Күні:07.12.2016 Сынып: 1 «Ә» | Қатысқандар саны: 19 Қатыспағандар саны: 2 |
Сабақтың тақырыбы | Мен және табиғат. Е дыбысы мен әрпі. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану 1.2.5.1 Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу , қойылған сұраққа жауап беру 1.1.8.1 Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту 1.2.9.1 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту,жазу |
Сабақтың мақсаттары | Барлығы:Жаңа білімді меңгереді. Көбі:Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.Сөздерге дыбыстық талдау жасайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. Көркемсөз тіркестерін орынды қолданып, ойын жүйелі жеткізе алады.Сөздерге фонетикалық талдау жасайды. |
Жетістік критерийлері | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Өнер, ана тілі сабағы |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. |
Тілдік құзыреттілік | Е дыбысы мен әрпі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 1 минут | (МК; Ұ) Психологиялық дайындық. Біз бақытты баламыз Құстай қанат қағамыз Дүниені аралап Оқу білім аламыз. -Балалар біз «Мен және табиғат» бөлімінде жүрміз. Олай болса «Табиғат» дегеніміз не? -Бізді қоршаған әлем. -Кәзір қандай мезгіл? -Қыста ауа-райы қандай болады? – Балалар, орманда жүріп қоян адасып кетіпті , оның жолын қарлар басып қалыпты,біз қарлардан тазарту үшін тапсырмаларды орындауымыз керек. -Қоянға үйшігіне баруға көмектесеміз бе? -Иа | Көңілді әуен қосып қою. Таныстырылым, |
Сабақтың ортасы 8 минут | (МК; Ұ) Оқылым. 1тапсырма..Өткен сабақты еске түсіру, сөздерді тізбектеп оқу.69 бет . 2 тап. Ар, ер, ал, ел, да, де, та, те, са, се, ла, ле, ма, ме, мен, емен, сен, сенім, не, немере, ер, ерте, Есен, Ерлан. (МК; Ж) 2тапсырма. Оқылым, айтылым. «Ойлан , тап» ойыны арқылы ұйымдастыру. Ойынның шарты бойынша бір оқушы мақалды оқиды, екіншісі оның мағынасын қалай түсінетінін айтады. Мақалды түсініп оқы. Ер қанаты –ат. Мақалдың мазмұнын бір-біріңе түсіндіріп көр. (МК;Ұ) 3 тапсырма.Оқылым, айтылым. Суреттер мен сызбаның көмегімен Есеннің не істегенін болжа. -Есен не істеді? Есеннің сабақтан бос кезде не істегенін бейнелейтін суреттердің көмегімен әңгіме құрау. «Есен мұражайға барды. Атасымен шахмат ойнады». | оқулықпен жұмыс оқулықпен жұмыс |
Сергіту сәті 1 минут | Видеодағы әуен ырғағымен билеу. | видео |
Диалог құрау. 4 минут 15 минут 5 минут | (МК; Ж) 4 тапсырма. Айтылым. Оқушылар жұбымен диалогті қалпына келтіреді.Диалог жауаптары берілген. Олар осы жауаптардың сұрақтарын құрастырады. -Балалар төмендегі жауаптарды қандай сұрақтар қою арқылы алуға болады? -Атың кім? -Ерлан. -Жасың нешеде? -Алтыда. -Сен қандай баласың? -Ақылды. 5 тапсырма.Айтылым. Суреттердің көмегімен оқушылар ертегі құрастырады. Әрбір сюжетті сурет бойынша сұрақтар қою арқылы ертегі құрастыру -Ерте, ерте,ертеде не өмір сүріпті? -Тышқан нені армандады? -Оған кім кездесті? -Қызға не айтты деп ойлайсыңдар? -Екеуі қайда барды? -Ертегі қалай аяқталуы мүмкін? Ертегіні «Ерте,ерте,ертеде» сөздерімен бастауды ұмытпаңдар. «От шашу» шапалақ арқылы оқушыларға қолдау көрсету. (МҚ;Ө;) 6 тапсырма. Жазылым. Сөздерді оқу, жазу. Әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстырып жазуын, қатесіз әрі көркем жазуын қадағалау. (МК; Т) 7 тапсырма. Постер жасап, қорғау, талдау. «Тез ойла» ойыны. Әр топқа әріптер беріледі, әріптерден сөз құрау. Сөздерге дыбыстық талдау жасау. Кейбір оқушылар сөз арқылы сөйлем құрастыру. 1т- емен 2т- орман 3т-немере | Оқулықпен жұмыс. Сюжетті суреттер Дәптерлермен жұмыс.№1 дәптер. 44 бет Постер, қима әріптер, желім, маркерлер. |
Сабақтың соңы 1 минут | Кері байланыс: Бас бармақ тәсілі арқылы жүзеге асыру. | |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Оқушылар сабақ соңында: -мақалды түсініп оқып, мағынасын талдай біледі; -сюжетті суреттердегі негізгі идеяны түсініп, сызбаларға сүйеніп сөйлем құрай алады; -оқушылыр жұбымен диалог құрастыра алады; -сурет мазмұны бойынша ертегі құрай алады; -гигиеналық талаптарға сай жаза алады; Бағалау – оқушылар жұлдызшалар арқылы бағаланады. | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие) |
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушыларғ дыбыстарға фонетикалық талдау жасатып үйрету. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) Смайликтер | Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |