Күні:14.12.15ж. | 3-сынып | Пәні: Қазақ тілі |
Сабақты тақырыбы: | Қаратпа сөз |
Мақсаты: | Қаратпа сөз және оның тыныс белгілері туралы түсінік беру, сөйлем мүшесі бола алмайтын сөздер екенін ұғындыру; Оқушылардың шығармашылық қабілетін арттыру. |
Күтілетін нәтиже: | Қаратпа сөз және оның тыныс белгілері туралы ережесін біледі. Сөйлем ішінен қаратпа сөзді таба алады. Қаратпа сөзі бар сөйлем құрай алады. Қаратпа сөздің тыныс белгілерін қоя алады. |
Сабақ кезеңдері: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Уақыт |
І. Ұйымдастыру кезеңі | Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Оқушылардың көңіл – күйін сұрау. Топқа бөлу. Қималардан сурет құрастыру арқылы үш топқа бөлу. | Оқушылар көңіл-күйлерін смайлик арқылы көрсетеді. Оқушылар сурет қималары арқылы үш топқа бөлінеді. | 3 мин |
ІІ. Үй тапсырмасы. | «Мини тест» әдісі арқылы өткен сабақты қайталау. Тест. 1. Кім? Не? Сұрақтарына жауап беретін сөйлемнің негізгі мүшесін ..... дейміз. а) бастауыш ә) баяндауыш б) тұрлаусыз мүшелер 2. Тек тұрлаулы мүшелерден қана тұратын сөйлем .... ... деп аталады. а) жайылма сөйлем ә) жалаң сөйлем б) құрмалас сөйлем 3. Бастауыш та, баяндауыш та зат есімнен келсе, арасына .... қойылады. а) сызықша ә) үтір б) нүкте 4. Дауыссыз дыбыстар қатары: а) ы, і, ұ, ү ә) в, ч, щ, х, һ, б, г, д, ж, з, л, м, н, б. б) а, о, ә, е. 5. Етістіктің сұрақтары? а) Не істеді? Не істейді? ә) Кім? Не? Б) Қандай? Қай? | Оқушылар дұрыс варианттарын көтереді. | 5 мин |
ІІІ.Миға шабуыл | Видео көрсету және сұрақ қою арқылы жаңа сабақты ашу. | Оқушылар видеоны көріп, сұрақтарға жауап береді. | 3 мин |
ІҮ.Дәптермен жұмыс. | Күн ретін және сабақтың тақырыбын хабарлау. | Оқушылар күн ретін және сабақтың тақырыбын жазады. | 2 мин |
Ү. Негізгі бөлім | Жаңа сабақты түсіндіру. Слайд көрсету. Сөйлегенде біреудің назарын өзіне аудару үшін айтылатын сөздер болады. Ондай сөздер қаратпа сөздер деп аталады. Мысалы: Дина, кітабыңды берші. Қаратпа сөздің тыныс белгілері. Қаратпа сөз сөйлемнің басында келсе, одан кейін үтір қойылады. Қаратпа сөз сөйлемнің ортасында келсе, үтір оның екі жағынан қойылады. Қаратпа сөз сөйлемнің соңында келсе, үтір оның алдынан қойылады. | Оқушылар слайд көре отырып, жаңа сабақтың ережесімен түсінеді. | 5 мин |
ҮІ. Топтық жұмыс. | Суретпен жұмыс. Суретке қаратпа сөзі бар сөйлем құра және сөйлем мүшелеріне талдау. Бағалау. | Оқушылар топтасып жұмыс жасайды. Топтар бір-бірлерінің жұмыстарын бағдаршам арқылы бағалайды. | 7 мин |
ҮІІ. Жеке жұмыс. | Деңгейлік тапсырма. І-деңгей. Қаратпа сөздің ережесін жаз. ІІ-деңгей. Хабарлы сөйлемді қаратпа сөзі бар сөйлемге айналдырып жаз. Әкем қызықты кітаптар сатып әкелді. ІІІ-деңгей. Диалогтан қаратпа сөздерді тауып, тыныс белгісін қой. Түлкі қайда барасың? Тауық іздеп барамын. Маймыл қайда барасың? Сауық іздеп барамын Сызба бойынша қаратпа сөзі бар сөйлемдер құрастырып жаз. _____ , _____ ______ . _____ _____ ______ , ____ . ____ ! ____ , ______ , ______ . Бағалау. Ашық журналға түсіру. | Оқушылар деңгейлік тапсырмаларды жеке орындайды. | 10 мин |
ҮІІ. Қорытынды. | «Кубизм» әдісі Қаратпа сөздің тыныс белгілері. Қаратпа сөз сөйлемнің мүшесі бола ала ма? Қаратпа сөйлем мүшесі бола алмайды. Қаратпа сөз сөйлем басында келсе,қандай тыныс белгі қойылады? Қаратпа сөз сөйлем басында келсе үтір қойылады. Қаратпа сөз көбінесе қай сөз табынан басталады? Зат есімнен. Қаратпа сөз сөйлемнің соңында келсе қандай тыныс белгі қойылады? Үтір қойылады. Қаратпа сөз сөйлемнің соңында келсе қандай тыныс белгі қойылады? Үтір қойылады. | Оқушылар кубикті лақтырып, сәкес келген санның сұрағына жауап береді. | 6 мин |
ІХ. Кері байланыс. | ! – бүгінгі сабақта не қызықты өтті? Таңғалған нәрсен? ; - қиындық туғызған нәрсен? ? – маған қоятын сұрағың? | Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, жапсырады. | 4 мин |
Бағалау. | Белсенді оқушыларды бағалау. | | |
Кейінгі тапсырма. | 7-жаттығу. | | |