavzuga mos rasmlar, tarqatma materiallar, multimediali ilovalar.

5. Darsning borishi.

Tashkiliy qism.

A)Salomlashish

B) Navbatchi axborotini tinglash

S) O‘quvchilarni darsga tayyorgarligini tekshirish

5. O‘tilgan darsni so‘rab baholash.

65-mashq so‘raladi. Tushunchalar tahlili metodi o‘tkaziladi.

Husnixat daqiqasi.

Kichik “p” harfi ikki unsurdan iborat bo‘lib, birinchi unsur uzun tayoqcha, ikkinchi unsuri esa to‘liq oval shaklida yoziladi. Davftarga bir qator kichik “p” harfini va shu harf bilan boshlangan so‘zlarni yozamiz.


Rasmli diktant.

4






Yangi mavzu bayoni.

O’quvchilar 3 guruhga bo’linadi.

O‘zbek tilida ikki har xil undosh yonma-yon keladigan so‘zlar mavjud. Oxirida yonma-yon keladigan ikki undoshli rost, do‘st, xursand, payvand kabi so‘zlardagi d va t undoshlari ba’zan aytilmaydi, ammo yoziladi.

66-mashq

To’g’risini top” didaktik o’yin

So’zlar

d

t

1

Xursan



2

Balan



3

Darax



4

Farzan



5

Payvan



6

Pas



7

Ros



8

Do’s



9

Go’sh








67-mashq
Mustaqil ish

She’rni o’qib ajratilgan so’zlar talaffuz qilinib o’quvchilarga keying olti qatorini yozish topshiriladi.

Ona shahrim azim Toshkent,

Go’zalikda tengsiz poytaxt.

Kelajagi buyuk shahar,

Quchog’ida yuz ochar baxt.

Ko’chalari ravon nurli,

Binolari ko’rkam baland.

Bo’lsam deyman bir koriga,

Yayraydigan…….

Yangi mavzuni mustahkamlash.

68-mashq
O‘quvchilar navbatma-navbat doskaga chiqib so’zlarni o’z o’rniga qo’yadilar.

Olti juft oq choynakka to’rt juft ko’k qopqoq,

To’rt juft ko’k choynakka nechta qopqoq.

Savol javob orqali o‘tilgan mavzu mustahkamlanadi.

1. Nutq deb nimaga aytiladi?
2. Nutq necha xil bo’ladi?
3.Undosh tovushlar nechta?
4. Unli tovushlar nechta?
5. Harf birikmasini ayting?

O‘quvchilarning darsdagi ishtiroki hisobga olinib, reytingi e’lon qilinadi.

Dars yakunlanadi

Uyga vazifa 69-mashq


 


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Конспект урока на тему "Айтилишида тушиб коладиган Д ва Т ундошлар"

Автор: Фазилова Гулноза Амониллаевна

Дата: 14.04.2020

Номер свидетельства: 546632
