Сабақтың тақырыбы: Оқшау сөздерге байланысты қойылатын үтір
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқшау сөздер және оның түрлеріне тоқтала отырып, оған үтірдің қойылу
ерекшеліктерімен таныстыру. Оқушыларды тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге үйрету
арқылы сауатты жаза білуге жұмылдыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды жұппен, топпен жұмыс жасай білу арқылы бірін-бірі тыңдай
білуге, өзгенің пікірімен санаса білуге баулу, сөйлеу мәдениетіне төселдіру.
Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту, өз ойын дәлелдей
білу дағдыларын жетілдіру, грамматикалық сауаттылықтарын арттыру.
Сабақтың түрі: жаңа білімді игеру сабағы
Сабақтың әдіс-тәсілі: СТО технологиясы бойынша жұппен, топпен жұмыс жасау, өздік жұмыс, сұрақ-жауап, талдау әдістері
Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих, ән-күй, өзін-өзі тану
Көрнекі құралдар: интерактивті тақта, слайд, кесте, қима қағаздар, венн диаграммасы, тест тапсырмалары, бейнефильм, т.б.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық тренинг
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. Бірыңғай мүшеге және оңашаланған айқындауышқа байланысты қойылатын үтірге 6 мысал жазып келу тапсырылған. (Әр оқушыға бір-бір мысалдан оқыту)
ІІІ.Өткенді пысықтау. Ережелерді қайталау
1.Тыныс белгісін зерттейтін ілім не деп аталады?
2.Негізгі тыныс белгілеріне қандай тыныс белгілер жатады?
3.Сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілерін ата.
4.Нүкте қандай жерлерде қойылады?
5.Сөйлем ішіне қойылатын тыныс белгілері қандай?
6.Үтір қандай жерлерде қойылад?
7.Сөйлемнің бірыңғай мүшесі дегеніміз не? Оған қандай тыныс белгісі қойылады?
8.Айқындауыш мүше дегеніміз не? Айқындауыштың неше түрі бар?
9.Оңашаланған айқындауышқа қандай тыныс белгісі қойылады? Мысал келтір.
10.Оқшау сөз дегеніміз не? Оның неше түрі бар?
ІҮ.Жаңа сабақ. Оқшау сөздерге байланысты қойылатын үтір.
(Дәптерге ай-күнін, тақырыпты жазғызу)
Жигсо-І стратегиясы: 1.Үй тобына бөлу І топ: 3оқушы (1,2,3) ІІ топ: 3оқушы (1,2,3 )
2.Жұмыс тобына бөлу І топ: (1,1,1) ІІ топ: (2,2,2) ІІІ топ: (3,3,3)
Тапсырмалар:
І топқа: «Одағайға байланысты қойылатын үтір»
ІІ топқа: «Қаратпа сөзге байланысты қойылатын үтір»
ІІ топқа: «Қыстырма сөзге байланысты қойылатын үтір» (Жеке оқу----Жұппен жұмыс)
3.Үй тобына қайта оралу. І топ: 3оқушы (1,2,3) ІІ топ: 3оқушы (1,2,3 )
4.Слайдпен жұмыс: Әр топ спикері жаңа тақырып бойынша өз ойларын ортаға салады.
5.Сергіту сәті:
6.Әлемді шарлау стратегиясы: Дәптермен жұмыс.
І топ: «Қазақстан» Одағайға байланысты 187-жаттығу
Одағайларды тауып , тыныс белгісін қойып,
көшіріп жазыңдар.
1.Апыр-ау амансыңдар ма әйтеуір?
2.Ой сен жақсылыққа жорысаңшы тым болмаса.
3.Е ол есебі дұрыс шыға қоймас оның.
4.Уа бірің бері кел, бері кел!
5.Е бәрекелді жаным.
6.Қонақ болып отырмаспыз.
7.Апыр-ай көзімізді ашқалы екі-ақ күн болып еді.
8.Ойбай-ау ұстай тұрсаң нетті.
9.Шіркін Игіліктің өзін Құдай қолға берсе!
ІІ топ: «Америка» Қаратпа сөзге байланысты 180-жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті қаратпа сөзді жазып, тыныс белгісін қой.
1.Иә ... мал-жан аман ба?
2.Сіздің өмір жолыңыз қалай болып еді ...
3. ... дегенмен осы әңгімеңізді тыңдағым келеді.
4.Уәде Құдай сөзі ... тосамын.
5.Оларды қайтесіз ... онан да өзіміз бастаңғы жасайық.
6.Е ... біз не көрмедік.
7.Әй ... сендер жұмыстарыңды жалғастыра беріңдер.
8. ... көктем де туды-ау!
9.Күнде осы уақытта қайтып жүрмін ғой ... .
Қаратпа сөздер: аға, Орынбай, аға, апа, балалар, Күміс-ай, аға, ата, жарықтық.
ІІІ топ: «Ресей» Қыстырма сөзге байланысты 186-жаттығуды орындау
Берілген сөздерден артығын тап. Түсіндіру барысында қыстырма сөздерді қолданыңдар.
1.Жылқы, дөнен, тай, құлын, тана.
2.Дәрі, шипа, дауа, ем, дерт.
3.Аймақ, төңірек, маңай, айнала, ауыл.
4.Шөлдеу, қаталау, сусау, таңдайы кебу, жұту.
5.Сөйлеу, айту, тіл қату, деу, тіл дамыту.
6.Арба, күйме, автобус, ұшақ, трамвай.
7.Жетіп жығылу, ат басын тіреу, бару, тұмсық тіреу, көрісу.
8.Қарны ашу, ашығу, тою, жеу, тамақтану мәдениеті.
9.Ағаш, бұта, қарағай, орман, шөп.
10.Қабілетті, талантты, іскер, пысық, талапты.
Әр елдің президенті өз орнында қалады, премьер-министрлері басқа мемлекеттерге барып, олардың жұмысымен танысады да, қайтадан өз еліне оралып, басқалардан алғаны туралы президентке баяндайды.
7. Бейне көріністі тамашалау.
8.Сабақ қорытындысы: Қалаулары бойынша 4 оқушы ортаға шығады.
1-оқушы: Орындаушы
2-оқушы: Айыптаушы
3-оқушы:Қорғаушы
4-оқушы:Бақылаушы
Сұрақтарға жауап алу.
Үй жұмысы: 185-жаттығу. Ереже жаттау
Бағалау: Бағалау парағындағы бағаларын қорытындылау.