Пәні: қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: Етістік Сабақтың мақсаты:Білімділік: Оқушыларға етістік туралы түсінік беру және сөйлем ішінен етістікті тауып, сұрақ қоя білуге үйрету. Дамытушылық: Оқушылардың сыни тұрғысынан ойлау қабілетін, шығармашылығын, қызығушылығын арттыру. Тәрбиелігі: Шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа, тапқырлыққа, алғырлыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі: суреттер, сөзжұмбақ, кубик. Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу. Әдісі: СТО элементтері Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру бөлімі Түстер арқылы топқа бөлу. 3-топқа бөлу. Қызыл түс 1-топқа. Көк түс 2-топқа. Жасыл түс 3-топқа отырады. Психологиялық дайындық. Әрбір адам -туысым, досым, жұрағат! Әрбір сабақ- үйрену, ұғу, ұлағат! Әрбір сөзің - шындық, бірлік, адалдық! Әрбір ісің – тірлік, тірек, адамдық!
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Етістік ашық сабақ.docx»
Пәні: қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: Етістік Сабақтың мақсаты:Білімділік: Оқушыларға етістік туралы түсінік беру және сөйлем ішінен етістікті тауып, сұрақ қоя білуге үйрету. Дамытушылық: Оқушылардың сыни тұрғысынан ойлау қабілетін, шығармашылығын, қызығушылығын арттыру. Тәрбиелігі: Шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа, тапқырлыққа, алғырлыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі: суреттер, сөзжұмбақ, кубик. Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу. Әдісі: СТО элементтері Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру бөлімі Түстер арқылы топқа бөлу. 3-топқа бөлу. Қызыл түс 1-топқа. Көк түс 2-топқа. Жасыл түс 3-топқа отырады. Психологиялық дайындық . Әрбір адам -туысым, досым, жұрағат! Әрбір сабақ- үйрену, ұғу, ұлағат! Әрбір сөзің - шындық, бірлік, адалдық! Әрбір ісің – тірлік, тірек, адамдық! 2.Үй тапсырмасын тексеру 4-жаттығу Жүрді –қозғалды. Секірді –ырғыды. Күлді-шаттанды. Қашты- зытты. 3.«Кубизм стратегиясы» арқылы өткен сабақты пысықтау. 1.Сөз таптарын ата. 2.Зат есім дегеніміз не? 3.Жалқы есім дегеніміз не? 4.Жалпы есім дегеніміз не? 5.Зат есімнің қандай түрі бар? 6.Жүгірді, биледі сөздері заттың несін білдіріп тұр?(Қимылын.) Осы сөздерге сұрақ қой. 4.Қызығушылықты ояту. Сөзжұмбақ шешу. Сөзжұмбақ шешу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын табамыз. Сөзжұмбақты суретке қарап қимыл, іс-әрекетті білдіретін сөздер арқылы шешеміз.
е
м
д
е
Д
і
т
е
п
т
І
т
і
к
т
і
п
і
к
і
р
д
І
і
ш
т
І
с
е
к
і
р
д
і
к
и
д
і
1.Дәрігер не істеді? 2.Арман не істеді? 3.Қыз не істеді? 4.Аспаз не істеді? 5. Бала не істеді? 6.Айжан не істеді? 7. Болат не істеді?
Керекті суреттер.
Қандай сөз шықты? Осы сөздерге сұрақ қойып көрейікші. Не істеді? Не қылды? Қайтті? Ендеше осыған байланысты ереже шығарып көрейік. Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз. Етістіктерге не істеді? қайтті? не қылды? деген сұрақтар қойылады. 5.Оқулықпен жұмыс. 1 – жаттығу. Суреттегі жануарлар мен құстардың атын жаз. Олардың қасына не істейді? қайтеді? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді тауып қой.
1-топ. 2-топ 3-топ
Қой маңырайды. Сиыр мөңірейді. Жылқы кісінейді.
Түйе боздайды. Мысық мияулайды. Ит үреді.
Қаз қаңқылдайды. Қораз шақырады Торғай шырылдайды.
2 – жаттығу.Өлеңді мәнерлеп оқу. Етістіктерді теріп жазып, сұрақ қой.
Келді, ақты, өсті, гулесті.
6.«Сарқырама» әдісі. Сурет бойынша әңгіме құрастырып жаз..
Қарлығаш болып ұшамыз. Түлкі болып қашамыз. Қоян болып секіреміз. Көбелек болып гүлге қонамыз.
8. 1-топ. Семантикалық карта
Сөздер
Соқты
жазды
Жауды
емдеді
домалады
биледі
Оқушы
Жел
Дәрігер
Қар
Биші
Доп
2-топ «Сәйкестендіру» әдісі. Ұшақ салды.
Қарға ұшты.
Сурет қарқылдайды.
Гүл жүгірді.
Хат терді.
Берік жазды.
3-топ. Адасқан сөздер.
Адасқан сөздерді орнына қойып сөйлем құрастырамыз.
Ағасымен серуенге Айгүлшықты. Қар жауды қалың. Құйды су гүлге анам.
Алты жарысқа қатысты топ. Мұзайдында балалар тепті сырғанақ.
Айгүл ағасымен серуенге шықты. Қалың қар жауды. Анам гүлгу су құйды. Жарысқа алты топ қатысты. Балалар мұзайдында сырғанақ тепті.
9.«АБСЛУ»әдісі . (Әріпті құрастыру)
Әр топқа кеспе әріптер беріледі.Әр топ бес әріп таңдап алып сөйлем құрастырады.
1-топ 2-топ 3-топ
ЕҚӘҮБ ОБАКӨ ДӘҚЕО
Мысалы: Ерлан қалаға әжесінің үйіне барды. Орманда биік ағаштар көп өседі. Думан әжесіне қызықты ертегі оқыды.
10.Бекіту. «Ия, жоқ» әдісі.
1.Заттың қимылын білдіретін сөз табы зат есім
Жоқ
2 .Етістік не істеді? не қылды? қайтті?деген сұрақтарға жауап береді
Иә
3.Қимылды білдіретін сөздер парта ,әнші
Жоқ
4.Етістік заттың қимылын, іс-әркетін білдіреді Иә 5.Қимылды білдіретін сөздер биледі, жүгірді Иә 6. Әдемі, жасыл деген сөздер етістік бола ма? Жоқ 7.Тазалады, себеді, ашылды сөздері етістік бола ма? Иә
Үйге тапсырма: 5-жаттығу. Ереже
Бағалау. Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларды смайликтермен бағалау.