kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Киіктің айласы»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мұғалімнің аты- жөні

Рысқалиева Гүлжазира

№33 Сарықамыс орта мектебі

Пәні:          Ана тілі

3 сабақ

Сабақтың атауы

Ыбырай Алтынсарин «Өзен» өлеңі.

Сілтеме

Ана тілі оқулығы Алматы «Атамұра» 2010ж. Т.Әбдікәрімова,С.Рахметова,Б,Қабатай.

Интернет сайты-firefox Mozilla.

Жалпы мақсаты

Өзеннің адам өміріндегі маңызы.

Оқыту нәтижелері

Топтық жұмыс арқылы тақырыпты түсіну,ойлану,талқылау.

Мұғалім оқуға бағыттап отыру.

Оқушылардың өзін- өзі бағалау мүмкіндіктері.

Сабақта туындаған негізгі идеялар

Оқушының өмірдегі біліміне, білігіне сүйену.

Жаңа теориялық ақпарат беру арқылы оқушыға сыни ойлау дағдысын, іс әрекеттің амалдарын қалыптастыруға ықпал жасау.  

Күтілетін нәтиже

Тақырып жайлы ұғым, білімнің алғашқы негізін қалау.

Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыға жаңа сфера жайлы білімнің басталғанын сезіндіру.

Жаңа білімді өмірде байланыстыра пайдаланудың мүмкіндіктерін білу және пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.

Тапсырмалар

Топқа бөліну,тест, «Серпілген сауал» (сұрақ жауап),оқулықпен жұмыс, шығармашылық жұмыс (эссе жазу, сурет салу,мақал мәтелдер), «Конверт сұрақ» (сұраққа стикерге жауап жазу), бағалау парағы.  

Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары.

Уақыты

Мұғалімнің іс -әрекеті

Оқушының іс -әрекеті

 1 мин

2 мин

5 мин

1 мин

3мин

3 мин

10 мин

 6 мин

7 мин

2мин

3 мин

1 мин

Ұйымдастыру бөлімі.

А) Психологиялық дайындық.

                                        Мақсатымыз -білім алу

                                        Міндетіміз- еңбектену.

                                        Еңбек етіп жұмыла,

                                        5-ке қолды жеткізу.

Ә) Сыныпты топқа бөлу.(қызыл,көк, жасыл стикердің түсіне байланысты )

Оқушылар сабаққа жинақталады.

Оқушылар түске байланысты үш топқа бөлінеді.

Өткен сабақты қорытындылау.

А) Өз біліміңді тексер. ( 10 сұрақтан тұратын тест)

Ә) Тест жауабын көрсету.

Жаңа сабақ.

А) Ой қозғау. «Табиғат» туралы суреттерді музыка арқылы көрсету.

Ә) «Серпілген сауал»

                                    I топқа

-Табиғаттың тамаша көрінісі арқылы сенде қандай көңіл күй туды?

-Таза ауа, мөлдір судың адамға қандай пайдасы бар?

                                   II топқа

-Суретке қарап отырып «Табиғат және адам» деген тақырыпты әңгімеле.

                                  III топқа

-Екі топтың оқушылары қандай тақырыпты қозғап әңгімелеп отыр?

-Осының бәрін біріктіріп, қандай тақырып шығаруға болады?

Б) Ой шақыру.

-Табиғатта ең көп таралған зат не? (су)

-Су туралы не білеміз?

                 Өзен,көл, теңіз, мұхит.

Су             Тіршілік көзі.

                  Қар, жаңбыр, шық.

-Қазақстанда қандай өзендер бар?

(Жайық,Ертіс,Есіл,Тобыл,Сырдария,Іле,Нұра,Сарысу т.б)

-Өзеннің қандай пайдасы бар?

В) Оқулықпен жұмыс.

1. «Өзен» өлеңінің авторы туралы не білеміз?

2. «Өзен» өлеңімен танысу.

3.Сөздік жұмыс. (дәптермен жұмыс)

Қынарда- жағасында.

Жанабында- маңайында.

Сергіту сәті.

Әр оқушы тестіні орындайды.

Оқушы өз өзін тексереді.

Оқушылар сұраққа жауап бере cыни ойланады және  бірін бірі толықтырып отырады.

Табиғат пен адам арасындағы байланысты әңгімелейді.

Бүгінгі жаңа тарауды ашады.

Су туралы өз білгендерін айтады.

1.Ы.Алтынсарин туралы өткен білімдерін еске түсіру.

2.Өлеңді мәнерлеп оқу.

Суға байланысты іс қимылдар жасайды.

Г) Топтық жұмыс (берілген тапсырма бойынша постерді қорғау)

I-топ Өзеннің адам өміріндегі маңызы қандай?

II-топ Адамдар неліктен суды қорғайды?

III-топ Ақын өзенді қалай суреттеген?

Ғ) Шығармашылық жұмыс.

I топ       «Өзен» тақырыбына эссе жазу.

II топ      Өзеннің суретін салып,тілек жазу.

III топ     Су туралы мақал мәтелдер жазу.

Қорытындылау.

А)  «Конверт сұрақ»

Әр топқа бір конверт тастаймын.Оқушылар конверт ішіндегі сұрақтың жауабын стикерге жазады және сағат тілімен конверт келесі топқа ұсынады.

Сұрақтар:

Өзен туралы не білдің?

Өзеннің қандай пайдасы бар?

Қазақстанда өзің білетін өзендердің атын жаз.

Ә) Бағалау парағы.

Тапсырмалар.

Толықтай жеттім

Жартылай жеттім

Талпындым

1

Тестке жауап беруі

2

Топпен жұмысқа қатысуы.

3

Шығармашылық жұмыс.

4

Сұрақтарға жауап беруі.

5

Бүгінгі жаңа тақырыпты түсінуі.

Б) Рефлексия

Оқушылармен кері байланыс орнату.

Маған ұнады.                Қиын болды, сұрақ.

Әр топтың оқушылары бірігіп жұмыстарын қорғайды.

Оқушылар өзбетімен жұмыс жасайды.

Стикерге әр оқушы атын және сұрақтың жауабын жазады.

Әр оқушы бағалау парағы арқылы өз өзін бағалайды.

Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады.Түсінбеген сұрақтары болса стикерге жазады.

Дереккөздер мен жабдықтар.

А3 қағаз,түрлі түсті фломастерлер,оқулық, бор, тақта, суреттер, стикер,смайликтер,интерактивті тақта т.б.

Кейінгі тапсырмалар мен портфолио деректері.

Ы.Алтынсариннің шығармаларын бәйтерек бұтақтарына орналастырып жазу, жинақтау.

Кейінгі оқу.

 «Өзен» өлеңін мәнерлеп оқып, жаттау, сұрақтар дайындау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««Киіктің айласы»»

Мұғалімнің аты жөні

Рысқалиева Гүлжазира

33 Сарықамыс орта мектебі

Пәні

Әдебиеттік оқу

3 сабақ


Сабақ атауы

Әуелбек Қоңыратбаев «Киіктің айласы»

Сілтеме

Ана тілі оқулығы Алматы «Атамұра» 2010ж. Т.Әбдікәрімова,С.Рахметова,Б.Қабатай.

Интернет сайты-firefox Mozilla.

Жалпы мақсаты

Мәтіннің мазмұнын түсіндіре отырып, аң мен жануарлардың сақтанатын айла-тәсілдерін әңгімелеу.

Оқыту нәтижелері

Топтық жұмыс арқылы тақырыпты түсіну,талқылай білу,сыни ойлауға үйрену.

Мұғалім оқуға бағыттап отыру.

Оқушылардың өзін өзі және достарын бағалау мүмкіндіктері.

Сабақта туындаған негізгі идеялар

Оқушылардың біліміне, білігіне сүйену,ойлау,сөйлеу мәнерін қалыптастыруға ықпал жасау.

Күтілетін нәтиже

Оқушыларды тақырып бойынша және сындарлы сөйлеуге ынталандыру .

Топтық жұмыстар барысында мәтіндегі негізгі ойды ұғынады.

Бірлесіп жұмыс жасай алатын болады.

Тапсырмалар

Топтық жұмыс (оқулықтағы тапсырмаларды талқылау),бір біріне сұрақ қою, «Табиғатта мен мықтымын» тақырыпта дебат әңгіме,аңдар туралы өз ойларын айту.

Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары.

Уақыты

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті


2 мин

















8 мин




3 мин


3 мин


















7 мин














2 мин




10 мин












3 мин






5 мин








2 мин











Ұйымдастыру бөлімі.

А) Топқа бөліну. (кәмпиттер арқылы)

Ә)Басбармақ.

Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеру және өзін ,достарын бағалау.

Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.

Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.

Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.


Өткенді қорытындылау.

А) «Қайырымдылық» мәтінін әңгімелеу.

Ә) Екі топ бір- біріне сұрақ қою.

Жаңа сабақ.

А) Суреттермен жұмыс. (киіктер туралы)

-Киік туралы не білеміз?

Ә) Автор туралы мәлімет беру.

Әуелбек Қоңыратбаев ( 1905-1986)

Туған жері: Қызыл орда облысы, Шиелі ауданы, Қызылту колхозы.

Ол қазақ совет әдебиет зерттеушісі, сыншы, филология ғылымының

докторы.

Еңбектері: “Сұр көжек”, “Ғ. Мұратбаев туралы естеліктер, “Қозы Көрпеш”

жыры , және “Қорқыт ата кітабын” қазақ тіліне аударды.


Б) Оқулықпен жұмыс.

Мәтінді бөліп оқыту.

Мәтінді талдау.

I топ

1.Мәтінге сүйеніп, аң мен жануардың жауларынан сақтанатын қару құралын, айла тәсілін ата?

2.«Таяқ сілтем жер» тіркесіндегі «таяқ сілтем» сөзін басқаша айтып көр.

II топ

1.«Діңкесі құрыған» тіркесінің мағыналас қатарын тап.

2.Мәтіннен ақсақ киіктің ақылдылығын көрсететін тұсты оқы.

Сергіту сәті.


Г) «Табиғатта мен мықтымын» дебат әңгіме.

Киіктер мен қасқырлар айтысын ұйымдастыру.


В) «Кір жаятын жіп»

Екі топ киік және қасқыр туралы пікірлерін жазып тақтаға іледі.


Қорытынды.

А) Әңгіме кестесін құру.

1. Мәтіннің аты:

2. Авторы:

3. Шығарманың қандай түрі:

4. Идеясы:

5. Кейіпкерлері:

6. Мәтін бізді неге үйретті:

7. Мәтіннің аяқталуы:

Бағалау.

Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеру және өзін ,достарын бағалау.

Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.

Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.

Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.




Оқушылар кәмпиттерді түсіне байланысты екі топқа бөлінеді.






Басбармақ арқылы бүгінгі сабақты меңгергендіктерін анықтайды.











Киіктер туралы өз білгендерін,көргендерін айтады.


















Оқушылар тапсырмалар бойынша оқулықпен жұмыс жасайды.















Екі топ киіктер және қасқырлар болып, берілген тақырып бойынша айтысады.


Дереккөздер мен жабдықтар

А3 , А4 қағаздар, фломастер, оқулық, тақта, стикерлер, мультимедия және т.б.

Кейінгі тапсырмалар мен портфолио деректері

Ә.Қоңыратбаев туралы деректер жинақтап,портфолиоға енгізу.

Кейінгі оқу

Мәтінді түсініп оқу,әңгімелеу.

Табиғаттағы аң құстардың тіршілігі туралы әңгімелеу.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
«Киіктің айласы»

Автор: Рысқалиева Гүлжазира

Дата: 19.01.2017

Номер свидетельства: 381118
