Алматы облысы
Еңбекшіқазақ ауданы
Қаратұрық орта мектебі
бастауыш сынып мұғалімі
Алпысбаева Венера Адиловна
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы:
Уақыты: 24.11.16
Баға, сан, құнның арақатынасы
Сабақтың мақсаты:
Сындарлы оқыту теориясының белсенді оқыту технологияларын ұтымды пайдалану негізінде оқушыларға баға, сан, құнның арақатынасын меңгерту барысында оқушылардың бойында функционалдық сауаттылығын арттырып, соған сәйкес тапсырмалар орындауға дағдыландыру.
Сабақтан күтілетін нәтиже:
Оқушылар топтық және дербес әрекеттер барысында біріне-бірі қолдау көрсетуге, өз беттерінше білімді меңгеруге үйренеді. Нәтижеге бағытталған білім алуға дағдыланады.
Дереккөздер:
Бағдарлама, оқулық, әдістемелік құрал, АКТ.
Жеті модульдің ықпалдасуы:
СТО, АКТ, дарынды бала мен үлгерімі төмен оқушымен жұмыс, оқушылардың жас ерекшкліктеріне сай оқыту
Стратегиялары мен әдіс-тәсілдер:
Математикалық диктант, топтау, талдау, дәлелдеу, қорғау, өзіндік жұмыс. «Иә, жоқ» стратегиясы.
Сабақтың түрі:
Бинарлы сабақ
Пәнаралық байланыс:
Дүниетану
Екінші мұғалімнің мақсаты:
Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын байқау,математикалық негізгі ұғымдар мен тәсілдерді қаншалықты тиімді қолдана алатынын байқау. Бастауыш сынып математикалық элементтерін орта буын элементтерімен ұштастыра білу.
Сабақтың жабдығы:
АКТ, кесте, формулалар,үлгі жазулар
Бағалау:
Қалыптастырушы бағалау
Сабақтың барысы:
№
Сабақ кезеңі
Уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурстар
1
Ұйымдастыру
( топ ережесін еске түсіру)
Тәртіп
Тыңдау мәдениеті
Уақытты үнемді пйдалану
Біріңді-бірің сыйлау
Білімді толықтыру
Әділ бол.
4 минут
Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:
Дүкендер бойынша топқа бөлу
Бүкіл сынып психологиялық даярлыққа байланысты тақпақ айтады.
Топтары бойынша бөлініп отырады.
Ыдыс-аяқ, тәтті тоқаш, киім-кешек, азық – түлік суреттері.
2
Білу. Өтілген тақырыптарды еске түсіру.
10 минут
Оқушылардың мотивациясын ояту
Бүгінгі біздің сабағымыз ерекше болмақ,біз барлығымыз бір жерге сапарға аттамыз. Ал қай жерге баратындарыңды алдарыңда тұрған тапсырманы орындап алғаннан кейін білетін боласыңдар.Тапсырманы топта орындап, жауабының жанында жасырынған әріпті айтыңдар. Әр топтың жауабын өсу ретімен орналастырып, бұл жасырын сөзді табайық.
Қайда аттамыз екен?
Дүкенге бару үшін бізге не қажет?
Теңге-ол біздің мемлекеттік валютамыз.Ақша бізге не үшін қажет?Мемлекеттік валюта қай кезде айналымға шыққан?
Тәуелсіздікті алмас бұрын біздің ата – бабаларымыз ақшасыз қалай өмір сүрген? Керек –жарағыналу үшін не істеген?
«Иә, жоқ » математикалық диктанты.
1.Бес пен екінің көбейтіндісі он ба?
2.Бір дм жүз см ма?
3.Ауданды S деген әріппен белгілейміз бе?
4.Периметрді табу үшін, ені мен ұзындығын көбейту керек пе?
5.Екі амалмен шығарылатын есеп жай есеп пе?
6. Төрттің квадраты 17 ме?
Үй тапсырмасын жұппен тексереді.
1-топ:9:3+81:9=12К
2-топ:(13+29):6*7=49Н
3-топ:90:9:2*7=35Е
4-топ:24:6+56:8=11Ү
5-топ:14:(35:5)=2Д
Д Ү К Е Н
2 11 12 35 49
Дүкенге
Ақша
1993 жылы 15 қараша
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Жоқ
Жоқ
Қорғау жұмысына дайындалу
Суретке назар аударту
3
Түсіну (мағынаны тану)
7-8 минут
113-бет №1
500 теңгеге не сатып алар едіңдер?
113-бет №2
Сатып алынған заттың құнын білу үшін, заттың бағасын оның санына көбейту керек. Қ=Б*С
114-бет №3
Сатып алынған заттың санын білу үшін, оның құнын заттың бағасына бөлу керек. С=Қ :Б
114- бет №4
Заттың бағасын білу үшін, оның құнын санына бөлу керек.
Б=Қ:С
Топпен жұмыс жасайды,талдайды,жинақтайды,қорғайды
Ауызша түсіндіру
Оқулықтағы сурет
Оқулық
4
Қолдану (түсінгенін анықтау)
5 минут
115-бет №5топпен шығарылады
Тақтада және дәптерде орындалады.
Жеке оқушылар тақтада орындайды.
Дескриптор құрылады: Есептің оқылуы, талдануы,шешуі,жауабын табуы
Оқулық
5
Талдау
6-8 минут
115-бет №6
Баған түрінде есепте. Есептеулеріңді тексер.
Топтық жұмыс.дарынды оқушылармен жұмыс.
Үлгерімі төмен оқушымен тақтада жұмыс.
Оқулық
6
Жинақтау
6-7 минут
Тест тапсырмасын орындау
1.Қалам 10 теңге тұрады. Осындай 5 қалам неше теңге тұрады?
2. Екі дәптер 14 теңге тұрады. Бір дәптер неше теңге тұрады?
3. Бір қапшықтағы тұқымды 6 теңгеге сатып алса болады. 36 теңгеге неше қапшық тұқым сатып алуға болады?
4.Аянда үш дана бес теңгелік монета бар.Аянның неше теңгесі бар?
5.1 см=10мм
5см=?мм
Кері байланыс
50 теңге
7 теңге
6 қапшық
15 теңгесі бар
50мм
Тест парақшалары
7
Бағалау
1-2 минут
Оқушылар білімі бағаланады.
Сабаққа баға береді.
Маған барлығы оңай болды- жасыл түс.
Аздап қиын болды –сары түс.
Әлі үйренуім керек –қызыл түс.
8
Келесі тапсырма
1 минут
115-бет №7
Күнделіктеріне жазады
Алматы облысы
Еңбекшіқазақ ауданы
Қаратұрық орта мектебі
бастауыш сынып мұғалімі
Алпысбаева Венера Адиловна
Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы:
Уақыты: 24.11.16
Баға, сан, құнның арақатынасы
Сабақтың мақсаты:
Сындарлы оқыту теориясының белсенді оқыту технологияларын ұтымды пайдалану негізінде оқушыларға баға, сан, құнның арақатынасын меңгерту барысында оқушылардың бойында функционалдық сауаттылығын арттырып, соған сәйкес тапсырмалар орындауға дағдыландыру.
Сабақтан күтілетін нәтиже:
Оқушылар топтық және дербес әрекеттер барысында біріне-бірі қолдау көрсетуге, өз беттерінше білімді меңгеруге үйренеді. Нәтижеге бағытталған білім алуға дағдыланады.
Дереккөздер:
Бағдарлама, оқулық, әдістемелік құрал, АКТ.
Жеті модульдің ықпалдасуы:
СТО, АКТ, дарынды бала мен үлгерімі төмен оқушымен жұмыс, оқушылардың жас ерекшкліктеріне сай оқыту
Стратегиялары мен әдіс-тәсілдер:
Математикалық диктант, топтау, талдау, дәлелдеу, қорғау, өзіндік жұмыс. «Иә, жоқ» стратегиясы.
Сабақтың түрі:
Бинарлы сабақ
Пәнаралық байланыс:
Дүниетану
Екінші мұғалімнің мақсаты:
Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын байқау,математикалық негізгі ұғымдар мен тәсілдерді қаншалықты тиімді қолдана алатынын байқау. Бастауыш сынып математикалық элементтерін орта буын элементтерімен ұштастыра білу.
Сабақтың жабдығы:
АКТ, кесте, формулалар,үлгі жазулар
Бағалау:
Қалыптастырушы бағалау
Сабақтың барысы:
№
Сабақ кезеңі
Уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ресурстар
1
Ұйымдастыру
( топ ережесін еске түсіру)
Тәртіп
Тыңдау мәдениеті
Уақытты үнемді пйдалану
Біріңді-бірің сыйлау
Білімді толықтыру
Әділ бол.
4 минут
Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:
Дүкендер бойынша топқа бөлу
Бүкіл сынып психологиялық даярлыққа байланысты тақпақ айтады.
Топтары бойынша бөлініп отырады.
Ыдыс-аяқ, тәтті тоқаш, киім-кешек, азық – түлік суреттері.
2
Білу. Өтілген тақырыптарды еске түсіру.
10 минут
Оқушылардың мотивациясын ояту
Бүгінгі біздің сабағымыз ерекше болмақ,біз барлығымыз бір жерге сапарға аттамыз. Ал қай жерге баратындарыңды алдарыңда тұрған тапсырманы орындап алғаннан кейін білетін боласыңдар.Тапсырманы топта орындап, жауабының жанында жасырынған әріпті айтыңдар. Әр топтың жауабын өсу ретімен орналастырып, бұл жасырын сөзді табайық.
Қайда аттамыз екен?
Дүкенге бару үшін бізге не қажет?
Теңге-ол біздің мемлекеттік валютамыз.Ақша бізге не үшін қажет?Мемлекеттік валюта қай кезде айналымға шыққан?
Тәуелсіздікті алмас бұрын біздің ата – бабаларымыз ақшасыз қалай өмір сүрген? Керек –жарағыналу үшін не істеген?
«Иә, жоқ » математикалық диктанты.
1.Бес пен екінің көбейтіндісі он ба?
2.Бір дм жүз см ма?
3.Ауданды S деген әріппен белгілейміз бе?
4.Периметрді табу үшін, ені мен ұзындығын көбейту керек пе?
5.Екі амалмен шығарылатын есеп жай есеп пе?
6. Төрттің квадраты 17 ме?
Үй тапсырмасын жұппен тексереді.
1-топ:9:3+81:9=12К
2-топ:(13+29):6*7=49Н
3-топ:90:9:2*7=35Е
4-топ:24:6+56:8=11Ү
5-топ:14:(35:5)=2Д
Д Ү К Е Н
2 11 12 35 49
Дүкенге
Ақша
1993 жылы 15 қараша
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Жоқ
Жоқ
Қорғау жұмысына дайындалу
Суретке назар аударту
3
Түсіну (мағынаны тану)
7-8 минут
113-бет №1
500 теңгеге не сатып алар едіңдер?
113-бет №2
Сатып алынған заттың құнын білу үшін, заттың бағасын оның санына көбейту керек. Қ=Б*С
114-бет №3
Сатып алынған заттың санын білу үшін, оның құнын заттың бағасына бөлу керек. С=Қ :Б
114- бет №4
Заттың бағасын білу үшін, оның құнын санына бөлу керек.
Б=Қ:С
Топпен жұмыс жасайды,талдайды,жинақтайды,қорғайды
Ауызша түсіндіру
Оқулықтағы сурет
Оқулық
4
Қолдану (түсінгенін анықтау)
5 минут
115-бет №5топпен шығарылады
Тақтада және дәптерде орындалады.
Жеке оқушылар тақтада орындайды.
Дескриптор құрылады: Есептің оқылуы, талдануы,шешуі,жауабын табуы
Оқулық
5
Талдау
6-8 минут
115-бет №6
Баған түрінде есепте. Есептеулеріңді тексер.
Топтық жұмыс.дарынды оқушылармен жұмыс.
Үлгерімі төмен оқушымен тақтада жұмыс.
Оқулық
6
Жинақтау
6-7 минут
Тест тапсырмасын орындау
1.Қалам 10 теңге тұрады. Осындай 5 қалам неше теңге тұрады?
2. Екі дәптер 14 теңге тұрады. Бір дәптер неше теңге тұрады?
3. Бір қапшықтағы тұқымды 6 теңгеге сатып алса болады. 36 теңгеге неше қапшық тұқым сатып алуға болады?
4.Аянда үш дана бес теңгелік монета бар.Аянның неше теңгесі бар?
5.1 см=10мм
5см=?мм
Кері байланыс
50 теңге
7 теңге
6 қапшық
15 теңгесі бар
50мм
Тест парақшалары
7
Бағалау
1-2 минут
Оқушылар білімі бағаланады.
Сабаққа баға береді.
Маған барлығы оңай болды- жасыл түс.
Аздап қиын болды –сары түс.
Әлі үйренуім керек –қызыл түс.
8
Келесі тапсырма
1 минут
115-бет №7
Күнделіктеріне жазады