kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ биі. Өнерпаздар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Кейіпкерлердің  портретін сипаттау,  оның іс-әрекеті, мінез -құлқының өзгеру себептерін анықтау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ биі. Өнерпаздар»

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«№22 жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Қазақ биі. Өнерпаздар.


      Әдебиеттік оқу 9-сабақ

Бөлім:

Өнер

Мұғалімнің аты-жөні

Шабикова А.Ж.

Күні:

04.02.2022 жыл

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақ биі. Өнерпаздар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.6.1 кейіпкерлердің портретін сипаттау, оның ісәрекеті, мінезқұлқының өзгеру себептерін мәтіннен дәлелдер келтіріп бағалау.

3.2.1.2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: кейіпкерлердің портретін сипаттап, шығарманы көз жүгіртіп, қажетті ақпаратты тауып оқиды.

Көптеген оқушылар: шығармадағы көркем ойды жалғастырып, өз пікірін айта алады.

Кейбір оқушылар: туысқан бишілер жайлы әңгімелей алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –өзі тексеру



8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне деген сенімділік қалыптастыру мақсатында «Ізгі тілек» әдісі қолданылады.

Өткен тақырыпқа шолу:

- «Сурет салу – өнер» тақырыбында әңгіме құрап жазу.

-Өткен тақырыпқа қатысты бір-біріңе сұрақтар қойыңдар, жауап беріңдер.

Оқу материалын жариялау «Жұмбақ», «Сұрақ-жауап» әдісімен өтеді:

-Жұмбақ шешіп көріңдер.

Сахна үшін жаратқан,

Қимылы бар жарасқан.

Барша жұртты қаратқан,

Өнерпаз кім тым асқан? (биші)

-Би туралы не білесіңдер?

-Адамға билеу үшін қажет деп ойлайсыңдар?

- Қандай кәсіби бишілерді танисыңдар?

-Олай болса, бүгінгі сабақта «Қазақ биі» тақырыбындағы мәтінді оқып танысатын боламыз.

Шеңберде оң жағындағы балаға тілек айтады.




Әңгімені мазмұндайды

Сұрақтарға жауап береді.

Жұмбақ шешеді.


«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!








Жаңа білім

15 мин












2 мин


Бекіту

15 мин






(Ұ) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.

А) Суретпен жұмыс:

-Суретке зер сал. Бидің адамға пайдасы туралы әңгімеле.

Ә) Мәтінмен жұмыс. «Қазақ биі» мәтінін түсініп тізбектей дауыстап оқыңдар.

Ә) Кейіпкер туралы әңгіме:

Шара Жиенқұлова Алматы қаласында туған. Қазақ би өнерін дамытуға үлкен үлес қосқан. Ол 16 жасында «биші қыз» атанған. 1936 жылы Мәскеуде өткізілген Қазақстанның мәдениеті мен өнерінің онкүндік мәдени шарасына қатысып, ұлттық би өнерімен танылды.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

-Өз отбасыңда немесе туыстарың бишілер бар ма? Олардың билеген сәтін есіңе түсіріп әңгімеле.

Сергіту сәтінде «Қаражорға» билейді.

(Ж, Д) 2-тапсырмада «Бізде бір ой бар...» әдісі, дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

А) Тізімді жалғастыр.

-Мәтінге сүйеніп, әр бағанға ортақ атау ойластырыңдар. Мәтіннен қажетті ақпаратты тауып, тізімде не артық екенін анықтап, осы тізімді өз беттеріңше жалғастырыңдар.

Ә) Мәтінмен жұмыс:

-«Өнерпаздар» өлеңін мәнерлеп оқыңдар.

- Сыныптарыңда өнерпаз балалар бар ма? Олардың таңдаған өнері туралы 3 сұрақ дайындаңдар. Сұхбат алыңдар.

- «Қазақтың би өнері» тақырыбындағы фотокөрмеге қандай сурет ұсынар едіңдер? Ойларыңды дәлелдеңдер.

- Мәтінді оқиды.

- Сұрақ қойып, жауап береді.











Билеп сергиді.


-Тапсырманы талқылап,

өз пікірлерін білдіреді.

Дескриптор:

-Суретті сипаттайды-1балл.

- Мәтінді тізбектей дауыстап оқиды-1балл.

- Кейіпкер туралы әңгімелейді -2балл.


Дескриптор:

- Мәтінге сүйеніп, әр бағанға ортақ атау ойластырады, тізімді жалғастырады -2балл.

- Өлеңді мәнерлеп оқиды-1балл.

- Өнерпаз сыныптастарынан сұхбат алады-2балл.

- Фотокөрмеге ұсынатын суреті жайлы пікір білдіреді-1балл.

Оқулық














Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Білім ағашы» әдісі арқылы береді.

Оқу тапсырмасы: «Қазақ биі» мәтінін оқу, мазмұнын айту. «Өнерпаздар» өлеңін мәнерлеп оқу. 26-28-бет

Түсінгенін жазады.

Тапсырманы жазып алады.

ҚБ қойылады.


Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер

енгіздім жəне неліктен?

«Білім ағашы»

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Қазақ биі. Өнерпаздар

Автор: Шабикова Акбилек Жалгасовна

Дата: 31.05.2022

Номер свидетельства: 608519
