Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба? "? дыбысы ж?не ?рпі"»
Тақырыбы: Ә ә дыбысы және әрпі Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушыларды Ә ә дыбысымен таныстыру, ә дыбысының орнын анықтату, сауатты оқуға және жазуға дағдыландыру, сөздерге дыбыстық және буындық талдау жасай білуге үйрету.
Дамытушылық: Балалардың шығармашылық қабілетін, ой-өрісін, сөйлеу тілін, сөздік қорын дамыту. Тәрбиелік: Әдемі, көркем, таза жазуға үйрету, сыйластыққа, еңбекшілдікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Сабақтың типі: Аралас сабақ Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, салыстыру. Сабақтың көрнекілігі: Ә дыбысының таңбасы, суреттер, кеспе әріптер, текшелер, буындар. Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру бөлімі Сабаққа зейіндерін аударту. Психологиялық дайындық Амансың ба алтын күн! Амансың ба көк аспан! Амансың ба достарым! Амансыздар ма қонақтар! Сабағымызды бастайық. Жамандықты тастайық. Жарайсыңдар балалар, көңіл күйіміз жақсы болса, көңілді отырып сабағымызды бастайық. ІІ. Өткендіескетүсіру.
Қазір жылдың қай мезгілі?
Қыс мезгілі неше айдан тұрады?
Кім атап береді?
Бір аптада неше күн бар?
Бүгін қай күн?
Балалар, біз осы уақытқа дейін көптеген дыбыстармен таныстық.
Біз, алдымен дыбыс дегеніміз не соған тоқталайық.
Дыбыстар нешеге бөлінеді? Дауысты дыбыстар қалай аталады?
Ал, дауыссыз дыбыстар ше?
Дауыссыз дыбыстарға нелер кедергі жасайды? Дауысты дыбыстар қандай текшелермен белгіленеді?
Ал, дауыссыз дыбыстар ше ?
- Өткен сабағымызда қандай дыбыспен таныстық? - І дыбысы дауысты ма, дауыссыз ба? - Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді ?
1.«Кім жылдам?» ойыны қай қатар өткен дыбыстарға сөз құрайды тез, әрі көп сөз құрау. 1 - ші қатарға ж дыбысына сөз және сөйлем құрау. 2 - ші қатарға м дыбысына сөз және сөйлем құрау.
Ба-..., ша-..., ой-..., та-..., қа-..., ал-..., ІІІ. Жаңа сабақ. 1.Суретке қарап; Әже деген кім? Сен әжеңе кім боласың? Әкеңнің анасы, анаңның анасы саған қандай әже болады? деген сұрақтар қою арқылы әңгіме құрастыру. 2. Оқулықпен жұмыс Бағандағы берілген сөздерді буындап, хормен оқыту. Оқушыларға тізбектей оқыту.
Сергіту сәті Бір, екі, үш Дем аламыз жинап күш Қолға қалам аламыз Көркем етіп жазамыз.
Дәптермен жұмыс.
Ә дыбысының бас және кіші әрпін көрсетіп таныстыру, баспа және жазба түрлерін ауада, тақтада жазып көрсету.Дәптердегі үлгі бойынша ә дыбысының кіші және бас әрпін бастырғызып жаздыру. IV.пысықтау. «Әже, әтеш, дәрі» сөздерінің бірыңғай жіңішке айтылып тұрғанын түсіндіру. «Қай әріпті жоғалттым?» ойыны ... ке,... демі, с... нді,... н, д... рі V. Сабақты қорыту.
- Ә дыбысы жуан айтыла ма, жіңішке айтыла ма?
- Дұрыс. Айтылуына қарай қандай дыбыс дейміз?
- Көрдіңдер ме, дауысты дыбыс екі түрлі айтылады екен. Айталық а дыбысы жуан дауысты, ә десек жінішке дауыспен айтамыз.
— Балалар, бүгін сабақта не үйрендік? ...
— Өте тамаша.
Ал бізге барлык әріптерді үйрететін кітап "Әліппе" деп аталады (таныстыру).
Таныстырар әріппен
Мынау кітап - әліппең
"Әліппе" деген аты оның
Басталған қай әріптен? (Ә)
— Балалар, үйден кітап, журнал, әліппе т.б. карап шығып, әр қарағанда Ә әрпіне назар аударындар. Әпке, әжелеріңнен оқып беруін сұраңдар.
Балалар бүгін қандай дыбыспен таныстық? - Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? - Ендеше қонақтармен қоштасайық. Аспанымыз ашық болсын! Көк туымыз биік болсын! Еліміз тыныш болсын! Деніміз сау болсын! Сау болыңыздар!