kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Қайырымдылық жылы жүректен"

Нажмите, чтобы узнать подробности

бала құқының міндеттерімен таныстыру. өз құқтарын білу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Қайырымдылық жылы жүректен"»


Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Пән: Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Ортақ тақырып

5 . 2 Жарық .

5.2 Жарық


Мектеп: Алакөл НОМ

Мұғалімнің аты-жөні Сахипова. А.Е.

Күні: 7.03.2019 ж


Сынып: 1



Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:











Сабақтың тақырыбы:


Жарық не үшін қажет?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


1.​5.​2.​2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату;
1.​5.​2.​3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау


Сабақтың мақсаттары


Барлық оқушылар . Жасанды жарықтың қай жерде қажет

болатынын , не үшін керек екенін айтады.

Көптеген оқушылар: Жасанды жарық көздерінің маңызын

түсініп сипаттайды.

Кейбір оқушылар: Жасанды жарықтың түрлерін атап мәтін құрастырады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексикалық терминологиялық

Жарықтандыру безендіру, шам тізбегі,аспашам, шырағдан, отшашу.

Диалогияқа жазылымға қатысты тіркестер.

Адам жарықты қай кезде пайдаланады?

Ол не үшін қажет?

Ғимараттар жарық болу үшін не қажет?

Мерекелік жарықтар туралы не айта аласың?

Құндылықтар

Оқушылардың азаматтық жауапкершілігін арттыру

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек ермексазбен жасанды жарық көздерін жасайды,


Бастапқы білім.

Жасанды және табиғи жарық көздері туралы біледі.

Сабақтың барысы




Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

5 мин







Шаттық шеңбері:

Қолымызды созайық,

Күннен жылу алайық.

Күннен алған жылуды,

Жүрекке әкеліп салайық.

Жүректегі жылуды,

Бір-бірімізге сыйлайық.

«Пазл құрастыру»  арқылы оқушылар топқа бөлінеді. Жасанды және табиғи көздері арқылы топқа бөлінеді.

І топ: «Күн» тобы

ІІ топ: «Бағдаршам» тобы

Ой шақыру:

- Жарық көздерінің қандай түрлері бар?

- Табиғи жарық көздеріне нелер жатады?

- Жасанды жарық көздеріне нелер жатады?

- Осы жарықтардың бізге қандай қажеттілігі бар?











Сұрақ жауап






Сабақтың

ортасы

25 мин





















































































Тақырып қандай? Оқушыларға бөлме ішінде жан-жаққа қарап, қандай жарық көздерін көріп тұрғанын атап беруді сұраймын.

Жарық көздерін сипаттау барысында күн сәулесін өткізетін терезелердің үлкендігіне назар аудартамын. Егер табиғи жарық көзі ғимаратты толығымен жарықтандыра алмаса, онда жасанды жарық көздерін пайдалану керек екенін айта кетемін.

Оқулықпен Топтық жұмыс. Дереккөз бойынша саралау

1 -топ

"Жарық көздерінің маңызын анықтау"


- Жарық қай кезде қажет? Сен не ойлайсың?

- Адам жарықты қай кезде пайдаланады?

- Жасанды жарық көздерін атаңыз. 

- Жасанды жарық көздері қандай мақсаттарда қолданылып тұр?

- Сурет бойынша әңгімелеңіз.Біз бұл тақырып туралы не білеміз? Оқушылар өздері білетін жарық көздерін анықтайды.

Дескриптор:

- Жасанды жарық көздерін атайды. 

- Жасанды жарық көздерін қандай мақсаттарда қолданылатынын сипаттайды.

- Сурет бойынша әңгімелейді.

ІІ топ: «Суретті сөйлетеміз»


Дескриптор:

- Сахнаны безендіру үшін қолданылатын жарық көздерін атайды.

- Қызғалдақ мерекесіне қатысы жоқ жарық көздерін табады.

Қ/Б: «От шашу» әдісі арқылы екі топ бірін - бірі бағалайды.

Топтық жұмыс. Тапсырма бойынша саралау.

«Жарықты қолданамын" әдісі.


А. «Суреттерді сәйкестендір»

Суреттер


Пайдалану орны


Бөлме


Жол


Машина


Көше


В. «Жасанды жарық көздерін теріп жаз »

Жасанды және табиғи жарық көздерін

ішінен тек жасанды жарық көздерін теріп жазу.

С. «Мәтін құрастыру»

Осы жасанды жарықты қайда пайдаланады сол туралы шағын мәтін құрайды.

Қ.Б. Мұғалім «Керемет» әдісімен ауызша бағалайды.

Сергіту сәті.

Ұжыммен бірге сергіту сәтін орындайды.

Бастарына ақ қағаз қойып, сүйікті жарық

көздерін салу.Суреттерін көршілеріне сыйлайды.

Зерттеу жұмысы. Топтық жұмыс.

Әр топ жарық көздеріне тәжірибе жасайды. Қорытынды бойынша саралау

1 –топ. Майшам, фонарь қалай жанатынын көрсету. Жасанды жарық көздерін атайды.

2- топ. Жарық көзінің көмегімен жарықтың шығуын талдайды .Жарық көзінің маныздылығын дәлелдейді.

3топ. Жасанды жарық көздерін пайдалану қауіпсіздік ережесін айтады.

«Кемпірқосақ» әдісімен топ бір бірін бағалайды.

























Оқулықпен жұмыс.



























Суреттермен жұмыс










































Сергіту сәті

Интернеттен алынған.










(ҰМК)


2 минут

Дәптермен жұмыс

Қ.Б: «Көршіңді тексер» әдісімен өзара бір - бірін тексеру.

Дәптер 53 бет












5 минут


Қалыптастырушы бағалауға

арналған тапсырма.

Бағалау критерийлері. Жасанда жарық көздерін таниды және айтады.

Тапсырма:

1.Жасанды жарық көздері қандай мақсатта қолданылып тұр. Сурет бойынша әңгімеле.

Дескриптор.

-Білім алушы жасанды жарық көздерін атайды,

- жасанды жарық көздерінің қолдану мақсатын сипаттайды

- сурет бойынша әңгімелейді











Үлестірме топшамалар


Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия:

«Бағдаршам» өздерін бағалау

Оқушылар жаңа тақырыпты түсінсе

жасыл , жалпы түсінігі бар болса сары, сұрақтары бар болса қызыл түспен белгі береді.




Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?














Белсенді әдіс қолдандым.

Жасанды және табиғи сурет арқылы пазл құрастыру. «Пазл құрастыру»  арқылы оқушылар топқа бөлемін.

Белсенді әдіс барысында ой шақыру әдісі негізінде өткен тақырыппен жаңа тақырыпты байланыстыру.

Жұптық жұмыс:

Семантикалық карта толтыру.

Оқулық бойынша топтық жұмыс: І топ: "Жарық көздерінің маңызын анықтау" ІІ топ: «Суретті сөйлетеміз».

Дереккөздер арқылы деңгейлік тапсырмалар:

А. «Суреттерді сәйкестендіру» В. «Жасанды жарық көздерін теріп жаз» С. «Мәтін құрастыру»

Зерттеу жұмысы:




Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?



«Қошемет көрсету» - ой шақыруда, «Смайлик» - семантикалық карта толтыруда жұп бір-бірін бағалайды. «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалайды, кері байланыс береді,

өзбетіндік жұмыста көршісі бағалайды.

«От шашу» әдісі арқылы екі топ бірін - бірі бағалайды топтық тапсырмалар орындауда.

Мұғалімнің жұлдызша арқылы бағалауы -дереккөздер арқылы деңгейлік тапсырмалар орындауда.

«Бағдаршам» өздерін бағалау

Оқушылар жаңа тақырыпты түсінсе

жасыл , жалпы түсінігі бар болса сары, сұрақтары бар болса қызыл түспен белгі береді.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қимыл қозғалысқа сергіту сәтін өткіземін.


Сергіту сәті.

Қауіпсіздік ережелері.

Белсенді әдіс қолдандым.

Жасанды және табиғи сурет арқылы пазл құрастыру. «Пазл құрастыру»  арқылы оқушылар топқа бөлемін.

Белсенді әдіс барысында ой шақыру әдісі негізінде өткен тақырыппен жаңа тақырыпты байланыстыру.

Оқулық бойынша топтық жұмыс: І топ: "Жарық көздерінің маңызын анықтау" ІІ топ: «Суретті сөйлетеміз».

Саралау арқылы деңгейлік тапсырмалар:

А. «Суреттерді сәйкестендіру» В. «Жасанды жарық көздерін теріп жаз» С. «Мәтін құрастыру»

Зерттеу жұмысы:

Қ.Б «От шашу»


Мұғалімнің ауызша бағалауы\


.Қ.Б.Кемпірқосақ

әдісімен



Қ.Б. Көршіңді тексер.



Қ.Б. Жұлдызша арқылы



Сергіту сәті.

Қауіпсіздік ережелері

Ермексазбенжұмыс.















































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
"Қайырымдылық жылы жүректен"

Автор: Тулеуова Назгуль Утеповна

Дата: 09.06.2019

Номер свидетельства: 514031
