П?наралы? байланыс: Математика, д?ниетану, дене шыны?тыру.
Саба?ты? ж?рісі: I. ?йымдастыру кезе?і.
II. ?ткен та?ырыпты еске т?сіру.
Ж?мба? шешу:
?осылса 1 мен 0 – ді? арасы
Шы?ады ?андай ?ріп ?арашы. (Ю)
?стап ?кеп ше?берді
Байлап ?ойдым ба?ан?а.(Ю)
О?ушылар Ю дыбысы ж?не ?ріпі деп жауап береді.
Ба?анда?ы с?здерді о?ыту.
М?тінді о?ыту.
«Жа?сы к?рем» ?ле?ін (хормен) жат?а айт?ызу.
?ле?де кімдер ж?не не туралы жазыл?ан.
Сырма?, ою деген не?
Сырма? – киізден сырып жасалатын т?с киіз немесе т?сеніш.
Ойын «Кім шапша??»
Ма?ынаны тану. Топтастыру стратегиясын ?олдану.
Аю
таю
Ю
Дауысты
шаю
?ию
есею с?з со?ында
?ю
?ткен саба?ты ?орытындылау сонымен балалар Ю дауысты дыбыс й-у дыбыстарыны? ?осарлануы ар?ылы айтылады. Орыс тілінен енген ?ріп. С?з со?ында келеді. Бір – екі с?йлем ??рату.
III. негізгі б?лім.
Ой ?оз?ау.
Балалар, сендер дене шыны?тыру саба?ын да немен ш??ылданасы?дар?
Ж?гіреміз, секіреміз, бір – бірімізбен жарысамыз.
Суреттегі жабайы а?дарды? суретін к?рсетіп оларды? да жарыс?а т?скендігін айту.
Сонымен б?гінгі о?ып танысатын м?тінні? аты «Жарыс» деп аталады.
Просмотр содержимого документа
«Ю ю дыбысы ж?не ?ріпі. (жарыс)»
Сабақтың тақырыбы: Ю ю дыбысы және әріпі. Жарыс.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқукшыларға Ю қосарлы дыбыстың таңбасы екенін одан әрі ұғындыру; Ю дыбысы бар сөздерді дұрыс айтуға, сөйлем құратуға және жазуға жаттықтыру; Мәтінді мәнерлеп оқып, мазмұнын айтып беріп «мәре», «көмбе» сөзінің мағынасын түсіндіру.
Дамытушылығы: Мәтінді мәнерлеп оқу арқылы оқушылардың тіл байлығын, ой – өрісін, есте сақтау, сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелігі: Ұқыптылыққа, білімділікке, табиғаттағы жабайы аңдарды қороғауға тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс: Математика, дүниетану, дене шынықтыру.
Сабақтың жүрісі: I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Өткен тақырыпты еске түсіру.
Жұмбақ шешу:
Қосылса 1 мен 0 – дің арасы
Шығады қандай әріп қарашы. (Ю)
Ұстап әкеп шеңберді
Байлап қойдым бағанға. (Ю)
Оқушылар Ю дыбысы және әріпі деп жауап береді.
Бағандағы сөздерді оқыту.
Мәтінді оқыту.
«Жақсы көрем» өлеңін (хормен) жатқа айтқызу.
Өлеңде кімдер және не туралы жазылған.
Сырмақ, ою деген не?
Сырмақ – киізден сырып жасалатын түс киіз немесе төсеніш.
Ойын «Кім шапшаң?»
Мағынаны тану. Топтастыру стратегиясын қолдану.
Аю
таю
Дауысты
Ю
шаю
қию
есею сөз соңында
үю
Өткен сабақты қорытындылау сонымен балалар Ю дауысты дыбыс й-у дыбыстарының қосарлануы арқылы айтылады. Орыс тілінен енген әріп. Сөз соңында келеді. Бір – екі сөйлем құрату.
III. негізгі бөлім.
Ой қозғау.
Балалар, сендер дене шынықтыру сабағын да немен шұғылданасыңдар?
Жүгіреміз, секіреміз, бір – бірімізбен жарысамыз.
Суреттегі жабайы аңдардың суретін көрсетіп олардың да жарысқа түскендігін айту.
Сонымен бүгінгі оқып танысатын мәтіннің аты «Жарыс» деп аталады.
Мәтінді мәнерлеп оқу.
Мәтіннің мазмұнын түсіндіру.
«Мәре», «Көмбе» сөздерінің мағынасын ашу.
Сергіту
Аю отыр партада,
Екі қолы қалтада.
«А» дейді, «Б» дейді,
Қосып оқуды білмейді.
Дәптермен жұмыс.
Й-у, ұ-ю сөздерін буынға бөліп жазу. Шығармашылық тапсырма.
I топ. II топ. III топ.
Жабайы аңдардың Жабай жануарларды Үй жануарларын
атын атау аю, қасқыр, атау. Бұғы, марай, атау. Түйе, қой,
түлкі, қоян киік, арқар. жылқы, сиыр.
Қорытынды:
Балалар біз қандай мәтінмен таныстық?
Мәтінде нелер туралы жазылған?
Аралар неліктен аюды талады?
Аю мен ара туралы не білесіңдер?
Аю неліктен араның ұясын бұзып кетті?
Мадақтау.
Сабақтың тақырыбы: Өрнек 10-а
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларды 10-а өрнегінің мәнін табу жолымен таныстыру. 10-нан бір таңбалы сандарды азайту тәсілдерін қайталау. 2. Оқушылардың математика пәніне қызығушылығын арттырып, олардың білім және білік дағдыларын дамыту. Ой – өрісін кеңейту, таным қабілеттерін арттыру. 3. Алдарына қойған мақсаттарына жетілдіру және ұмтылдыру, ұқыптылыққа, тапқырлыққа ізденімпаздыққа өздігінен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Әдісі: Сұрақ – жауап, түсіндіру, ойын.
Көрнекілігі: Кесте, кеспе цифрлар, сурет.
Сабақтың жүрісі:
Ұйымдастыру
Үй тапсырмасын сұрау.
Математикада белгісіз санды немен белгілейді?
Мұндай өрнектерді қандай өрнектер дейді а+9, а-9? 9 санының құрамын сұрау.
Негізгі бөлім.
0-ден 10-ға тура және кері санау. Бір таңбалы сандарды сұрау.
10-неше таңбалы сан.
Ал екі қолымызда неше саусақ бар?
Олай болса біз бүгінгі сабағымызда осы екі таңбалы саннан бір таңбалы сандарды азайтуды әрі қарай үйренеміз, яғни 10-а өрнегі.
Үш топқа бөлу.
I топ. Халық банкі
II топ. Альянс банкі
III топ. Нұр банкі
а
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
10-а
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
а+1 сандарының қосындысын жазу.
0+1=1 2+1=3 4+1=5 6+1=7 8+1=9
1+1=2 3+1=4 3+3=6 7+1=8 9+1=10
Ең үлкен 10 ең кіші
9+1=10 0+1=1
Сергіту сәті.
Мына қолда бес аусақ,
Мына қолда бес саусақ,
Екі қолды қосқанда
Болады сонда он саусақ.
Аулада 6 қарағай және 4 қайың өсіп тұр. Аулада неше ағаш өсіп тұр?
6+4, 6-4?
Шешуі: 6+4=10
Жауабы: 10 ағаш.
Аулада 6 қарағай және 4 қайың өсіп тұр. Қарағайдың қайыңнан нешеуі артық?
Шешуі: 6-4=2
Жауабы: 2-еуі
Сандардың құрамын көрсет.
7
5
2
1
3
4
6
5
3
4
1
2
Шығармашылық тапсырма
5-3 3+3
3+2 2+1 6
6-3 6+2
Логикалық есеп
I – топ. 5 жұмыртқа 5 минутта піседі. 1 жұмыртқаны пісіру үшін неше минут керек?
II – топ.
Бір ағашта бес бұтақ
Әр бұтақта 1 алма
Біреуін бер Маратқа
Қалды сонда неше алма?
III – топ.
Шығармақ кеше есеп,
Жинағанда 5 есек.
Үшеуі ұйықтап отырды
Ынталысы неше есек
Қорытынды.
Бағалау.
Үйге
Сабақтың тақырыбв: Әбу Сәрсенбаев. Сәулелі жұлдыз іздеген адам.
Сабақтың мақсаты:
Жазушы Әбу Сәрсенбаев туралы мағлұмат беру. Жазушының Сәулелі жұлдыз іздеген адам туралы мәтінін мәнерлеп оқып мазмұнын түсіндіру. Мәтінді оқыта отырып ең алғашқы ұстаздың ұлылығын, кемеңгерлігін, даналығын дәріптей білуге үйрету.
Оқушылардың ой – өрісін дамытып, ауызша сөйлеу дағдыларын арттыру, сөздік қорын молайту, жазба тілдерін жетілдіру.
Сабақтың көрнекілігі: Мәтінге байланысты сурет. Әбу Сәрсенбаев пен Ыбырай Алтынсаринің суреті.
Сабақтың жүрісі:
Ұйымдастыру.
- Балалар қазір қандай сабақ екенін еске түсірейік.
Туған тілім – бабам тілі – өз тілім.
Туған тілім – анам тілі – өз тілім.
Туған тілім – данам тілім – өз тілім.
Туған тілім – далам тілі – өз тілім.
Міне балалар сендер әдебиеттік оқу пәнінен ашық сабағымызды Диқан Әбілевтің бір шумақ өлеңімен аштыңдар.
II Үй тапсырмасын сұрау.
«Бәйге» ойыны арқылы тексеру.
30 – 40 – 20
20 – 50 – 30
10 – 60 – 10
Ортадағы – 60.
Бөгенбай қайда және кімнің үйінде дүниеге келді?
Сол жақтағы – 30
Бөгенбай бітім туралы қай елге елшілікке барды?
Оң жақтағы – 20.
Қаракесек биі Абылай ханға не айтты?
Оң жақтағы – 30.
Тәтіқара жырау Бөгенбайға қандай мінездеме береді?
Ортадағы - 40.
Қазақ тарихында Қанжығалы Бөгенбай туралы нелер шығарылды?
Сол жақтағы – 10.
Бөгенбай батыр дүниеден өткенде Бұхар жырау қандай жоқтау айтқан?
Ортадағы – 50.
Бұхар жырау қазақ батырлары туралы қандай өлең шығарды?
Сол жақтағы – 20.
«Қысылшаң уақыт» тіркесіндегі қысылшаң сөзінің мағынасын айт.
Оң жақтағы – 10.
Мәтін не үшін «Қанжығалы Бөгенбай» деп аталған?
Үй тапсырмасын қорытындылау.
III – Негізгі бөлім.
Балалар біз бүгін жазушы Әбу Сәрсенбаевтың «Сәулелі Жұлдыз іздеген адам» атты шығармасымен оқып танысамыз.
Әдебиетіміздің ақсақалы теңіз жыршысы Әбу Сәрсенбаев Атырау облысы Теңіз ауданында 1905 жылы дүниеге келген. Жазушы әдебиетке 1930 жылдардың ортасында келеді. Оның «Туған өлке», «Отан таңы» т.б. өлеңдер жинақтары, «Толқында туғандар», «Теңіз әуендері» романдары бар. Сонымен қатар Әбу Сәрсенбаев бастауыш сыныптарға «Ана тілі» оқулығын және басқа да оқу құралдарын жазған. Әбу Сәрсенбаев 1997 жылы қайтыс болған.
Оқулықпен жұмыс.
Мәтінді мәнерлеп оқып беріп, мазмұнын түсіндіру.
Ал, енді балалар осы мәтінде кім туралы айтылған екен?
Ыбырай атамызды не үшін «Сәулелі жұлдыз іздеген адам» деп атаған.
Дәптермен жұмыс.
Инспектор-
Торғай уезі – Торғай облысы (қазіргі Қостанай облысы)
Орынбор – қазіргі Ресей мемлекетінің қарамағындағы Оренбург қаласы.
Сергіту.
Топтық жұмыс.
Балалар Ыбырай атамыз ақын әрі ұстаз болғанын сендер білесіңдер.
Енді сендер үш топқа бөлініп.
I – топ. Ыбырай Алтынсариннің өлеңінен 1-2 шумақтан оқиды.
II – топ. Оқу,білім, ұстаз туралы мақал – мәтел айтады.
III – топ. Ұстаз туралы мәтін құрастырып жазады.
Сабақты қорытындылау.
Сөзжұмбақ шешу.
Мәтінде кім туралы жазылған?
Мәтіннің авторы кім?
Әбу Сәрсенбаев қай облыста туған?
Мәтінде балалар Ыбырайды кім келді дейді?
Әбу Сәрсенбаев қандай оқклық жазған?
Қазақ балалары үшін ең алғашқы мектеп қай облыста ашылған?
Ы
Б
Ы
Р
А
Й
Ә
Б
У
А
Т
Ы
Р
А
У
И
Н
С
П
Е
К
Т
О
Р
А
Н
А
Т
І
Л
І
Т
О
Р
Ғ
А
Й
Топтастыру.
жазушы
ұстаз ақын
инспектор ғалым
ағартушы
Бекіту
Бағалау.
Үйге тапсырма: Оқып мазмұнын түсіну
Сабақтың тақырыбы: 6 – ға көбейту және бөлу.
Сабақтың мақсаты:
Санды 6 – ға көбейту және бөлудің тиімді әдістерін қолдану арқылы сабақты меңгерту.
Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Өз бетімен шығармашылық жұмыс жүргізуге үйрету. Сауатты жазуға тәрбиелеу.
Әдіс – тәсіл: Түсіндіру, сұрақ – жауап, ойын.
Көрнекілі:
6 – ның көбейту.,
Кесте, суреттер.
Желтоқсан – жеңіс, Желтоқсан – ұлы жаңалық ұраны
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі. (Дәптер ауысьтыру)
Үй тапсырман тексеру.
№6.
15:4=3(3 қал) 8:3=2 (2 қал)
27:4=6 (3 қал) 20:3=6 (2 қал)
63:4=15 (3 қал) 32:3=12 (2 қал(
35:4=8 (3 қал) 35:3=11 (2 қал)
Негізгі бөлім.
Балалар біз бүгін 6 санын көбейту мен бөлудің кестесімен танысамыз.
Балалар осы 6 санына байланысты біздің Қазақстан Республикасында қай дылы, қай айда, қандай оқиға болды? Осы оқиғаға кімдер қатысты?
1986 жылы 16 желтоқсанда «Желтоқсан оқиғасы» болды.
Ия, дұрыс айтасыңдар.
Бұл оқиғаны біз ешқашан ұмытпаймыз.
Ал, балалар біз енді осы 6 санын көбейту кестеден қарайық.