kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Киікті? айласы"

Нажмите, чтобы узнать подробности

?уелбек ?о?ыратбаевты?  "Киікті?  айласы" та?ырыбында?ы  негізгі  ма?саты: О?ушыларды  ??гімені  тере?  т?сініп, ?з  ойын еркін айта алу?а  ба?ыттау.Саба?та  ?олданыл?ан  ?діс-т?сілдер  о?ушы  бойына  адамгершілік  ?асеиттерді  ?алыптасырып,тілдік  ?орын,м?дениетті  с?йлеуге  ?йрету. Саба?  барысында  о?ушылар  тегіс  ?атысты, Саба?   к?рнекіліктері  слаид   ж?не   мазм?нды  суреттер  ?олдандым  3.Киікті? айла т?сіліне ба?а беріп отырып,?зін-?зі ?иын 
с?тте ?ор?ау?а т?рбиелеуге м?мкіндік беру,экологиялы? сана-сезіміне ы?пал ету;

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Киікті? айласы"»

:

:

Сабақтың мақсаты:  1.Киіктің айласы әңгімесінің мазмұнын ашып,идеясын түсінуге жағдай жасау . 2.Мәтіндегі қиын сөздер, сөз тіркестері және көркем сөздердің мағынасын меңгере отырып,тілдік қорын дамыту; 3.Киіктің айла тәсіліне баға беріп отырып,өзін-өзі қиын сәтте қорғауға тәрбиелеуге мүмкіндік беру,экологиялық сана-сезіміне ықпал ету;

Сабақтың мақсаты:

1.Киіктің айласы әңгімесінің мазмұнын ашып,идеясын

түсінуге жағдай жасау .

2.Мәтіндегі қиын сөздер, сөз тіркестері және көркем сөздердің

мағынасын меңгере отырып,тілдік қорын дамыту;

3.Киіктің айла тәсіліне баға беріп отырып,өзін-өзі қиын

сәтте қорғауға тәрбиелеуге мүмкіндік беру,экологиялық сана-сезіміне ықпал ету;

Сабақтың әдісі:   Сұрақ –жауап, баяндау, Сто стратегиясы Сабақтың көрнекілігі : Жануарлардың суреттері,слайдтар Техникалық құрал жабдық : проектор,үнтаспа

Сабақтың әдісі:

Сұрақ –жауап, баяндау, Сто стратегиясы

Сабақтың көрнекілігі :

Жануарлардың суреттері,слайдтар

Техникалық құрал жабдық :

проектор,үнтаспа

Сабақтың барысы: I .Психологиялық сәт II . Үй тапсырмасын тексеру, 1-қатар: Мұхтарға жазған хатын оқиды 2-қатар: Қайырымдылық тақырыбына жазған әңгімелерін оқиды .

Сабақтың барысы:

I .Психологиялық сәт

II . Үй тапсырмасын тексеру,

1-қатар: Мұхтарға жазған хатын оқиды

2-қатар: Қайырымдылық тақырыбына жазған әңгімелерін оқиды .

Үй тапсырмасын пысықтау -Мұғалима Мұхтарды не үшін мақтады? -Мектептен келе жатқан Мұхтар қандай оқиғаға тап болды? -Мұхтарға анасы не үшін ұрыспады? -Қайырымдылық дегеніміз не?

Үй тапсырмасын пысықтау

-Мұғалима Мұхтарды не үшін мақтады?

-Мектептен келе жатқан Мұхтар қандай оқиғаға тап болды?

-Мұхтарға анасы не үшін ұрыспады?

-Қайырымдылық дегеніміз не?

“ Түйін сөз” ойыны Жан-жануарларға  Құстарға Кішіге қамқор болу Қамқорлық Ағаштарға Ата-анаға қайырымды болу

Түйін сөз” ойыны

Жан-жануарларға

Құстарға

Кішіге қамқор

болу

Қамқорлық

Ағаштарға

Ата-анаға

қайырымды болу

Мақсат қою кезеңі:   Сабақтың мақсатын,тақырыбын хабарлау Жаңа сабаққа дайындық Жаңа сабақ.Қызығушылығын ояту “ Құпия қорап”арқылы сабақтың тақырыбын ашу

Мақсат қою кезеңі:

Сабақтың мақсатын,тақырыбын хабарлау

Жаңа сабаққа дайындық

Жаңа сабақ.Қызығушылығын ояту

Құпия қорап”арқылы сабақтың тақырыбын ашу

Әуелбек Қоңыратбаев 1905 жылы 10 қазанда Қызылорда облысы, Шиелі ауданында туған . Ғалым, түріктанушы “ Жеті алып” “ Сұр көжек”

Әуелбек

Қоңыратбаев

1905 жылы 10 қазанда Қызылорда

облысы,

Шиелі ауданында туған .

Ғалым,

түріктанушы

“ Жеті алып”

“ Сұр көжек”

Киік- жұп тұяқты,қуысмүйізділер тұқымдасына жатады.Киіктің көзі мөлдіреп тұрады.Дене құрылысы қой мен ешкі малына ұқсас келеді. Қорегі -өсімдік.Ағаштар мен бұталардың жапырақтарын жейді.Еті дәмді,денсаулыққа пайдалы.Топтасып тіршілік етеді. Су іздеп талай шақырымдар жүру тән әдет.Киікке байланысты аңыз әңгімелер мен теңеулер өте көп.  “ Қырында киік жайлаған, Суында балық ойнаған”. (Асан қайғы) “ Киігін қойдай қайырған” (Бұқар жырау)

Киік- жұп тұяқты,қуысмүйізділер тұқымдасына

жатады.Киіктің көзі мөлдіреп тұрады.Дене құрылысы қой мен ешкі малына ұқсас келеді. Қорегі -өсімдік.Ағаштар мен бұталардың жапырақтарын жейді.Еті дәмді,денсаулыққа пайдалы.Топтасып тіршілік етеді. Су іздеп талай шақырымдар жүру тән әдет.Киікке байланысты аңыз әңгімелер мен теңеулер өте көп.

Қырында киік жайлаған,

Суында балық ойнаған”. (Асан қайғы)

Киігін қойдай қайырған” (Бұқар жырау)

Қасқыр-қайсар,аса сақ хайуан. Қайсарлығы-оның кез –келген айқаста жеңіске жеткенше не жеңіліп.демі Үзілгенше шайқасуынан көрінеді. Бірде бір сұр қасқыр ауыл арасына кңрңп кетеді. Қиқулап қау жөнелген топ алдында ғана келе жатқан қасқырдан демде көз жазады қа қалады. Ары іздейді,бері іздейді,жоқ. Кейін артынан анықтап білсе, арлан қасқыр ауыл арасында тұрған электр желісінің бағанасын құшақтап, тікесінен тұра қалған екен. Сұр бағана мен сұр қасқыр ешкімнің назарына да ілікпепті.Бұғауға көнбейтін түз тағысының аса жыртқыштығын дәріптеудің ең көрнекті үлгісі-”Көксерек” фильмі.Қасқыр-дала тағысы.

Қасқыр-қайсар,аса сақ хайуан. Қайсарлығы-оның

кез –келген айқаста жеңіске жеткенше не жеңіліп.демі

Үзілгенше шайқасуынан көрінеді. Бірде бір сұр қасқыр

ауыл арасына кңрңп кетеді. Қиқулап қау жөнелген

топ алдында ғана келе жатқан қасқырдан демде көз жазады

қа қалады. Ары іздейді,бері іздейді,жоқ. Кейін артынан анықтап білсе, арлан қасқыр ауыл арасында тұрған электр желісінің бағанасын құшақтап, тікесінен тұра қалған екен. Сұр бағана мен сұр қасқыр ешкімнің назарына да ілікпепті.Бұғауға көнбейтін түз тағысының аса жыртқыштығын дәріптеудің ең көрнекті үлгісі-”Көксерек” фильмі.Қасқыр-дала тағысы.

Кітаппен жұмыс Мәтінді оқып,мазмұнын түсіндіру. Дәптермен жұмыс:  Күннің жадын жазу,сөздікпен жұмыс

Кітаппен жұмыс

Мәтінді оқып,мазмұнын түсіндіру.

Дәптермен жұмыс:

Күннің жадын жазу,сөздікпен жұмыс

Мәтіндегі оқиғаларға ат қою “ Суатқа келген киіктер” “ Аш қасқырлар” “ Ақсақ теке айласы”

Мәтіндегі оқиғаларға ат қою

“ Суатқа келген киіктер”

“ Аш қасқырлар”

“ Ақсақ теке айласы”

Сергіту сәті Қоюланып қара бұлт, Жаңбыр жауар себелеп, Жапырақты жамылып, Бұға қалды көбелек. Жаңбыр басылды, Күн ашылды. Кемпірқосақ керілді, Біздің достар көңілді

Сергіту сәті

Қоюланып қара бұлт,

Жаңбыр жауар себелеп,

Жапырақты жамылып,

Бұға қалды көбелек.

Жаңбыр басылды,

Күн ашылды.

Кемпірқосақ керілді,

Біздің достар көңілді

Ойын: “Ойлан тап” Мына сөздерді қатыстырып, жұмбақ  құрастырып көр . Жүйрік,жортар,қарғып, зырылдайды,биік,жосып.

Ойын: “Ойлан тап”

Мына сөздерді қатыстырып, жұмбақ

құрастырып көр .

Жүйрік,жортар,қарғып,

зырылдайды,биік,жосып.

Венн диаграммасы   Ортақ

Венн диаграммасы

Ортақ

Сабақты қорытындылау   Сабақтан алған әсерлерін айтады.  “ Ақсақ киік ” күйін тыңдау  Үйге тапсырма: Мәтінді оқып,мазмұнын айту, киіктің суретін салу

Сабақты қорытындылау

Сабақтан алған әсерлерін айтады.

Ақсақ киік ” күйін тыңдау

Үйге тапсырма:

Мәтінді оқып,мазмұнын айту,

киіктің суретін салу

Оқушыларды бағалау:   Таратылған әр түрлі смаиликтерді әр оқушы өзі санайды ,сол арқылы оқушыларды бағалау

Оқушыларды бағалау:

Таратылған әр түрлі смаиликтерді әр оқушы өзі санайды ,сол арқылы оқушыларды бағалау

МӘТІНДІ ТІЗБЕКТЕП ОҚУ

МӘТІНДІ ТІЗБЕКТЕП ОҚУ


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
"Киікті? айласы"

Автор: Талмурзина Маржанк?л ?мбетбай?ызы

Дата: 13.04.2016

Номер свидетельства: 318437
